Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Copak trhy, co děláte?

  Před nedávnou dobou jsem zde publikoval svoji prognózu pro rok 2008, jejíž součástí byl i jasně medvědí výhled v indexech. Že se tato část odehraje tak rychle, jsem však nečekal ani v nejmenším. Pojďme si trochu shrnout a okomentovat situaci minulého týdne.

  Nutno říci, že minulý týden byl velmi zábavný. Tedy, možná ne pro každého, ale rozhodně bylo zábavné sledovat každodenní reakce trhu a některé speciální skupiny „traderů“.

  První zajímavou věcí k pozorování byla prakticky denní mánie „nyní již máme nejhorší za sebou“, která se dostavila vždy po jednotlivých zveřejněných fundamentech (které byly minulý týden na denním pořádku). Tuším, že to začalo zveřejněním gigantické ztráty banky Citibank (o které se ještě nedávno říkalo, že její akcie mohou jít jen a jen nahoru) – po adekvátním pohybu trhů směrem dolů jste mohli z řady koutů světa slyšet: „nyní již máme to nejhorší za sebou.“ Následoval však další fundament, další pokles a tak dokola celý týden. „Přece nemohou trhy trhy padat do nekonečna..?“, zaznívalo z různých řad. Minulost však jasně ukázala, že mohou (tedy alespoň že mohou jít dolů i několik let). Pojďme se podívat na situaci s pohledu technické analýzy a trochy selského rozumu.

  Podstatnou psychologickou bariérou bylo až do nedávné doby low z roku 2007. Trh se již od začátku ledna pohyboval velmi blízko tohoto low a tak zbývala otázka, co se stane dříve. Bude nejprve korekce směrem vzhůru a pak další snaha zaútočit na toto low, nebo se trh pokusí prorazit low přímo, bez dalšího „nádechu“? V každém případě bylo jasné, že prolomení této psychologicky velmi silné a podstatné hranice nemůže odstartovat nic více a nic méně, než další výrazný pokles. Otázka zní pouze kam až může trh padat.

  Podíváme-li se na týdenní graf (weekly), je zřejmé, že máme před sebou více cesty směrem dolů, než by se mohlo zdát. V prvé řadě – trh se momentálně zastavil na S/R úrovni, která je sice patrná, ale z celkového pohledu ne až tak zásadní.

  Při pohledu níže vidíme, že existuje prostor k podstatně pevnější S/R úrovni, ke které zbývá ještě minimálně dobrých 7 bodů pádu (což, jak se ukázalo tento týden, může být otázkou i pouhých několika dnů).

  V takovém případě však ještě nekončíme, protože od této úrovně chybí už pouze malý kousek k 50% retracementu, který je zároveň poměrně velmi pevnou S/R úrovní. Jelikož se nacházíme v medvědím trendu, troufám si tvrdit, že z dlouhodobějšího pohledu (6-8 měsíců) má trh šanci dojít právě až sem. Pokud by došlo i k prolomení této linie, netroufám si již dále tvrdit, co by se mohlo dít – tyto předpoklady jsou aktuálně zcela mimo mé pole úvah (i když ti, kteří četli velmi svéráznou a mou oblíbenou knihu Nasima Taleba „Black Swan“ by s klidem mohli tvrdit, že toto vše může být pouhý začátek).

  Tolik tedy dlouhodobější výhled z pohledu technické analýzy. Pojďme se nyní dále podívat na trochu psychologie, která nám opět může napovědět, co se může dít dál.

  V prvé řadě se nacházíme v období vysoké volatility. Takové období je obdobím hysterie a velmi emotivních reakcí na sebemenší podněty. Vysoce volatilní trhy si můžete představit jako člověka, který je právě ve vysoce rozrušeném stavu. Takový stav přináší podstatně impulsivnější reakce na cokoliv. Můžete velmi rozrušeného a emotivně vypjatého člověka „pošťouchnout“ jen trošičku negativní reakcí a dostane se vám zpět lavina mnohonásobně větší. Paradoxní ale je, že obdobně bude takový člověk reagovat i pokud jej zkusíte pošťouchnout i opačnou reakcí – tj. velmi pozitivní (např. pozitivní zprávou). V každém případě zkrátka a dobře nastane spíše než ne extrémní protireakce.

  Ve vysoce volatilních trzích můžeme vystopovat stejné chování – a to oběma směry. Trhy reagují na každou drobnost podstatně citlivěji (a s větší hysterií) než obvykle a to jakýmkoliv směrem. Jenom malý náznak zhoršení může neadekvátně poslat trhy dolů a jenom malý náznak zlepšení zase neadekvátně nahoru. Jako zajímavá studie nám může posloužit medvědí trend 2001-2002, který je plný takovýchto případů:

  Musíme se tedy připravit na extrémní protireakce, které budou přinášet velmi prudké, a nenadálé změny, na které bude třeba reagovat rychleji, než dříve. Nastává doba tvrdšího boje, nyní již vůbec není čas pro nerozhodné. Bude třeba se v případě obchodů rozhodovat rychle a pod tlakem značných extrémů. Toto vše platí samozřejmě primárně pro obchodníky akciových indexů.

  Jak nyní obchodovat?

