Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Koupím profitabilní obchodní systém, zn. levně

  V dnešním článku mi dovolte krátké zamyšlení nad tématem, kterým se zabýval nejednou každý obchodník - jak přijít k obchodnímu systému? Koupit, vymyslet či někde vyčíst?

  Jak na Finančníkovi opakujeme stále dokola, trading je v principu jednoduchý, avšak nikoliv snadný. Vydělávat lze s těmi nejjednoduššími metodami, avšak obchodník musí překonat především sám sebe. Strach, chamtivost, nedůslednost, malá či naopak velká sebedůvěra jsou jen některé základní aspekty, které stojí za neúspěchem mnoha obchodníků. Podrobně si o tomto tématu můžete počíst v našem velkém seriálu o psychologii obchodníka.

  Nesporným faktem je, že určitými fázemi flustrace si zejména v prvních několika letech obchodování prochází každý obchodník. Úspěšní obchodníci tyto fáze překonávají dalším zkoumáním vlastního já, odhalování slabých stránek, pracováním na vlastních emocích a pochopitelně také získáváním naprosto nezbytné sebedůvěry v obchodní systém jeho neustálým testováním a pilováním.
  Mnoho začátečníků ale bohužel také propadne dojmu, že to "musí jít jinak" a podlehnou pátrání po svém svatém grálu (viz článek Obchodování a mýtus o svatém grálu). Řešení, které by jim přineslo bohatství bez větší vlastní námahy a samozřejmě s co nejmenším riskem. Takový člověk se začne chytat jakýchkoliv signálů - začne odebírat placená doporučení jiných obchodníků či "guru" nebo kupovat nejrůznější obchodní systémy, slepě jim důvěřovat a doufat, že toto řešení je konečně onou vysněnou cestou. A jelikož tento přístup pochopitelně vysněné bohatství nepřináší, flustrace se zvyšují a obchodník se nezadržitelně dostává do kategorie "hledače svatého grálů", která končí postupnou absolutní rezignací na trhy (pochopitelně spojenou se ztrátou jednoho nebo více obchodních účtů).

  Protože toto téma je velmi široké, dnes bych se chtěl věnovat pouze jedné jeho části. Může si začínající obchodník někde koupit funkční obchodní systém?

  Pojďme si nejprve stručně říci, co to obchodní systém je. V principu jde o kompletní soubor pravidel, která obchodníkovi dávají pravděpodobnost (nikoliv však jistotu), že v určitém časovém horizontu budou jeho příjmy větší než ztráty. Obchodní systém může být definován nejrůznějšími způsoby. Mnoho traderů pracuje s tzv. diskréčními obchodními systémy - tj. takovými, které mají samozřejmě pravidla přesně definována, nicméně součástí systému je i cit a zkušenost tradera. Mnoho podobných systémů jsme již na finančníkovi zmiňovali. Namátkou například Triple Screen pana Eldera, Woodieho CCI systém, či intradenní obchodování divergencí popisované v rámci našeho úvodního kurzu do obchodování emini trhů. Tyto obchodní systémy mohou být velmi profitabilní a úspěšné, lze je získat (někdy zdarma, v knihách nebo zakoupením), nicméně vyžaduji zmiňovaný cit a zkušenost, který obchodník získá až minimálně několika měsíčním pravidelným testováním a vlastním pilovaní daného systému. Znamená to tedy, že získání podobného systému automaticky profit nepřináší, neboť bez příslušné zkušenosti a citu (vzniklým pravidelným trénováním) tyto systémy nefungují.

