Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Finančník otázky a odpovědi II

  Na serveru i v našich schránkách se často vyskytují dotazy, které se netýkají přímo tradingu a na které je možné najít nepřímo odpovědi v řadě našich článků a příspěvků. Přesto jsme se pro všechny další nově příchozí rozhodli veškeré dotazy a odpovědi na ně shrnout do tohoto samostatného článku.

  Jak je možné, že je celý server zadarmo? Nevidím zde ani žádnou reklamu. Není možné, aby byl takový server zadarmo. Vždyť přeci jenom jeho provoz musí stát nějaké peníze.

  Je třeba si uvědomit, že server finančník.cz je komunitní portál. To znamená, že jeho hlavním cílem je sdružovat lidi stejného zájmu za účelem vzájemné podpory a výměny informací. Reklama na portálech takového charakteru je více méně nežádoucí a ani my nevidíme jediný důvod, proč tento komunitní portál jakýmikoliv reklamami zatěžovat.
  Za další, provoz serveru je financovaný z tak zvaných affiliate programů. Pokud si například někdo zakoupí program Gecko Track and Trade, což je program, který sami používáme, a proto jej můžeme i doporučit, dostaneme drobnou provizi z takové koupě. Komisi dostáváme ze zisku společnosti Gecko, takže zákazník nezaplatí nic navíc a svojí koupí podpoří provoz a růst serveru. Takové komise nejsou velké, stačí však na pokrytí nákladů spojených s provozem serveru.

  Není možné, aby v dnešní době dával někdo něco jen tak zadarmo. Musí v tom být přeci nějaký "fígl".

  Na toto se nás lidé často ptají. Pokud hledáte nějaký fígl, pak bohužel neposloužíme. Nejsem žádní brokeři, neprodáváme software ani data, nespravujeme žádné peníze, nikoho na nic nelákáme a nikoho do ničeho nenutíme. Nikde na našem serveru nenaleznete žádné hard-sell reklamy typu "kupte si XY a bude z vás milionář". Pokud se Vám nepozdává, že jsou zde informace zdarma, pak můžeme pouze doporučit informace podobného charakteru kupovat za peníze. Věřím tomu, že pocit, že někdo zaplatil za informaci, která je jinde zdarma může navodit uspokojení druhu, že "tak to má být, tohle už žádný podvod být nemůže". Je to smutné, ale je to tak. Za podobné informace v zahraničí zaplatíte řádově desítky až desítky tisíc dolarů.

  Vždyť ale na svém serveru prodáváte kurzy?

  Ano, prodáváme. Nicméně je jakkoliv agresivně nepropagujeme a nikde nevnucujeme.
  Myšlenka kurzů vzešla postupem času z velkého zájmu a dotazů čtenářů tohoto webu. Kurzy jsou zde pouze pro skutečné zájemce, kteří žádají především osobní kontakt s autory webu a intenzivní a maximálně ucelenou formu předání informací a zkušeností. Ale i bez našich kurzů zde naleznete zcela zdarma dostatek informací k tomu, abyste mohl/a začít vydělávat na finančních trzích. Kurzy navíc děláme maximálně 3-4x do měsíce ve velmi omezené kapacitě posluchačů a to i přes to, že zájem zdaleka převyšuje měsíční nabídku těchto kurzů. Kurzy pak samozřejmě neděláme zadarmo, neboť nás stojí čas, během kterého bychom například mohli vydělat adekvátní částku v trzích a samozřejmě kurzy musí pokrýt vlastní náklady spojené s jejich pořádáním.

  Dalším faktem zůstává, že samotný provoz finančníka spolu přináší mnoho zájemců s mnoha nejrůznějšími dotazy a požadavky a vyhovět takovému rostoucímu počtu lidí je čím dál tím náročnější a nemůžeme si takový luxus dovolit na úkor vlastní rodiny a vlastních obchodů. Proto pravděpodobně bude v budoucnu jakékoliv individuálně předávané know-how vyžadující příliš našeho času (tj. především pomoc s individuálním řešením problémů a otázek) rozumně zpoplatněné, neboť jsme sice nadšenci, ale ne s prominutím charita. To se samozřejmě ale jakkoliv netýká článků, informací na serveru a diskuse na serveru. Vše toto zůstane zachováno vždy zcela zdarma.

  Nemohu se již druhý měsíc dostat na váš kurz.

  Kurzy bývají většinou vyprodané do 48 hodin od jejich vyhlášení. Proto je dobré zaregistrovat se do mailingového upozornění (naleznete na stránce jednotlivých kurzů dole) a v momentě, kdy vám přijde přednostně informace o vyhlášení nového kurzu tak se na kurz co nejrychleji přihlásit.

  Když je komoditní obchodování tak snadné, proč to nedělá každý?

