Tipy z praxe intradenního obchodování – obchodování v nižší volatilitě
Dnes naváži na článek „Tajemství“ úspěchu v daytradingu II, publikovaný minulý čtvrtek, který jsem věnoval důležité úloze trade managementu. Na příkladu ze svého pondělního obchodování vám ukáži, jak lze dané přístupy konkrétně aplikovat v praxi a výrazně si tak zvýšit šanci na profitabilitu našich vstupů.
Jedna z důležitých myšlenek zmíněná v minulém článku byla, že začínající tradeři musí dobře vybírat místo, kde vstupovat. Obchodujete-li s 1 nebo 2 kontrakty, nemáte jednoduše stejnou flexibilitu ve vstupu, jako větší obchodníci. Navíc budete výrazně limitováni svým kapitálem co se výše použitého stop-lossu týče. Ovšem aby stop-loss dával smysl, nesmí být umístěn „jen tak“ – většinou do míst, která jsou nejčastěji terčem „skalpu“ velkých obchodníků.
Velmi důležité je tedy samo místo vstupu. Obzvlášť v období nízké volatility.
Současně platí, že trh v období s nízkou volatilitou nenabízí dobrých příležitostí s vyšším risk reward ratiem příliš. Je proto skutečně nutné věnovat dostatek času přípravě obchodování. Vědět, kde jsou silné S/R úrovně, jaký je hlavní trend na vyšším timeframe, co zhruba dělají další trhy, jak přesně by měl vypadat vstupní signál a podobně. Samozřejmě, že nejlepší je vstupovat v místech, kde se trh příliš dlouho nezdrží (cena je rychle odmítnutá) a tak z logiky věci neposkytuje na daných úrovních příliš času na rozmyšlení. Nabídne-li trh dobrou obchodní příležitost, je většinou třeba jednat rychle, a tudíž bez strachu.
TIP: Abyste v oblasti vstupu získali čas a sebevědomí, je potřeba co nejvíce přípravy udělat před samotným vstupem. Sám například dopředu vím, kde chci vstupovat, mám dost jasnou představu o price action a ordeflow, kterou chci vidět před vstupem. Prakticky jen čekám, až trh vytvoří to, co mám silně vizualizované ve svých myšlenkách.
Zejména v období s nižší volatilitou je podle mého názoru dobré používat základní patterny FIMS vycházející z intermarket analýzy. Osobně pak kombinuji hned několik taktik vyučovaných v rámci obchodního plánu. Tj. nečekám jen na samotný cenový pattern, ale chci vidět, aby se odehrával jak na S/R zóně, tak například na hraně otevíracího rozpětí.
Jelikož článek připravuji v pondělí 15. 7. 2013, můžeme si jeden takový konkrétní vstup ukázat. Šlo o obchod na trhu EMD (k volbě trhu se ještě vrátím v závěru článku), který je zajímavý právě tím, že vyžadoval nižší risk a nabízel vysoké RRR. Ostatně i já jsem tento obchod exekuoval na účtu s menším kapitálem (10 000 USD), který si vedu pro testování různých taktik money managementu vyučovaných na kurzech. Začínající tradeři vesměs obchodují s malými účty do 10 000 USD a taktiky obchodování, které na kurzech prezentuji, tomu musí být uzpůsobeny.
Vstupoval jsem long na ceně 1218 v 16:38 českého času:
Vstup byl na patternu IMD4 long ovšem současně ve velmi dobré lokalitě:
- Připravená S/R zóna
- Falešný breakout otevíracího rozpětí
- Současně potvrzení skrz skrytou intermarket divergenci, což je zejména v období s nižší volatilitou jeden z mých aktuálně nejsilnějších cenových filtrů pro trendové, ale i pro reversal obchody.
- Potvrzení změny nabídky/poptávky poté, co trh vytvořil skrytou IM divergenci a otestoval low předchozího swingu.
Z analýzy mi vycházelo, že obchod bude vyžadovat stop-loss 100 USD a potenciál obchodu je minimálně 200 USD, spíše více.
V takovém případě vstoupím do pozice a o svůj stop-loss „se nebojím“. Ze zkušenosti vím, že podobné vstupy do celkového trendu jsou skutečně velmi robustní a obchodu nechávám v nižší volatilitě dostatek prostoru.
Obchod s rozumným stop-lossem a současně podpořený silnou logikou dokáže podle mé zkušenosti exekuovat bez strachu i začínající obchodník s relativně malým účtem. Při účtu 10 000 USD a risku 100 USD (1 % účtu) je možné podobné situace obchodovat i dvě za den a riskovat tak stále velmi přijatelná 2 % účtu.
