Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Podrobný popis nastavení WoodiesCCI systému v SierraChart

  V souvislosti s velkým seriálem popisujícím kompletní obchodní systém WoodiesCCI se často ptáte, jaký software je potřeba pro zobrazování grafů tak, aby vypadaly jako v našich screenshotech. V tomto článku si popíšeme patrně nejrozšířenější a nejdostupnější řešení.

  Částečně jsme na tento dotaz odpověděli v tomto článku. Programů, pro které je kompletní WoodiesCCI zdarma k dispozici je celá řada (viz článek) . Nejrozšířenější řešení je však patrně program SierraChart, který je primárně určen pro intradenní obchodování, ale lze v něm zobrazovat také grafy pro poziční obchodování. O samotném programu jsme na Finančníkovi psali již několikrát jeho hlavní výhody jsou v zásadě:

  • cena (11 dolarů měsíčně při roční platbě, tj. při aktuálním kurzu cca 240 Kč/měsíčně), která je na poměry v oboru opravdu hodně slušná
  • možnost snadného propojení s platformou IB (ze které pak lze získávat data pro intradenní i poziční obchody)
  • program je neustále vyvíjen a podporován jak výrobcem, tak silnou skupinou obchodníků, takže je k dispozici množství studií jako ta pro WoodiesCCI systém.

  Samotného zobrazování grafů alá woodie v programu SierraChart, dosáhnete pomoci bezplatné knihovny ftrader.dll, kterou si můžete stáhnout na adrese http://www.ftrader.de/ v sekci Download. Na stránce je několik různých verzí souboru, je třeba stáhnout tu, která odpovídá vaší verzi programu SierraChart (osobně doporučuji stáhnout poslední verzi ftrader a případně SierraChart aktualizovat na poslední verzi). Pozn. pokud nemáte aktuální verzi SierraChart, je velmi snadné program přeinstalovat - stačí si spustit nově stáhnutý instalační soubor Sierry a instalace proběhne velmi rychle a snadno. Pokud SierraChart nemáte koupený, výrobce poskytuje i časově omezenou zkušební verzi, takže není problém si vše vyzkoušet.

  Instalace ftrader.dll

  Soubor (např. ftrader_dll_3.15.exe) stáhněte na svůj disk a následně spusťte.
  Proběhne jednoduchá instalace, v rámce které je akorát nezbytné potvrdit umístění programu SierraChart na vašem disku (přednastavené je nejběžnější umístění c:\sierrachart, které je třeba změnit v případě, že jste SierraChart instalovali do jiného adresáře).

  Po instalaci je možné začít Sierru s ftrader knihovnou rovnou používat:

  1) Spusťte program SierraChart

  2) Otevřete graf. Máte-li např. propojenou SierraChart s on-line platformou InteractiveBrokers, můžete aktuální realtime graf trhu ER2 otevřít přes volbu File > New/Open Intraday Chart a zvolením souboru ER2-200606-GLOBEX.mnd (pokud jste tento graf ještě na svém počítači nikdy neotevírali, je třeba název souboru zadat do pole "název souboru" - takový soubor však samozřejmě neobsahuje žádnou historii dat a graf se zobrazí až poté, co se informace natáhnou z IB). Pozn.: název souboru reflektuje aktuální kontraktní měsíc, jakmile se začne obchodovat další kontraktní měsíc, je třeba měnit název souboru podle příslušného kontraktního měsíce (tj. např. ER2-200609-GLOBEX.mnd atd.)

  3) Zobrazí se vám "čistý cenový graf":

  4) Pro zobrazení kompletního woodieho systému stačí vybrat studii ftrader_SW_CZI z menu Analysis:

  Výsledkem by mělo být zobrazení grafu jako na následující screenshotu:

  LSMA indikátor (Least Square Moving Average) se nachází na lince 0. Interpretace je velmi snadná: zelená barva = uptrend, červená čára = downtrend.
  Chop indikátor se nachází na hranici 100/+100. I zde je interpretace velmi snadná. Nepřerušovaná modrá barva = uptrend, nepřerušovaná červená barva = downtrend. Pokud je indikátor pestrobarevný, nebo mění střídavě na jednotlivých úsečkách barvu (jak je patrné na obrázku), pak je trend příliš slabý a jedná se spíše o chop, tzn. situaci, kdy pravděpodobně nebudeme chtít obchodovat.
  A konečně SideWinder (SW) je čára na hranici 200/+200. Zde je interpretace trochu rozdílná, neboť side-winder měří převážně sílu trendu. Pokud má SW barvu zelenou, je trend velmi silný a signály do trendu se rozhodně vyplatí brát. Pokud je SW žlutý, trend příliš velkou sílu nemá, zde je již na každém obchodníkovi, zda-li do případného trendu vstoupí, nebo ne. Pokud je SW červený, pak je síla trendu minimální a měli bychom se držet od trhu opodál. Poslední stav indikátoru zobrazuje políčko SideWinder info.

