Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Daří se mně v paper-tradingu, ale ne v živém obchodování. Co mám dělat?

  Je poměrně časté, že se začínajícímu obchodníkovi daří v backtestu, následně v paper-tradingu, ale později už ne v živém obchodování. Mnoho nováčků je tímto faktem frustrováno, což je pochopitelné. Co dělat v takových situacích? Nabízím několik tipů.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/xalanx&nbsp 

  1) Přehodnoťte svou kapitalizaci a money-management.

  Jak se říká, papír snese všechno. Ve fázi, kdy nejsou ve hře reálné peníze, mají často nováčci mylné představy, že unesou větší riziko, než skutečně unesou. Stop-loss 150 USD na papíře nevypadá zdaleka tak zle, jako na reálném účtu. Pokud ale začnou podobné částky odcházet už z našeho reálného účtu, začíná pociťovat řada začínajících obchodníků výrazný tlak, který postupně vede k emocionálnímu obchodování a zvyšující se chybovosti.

  Jedna z věcí, která může pomoci při přechodu na live, je zkrátka a dobře přehodnotit kapitalizaci a money-management. Jinými slovy, pokusit se buďto navýšit kapitál, aby případný stop-loss tvořil skutečně jen minimální procento našeho účtu (například 1%), nebo změnit timeframe, případně trh tak, abychom dosáhli menšího stop-lossu (samozřejmě je třeba znovu vše backtestovat). Zkrátka a dobře, pokusit se najít pro náš obchodní systém vhodnější kombinaci trhu a timeframe, nebo i nové prvky v samotném obchodním systému, které nám umožní pracovat s menším stop-lossem, čili rizikem. Pokud lépe uzpůsobíme riziko tomu, co jsme skutečně schopni snést, sníží se emocionální tlak a tudíž chybovost.

  2) Izolujte přesně situace, kdy děláte největší chyby.

  To, že se nedaří v živém obchodování, má své důvody. Takové je z určité části možné vypátrat tím, že se pokusíme co nejpřesněji izolovat momenty, kde se odchylujeme od obchodního plánu a vytváříme tak nežádoucí ztrátovou chybovost. K tomu nám samozřejmě pomůže jak obchodní, tak psychologický deník. V momentě, kdy se nám podaří přesně izolovat momenty a oblasti v trhu, které nám způsobují největší problémy, je to první důležitý krok k tomu, abychom udělali patřičné změny. Tj. například takové oblasti v grafu úplně vypustili na nějakou dobu z našeho obchodního plánu, nebo pro podobné situace změnili náš obchodní plán, nebo si dali závazek, že podobné situace nebudeme vůbec obchodovat, apod.

  Některé chybovosti jsou způsobovány nežádoucími podvědomími vzory jednání, které během obchodování aktivují konkrétní spouštěče. Důslednější psychologická práce na sobě samých může pomoci takové nežádoucí vzory (impulsivního) jednání eliminovat. Tomuto vcelku komplexnímu tématu se mimo jiné detailně věnujeme v psychologickém on-line semináři.

  3) Porovnejte backtest a live. Hledejte vaše silné stránky.

  Častou chybou začínajících obchodníků, kterým se nedaří v živém obchodování, je fakt, že se příliš soustředí pouze na své chyby a slabé stránky. To je ovšem velmi nevyvážený přístup, který celkovou situaci a frustraci ještě zhoršuje. V momentě, kdy se nám nedaří v živém obchodování, je třeba se stejnou pílí vystopovat situace, ve kterých se nám daří nejlépe a které jsou naší nejsilnější stránkou. Určitě takové existují - vždy existuje nějaká situace, která nám jde potencionálně lépe, než jiná. Může to být třeba obchodování na začátku dne, obchodování na S/R úrovních, obchodování pouze do trendu, obchodování jen určitého patternu nebo celkové struktury trhu, atd. Vystopujte ve svém obchodním deníku, kde se vám dařilo - a snažte se pro příští dny soustředit spíše na tyto oblasti.