  To pochopitelně "hledače svatého grálu" neuspokojuje a dál pátrají po absolutně mechanických obchodních systémech, které se nejlépe dají naprogramovat do příslušného software, který bude obchodovat strategii sám, nebo v nejhorším případě poskytovat obchodníkovi naprosto jasné signály "Buy" nebo "Sell". Existuji podobné systémy? Jistěže ano, nicméně ke škodě "hledačů svatého grálů" jsou zde pochopitelně i stinné stránky. O těch hledači většinou nechtějí slyšet, ale pro všechny ostatní si je zde proberme podrobněji:

  1) Na světě existuje mnoho velmi inteligentních traderů a programátorů. Řada z nich si samozřejmě našla svůj "edge", výhodu oproti ostatním, která šla naprogramovat a mechanicky obchodovat v podobě velmi profitabilních systémů. Takové systémy ale nejsou na prodej. Především z důvodu, že pokud by se podobný systém rozšířil mezi množství dalších obchodníků, pak by se "edge", ona výhoda systému vytratila, a systém by přestal fungovat nebo by minimálně ztratil svoji efektivitu. Navíc i podobné systémy je třeba sledovat a aktualizovat - stejně jako se mění trhy, musí se i tyto systémy postupně adaptovat novým podmínkám.

  2) Takže se mechanické systémy nedají koupit? Ale dají, ale s jinými parametry, než "hledači svatého grálu" doufají. Funkční mechanické systémy prodává řada společností a existují i specializovaní systémoví brokeři, kteří tyto systémy provozují. Jde o robustní systémy, které využívají nejrůznější přístupy k obchodování a které profitují především ze systematického přístupu v obchodování skutečně každé obchodní příležitosti, kterou daný systém vygeneruje. Zákazník se nemusí vůbec o nic starat - pouze si vybere určitý systém (který je pochopitelně postaven na principu "black box", tj. výstupem ze systému jsou pouze obchodní pokyny, které uživatel jakkoliv neovlivňuje) a nechá brokera exekuuovat příkazy na svém účtu. Zákazník pak platí buď za pronájem systému (pokud si jej předtím za částku v řádech tisíců dolarů rovnou nekoupil) plus komise nebo někdy pouze vyšší komise brokerovi, který se již sám vypořádá s poskytovatelem systému.
  Jako dobrý úvod do možností a výkonností mechanických obchodních systémů může posloužit například web společnosti Trade Center, která systémy obchoduje a na jejíž stránkách je možné nalézt i podrobné výsledky a charakteristiky jednotlivých systémů.


  Přehled výkonnosti komerčních systémů provozovaných společností Trade Center za posledních 12 měsíců. Zdroj: Trade Center.


  Přehled výkonnosti komerčních systémů provozovaných společností Trade Center za posledních 36 měsíců. Zdroj: Trade Center.

  Na první pohled je pak zřejmé:

  • Výkonnost podobných systémů se pohybuje v průměru v řádech několika desítek procent ročně (tzn. očekávání je třeba mít opravdu realistická).
  • Systémy mají střídavou výkonnost - jeden rok mohou vydělat třeba i 200%, aby pak následující rok byly v lehké ztrátě.
  • Systémy většinou vydělávají, ale je třeba je zkoumat z opravdu dlouhodobého pohledu. Z krátkodobého pohledu to může vypadat i tak, že většina systémů prodělává.
  • Z toho plyne - pro stabilní příjem z podobných čistě mechanickýcm systémů je nejlepší si vytvořit portfolio skládající se z různých typů systémů (různé timefrime, různé trhy), což vyžaduje vyšší kapitálovou investici (např. min. 100 000 usd). Takové systémy pak dokáží hodnotit vklad i o několik desítek procent ročně v podstatě "bez práce" - tj. bez aktivního sledování trhů obchodníkem. Tento bod platí podle mé zkušenosti i pro vlastní mechanické systémy, které si obchodník sám naprogramuje do systému typu TradeStation.

  Bohužel výše uvedená realita zaslepené "hledače grálu" pochopitelně neuspokojí. Věří, že zde musí existovat systém, který je finančně dostupný a který bude jejich účet hodnotit minimálně o několik set procet ročně s malými drawndowny. Kupují pak nejrůznější systémy dostupné na internetu s nádhernými equity křivkami za několik set dolarů, aby následně ztráceli podstatné části svých účtu a zbytek svého sebevědomí.