  Jak podrobně popisuje Tomáš v seriálu o obchodování WoodiesCCI systému, používá Woodie pro různé patterny různé kombinace uvedených indikátorů (tj. ne vždy bere ohled na všechny indikátory - viz popis v rámci seriálu).

  Studie ftrader.dll v sobě integruje také počitadlo (counter), které odpočívá zobrazení nového baru. Obrovskou výhodou je, že počitadlo je plně integrované se SierraCharts a není třeba jej nastavovat - automaticky se synchronizuje s aktuálním typem grafu a zvoleným timeframe. Počítadlo je možné v grafu přesouvat - stačí na něj kliknout levým tlačítkem myši a přetáhnout je na libovolné místo na grafu. Počitadlo se v rámci Woodieho systému používá k přípravě ke vstupu do pozice nebo k výstupu - Woodie vstupuje na close baru, případně agresivněji 20 vteřin před close baru.

  Po kliknutí pravým tlačítkem na počitadlo se zobrazí kontextové menu, které umožňuje nastavit několik dalších funkcí:

  Counter Sound on: zapíná/vypíná zvukové upozornění příslušný počet jednotek před dokončením baru (nastavení viz níže)
  WatchDog Visible: Zapíná/vypíná funkci "hlídacího psa". Při zapnutí funkce se v ploše grafu zobrazí ikona s písmenem W a program hlídá, zda-li se v programu aktualizují data. Jde tedy o velice užitečnou funkci - "hlídací pes" vás upozorní na případný výpadek dat (zvuková výstraha se zapíná vypíná pomocí funkce Watchdog Sound).

  Jak jsme si již řekli, počitadlo umožňuje nastavit si upozornění na konec baru (např. 20 vteřin před koncem vykreslení poslední úsečky /nebo svíčky podle typu grafu). To je velmi praktické, pokud - stejně jako Woodie - vstupujete do obchodu na konci baru. Standardně je upozornění přednastaveno na 20 vteřin před ukončením baru, ale hodnotu lze samozřejmě změnit následujícím způsobem:

  Analysis > Studies (nebo F6)
  v podokně Studies to Graph vyberte kliknutím myši studii ftrader.dll.main a klikněte na tlačítko Settings....

  Zobrazí se okno Technical Study Settings: ftrader.dll.main, kde je přes kliknutí na řádek "Counter Alert Trigger" možné změnit interval, ve kterém zazní upozornění:

  Několik další tipů

  A to je vše, co je třeba v rámci ftrader nastavovat. Pokud nemáte s programem zatím žádné zkušenosti, zde je několik dalších extra tipů, které by se vám mohli hodit:

  TIP: Změnu velikosti jednotlivých oken (např. zvětšení plochy indikátoru oproti velikosti cenového grafu) provedete tak, že zvolíte Tools > Adjust Regions (nebo Alt 0), přejede myší nad indikátorem a jakmile se zobrazí tmavá čára, tak kliknete levým tlačítkem a "vytáhnete" oblast podle svých potřeb.

  TIP: Indikátory Chop a SideWinder potřebují pro své výpočty znát velikost ticku pro zobrazenou komoditu. Tato hodnota je uložena v souboru TickSize.ini (dostupném přes volbu Open TickSize.ini v kontextovém menu zobrazeném při kliknutí pravým tlačítkem myši na počitadlo). TickSize.ini již obsahuje nadefinované hodnoty pro řadu nejběžněji obchodovaných trhů, pokud však budete systém používat např. na denní grafy dalších komodit, je třeba zkontrolovat, zda-li je komodita v TickSize.ini definována a případně ji tam dopsat.

  TIP: Máte-li EOD data pozičních trhů (v jednodnoduchém textovém formátu), můžete si v SierraChart zobrazovat i tyto grafy s luxusním vzhledem WoodiesCCI indiktátoru.

