Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
  • Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání stop-lossu v trendu

    V předcházejícím článku této praktické série jsem ukazoval, jak si chráním své pozice při protitrendových signálech posouváním stop-lossu na B/E (viz článek Tipy z praxe intradenního obchodování – posouvání SL na B/E při protitrendových obchodech). Dnešní tip se týká používání stop-lossu v případech, že obchoduji s trendem nebo v trhu, který jde do strany.

    V případě, že neobchoduji proti trendu, dávám pozici mnohem více prostoru. Stop-loss posouvám do oblasti vstupu až v okamžiku, kdy je cena opravdu hodně vzdálená od mého vstupu (a většinou už mám zinkasovaný minimálně první profit target).

    Toto vnímám v intradenním obchodování jako důležité a mnoho začínajících traderů nevydělává peníze jednoduše proto, že obchodům nenechá dostatečný prostor. Dostatečný prostor je ale dobré posuzovat v kontextu trhu – je rozdíl, jestli obchodujeme s davem, nebo proti davu…

    Pojďme ke konkrétnímu příkladu. S ohledem na kurzy v ČR je i tento článek předpřipravený a ukázka se vztahuje ke staršímu grafu. Konkrétně 5.4.2012, kdy článek připravuji.

    Přípravu na dnešní den si můžete prohlédnout zde: Příprava pro obchodování 5.4.2012. U FESX, který často dopoledne obchoduji, jsem si ve večerní přípravě ve zkratce poznamenal: „FESX je nyní z pohledu střednědobého timeframe v dowtrendu a zítra tak budu mít jednoznačně preference pro short obchody. Nejprve budu první vyhledávat short obchody z oblasti 2342. Jde o slabší S/R – pokud trh nebude tuto zónu respektovat, z grafu ji vymažu a budu následně obchodovat podle ostatních S/R. Pokud bude trh dál klesat, budu všechny vyznačené oblasti používat i pro retest coby resistenci.“

    Po otevření se trh pomalu převaloval v oblasti předpřipravené S/R úrovně na ceně 2343. Jak jsem měl poznamenáno v přípravě, střednědobý trend (z předcházejících dnů) byl dolu, potenciální obchod tak není silně protitrendový. V tomto případě šlo spíše o obchodování horní hrany aktuálního kanálu (dnešní vývoj ceny) do celkového klesajícího trendu (vývoj ceny za posledních několik dnů). Takové situace obchoduji patrně nejraději a po otevření pozice nejsem jednoznačně v posouváním stop-lossu na vstup nijak agresivní.

    Po otevření trhu jsem nemusel na první vstupní signál čekat vůbec dlouho. Trh byl v připravené S/R oblasti a FESX nabídl jednoznačný short signál vycházející z intermarket analýzy (#1). Trh se po vstupu poměrně rychle dostal k prvnímu profit targetu (oblast premarket low). Stop-loss jsem měl v tento okamžik v dostatečné vzdálenosti nad premarket high – tedy v určité logické zóně, o které jsem zde již psal mnohokrát.

    V podobných situací neposouvám stop-loss na B/E ani poté, co trh zasáhne můj první target. Stručně řečeno – trh mívá tendenci oblast vstupu několikrát retestovat, než se rozhodne pro finální směr. Stejně, jako se to stalo tentokrát, kdy se trh v pásmu dané premarket high a low pohyboval tentokrát velmi dlouho.

    Opět jde pochopitelně pouze o „tip“, který je případně nutné zapracovat do konkrétních obchodních plánů (pokud vám přijde zajímavý) a testovat.

    Osobně tedy jednoznačně preferuji ukončit v intradenním obchodování pozici „dobrovolně“ – tedy v pro mě výhodné situaci. Raději, než se nechat vyhodit na B/E nebo na fixním stop-lossu. Jde pochopitelně o pokročilý koncept, který nelze aplikovat zcela mechanicky. Jeho aplikace navíc záleží na celkovém obchodním přístupu (s kolika kontrakty obchodník obchoduje, pro jaké targety, jaký má základní stop, kde vstupuje atd.).

    Základní myšlenka daného přístupu je nicméně jednoduchá – do trhu vstupuji s určitou představou, vycházející z hlubší analýzy trhu. V tomto dni to byla například idea, připravená den předem, že oblast v trhu FESX okolo ceny 2343 může „podržet“ a nalákat nové prodávající. Pokud do trhu vstoupím short v dané oblasti, úroveň stále drží (trh se ani nepodívá „nad ní“), platí má základní teze a z obchodu se snažím vystoupit s profitem.