  Základním aspektům jak poznat komerční nefunkční mechanický systém se budu v případě zájmu věnovat v dalším článku. Nyní pouze ve zkratce - nikdy nevěřte marketingovým proklamacím, nádherným equity křivkám, historických výsledkům. Levné systémy bývají často stavěny tak, aby právě historické výsledky vypadaly skutečně exkluzivně, nicméně jakékoliv jejich další obchodování v budoucnosti bude přinášet nejčastěji pouze ztráty. V řadě případů navíc systémy nezahrnují komise a slippage a jejich reálné provozování přináší diametrální odlišné výsledky od marketingových proklamací. Mějte prosím opravdu vždy na paměti, že za pár set dolarů si skutečně nelze bohatství koupit. Nelze.

  Pro ilustraci uvedu jeden konkrétní příklad. Nedávno jsem analyzoval systém, který si koupil jeden nenapravitelný známý. Jde o systém, který se stále prodává - koupit jej můžete na internetu za 250 dolarů. Systém je určen pro obchodování švýcarského franku a na stránkách výrobce můžete nalézt tuto nádhernou equity křivku:

  Všimněte si, že křivka končí v roce 1999, kdy výrobce patrně dodal systém na trh. Systém je určen pro softwarovou platformu TradeStation a tak není problém si zobrazit průběh obchodů, které realizoval každý, kdo se jím řídil v následujících šesti letech (v systému nejsou započítány komise ani slippage):

  Jak je možné, že se chování systému změnilo ve velmi krátké době poté, co systém "vyběhl" z období sledovaného výrobcem? Proč se dnes systém stále prodává? To ví pouze autor (což není žádný noname výrobce, ale poměrně známý trader, jehož kniha se prodává i na Amazonu).

  Závěrem

  Budu moc rád, pokud se mi dnešním článkem podařilo otevřít oči alespoň jednomu hledači svatého grálu :) Opravdu business okolo tradingu rozhodně není "férový" (na rozdíl od trhů samotných) a obchodník by se v každém momentu měl spoléhat především sám na sebe a přijmout za své chování odpovědnost. Svatý grál neexistuje a jediná cesta jak v tradingu zhodnocovat solidním tempem malý účet je skrze poctivé sebevzdělávání, testování strategií a především pracování na sobě samém. Pokud máte pocit, že někde levně najdete "svatý grál" - jednoznačný návod "jak na miliony" tak je vaše cesta zbytečná od samého začátku.

  25.1.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Finančník představuje pracovní skupinu AlgoLab