  Předně, nikde netvrdíme, že je obchodování snadné. Obchodování je ve svém základním principu velmi jednoduché, základní technická analýza je snadná na pochopení, samotné obchodování však snadné není. Vyžaduje mnoho času, úsilí, vůle a odhodlání naučit se profitabilně obchodovat. Právě proto to nedělá každý. Většina lidí očekává okamžité zisky s minimem práce. Peníze však nepadají z nebe samy od sebe a pro všechno je potřeba nejdříve něco dát, aby mohlo být přijato. Obchodování na finančních trzích rozhodně není pro každého a nikdy nebude. Upřímně řečeno, vždy zde bude pro drtivou menšinu - pro menšinu odvážných, odhodlaných a ochotných riskovat.

  Co je pravdy na tom, že je obchodování na komoditních trzích riskantní?

  Každá profese, která nabízí možnost výdělku peněz, je riskantní. Nic na světě není zadarmo. O riziku byl napsaný celý samostatný článek, který rozhodně doporučujeme přečíst. Článek naleznete zde.

  Jak dlouho trvá, než se stane z nadšence profitabilní obchodník?

  Pokud takový nadšenec vydrží, často to bývá kolem 4 let.

  To mám 4 roky "čekat", než mi má snaha a úsilí něco přinese?

  Nemusíte čekat. Můžete dále chodit do svého zaměstnání a v důchodu pobírat bez jakékoliv práce důchod. Nebo můžete své peníze vložit do podílového fondu a čekat, co to za 4 roky přinese. Jak jsme již řekli, obchodování na trzích není pro každého. Kdo čekat nechce, nemusí. Žijeme ve svobodné době.

  Přečetl jsem si dokonale vaše stránky, ale mohu říci jediné: nepřesvědčili jste mě.

  Musíme bohužel konstatovat, že jste poslání a koncept serveru www.financnik.cz pochopil zcela mylně. Server zde není od toho, aby někoho přesvědčoval. To nemá jakkoliv za potřebí. Server vzniknul ze dvou důvodů:
  a) aby seznámil širší veřejnost s možností obchodování na komoditních trzích
  b) aby koncentroval jedince se stejným zájmem a umožnil jim vzájemně si vyměňovat informace, zkušenosti a vzájemně si pomáhat.

  Finančník je komunitní web. Nikoho nehodlá k ničemu přesvědčovat. Pokud vám nesedí myšlenka komoditního obchodování, máte ještě celou škálu dalších možností: akcie, forex, podílové fondy, stavební spoření, atd. Nečekejte však, že vás na tomto serveru bude někdo k něčemu přesvědčovat. Nečekejte ani jakoukoliv podporu v případě, že dostanete pocit, že vás někdo musí ještě přesvědčit. Na tomto serveru čekejte podporu ve formě zkušeností, informací, poznatků a do jisté míry duševní podpory na nelehké cestě k úspěchu. Na tomto serveru se však nediskutuje proto, aby zde někdo hledal vlastní utvrzení v tom, zda-li obchodování na finančních trzích může nebo nemůže fungovat a zda-li jste nebo nejste přesvědčený. Pokud potřebujete vést akademické debaty o tom, proč nemůže obchodování na finančních trzích fungovat, doporučujeme najít si jiné diskusní fórum na jiném webu. Na tomto serveru se koncentruje komunita traderů kteří vědí, že to funguje a snaží se dělat vše proto, aby jim obchodování fungovalo čím dál lépe. Na tomto serveru je též řada full-time traderů, kteří ochotně pomáhají ostatním a odhalují jim zcela zdarma své draze zaplacené know-how a zkušenosti. Dělají to však převážně proto, že je zde řada lidí s pozitivním přístupem, kteří mají snahu a chuť něco se naučit. Pokud by se diskusní fórum na našem serveru začalo ubírat negativistickým směrem a obchodníci by svůj drahocenný čas měli plýtvat nějakým přesvědčováním někoho, zcela by zanikla jedinečná otevřenost a atmosféra tohoto webu. Proto důrazně žádáme každého, kdo má potřebu řešit své vlastní konflikty na téma funkčnosti a nefunkčnosti komoditního obchodování, nechť tak prosím činí na jiném webu a neokrádá o čas obchodníky, kteří jsou ochotni dělit se o své know-how.

  Slyšel jsem, že technická analýza, kterou prosazujete na tomto serveru, nefunguje.