  Obchodování podobných trhů je jiné, než na co jsme byli zvyklí v býčím trendu posledních pár let.
  Intradenní obchodníci poměrně jistě budou muset přehodnotit své stop-lossy (resp. už tak měli učinit) a zároveň se těšit i na možnost větších zisků (pohyby v tyto dny mohou být skutečně značné). Jedná se tedy o klasickou proporci – zvyšujeme riziko, za cenu šance na větší zisk. Celkově se jedná o obchodování emotivně náročnější, protože i v rámci intradenních průběhů se nyní dějí a budou dít změny natolik rychlé, že budou u mnohých vést ke zvýšenému impulsivnímu chování. Možná tedy nastal čas přehodnotit i aktuální timeframe a v případě psychického nezvládání aktuálních intradenních průběhů trhů zvýšit time-frame a celý proces tak pro sebe „zpomalit“. Rovněž je čas přehodnocení profit-targetů a výstupů, obzvláště těch na stranu short. Nyní bude možné z trhů dostat rozhodně více, než v posledních pár letech. Velké pohyby na stranu short nabízejí možnost rychlých a nemalých výdělků (ale také i rychlých ztrát, pokud neudržíte své emoce na uzdě).

  Samozřejmě toto vše zmíněné platí pro obchodníky akciových indexů.

  V rámci opčního obchodování se nyní snažím pohyby využívat převážně k leggování a své Stradle/Strangle obchody tedy stavět tak, abych dosáhnul co největšího možného rozpětí potenciálního zisku. Jak už jsem psal, pohyby mohou být obrovské oběma směry. Samozřejmě se v této zvýšené volatilitě nabízí i větší premia než obvykle, ale přesto mohou být i další reakce natolik extrémní, že zdaleka nespoléhám jen na výši inkasovaných prémií a snažím se získat na svou stranu co nejvíce dalších drobných výhod (převážně na základě již zmíněného leggingu do svých pozic – pro zájemce o bližší popis jsem aktuálně postavené pozice Stradle/Strangle pro Únor 2008 popsal zde, metodu leggingu kterou používám popíšeme detailně i s celou strategií v březnu na Opční akademii.)

  To nejdůležitější: poučení

  To nejdůležitější z tohoto všeho je však poučení vůči do nedávné doby tolik profanovanému myšlení „buy-and-hold“ a prosazování takzvaného „indexování“.

  V letech 2004-2006, kdy trhy bez přestání rostly, svět se zdál růžový a naivní povahy věřily, že se již definitivně jedná o statut quo, panoval názor, že nejlepší obchodní strategií je nakupovat speciální „indexové produkty“ a ty dlouhodobě držet. Jinými slovy, převládal názor „nakupte S&P500 a držte“. Tento názor byl bohužel natolik silný, že byl hojně prezentován i médii a řada lidí pod klasickou naivní představou že „pokud to říkají všichni, tak to musí být pravda“ začali hojně do podobných nesmyslů investovat (říkám nesmyslů, protože pokud někdo tvrdí, že trhy půjdou jenom nahoru, tak ho musím považovat za největšího ignoranta – mimo jiné, toto tvrdil až do nedávna i proslulý obchodník Viktor Niederhoffer, aby jen o pár týdnů později, při menší korekci dolů, vyhlásil totální bankrot všech svých fondů, odepsal ztrátu 300 milionu dolarů a již podruhé byl totálně položen na lopatky). Pro většinu těchto lidí se nyní změnila strategie „buy and hold“ (nakup a drž) na „buy and pray“ (nakup a modli se).

  Abyste mě nechápali špatně: nemám nic proti myšlence, že z velmi dlouhodobého pohledu půjdou trhy jen nahoru (i když teorie Black Swan (černá labuť) mě i od této myšlenky docela odrazuje), ale mám velmi mnoho proti jejímu dogmatickému prosazování a totální ignoraci lidské podstaty a psychiky: i kdyby trhy šly dlouhodobě jen a jen nahoru, kolik lidí dokáže své pozice i nadále držet v dobách, jako je tato? Pochybuji, že lidé, kteří tak dlouho a pracně dřeli na své peníze, budou teď hledět na celou situaci s ledovým klidem a utěšovat se slovy „vždyť ono to dlouhodobě půjde zase nahoru“. Toto možná dokáže jeden člověk ze sta, ale 99% lidí není na něco takového psychicky připraveno – ať už od propagátorů „buy-and-hold“ slyšeli jakoukoliv pohádku.

  Minulý týden tedy byl mimo jiné i smutnou epizodou rozšiřování finančního hřbitova nově zkrachovalých obchodníků, kteří již poněkolikáté podlehli mánii „buy and hold“ a dalším podobným dogmatům a převážně pak těch, co stále ještě tvrdí, že stop-loss je zbytečná věc a že bez stop-lossu se vydělává lépe a rychleji (ano, pane Niederhoffere, máte jistě svou pravdu, ale děkuji, stop-loss pro mě stále zůstává pravidlem číslo jedna). Pozadu nezůstávají ani ti, co nedávno investovali své peníze do indexových fondů a nyní smutně počítají, co jim z jejich peněz ještě zbylo. Morální tečka tohoto všeho: trading a investování není jen nějaká zábava pro srandu. Vyžaduje trochu přemýšlení, plánování a převážně vyhýbání se tomu, co „říkají všichni“.

  20.1.2008

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...