  Ať to byly mé poslední návštěvy různých odborných konferencí typu QuantCon, možnost nahlédnout pod pokličku několika úspěšných hedgových fondů či nakonec má aktuální práce na vlastním fondu, rezonovala mnou jedna základní myšlenka – úspěch v tradingu je dnes více než dříve zásluhou týmové spolupráce. Jednoduše proto, že svět je komplexnější než před pár lety, vše se digitalizuje a zrychluje. Navíc jsem přesvědčen, že proces bude dále pokračovat stejnou tendencí.
     Foto (c)depositphotos.com   Samozřejmě to neznamená, že by jednotlivec nemohl uspět. Ale jeho cesta je určitě náročnější. Hlavně od určité úrovně zkušeností, kdy již potřebuje spravovat více peněz, vytvářet diverzifikovanější strategie, ideálně stavět řešení pro autotrading, udržovat vše v chodu, přemýšlet o nových obchodních taktikách, ty backtestovat, sledovat zásadní fundamentální informace atd. V týmech je vše jednodušší, neboť lze mnoho činností jednotlivců efektivně sdílet ostatním, kteří se jimi sami pak nemusí zabývat. Výkonnost celé skupiny je tím pádem neporovnatelně vyšší, než by byla výkonnost jednotlivých traderů pracujících samostatně.
  Toto pochopitelně mnoho traderů ví a buď pracují v profesionálním zázemí různých fondů, sami si formují pracovní skupiny, nebo si kolem sebe platí týmy analytiků a programátorů.
  Bohužel méně zkušení obchodníci řeší zásadní problém. Těžko se mohou integrovat mezi profesionální obchodníky (kterým nemají co nabídnout) a vytvářet skupiny složené jen z nezkušených obchodníků vesměs nikam nevede. Přitom právě v začátcích obchodování přináší zapojení do aktivní skupiny největší hodnotu.
  A podobné zázemí nyní nově nabídne na Finančník.cz skupina AlgoLab, kde budu se svým týmem sdílet vše podstatné, na čem aktuálně pracujeme.
  Na Finančník.cz se snažíme vytvářet začínajícím i pokročilým traderům co největší podporu. I přesto jsme si ale všimli občasných postesků nad osamocenou prací a blouděním ve slepých uličkách. A to je důvod, který mne dovedl k vytvoření pracovní skupiny AlgoLab.
  Skupina bude zaměřena na plně systematické obchodování všech typů trhů, které sám obchoduji – komodity, akcie, opce. Jejím hlavním cílem bude obchodníky integrovat do pracovní skupiny a poskytovat jim inspiraci a motivaci v podobě aktivně připravovaného obsahu a řízených setkání.
  Jak bude vše fungovat?
  Základem úspěšné skupiny je její vedení a směřování. To budu ve skupině AlgoLab mít na starosti sám. Do skupiny plánuji uvolňovat výstupy mé práce (a samozřejmě týmu lidí, které zaměstnávám) tak, aby se ostatní účastníci skupiny mohli naší prací a zkušenostmi inspirovat a třeba si ji i pro sebe posunou dále. Ve skupině budu aktivní, takže se případně zapojím do debat o daných tématech, což zpětně může pochopitelně obohatit nás všechny.
  S členy skupiny se plánuji setkávat (osobně i virtuálně), aby mezi sebou mohli obchodníci navázat bližší kontakt a třeba spolupracovat na vlastních projektech (například rozvíjející poskytnuté tipy).
  Co konkrétně budu ve skupině sdílet?
  Určitě chci začít se sdílením konkrétních obchodních systémů, které jsem testoval a které mi dávají smysl pro nasazení (případně je sám obchoduji). Pochopitelně nemusí vždy jít o úplně přesné nastavení, se kterým sám pracuji, ale v uzavřené skupině mi nedělá problém sdílet cokoliv. Hodně obchodníků na Finančníkovi řeší výzvy s plnou automatizací například portfolio obchodování. Práci jsme v týmu udělali na implementaci automatického portfolio obchodování pomocí Amibrokeru, což je myslím pro začátek zcela ideální řešení vhodné pro diskuzi ve skupině. Plánuji se ale věnovat i svým „udělátkům“ v Pythonu a podobně.
  Nicméně nečekejte, že skupina bude představovat hotový kurz. Nebude. Kurz je z mého pohledu prostředí, kde se prezentují velice vypilované informace, s jejichž uspořádáním se pojí opravdu hodně úsilí a času. Ve skupině chci sdílet informace v pracovní formě – pro mě jsou hodnotné testy například i teorií, kde se edge nakonec nepotvrdil (čímž mohu ušetřit mnoho času jiným obchodníkům, kteří by jinak šli stejnou cestou) atd.