Co se řízení pozice týče. V nižší volatilitě je skutečně nutná trpělivost. Od podobného patternu očekávám RRR nejméně 1:2 až 1:3. Moc záleží, jak velkou pozici obchod exekuujeme. Sám jsem na svém hlavním účtu obchodoval podobný long v trh v trhu NQ (vstup 15:46 když se trh odrážel od včerejšího close), kde jsem vstupoval s multikontrakty. Takový obchod pak likviduji postupně. Začínám s targety, které jsou často na úrovni RRR lehce přes 1:1 a teprve vzdálenější targety mají vyšší RRR.
Pokud obchodujete s 1 kontraktem, musíte se připravit na celkově kostrbatější equity, ale při dobrém obchodním plánu ani toto není problém. Jen je skutečně třeba překonat chuť uzavírat pozice v malém zisku a stát si za vyšším RRR. U tohoto obchodu jsem například pracoval s posouvaným stop-lossem s tím, že hlavní target jsem vnímal lehce pod cenou 1225. Takový target by poskytl obchodu krásný zisk 700 USD (tedy RRR 1:7).
Obchod v trhu vydržel až skoro do jeho uzavření, kde ovšem celému komplexu trhů došla síla a všechny akciové indexy se pomalu začaly obracet. Jelikož lze na konci dne očekávat výraznější cenové spajky, utáhl jsem po zvukovém alertu trailing stop a nakonec vystoupil z pozice se ziskem 410 USD, tedy RRR 1:4.
Že šlo z obchodu „dostat trochu více“? To jde většinou. Ovšem trhy také mohly zcela na konci dne udělat rychlý propad a smazat celý denní zisk. Vždy je třeba rozumně chránit otevřený profit. A RRR 1:4 je velmi slušný výsledek. Nezapomínejme, že zisk 410 USD je třeba vztahovat na kapitál 10 000 USD (případně trochu menší). Zde jde pak o zhodnocení 4 % za den a to je adekvátní vůči 2 % maximální denní ztrátě, kterou mám na tomto „studentském“ účtu nastavenou.
A zde je několik bodů k zamyšlení, které můžete využít do svých obchodů:
- Obchod jsem byl schopen trailovat proto, že jsem do pozice vstoupil na velmi dobrém místě. Na první pohled vstup vypadá „riskantně“ ovšem z mého pohledu jsou podobné vstupy vycházející z FIMS naopak velmi konzervativní. Oblast vstupu do obchodu je klíčová pro jeho následné řízení. Vstoupíme-li do obchodu v místě, které trh rychle odmítne, máme mnohem jednodušší práci při trade managementu.
- V nižší volatilitě nenabízí trhy mnoho příležitostí pro dobré obchody. Pokud se nějaká naskytne, musíme být rychlí.
- V nižší volatilitě musíme být trpěliví s výstupy. Obchod určitě šlo ukončit dříve (např. s RRR 1:2), ale zejména pokud obchodujeme s hlavním trendem a máme dobré místo vstupu, můžeme zkusit vytěžit z obchodu více. Jeden zisk 400 USD vydělá na 4 ztráty! Přitom úspěšnost podobného FIMS vstupu je cca 45 % (pro target cca 1:2.5).
- Pokud nenacházíte ve svém trhu dostatek příležitostí, je – především v době s nižší volatilitou – vhodné porozhlédnout se po vstupech v dalších silně korelujících trzích. Proto obchoduji FIMS – tak jako tak sleduji další silně korelující trhy a nečiní mi problém na nejsilnějších patternech vstupovat v nich. EMD je například trh, který silně koreluje s TF (e-mini Russell 2000), který jsem do svého intradenního obchodování také zapojil.
Závěr
Dnešním obchodem jsem chtěl především ukázat praktickou aplikaci informací z minulého článku. Všimněte si, jak hodně podobný je dnešní obchod hypotetickému vstupu demonstrovanému v minulém článku. Jsou to obchody, které využívají několik edge dohromady. A především v líně se povalujících akciových indexech jsou podobné vstupy ty, které nabízejí často minimální risk s dostatečným potenciálem pro zisk. Přitom mnoho nováčků u podobných obchodů zbytečně čeká na různá potvrzení, aby cenu obchodovali uprostřed range, kde se risk obchodu výrazně zvyšuje.
Pokud obchodujete s FIMS, připravil jsem pro vás tradičně uzavřenou diskuzi, ve které můžeme obchod diskutovat podrobněji z pohledu našeho obchodního plánu. Diskuzi najdete v tomto vláknu: Uzavřená diskuze k článku "Tipy z praxe intradenního obchodování – obchodování v nižší volatilitě"
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.