  Doplnění: Pokud máte se zprovozněním knihovny ftrader v Sierra Chart problémy, zkuste nainstalovat knihovnu http://www.sierrachart.com/SCCustomStudies.exe a potom ftrader přeinstalovat. Většině uživatelů Finančníka toto řešení v podobných situacích pomohlo. Pokud budou problémy přetrvávat, doporučujeme zkontrolovat, zda-li máte Sierru nainstalovanou v defaultních adresářích. Umístění Sierry v jiných adresářích může způsobovat problémy právě se studiemi typu ftrader.

  24.5.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Finančník představuje pracovní skupinu AlgoLab

  Ať to byly mé poslední návštěvy různých odborných konferencí typu QuantCon, možnost nahlédnout pod pokličku několika úspěšných hedgových fondů či nakonec má aktuální práce na vlastním fondu, rezonovala mnou jedna základní myšlenka – úspěch v tradingu je dnes více než dříve zásluhou týmové spolupráce. Jednoduše proto, že svět je komplexnější než před pár lety, vše se digitalizuje a zrychluje. Navíc jsem přesvědčen, že proces bude dále pokračovat stejnou tendencí.
     Foto (c)depositphotos.com   Samozřejmě to neznamená, že by jednotlivec nemohl uspět. Ale jeho cesta je určitě náročnější. Hlavně od určité úrovně zkušeností, kdy již potřebuje spravovat více peněz, vytvářet diverzifikovanější strategie, ideálně stavět řešení pro autotrading, udržovat vše v chodu, přemýšlet o nových obchodních taktikách, ty backtestovat, sledovat zásadní fundamentální informace atd. V týmech je vše jednodušší, neboť lze mnoho činností jednotlivců efektivně sdílet ostatním, kteří se jimi sami pak nemusí zabývat. Výkonnost celé skupiny je tím pádem neporovnatelně vyšší, než by byla výkonnost jednotlivých traderů pracujících samostatně.
  Toto pochopitelně mnoho traderů ví a buď pracují v profesionálním zázemí různých fondů, sami si formují pracovní skupiny, nebo si kolem sebe platí týmy analytiků a programátorů.
  Bohužel méně zkušení obchodníci řeší zásadní problém. Těžko se mohou integrovat mezi profesionální obchodníky (kterým nemají co nabídnout) a vytvářet skupiny složené jen z nezkušených obchodníků vesměs nikam nevede. Přitom právě v začátcích obchodování přináší zapojení do aktivní skupiny největší hodnotu.
  A podobné zázemí nyní nově nabídne na Finančník.cz skupina AlgoLab, kde budu se svým týmem sdílet vše podstatné, na čem aktuálně pracujeme.
  Na Finančník.cz se snažíme vytvářet začínajícím i pokročilým traderům co největší podporu. I přesto jsme si ale všimli občasných postesků nad osamocenou prací a blouděním ve slepých uličkách. A to je důvod, který mne dovedl k vytvoření pracovní skupiny AlgoLab.
  Skupina bude zaměřena na plně systematické obchodování všech typů trhů, které sám obchoduji – komodity, akcie, opce. Jejím hlavním cílem bude obchodníky integrovat do pracovní skupiny a poskytovat jim inspiraci a motivaci v podobě aktivně připravovaného obsahu a řízených setkání.
  Jak bude vše fungovat?
  Základem úspěšné skupiny je její vedení a směřování. To budu ve skupině AlgoLab mít na starosti sám. Do skupiny plánuji uvolňovat výstupy mé práce (a samozřejmě týmu lidí, které zaměstnávám) tak, aby se ostatní účastníci skupiny mohli naší prací a zkušenostmi inspirovat a třeba si ji i pro sebe posunou dále. Ve skupině budu aktivní, takže se případně zapojím do debat o daných tématech, což zpětně může pochopitelně obohatit nás všechny.
  S členy skupiny se plánuji setkávat (osobně i virtuálně), aby mezi sebou mohli obchodníci navázat bližší kontakt a třeba spolupracovat na vlastních projektech (například rozvíjející poskytnuté tipy).
  Co konkrétně budu ve skupině sdílet?
  Určitě chci začít se sdílením konkrétních obchodních systémů, které jsem testoval a které mi dávají smysl pro nasazení (případně je sám obchoduji). Pochopitelně nemusí vždy jít o úplně přesné nastavení, se kterým sám pracuji, ale v uzavřené skupině mi nedělá problém sdílet cokoliv. Hodně obchodníků na Finančníkovi řeší výzvy s plnou automatizací například portfolio obchodování. Práci jsme v týmu udělali na implementaci automatického portfolio obchodování pomocí Amibrokeru, což je myslím pro začátek zcela ideální řešení vhodné pro diskuzi ve skupině. Plánuji se ale věnovat i svým „udělátkům“ v Pythonu a podobně.
