Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Trading na cestách: Jihoafrická republika

  Stává se pro mě pomalu již pravidlem, že na zimu opouštím Španělsko a vydávám se zkoušet žít a obchodovat do jiných částí světa. Letos je můj přesun ve znamení tříměsíčního života na jihu Afriky.

  Při loňském pobytu v Asii jsme byli hodně v pohybu – procestovali jsme prakticky celé Thajsko, Malajsii a kus Indonésie. Takový styl je dobrý pro dovolenkové cestování, ale pokud u toho chce člověk pracovat, je to náročné. Především ze dvou důvodů – většinou se bydlí v menších hotelových pokojích, kde není na práci/trading moc soukromí a současně je na každém místě úplně jinak kvalitní internet. A jak víte, v tradingu se nejvíce zaměřuji na intradenní obchodování a minimálně tak potřebuji rozumně rychlé a spolehlivé internetové připojení.

  Letos jsem tak zvolil pro zimní cestování trochu jinou strategii. V Jihoafrické republice jsme si pronajali obrovský dům (viz blog) na jednom místě, ze kterého děláme menší či větší výlety. Zatím se mi to hodně osvědčuje – člověk může poznávat krátkodobě život v exotické zemi, ale současně mít svoji zajetou denní rutinu. A to nejen pracovní. Dům jsme hledali tak, aby byl blízko nejen oceánu, ale například i naší oblíbené crossfitové tělocvičny, ve které trávím posledních několik let pravidelně čas před tradingem.

  Dojmy z JAR

  Jihoafrická republika je ohromnou zemí s nádhernou přírodou. Jednoznačně je to destinace, která stojí za návštěvu. Země nemá úplně dobrou pověst z pohledu bezpečnosti, ale vše je o výběru oblasti. Je zde mnoho velmi chudých lidí, kteří se koncentrují v určitých oblastech, které nejsou pro turisty bezpečné. JAR je ohromná a v některých regionech je navíc nebezpečí vyšší než v jiných. My bydlíme v „bohaté“ oblasti zcela na jihu JAR, která by se dala charakterizovat spíše jako „maloměsto“, a skoro to vypadá, že v okolí jsme jediní, kdo trvá na tom, aby se přes den alespoň zavírali vchodové dveře. Určitě jde však o zemi, kde se musí člověk chovat obezřetněji než v EU.


  Příroda je v JAR skutečně úchvatná.

  S přírodou ladí počasí. Nyní je v JAR léto v plném proudu, což znamená teploty cca 24–26°C na pobřeží.

  Dalším důvodem pro volbu této země byl pro mě jazyk. V JAR mají sice svůj jazyk (afrikánštinu), ale všichni zde mluví anglicky. Takže se zde není problém dorozumět v jakýchkoliv situacích. To je velmi pozitivní.

  Po ekonomické stránce je možné v JAR koupit stejné produkty jako v EU. Pokud nakupujete v dražších a luxusnějších centrech, tak pak jsou ceny podobné jako v ČR. Služby také fungují, ale vesměs trochu pomaleji (hlavně zde na maloměstě).

  Pronájem bydlení není problém sehnat, jen je vše v takovém trochu britsko-africkém stylu. Tj. luxusní bydlení je honosné, ale občas trochu ušmudlané. Ceny jsou opět srovnatelné s ČR. Hodně se zde využívá levná pracovní síla, takže není problém mít v domě „služebnictvo“, které zde normálně bydlí a neustále něco uklízí.

  Sám zatím nemám moc zkušeností s jinými zeměmi v Africe, ale JAR působí jako perfektní turistická základna, odkud se dají dělat výlety do okolních zemí (my letos stíháme akorát Mosambik – přeci jen samotná JAR je ohromná a k vidění je toho zde hrozně moc).

  Internet

  Co se technologií týče, JAR je solidně vyspělá země, byť s Evropou se to pochopitelně srovnávat nedá. Hned na letišti jsem si tradičně pořídil místní kartu s mobilním internet. U Vodacomu vyšel 1 GB dat na 149 SAR, což je cca 290 Kč. Plus jsem platil nějaký malý poplatek za aktivaci SIM karty. Pro cestování jsem si letos pořídil duální mobilní telefon, takže už nemusím řešit přehazování SIM karet různých zemí či vození více telefonů. Mimochodem – roaming CZ operátora je zde opravdu nehorázně drahý. Ideální řešení, které používám, je přesměrování mého českého VOIP čísla na místní SIM kartu, na které pak roaming z Čech přijímám. Datová mobilní síť jede alespoň v naší oblasti na úrovni Edge. Ve velkých městech typu Johannesburg to může být jiné (nezkoušel jsem), ale zde na jihu tak mobilní internet na intradenní trading určitě vhodný není.

  Pro obchodování používám klasické ADSL, které mám zavedené od místního největšího operátora – Telkomu. Maximální dostupná rychlost je 4 Mb, na kterou jsem nechal ADSL upgradovat, neboť v okolí všichni jedou na 2 Mb a jsou spokojeni. ADSL funguje spolehlivě, v rámci Afriky i rychle. Bohužel největším zklamáním je rychlost do USA a Evropy. Data se do USA dostávají s latencí 400 ms (v lepším případě) až 900 ms (v horším případě). Při 400 ms obchodovat intradenně lze, ale jsou velmi citelné výpadky v toku cen (viz video, které jsem nedávno nahrával pro FIMS obchodníky na Youtube).

  Trading v JAR

  Jak můžete vidět na obchodech uveřejňovaných na mém blogu, v JAR normálně intradenně obchoduji FIMS. Je nepříjemné, že ve zvýšené volatilitě mám problémy se zpožděním dat, ale to je bohužel fakt, se kterým musím počítat. Po open proto obchoduji opatrněji a většinou s menší pozicí. Ovšem podobné výzvy jsou vždy dobré k inovacím. Sám se například nyní více zaměřuji na obchodování pro vzdálenější targety (na základě vyšší struktury trhu) a musím říct, že z progresu mám upřímnou radost.

  Cesta, kterou zde rozvíjím, jsou další aplikace FIMS cestou pozičního obchodování opcí. Ovšem intradenní obchodování indexů pro mne zůstává hlavní cestou fungování na burze, která mě nepřestává bavit. V rámci FIMS především analyzuji strukturu trhu, připravuji si S/R zóny změny nabídky/poptávky a teprve poté do nich časuji své obchody na základě orderflow. Jde o přístup, ve kterém osobně cítím solidní edge a jako takový jej chci naplno využívat i při cestování. A jak sami můžete vidět na průběžně uveřejňovaných obchodech na blogu – i přes horší internet nejsou exekuce a celé obchody vůbec špatné.


  Má aktuální "pracovna".

  Na závěr mohu znovu jen doporučit podobné cestování absolvovat. Pro mě změna znamená život. V tradingu jsou to pak právě podobné situace, které mě posouvají dopředu. Teprve když existuje skutečná potřeba, začnu problém řešit. Velmi dobře si pamatuji, jak jsem před lety obchodoval v Praze na čtyřech ohromných monitorech a nedokázal jsem si představit dělat to samé na notebooku. O pár let později sedím na slabém netu v Africe a díky různým průběžným úpravám mého přístupu mi obchodování s malou plochou notebooku nedělá žádný problém (resp. používám ještě malý přídavný cestovní USB monitor ThinkVision, který třeba také časem odbourám :) )...

  29.1.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...