  Ano. Taky jsem to slyšel. Také jsem slyšel, že Ježíšek prý neexistuje. A já si vždy myslel, že ano. :-)
  Ale vážně: přístupů k obchodování je bezpočet. Někomu funguje technická analýza, někomu fundamentální, někomu kombinace obojího. Někomu nevyhovuje už jenom myšlenka obchodování na finančních trzích. Dokud si každý sám nevyzkouší různé přístupy, nikdy nepozná, co jemu osobně vlastně funguje a co ne. V komoditách neexistují instantní a zaručené rady. Chápu, že většina lidí chce slyšet určité "jistoty" v tom, že něco je správné a něco ne. Bohužel. Svět komodit není černo-bílý. Slyšel jsem o obchodnících, kteří úspěšně obchodují podle konstalace hvězd. Mezi nimi například Larry Williams. Vydělal mnoho peněz na konstalaci hvězd. Řekněte to však svému sousedovi a zaručeně vám vysvětlí, že je to nesmysl, že obchodování podle konstalace hvězd nefunguje.
  Samotná technická analýza je velmi široký pojem a úspěšní obchodníci používají často pouze několik málo nástrojů, které dokonale ovládnou a tím získají svojí výhodu. Ale opět jsme u toho, že podobný přístup chce čas a nelze se naučit za týden nebo měsíc. Lidé, kteří tvrdí, že něco nefunguje své tvrzení často zakládají na svém dojmu, že právě jim podobný přístup nefunguje - bohužel už se nemáte šanci dozvědět, kolik úsilí porozumění dané věci vůbec věnovali. Ještě častěji bohužel lidé staví svůj přístup "nefunguje to" na základě informace, kterou si někde přečetli nebo zaslechli, kterou si však sami nikdy v praxi nevyzkoušeli.

  Nerozumím jedné věci. Když se například vyskytne v trhu nějaká technická formace (double top/bottom, apod.) a všichni začnou nakupovat, kdo pak tedy prodává?

  V komoditách nereagují všichni stejně na jednu formaci. V trzích se obecně pohybuje miliony subjektů a každý obchoduje s jiným přístupem a jiným stylem. Řada obchodníků obchoduje fundamentálně, na 5ti minutových grafech, na 30 minutových grafech, krátkodobě, dlouhodobě, atd. Takže, pokud se někdo rozhodně krátkodobě nakupovat na základě formace double bottom, pak to ještě neznamená, že to začnou dělat všichni najednou. Ve stejný okamžik totiž může velká spousta dlouhodobých obchodníků dojít k závěru, že je dlouhodobě výhodné prodávat. Tak začnou prodávat a krátkodobý pohyb proti nim vzniklý z formace double bottom je jakkoliv "nezarazí". Takoví hráči fungují s velkými stop-lossy. Právě proto, že každý dělá v trzích něco trochu jiného a s jiným přístupem, existuje prakticky neustále v trzích obrovská likvidita která umožňuje kdykoliv nakoupit i prodat.

  Slyšel jsem, že drtivá většina obchodníků v trzích ztrácí - říká se až 80%. Pokud je tomu tak, proč bych se měl do podobného businessu vůbec pouštět?

  Většina nováčků k tradingu přistupuje jako k potenciálnímu zdroji velmi snadno a rychle vydělaných milionů. Málokdo si zpočátku uvědomuje, že jde skutečně o dlouhodobý a seriózní business, který vyžaduje vše, co bylo popsáno výše. Pokud k jakémukoliv businessu přistoupíte lehkovážně a nebudete na něj připraven/-a peníze pravděpodobně ztratíte. A je jedno zda-li investujete do výrobní haly, zaměstnanců nebo trhů.

  Obrovskou výhodou tradingu je, že si můžete vše testovat neomezeně dlouho zdarma tzv. "na papíře" a teprve pokud dlouhodobě zjistíte, že vám vše funguje, lze spekulace přenést na skutečnou burzu. Bohužel většina začínajících obchodníků nemá onu potřebnou trpělivost a píli, což je stojí peníze. Pozitivní zprávou ale je, že pokud si člověk trading rozplánuje jako business, věnuje se mu dlouhodobě a pravidelně, pak má opravdu velkou šanci, že se dostane do druhé skupiny vydělávajících obchodníků.

  Tzn. pokud s tradingem chcete začít, není třeba jako první otázky řešit jak se daní zisky, jestli zítra seženete všechen potřebný kapitál nebo jak budete realizovat daňové úspory přes offshore společnosti. Naopak je třeba každý den sledovat grafy, vzdělávat se, inspirovat se od zkušených traderů a hledat ten svůj vlastní obchodní styl. Jakmile jej najdete, je třeba jej dlouhodobě trénovat a pilovat a teprve potom přemýšlet o tom, že se vrhnete na skutečnou burzu. A je třeba mít na paměti, že tento proces může trvat poměrně dlouho - rozhodně nejde o dny nebo několik málo týdnů.

  A pokud v této fázi budete potřebovat podporu, je tu právě server typu Financnik.cz.

  23.11.2005

  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...