  Nicméně nečekejte, že skupina bude představovat hotový kurz. Nebude. Kurz je z mého pohledu prostředí, kde se prezentují velice vypilované informace, s jejichž uspořádáním se pojí opravdu hodně úsilí a času. Ve skupině chci sdílet informace v pracovní formě – pro mě jsou hodnotné testy například i teorií, kde se edge nakonec nepotvrdil (čímž mohu ušetřit mnoho času jiným obchodníkům, kteří by jinak šli stejnou cestou) atd.
  Pro koho bude skupina určena a jak se zapojit?
  Skupina je určena pro obchodníky, kteří chtějí rozvíjet systematické obchodní přístupy. Určitě se nepředpokládá znalost programování, protože jeden z cílů skupiny je propojovat tradery s programátory. Účastníci skupiny by měli mít silnou motivaci posouvat se v trzích směrem k diverzifikaci různými styly obchodování. Systematické strategie budou sdíleny včetně konkrétních kódů, aby je bylo možné snadno testovat a implementovat. Ty budou ve formátu programů Amibroker, TradeStation, případně v jazyce Python. Kódy budou v otevřené podobě a lze je tak převádět i do jiných jazyků.
  Konkrétní podobu skupiny plánuji dotvářet postupně tak, jak v ní bude vznikat život.
  Co je jisté:
  a) Velikost skupiny bude trvale omezena na jasně daný počet obchodníků. Noví se budou moct do skupiny dostat jen pokud někdo stávající vypadne. Tak bychom mohli dosáhnout pracovního prostředí, ve kterém se obchodníci budou znát i osobně. Současně chci ale nastavit velikost skupiny dostatečnou tak, aby se do ní dostali všichni, co o to budou mít aktuálně zájem.
  b) Zapojení do skupiny bude placené. To je upřímně jediný způsob, který se mi za 15 let fungování Finančníka osvědčil pro prostředí, ve kterém je nakonec stejně většina účastníků spíše pasivních. Pro smysluplné fungování skupiny bude třeba aktivně tvořit obsah a jeho tvůrcům platit. Chtěl bych více vysílat zástupce Finančníka na konference, chci sdílet i výstupy prací s daty, která jsou poměrně drahá atd. Cena bude odpovídat obsahu a stanovena později, až podle toho, jak proběhnou první měsíce skupiny (ty budou bezplatné). Určitě ale nepůjde o úplně symbolickou částku, neboť cílem je sdílet ve skupině hodnotné informace, se kterými budou účastníci vydělávat peníze a ušetří jim opravdu hodně vlastního času a investic. Maximálně tak využijte bezplatný provoz skupiny!
  c) Skupina bude bezplatná do 1.8.2019 (viz update níže) a mohou se do ní v tuto chvíli zapojit všichni absolventi kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům. Tedy samozřejmě i stávající absolventi kurzu, kteří tak získají přístup k dalším strategiím a obchodním myšlenkám. Omezení na tento kurz je zde proto, že ve skupině chci pracovat s obchodníky, kteří k trhům přistupují podobně jako já. Účastníci bezplatného běhu budou mít následně prioritní právo na místo ve skupině a budou moci pokračovat ve skupině za nižší úvodní cenu.
  Vše ostatní bude předmětem dalšího vývoje skupiny.
  Je mi jasné, že skupina není úplně pro všechny. Zejména není pro úplně nové zájemce o trading, pro ty je ale na Finančníkovi opravdu hodně bezplatného obsahu a také propracovaný Základní kurz, který vás může velmi rychle posunout k prvním profitům. Na druhou stranu věřím, že AlgoLab dokáže zaplnit jednoznačnou mezeru pro obchodníky, kteří již mají jasnou představu, co očekávají, co jsou za to ochotni platit a potřebují se zejména rychleji a efektivněji dostat k cíli.
  Důležitá informace na konec
  Všichni účastníci zmíněného AOS kurzu mají nyní do skupiny automaticky nastavený přístup. Skupinu naleznete v diskuzi na tomto linku. První téma, které jsem připravil k diskuzi a inspiraci je kompletní popis rotační momentum strategie (testy, vysvětlení, kódy pro AOS). Téma naleznete v klubu zde.
  Těším se na vzájemnou komunikaci, vaše postřehy a aktivní účast. O dalších připravených tématech budu informovat.
  Zaujala Vás možnost členství ve skupině, zajímá vás automatizace obchodování? Při zakoupení kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům získáte do skupiny okamžitý přístup. A nezapomeňte – dostanete tím také přednostní právo v členství pokračovat i nadále a za nižší úvodní cenu!
  Update 2019: S ohledem na skutečnost, že práce se skupinou není tak intenzivní jak jsem se obával a samotného mě ve vlastním tradingu posouvá při zpracování témat  kupředu, rozšiřuji bezplatné fungování skupiny do 1.8.2019.