  Pro koho bude skupina určena a jak se zapojit?
  Skupina je určena pro obchodníky, kteří chtějí rozvíjet systematické obchodní přístupy. Určitě se nepředpokládá znalost programování, protože jeden z cílů skupiny je propojovat tradery s programátory. Účastníci skupiny by měli mít silnou motivaci posouvat se v trzích směrem k diverzifikaci různými styly obchodování. Systematické strategie budou sdíleny včetně konkrétních kódů, aby je bylo možné snadno testovat a implementovat. Ty budou ve formátu programů Amibroker, TradeStation, případně v jazyce Python. Kódy budou v otevřené podobě a lze je tak převádět i do jiných jazyků.
  Konkrétní podobu skupiny plánuji dotvářet postupně tak, jak v ní bude vznikat život.
  Co je jisté:
  a) Velikost skupiny bude trvale omezena na jasně daný počet obchodníků. Noví se budou moct do skupiny dostat jen pokud někdo stávající vypadne. Tak bychom mohli dosáhnout pracovního prostředí, ve kterém se obchodníci budou znát i osobně. Současně chci ale nastavit velikost skupiny dostatečnou tak, aby se do ní dostali všichni, co o to budou mít aktuálně zájem.
  b) Zapojení do skupiny bude placené. To je upřímně jediný způsob, který se mi za 15 let fungování Finančníka osvědčil pro prostředí, ve kterém je nakonec stejně většina účastníků spíše pasivních. Pro smysluplné fungování skupiny bude třeba aktivně tvořit obsah a jeho tvůrcům platit. Chtěl bych více vysílat zástupce Finančníka na konference, chci sdílet i výstupy prací s daty, která jsou poměrně drahá atd. Cena bude odpovídat obsahu a stanovena později, až podle toho, jak proběhnou první měsíce skupiny (ty budou bezplatné). Určitě ale nepůjde o úplně symbolickou částku, neboť cílem je sdílet ve skupině hodnotné informace, se kterými budou účastníci vydělávat peníze a ušetří jim opravdu hodně vlastního času a investic. Maximálně tak využijte bezplatný provoz skupiny!
  c) Skupina bude bezplatná do 1.8.2019 (viz update níže) a mohou se do ní v tuto chvíli zapojit všichni absolventi kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům. Tedy samozřejmě i stávající absolventi kurzu, kteří tak získají přístup k dalším strategiím a obchodním myšlenkám. Omezení na tento kurz je zde proto, že ve skupině chci pracovat s obchodníky, kteří k trhům přistupují podobně jako já. Účastníci bezplatného běhu budou mít následně prioritní právo na místo ve skupině a budou moci pokračovat ve skupině za nižší úvodní cenu.
  Vše ostatní bude předmětem dalšího vývoje skupiny.
  Je mi jasné, že skupina není úplně pro všechny. Zejména není pro úplně nové zájemce o trading, pro ty je ale na Finančníkovi opravdu hodně bezplatného obsahu a také propracovaný Základní kurz, který vás může velmi rychle posunout k prvním profitům. Na druhou stranu věřím, že AlgoLab dokáže zaplnit jednoznačnou mezeru pro obchodníky, kteří již mají jasnou představu, co očekávají, co jsou za to ochotni platit a potřebují se zejména rychleji a efektivněji dostat k cíli.
  Důležitá informace na konec
  Všichni účastníci zmíněného AOS kurzu mají nyní do skupiny automaticky nastavený přístup. Skupinu naleznete v diskuzi na tomto linku. První téma, které jsem připravil k diskuzi a inspiraci je kompletní popis rotační momentum strategie (testy, vysvětlení, kódy pro AOS). Téma naleznete v klubu zde.
  Těším se na vzájemnou komunikaci, vaše postřehy a aktivní účast. O dalších připravených tématech budu informovat.
  Zaujala Vás možnost členství ve skupině, zajímá vás automatizace obchodování? Při zakoupení kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům získáte do skupiny okamžitý přístup. A nezapomeňte – dostanete tím také přednostní právo v členství pokračovat i nadále a za nižší úvodní cenu!
  Update 2019: S ohledem na skutečnost, že práce se skupinou není tak intenzivní jak jsem se obával a samotného mě ve vlastním tradingu posouvá při zpracování témat  kupředu, rozšiřuji bezplatné fungování skupiny do 1.8.2019.