    Stejné je to v oblasti shortu #2. Podle plánu jsem na této úrovni čekal na retest naplánované oblasti (flip – viz zde), počkal na signál (intermarket analýza) a stop-loss v takovém případě opět posouvám až poté, co je cena dostatečně vzdálená od vstupu. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby například trh před dalším poklesem ještě jednou oblast otestoval.

    Upozornění na závěr: Informace popisované v dnešním článku jsou obecnějším principem, na kterém mám dál stavěna konkrétní pravidla svého obchodního systému. Článek neříká, že pokud vstoupím do obchodu v bodě #1, držím pozici až do hlavního targetu daného další S/R zónou. Pozici často ukončím i dříve z mnoha důvodů. Ovšem snažím se ji ukončit na pro mě stále výhodném místě (např. bližší profit-target), nikoliv mechanicky na stop-lossu umístěném na vstup. Tedy často na místě, které hlavně pomalý trh retestuje dost často.

    2.5.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Mohlo by vás dále zajímat

    Očekávání vs. realita obchodování. Jak se připravit?

    Každý trader chce v trzích vydělat peníze. Jakmile se ale do obchodování pustí, zjistí, že vše není tak jednoduché, jak to může vypadat z pohledu backtestu nebo papertradingu. Dostaví se nejistota z prvních ztrát a patrně i chuť strategie měnit nebo zahodit.
    Trading je náročný už jen proto, že často uděláme vše dobře a stejně můžeme ztrácet peníze. Alespoň krátkodobě. Na ztráty přitom většina začínajících obchodníků není vůbec připravena. Jednak je přirozeně považují za určitou „prohru“ a samozřejmě klidu nepřidá, že jim většinou rychle ukrajují část těžce naspořených úspor.
    Začínajícím traderům se jen těžko vysvětluje, že obchodování je o dlouhodobých pravděpodobnostech. Z krátkodobého pohledu může vše často vypadat doslova bláznivě. Úspěch v obchodování pak spočívá zejména v tom, dokázat přístupy obchodovat dlouhodobě.
    Zde je jeden konkrétní příklad z poslední doby.
    Do intradenního portfolia jsem nasadil mechanický systém, jehož výsledky jsou dlouhodobě stabilní. Systém obchoduje momentum na dlouhou i krátkou stranu v akciovém indexu e-mini S&P 500.
    Krátce po nasazení vypadají obchody systému následovně:

    Snad by se dalo říct, že hůř obchodovat ani nelze. Ať systém vstoupil long nebo short, vždy to bylo na prakticky nejhorším možném místě, těsně předtím, než se trh obrátil.
    Tomu odpovídá i krátkodobá equity křivka:

    Po spuštění se systém velmi rychle propadl ke ztrátě přibližně 3 000 USD na jediný kontrakt (výsledky jsou v živém obchodování ještě o trochu horší díky komisím a skluzům v plnění).
    Představte si, že s obchodováním začínáte. Máte typický účet 5 000-10 000 USD a dostanete se do podobné situace. To je samozřejmě velmi psychicky náročné. Ještě jste nic nevydělali a už vám z účtu zmizela třeba polovina úspor. Přitom vůbec netušíte, jestli propad skončil nebo bude pokračovat. Jestli je obchodovaná výhoda v trhu ještě přítomná, případně jestli tam vůbec někdy byla (tj. jestli váš backtest nebyl od začátku například přeoptimalizovaný). Hodně obchodníků v podobné situaci hodí ručník do ringu a strategii přestane obchodovat. Buď trading zabalí, nebo se pokusí najít jiný přístup. U kterého se situace ale může kdykoliv opakovat.
    Toto je bohužel realita tradingu.
    To, že strategie vykazuje nyní ztráty a dělá „divné obchody“, je prostě dané tím, že pár obchodů nic neznamená. Sám mám tento konkrétní přístup zbacktestovaný od roku 2000. V tomto období strategie zobchodovala 740 obchodů s průměrným ziskem 133 USD (včetně komisí a skluzu) na obchod. Strategie je založena na obchodování momenta. Aktuálně se ES obchoduje v pásmu, které neproráží. To znamená pro danou strategii ztráty. Pokud se podívám do historie backtestu na přehled zisků a ztrát po jednotlivých kalendářních měsících, vidím, že občasné podobné ztrátové měsíce nejsou výjimkou:

    Oproti tomu jsou v historii ale také občasné silně ziskové měsíce, které přijdou v momentě, kdy se trhy dají do směrového pohybu. Abych takové inkasoval také v budoucnosti, je potřeba hlavně být se strategií v trhu. A tedy i přijímal ztráty, které k ní patří.
    Podobnou řečí hovoří i celkový drawdown. Strategie si sice nyní prochází maximálním drawdownem, ale ten zatím nijak nevybočuje z čísel, která jsem získal z backtestu:

    Co se dá tedy v podobné situaci dělat? Jak strategii vylepšit?
    Pro úspěch v obchodování je opravdu potřeba rozumět tomu, že podobný průběh je naprostá realita obchodování. Po spuštění jakékoliv strategie přichází období, ve kterém může krátkodobě hrát roli určité štěstí/smůla. Někdy equity strategie vyrazí po spuštění prudce vzhůru a systém vydělá třeba desítky procent během velmi krátké doby. Jindy se nejprve dostaví hluboký drawdown. Toto se nedá ovlivnit. 
    Vše, co můžeme pro úspěch strategie udělat se odehrává již ve fázi její přípravy.
    Je potřeba mít důvěru ve způsob, jakým strategii vytváříme a testujeme.
    Je dobré mít dopředu nastavený rámec pro řízení rizika. Vědět, kdy strategii vypneme a do té doby do ní nezasahovat. Viz například Kdy vyřadit ztrácející intradenní strategii?
    Je potřeba pracovat s adekvátním kapitálem. Samozřejmě je rozdíl, pokud podobný drawdown nastane na velmi malém účtu nebo pokud se odehrává na větším kapitálu.
    Velmi pomáhá začít strategie obchodovat v portfoliích. Těžko toto více zdůraznit. Obchodování 3-4 méně korelujících strategií je paradoxně mnohem méně riskantní než obchodování jediného systému. 
    Pro dražší trhy typu futures je potřeba mít už zocelenou hlavu. Pokud vás ztráta pár tisíc dolarů může rozhodit, opravdu doporučuji začít se swingovým obchodováním akcií. Třeba tak, jak si to ukazujeme v základním kurzu.  V obchodování musíte být relaxovaní a nestresovat se z každé ztráty. Tato schopnost přichází praxí. Je lepší naučit se obchodovat nejprve tak, že ztrácíte jednotky dolarů (což v akciích není problém, je možné je obchodovat od jednoho kusu) a postupně risk zvyšujete.
    Nejhorší, co může začínající obchodník udělat, je vrhnout se do příliš dravých trhů/systémů jen proto, že vnímá možné zisky, ale podceňuje risk. Výsledkem takové psychické a finanční nepřipravenosti jsou pak jen zbytečné ztráty. Doufejte v to nejlepší, ale vždy se připravujte na to nejhorší.
     

    Intradenní breakout volatility

    Hledáte-li systematickou cestu diverzifikace přes nižší timeframe, pak breakout volatility představuje dlouhodobě přítomný edge v mnoha trzích.
    Hodně obchodníků má mylnou představu, že profitabilní přístup musí být komplexní. Pravdou je, že v trzích fungují jak komplexní, tak jednoduché přístupy. A zejména typické retailové strategie mívají pak z dlouhodobého pohledu velmi podobné výkonnosti bez ohledu na to, jak komplexní je samotná obchodní logika.
    Z mých zkušeností je jednoznačně lepší pracovat s jednoduššími principy. Snáze se u nich chápe logika, s jakou vstupují do trhů a výsledky se jednodušeji interpretují. Třeba i s ohledem na charakter trhu, ve kterém se bude strategii dařit a ve kterém nikoliv.
    Jeden z jednoduchých, a přitom dlouhodobě funkčních principů, je breakout volatility. Funguje v mnoha trzích. Pokud s ním začínáte, tak bych se určitě nejprve orientoval na akciové indexy. V těch se dají strategie tohoto typu postavit opravdu snadno.
    Systémy vycházejí z jednoduchého principu – pokud se trh vychýlí nad určitou běžnou vzdálenost, je to možná z důvodu, že do trhu vstoupil zásadní fundament a cena bude silným trendem pokračovat dále:

    Nákres je ilustrační, ale dobře vystihuje podstatu obchodu. Běžnou volatilitu pohybu můžeme například počítat pomocí ATR a hodnotu přičítat/odečítat od close předešlého dne. Dostaneme úrovně, po jejichž překonání vstoupíme do dlouhé nebo krátké pozice.
    Systém obchoduje momentum, takže v obchodu chceme být co nejdéle. Jako výstup se nejčastěji používají různé typy posouvaného stop-lossu. Pokud budete vytvářet intradenní systém v akciových indexech, tak určitě stačí systém stavět tak, že budete pracovat s fixním stop-lossem a vystupovat v době uzavření trhu (např. 22:15 našeho času).
    Pochopitelně výše uvedené představuje hrubou kostru přístupu, kterou je dobré ještě doladit. Patrně budete chtít přidat podmínku kontextu (tj. kdy podobný obchod vyhledávat), časovou podmínku (kdy konkrétně do obchodu vstupovat) a konkrétní definici vstupní oblasti. Ale jak jsem již uvedl – pamatujte na to, že v jednoduchosti je síla. Z hodně dlouhodobého pohledu budou mít funkční systémy tohoto typu nakonec velmi podobné výsledky (při standardizovaném risku).
    Mé osobní tipy k obchodování intradenních breakoutů volatility
    Velmi důležité je uvědomit si, že tyto systémy vydělávají především na zachycení méně pravděpodobných pohybů. Určitě to nejsou pohyby, které v trzích vidíte každý den/týden. Systém čeká na situaci, kdy se trhy silně rozjedou z důvodu nějaké zásadní fundamentální zprávy nebo třeba paniky. Spousta vstupů tak bude generovat malé ztráty. Jednou za čas ale přijde pohyb, který tyto ztráty pokryje, a ještě vygeneruje pěkný zisk.
    Dobře je to vidět na výsledcích z minulého týdne jednoho mého intradenního systému breakoutu volatility pracujícího na trhu ES, který obchoduji u Striker:

    Systém nyní ve zvýšené volatilitě obchodoval aktivněji. Za posledních devět obchodních dnů vidíme šest vstupů. Dva short a čtyři long. Většinou jde o menší zisky/ztráty. Ale obchod číslo 3 představuje přesně typ dne, na který systém čeká – e-mini ES trendovalo od otevření do close a systém realizoval zisk přes 1 700 USD/kontrakt. To už je slušné.
    Právě vzhledem k povaze zisků a ztrát je u podobných přístupů extrémně důležité obchodovat je plně systematicky. Nechcete jeden den vynechat, abyste přišli právě o podobný trend. Sám tyto přístupy obchoduji plně automatizovaně.
    Jako důležité vnímám obchodovat systémy současně long i short. V akciových indexech mám navíc na short stranu dlouhodobě lepší výsledky (vyšší průměrný obchod). Protože pokud trhy začnou padat, bývá takový pohyb opravdu výrazný až do konce seance. Přirozeně pak podobné systémy tvoří vhodnou diverzifikaci pro mé swingové systémy na akciích (které obchoduji vesměs do longu). Na výše uvedeném screenshotu je vidět, že systém šel v klesajících trzích do shortu (obchody 1, 2) a následně začal obchodovat do longu (obchody 3,4,5,6).
    Podstatné je u tohoto typu systémů nechat obchodu dostatečně volný prostor. Jakmile se dá trh do pohybu, chcete v něm vydržet co nejdéle. Vesměs to vyžaduje vyšší stop-loss. V trhu ES to je tak 800 USD/kontrakt a výše. A určitě se může stát, že stop-loss bude zasažen i několikrát v průběhu měsíce a je potřeba s touto variantou počítat v risk managementu.
    Jelikož budou podobné systémy vždy alespoň částečně optimalizované (většinou využívají určité nastavení indikátorů), je z mé zkušenosti potřeba obchodovat je alespoň v malých portfoliích (ideálně s trochu jinými nastaveními indikátorů, timeframe, trhů). Rozkládá se tím riziko a zvyšuje šance, že systém zobchoduje typy dnů, na které čekáme. To je pochopitelně nevýhoda pro malé účty. Dobré ale je, že dnes lze strategie obchodovat přes mikro kontrakty s 10x nižší náročností na risk a kapitál. Vhodnou diverzifikaci tak lze dosáhnout i na malém účtu.
    S podobnými přístupy budete vystupovat kolem uzavíracího času burzy. Bohužel stejně jako ohromné množství dalších obchodníků. Připravte se tak na horší plnění. Systémy tak musí mít solidní průměrný obchod (sám vyžaduji v ES alespoň 200 dolarů na obchod). A časem můžete pochopitelně systémy vylepšovat tím, že budete pracovat na dalších typech exekucí, které vám budou skluz snižovat.
    Co se timeframe týče, začněte spíše na vyšších barech. Sám pracuji nejčastěji s půlhodinovými úsečkami. Nešel bych pod patnáctiminutový timeframe.
    Závěrem
    Hodně obchodníků se u podobných strategií spálí jen díky tomu, že jsou na daný typ strategie silně podkapitalizovaní. Nelze pracovat se stop-lossem 1 000 USD a účtem 5 000 USD. Nespoléhejte se na to, že naleznete krásnou historickou equity křivku backtestu, se kterou lze přístup obchodovat s vysokou úspěšností a malým stop-lossem. Tyto přístupy vyžadují vyšší stop-loss a patřičnou diverzifikaci. Naštěstí s mikro účty toto už není problém ani na menších účtech.
    Také se připravte na to, že breakout strategie občas vstoupí do pozice „v nejhorší možný okamžik“. Z principu strategie vstupují do longu na vysokých cenách a občas se těsně po vstupu trh otočí, aby šel k základnímu stop-lossu. Toto je opět realita. Zisky přístupu přicházejí z dlouhodobých pravděpodobností. Strategie bývají delší dobu v drawdownu, ale dříve nebo později se najednou v trhu zvedne volatilita a trhy začnou být v občasném delším trendu. A to jsou momenty, kdy strategie začnou odměňovat. Je jen potřeba trpělivě čekat v trzích…