  Porovnejte také své živé obchody s tím, jak vám obchody vyšly, pokud byste daný obchodní den jen backtestovali. Srovnání backtest versus realita vám opět dá lepší pohled na to, v čem jste dobří, a kde jste schopni dělat v živém obchodování zhruba to, co v backtestu - a následně se více soustředit právě na podobné situace.

  4) Nedělejte příliš unáhlené závěry a zmírněte očekávání.

  Všimnul jsem si, že začínající obchodníci mají tendence jít do živých trhů s abnormálním očekáváním (tj. že po měsíci se jim už bude náramně dařit a dají výpověď z práce) a naopak na své živé výsledky mají tendence hledět až s přílišným negativismem. Nedávno mně poslal své živé výsledky jistý začínající obchodník. Jednalo se o 3 obchodní měsíce, kdy první dva byly mírně ziskové a třetí výrazněji ztrátový. Z takového výsledku byl onen obchodník velmi rozhozený a negativistický. Z mého pohledu se jedná o skvělý začátek - dokázat udělat dva (byť jen mírně) ziskové měsíce za sebou, je přeci velmi slušný start. Pokud se třetí měsíc pokazil, má to opět své důvody - a je třeba pátrat, jaké to jsou. Celkově se ale jedná o pozitivní začátek, a pokud takový máme tendenci vidět jako extrémně negativní, je to jenom proto, že na své výsledky hledíme optikou abnormálních očekávání. Přeci v jakékoliv profesi na světě trvá, než začneme být konstantně dobří - střídání lepších a horších momentů je v začátcích poměrně běžné. Důležité je vědět, že dokážeme ukončit měsíc profitem a soustředit se na to, abychom to dokázali čím dál tím častěji. Nedělejte unáhlené závěry kvůli tomu, že jste měli jeden ztrátový měsíc. Takové občas zažívám také - i po mnoha letech obchodování.

  5) Snižte počet obchodů za den a dejte si "stop" pravidlo.

  Jeden z nejčastějších důvodů, proč se v živém obchodování začíná vše kazit, bývá přílišné obchodování. Zkuste si tedy alespoň na jeden týden snížit počet obchodů na polovinu a dejte si "stop" pravidlo ve formě maximální denní ztráty, po které okamžitě přestanete po zbylý den obchodovat (a přejdete případně jen na paper-trading). Můžete si dát "stop" pravidlo i pro dosažení určitého denního zisku.

  Snížení počtu obchodů a podobná "stop" pravidla spadají do kategorie managementu vlastních emocí. V tradingu neřídíme pouze naše pozice a naše peníze, ale především naše emoce. Proto musíme mít nástroje, s pomocí kterých můžeme dosáhnout lepšího řízení našich reakcí a emocí. Toto je určitě jeden z nich.

  6) Zanechte chvilku obchodování.

  Začínající obchodníci bývají po prvních nezdarech natolik frustrovaní, že ztratí nutný odstup a nadhled. Proto nezřídka pomůže už jen to, že prostě na týden tradingu úplně zanecháme, přestaneme na trhy myslet - a vrátíme se k našemu obchodnímu plánu a deníku po týdnu se zcela čistou hlavou. V ten moment už bychom měli být schopni vidět vše jasněji, čistěji - a lépe tak naplánovat, jaké další kroky udělat, abychom se začali pomalu zlepšovat.

  Držím vám palce, žádný byznys na světě není hned od začátku snadný - tedy alespoň co já vím. Hlavně buďte soudní a nepropadejte zbytečnému negativismu (všimnul jsem si, že propadání zbytečnému a přílišnému negativismu se začíná stávat novým národním sportem - možná není od věci dát si občas nejenom týden pauzu od tradingu, ale také týden pauzu od sledování jakýchkoliv zpráv).

  5.2.2012

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...