  Litujeme, ale tento kurz již není možné objednat

  Litujeme, ale tento kurz již bohužel není v nabídce.

  Aktuálně nabízené kurzy naleznete na stránce http://www.financnik.cz/exe/webinare/
   

  Má přednáška na QuantExpo

  Pražské QuantExpo bude především o zahraničních osobnostech a jsem moc rád, že se do Prahy podařilo pozvat velmi zajímavé tradery s praktickými tématy. Jedním ze dvou česky prezentovaných témat (vše ostatní bude samozřejmě do češtiny tlumočeno) bude má přednáška. Co jsem si připravil a proč si myslím, že je dobré se na téma trochu připravit?
   
     >  
  Systematické a algoritmické obchodování představuje mix několika základních dovedností – nápadů, datových analýz a programování. Myšlenek a prezentovaných obchodních přístupů je dnes k dispozici prakticky neomezené množství a každým dnem jsou publikovány nové. Málokterý obchodník je přitom zkušený trader a současně dobrý programátor v jedné osobě. A tak vzniká u mnoha traderů otázka – jak efektivně dostupné myšlenky ověřovat a adaptovat? Jak smysluplně vypadající modely rychle otestovat coby obchodní systém a najít takové, které stojí zato předat k robustnějšímu naprogramování?
  Více než kdy jindy přichází ke slovu potřeba prototypování. To znamená velmi rychlého otestování obchodní myšlenky bez toho, aniž bychom museli dobře ovládat programování, složitě vytvářet dlouhé programovací kódy, ladit je a kompilovat. Ideálně s možností zcela volného využívání všech informací bez omezení ze strany používané platformy. Tedy například s využitím libovolných přístupů a dat (kdy osobně vidím velký prostor ve využívání a kombinování různých alternativních dat), bez nutnosti data složitě připravovat a čistit a s naprostou flexibilitou kombinování všeho, co kombinovat chceme (různé systémy do portfolií atd.). A bohužel tradiční dostupné softwary na toto stavěné nejsou.
  Na QuantExpo tak chci ve své přednášce ukázat, jak snadno lze pro prototypování použít Python. Jeden z hlavních bezplatných nástrojů, který se dnes ve finančním světě pro tyto účely používá čím dál více. Pochopitelně nepůjde o „kurz používání Pythonu“, spíše plánuji prezentovat, že s hotovými moduly, které jsou pro Python dnes bezplatně k dispozici, jde prototypovat systémy opravdu velmi jednoduše. Vše budu ukazovat na konkrétním příkladu prototypování myšlenky obchodního systému statistické arbitráže, což je z mého pohledu mj. i zajímavý diverzifikační přístup do portfolií zejména v době vyšší volatility. Krok za krokem uvidíte, jak se až překvapivě rychle můžeme dostat od základní myšlenky k finální equity křivce i s tím, že pro výpočet hodnoty hedge pozice použijeme pokročilejší statistickou funkci.
  Celý komentovaný kód pak budu poskytovat ve formátu jupyter notebook, ve kterém je velmi snadné jej upravovat, zkoušet a rozvíjet. Z mého pohledu tak jde o ideální start pro seznamování se s Pythonem, kdy trader nezačíná studiem nudných principů programovacího jazyka (byť jednoduchého), ale řeší konkrétní, pro něj zajímavou situaci. A teprve ta ho „donutí“ k tomu, aby se naučil i potřebné základy jazyka. Sám jsem s Pythonem začínal touto cestou a jsem za ní nesmírně rád, protože mi v důsledku v tradingu velmi rozšířila mé možnosti a schopnosti.
  Pokud vás téma prototypování obchodních přístupů s Pythonem zajímá a chcete naplno využít informace, které budu na QuantExpo předávat, doporučuji zkusit si Python nainstalovat a začít jeho prostředí zkoumat (hlavně si najděte tutoriály na spuštění jupyter notebooku). Pokud nejste programátoři a nechcete řešit postupné doinstalování různých knihoven, tak bych začal stažením balíku Anaconda – určitě použijte instalátor s Pythonem 3.6. Po přednášce budete tak moci ve studiu hned pokračovat s pomocí mého dodaného Notebooku. A samozřejmě v rámci QuantExpo můžeme hned osobně probrat otázky, na které jste při zkoumání prostředí Pythonu z pohledu tradera narazili.
  A mimochodem – minimálně Robert Carver má ke své přednášce o optimalizaci portfolií také k dispozici Python kódy. A co jsem viděl, tak ve stejném jazyce publikoval kód svého systému akciového portfolia i Andreas Clenow. S postupně získávanými znalostmi tak budete schopni hned prototypovat i jeho myšlenky (s přímo dodaným kódem), a rychle tak zapracovávat know-how do vlastních workflow.
  Se všemi se těším na setkání 4.11.2017 v Praze na QuantExpo nejen na mé přednášce.
×

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.