Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Bezplatná zenfire data pro přehrávání v SierraChart

  Nedávno jsem řešil otázku týkající se co nejdostupnějšího software pro kvalitní přehrávání historických dat v „reálném čase“ – tedy „playback“ dat uložených na disku bez toho, aniž bychom data museli nejprve „nahrávat“.

  Tato forma studování trhů je velmi efektivní – obchodník nestuduje pouze statické grafy, ale historická data si „přehrává“ – v normálním, nebo lehce zrychleném čase a získává tak cit pro chování trhů v reálném čase. Podrobněji k tématu viz článek Jak může playback pomoci v daytradingu.

  Programů, které umí „playback“ je celá řada, vesměs je tam však nějaké „ale“. Buď jsou to dražší software (od 50 USD/měsíčně výše) nebo umí přehrávat jen ta data, která si sami uloží (např. NinjaTrader - viz článek Videotutoriál: nastavení Playbacku v Ninjatraderovi podrobněji ).

  „Playback“ má přitom velmi dobře vyřešený dostupný program SierraChart, který patří k těm nejlevnějším na trhu. Jako jeden z mála programů umí SierraChart přehrávat data rovnou z klasických historických dat, tj. data není nutné před přehráváním „nahrávat“. Vývojáři programu navíc velmi zapracovali na obchodování přímo v programu (včetně obchodování z grafu), které dobře funguje právě i v režimu replay.

  Hlavní otázka tak byla, kde sehnat do Sierry data pro replay? Musí jít pochopitelně o kvalitní ticková data, protože jiná nemá smysl pro jemný replay používat. Na pořad dne se tak dostalo zkoumání možnosti importu zenfire dat, které jsou dostupné na internetu zdarma (více než roční historie), avšak pouze pro program NinjaTrader (o zenfire datech viz naše články Videotutoriál: NinjaTrader a Zen-fire data - bezplatný komplet pro trénování intradenního obchodování a Videotutoriál - zprovoznění živých a historických dat v programu krok za krokem.

  Zenfire data lze naštěstí snadno vyexportovat z NinjaTrader do textového formátu a odtud je jen malý krůček k tomu, načíst data do Sierry. Zde je konkrétní návod:

  Export tickových dat z NinjaTrader

  Ticková data lze z programu NinjaTrader exportovat jednoduše. V kontrolním centru zvolte Tools > Historical Data > Export:

  /images/ninjatrader-export1.gif, 8,6kB

  V dialogovém exportním oknu zvolte příslušný trh, časové rozpětí pro exportovaná data a typ „tick“:

  /images/ninjatrader-export2.gif, 9,2kB

  Export dat může chvíli trvat v závislosti na trhu a počtu dnů. Data se uloží do textového formátu, který má následující strukturu:

  20090311 000753;714.5;1
  (datum čas; cena; volume)

  Převod dat do formátu SierraChart

  Než bude možné exportovaná data načíst do programu SierraChart, je třeba změnit jejich strukturu.

  Struktura dat pro import do SierraChart je popsána zde: http://www.sierrachart.com/index.php?file=doc_ImportExport.html

  Ve zkratce je třeba změnit formát zápisu data na mm/dd/yyyy, čas oddělovat dvojtečkami a všechny proměnné oddělit čárkami.

  To lze jistě vyřešit nějakým jednoduchým skriptem nebo makrem, osobně nejsem programátor a tak jsem použil již hotový nástroj v podobě velmi intuitivního převodníku v rámci J.A. testeru. Pozn.: J.A. tester je placený produkt a ve volně dostupné demoverzi je konverze omezena jen na nevelký počet řádků.

  V rámci J.A. testeru se pro převod používá modul Data Transfer (Data > Data Transfer). Zde stačí coby datový zdroj vybrat plugin „J.A. tester Plugin for NinjaTrader“ a typ dat „NinjaTrader – close (txt)“ a coby datový cíl „J.A. tester Plugin for SierraChart“, typ dat „SierraChart – SCID file“:

  /images/ninjatrader-export3.gif, 10kB

  Výsledkem celé operace je již hotový scid soubor – tedy nativní soubor programu SierraChart. Soubor doporučuji uložit do datového adresáře programu SierraChart (nejčastěji jako C:\SierrChart\data).

  Poté stačí soubor v programu SierraChart otevřít a máme k dispozici velmi kvalitní ticková data, která lze „přehrávat“ pomocí funkce Reply a případně si na nich cvičit také exekuci příkazů.

  Tutoriál jak zprovoznit samotný „replay“ nebo-li přehrávání historických dat v programu SierraChart naleznete ve videotutoriálu Sierra Chart – realtime data a playback.

  Závěr

  Uvedená cesta vyžaduje pochopitelně trochu technické zručnosti, není však vůbec náročná a pochopitelně umožňuje pouze základní přehrávání trhů – není k dispozici např. historie hloubky trhu a podobně. Pokud hledáte zcela hotové řešení, můžeme ze svých zkušeností doporučit např. program TradeMaven, který si data načítá rovnou ze serverové databáze a pronajímá se za 50 USD měsíčně.

  Těšit se společně můžeme také na sedmou verzi NinjaTraderu, kde vývojáři slibují také možnost načítání historie pro replay přímo ze serverové databáze. V tuto chvíli je však časová dostupnost připravované verze velkou neznámou (výrobce slibuje její uvedení snad na přelomu podzim/zima 2009).

  2.9.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Sierra Chart – realtime data a playback

  Dnes se ve videotutoriálu podíváme na program SierraChart a ukážeme si, jaká levná kvalitní ticková data lze do programu zakoupit, abychom byli schopni papertradovat i s alternativními timeframy a nemuseli si otevírat účet u brokera. SierraChart je navíc jeden z nejlepších programů pro playback, proto si stručně ukážeme „jak na to“.
  Vše o programu vč. české objednávky: SierraChart
  Video:

  Klikněte pro přehrání videa (cca 13 minut)

  Videotutoriál: práce s nástroji v menu Tools programu SierraChart (1)

  V rámci dnešního interaktivního videa se naučíte, jak v programu Sierra Chart pracovat s nástroji v menu Tools.
  Autorem videoprezentace je Šebik.
  SierraChart je program pro zobrazování grafů cen komodit a akcií jak v reálném časem, tak na historických grafech. Výhodou programu je množství indikátorů a studií. Studie i indikátory si může vytvářet i uživatel, a to například pomocí tabulkových procesorů. Výhodou programu je možnost napojení na platformu Interactive Brokers. Program plně podporuje obchodní systém WoodiesCCI. Bližší info o programu viz http://www.financnik.cz/exe/sierra/
  Prezentace je uložena ve formátu flash a je třeba ji spustit kliknutím na šipku GO.
   

  Videotutoriál: práce s rychlou volbou v programu SierraChart

  V rámci dnešního interaktivního videa se naučíte, jak v programu Sierra Chart pracovat s nabídkou rychlé volby.
  Autorem videoprezentace je Šebik.
  SierraChart je program pro zobrazování grafů cen komodit a akcií jak v reálném časem, tak na historických grafech. Výhodou programu je množství indikátorů a studií. Studie i indikátory si může vytvářet i uživatel, a to například pomocí tabulkových procesorů. Výhodou programu je možnost napojení na platformu Interactive Brokers. Program plně podporuje obchodní systém WoodiesCCI. Bližší info o programu viz http://www.financnik.cz/exe/sierra/
  Prezentace je uložena ve formátu flash a je třeba ji spustit kliknutím na šipku GO.
   
×
×
 • Vytvořit...