    Tipy z praxe ID obchodování – obchodování s malým účtem (video celé seance)

    V dnešním videu jsem zpracoval velmi žádné téma – intradenní obchodování s malým účtem. Ukáži vám konkrétní tipy pro obchodování účtu cca 3 500 USD, se kterým mnoho obchodníků začíná. Ve videu najdete komentované obchody z živé seance, a to včetně dvou ztrátových obchodů řízených tak, aby byla ztráta přijatelná pro tak malý účet.
    Jak zazní i ve videu, účet 3 500 USD osobně považuji za velmi malý a extrémní pro intradenní obchodování. Je-li to jen trochu možné, vždy doporučuji začínat s účtem větším. Pokud jste se však rozhodli obchodovat s malým účtem, mám pro vás řadu praktických tipů týkajících se řízení risku. Vše je vysvětlováno v průběhu živé seance, kdy obchoduji s reálnými penězi na normálním účtu. Sami tak můžete vidět, jak důležité jsou s malým účtem především precizní exekuce.
    Video obsahuje příklady řady situací:
    - Ztrátový obchod
    - Nevyplněný obchod
    - Ziskový obchod
    Obchody jsou exekuovány na základě mého obchodního systému FIMS, ovšem jen s jedním kontraktem (s ohledem na možnosti malých účtů, kterým je video věnováno). Obchodování s jedním kontraktem je vždy náročnější než s multipozicemi a obchodník se nesmí nechat strhnout k očekávání velkých profitů. Důležitější je pro mne stabilita příjmů.
    Ve videu jsou vidět Numbers bary, které používám pro jemné řízení vstupů a výstupů. Jejich princip jsem popisoval na Finančníkovi v tomto článku.
    Sledování nabídky/poptávky pomocí Numbers barů budu od základů vysvětlovat také na listopadovém kurzu Pokročilé obchodování FinWin, price action a intermarket analýzy: výstupní techniky, řízení obchodů a procvičování. Pokročilé aplikace pak pochopitelně na kurzu FIMS2.
    Na obou kurzech budeme analyzovat a obchodovat živé trhy stejně jako na dnešním videu:

    Video si můžete zvětšit na plnou obrazovku kliknutím na ikonu v pravém spodním rohu přehrávače. Link pro video v mp4 (pro přehrávání na iPadu)
    Detaily obchodu můžeme diskutovat v rámci uzavřeného vlákna diskuze k článku Tipy z praxe ID obchodování – obchodování s malým účtem (video celé seance) určeného pro všechny obchodníky FIMS.
×
×
  • Vytvořit...