  Litujeme, ale tento kurz již není možné objednat

  Litujeme, ale tento kurz již bohužel není v nabídce.

  Aktuálně nabízené kurzy naleznete na stránce http://www.financnik.cz/exe/webinare/
   

  Má přednáška na QuantExpo

  Pražské QuantExpo bude především o zahraničních osobnostech a jsem moc rád, že se do Prahy podařilo pozvat velmi zajímavé tradery s praktickými tématy. Jedním ze dvou česky prezentovaných témat (vše ostatní bude samozřejmě do češtiny tlumočeno) bude má přednáška. Co jsem si připravil a proč si myslím, že je dobré se na téma trochu připravit?
   
     >  
  Systematické a algoritmické obchodování představuje mix několika základních dovedností – nápadů, datových analýz a programování. Myšlenek a prezentovaných obchodních přístupů je dnes k dispozici prakticky neomezené množství a každým dnem jsou publikovány nové. Málokterý obchodník je přitom zkušený trader a současně dobrý programátor v jedné osobě. A tak vzniká u mnoha traderů otázka – jak efektivně dostupné myšlenky ověřovat a adaptovat? Jak smysluplně vypadající modely rychle otestovat coby obchodní systém a najít takové, které stojí zato předat k robustnějšímu naprogramování?
  Více než kdy jindy přichází ke slovu potřeba prototypování. To znamená velmi rychlého otestování obchodní myšlenky bez toho, aniž bychom museli dobře ovládat programování, složitě vytvářet dlouhé programovací kódy, ladit je a kompilovat. Ideálně s možností zcela volného využívání všech informací bez omezení ze strany používané platformy. Tedy například s využitím libovolných přístupů a dat (kdy osobně vidím velký prostor ve využívání a kombinování různých alternativních dat), bez nutnosti data složitě připravovat a čistit a s naprostou flexibilitou kombinování všeho, co kombinovat chceme (různé systémy do portfolií atd.). A bohužel tradiční dostupné softwary na toto stavěné nejsou.
  Na QuantExpo tak chci ve své přednášce ukázat, jak snadno lze pro prototypování použít Python. Jeden z hlavních bezplatných nástrojů, který se dnes ve finančním světě pro tyto účely používá čím dál více. Pochopitelně nepůjde o „kurz používání Pythonu“, spíše plánuji prezentovat, že s hotovými moduly, které jsou pro Python dnes bezplatně k dispozici, jde prototypovat systémy opravdu velmi jednoduše. Vše budu ukazovat na konkrétním příkladu prototypování myšlenky obchodního systému statistické arbitráže, což je z mého pohledu mj. i zajímavý diverzifikační přístup do portfolií zejména v době vyšší volatility. Krok za krokem uvidíte, jak se až překvapivě rychle můžeme dostat od základní myšlenky k finální equity křivce i s tím, že pro výpočet hodnoty hedge pozice použijeme pokročilejší statistickou funkci.
  Celý komentovaný kód pak budu poskytovat ve formátu jupyter notebook, ve kterém je velmi snadné jej upravovat, zkoušet a rozvíjet. Z mého pohledu tak jde o ideální start pro seznamování se s Pythonem, kdy trader nezačíná studiem nudných principů programovacího jazyka (byť jednoduchého), ale řeší konkrétní, pro něj zajímavou situaci. A teprve ta ho „donutí“ k tomu, aby se naučil i potřebné základy jazyka. Sám jsem s Pythonem začínal touto cestou a jsem za ní nesmírně rád, protože mi v důsledku v tradingu velmi rozšířila mé možnosti a schopnosti.
  Pokud vás téma prototypování obchodních přístupů s Pythonem zajímá a chcete naplno využít informace, které budu na QuantExpo předávat, doporučuji zkusit si Python nainstalovat a začít jeho prostředí zkoumat (hlavně si najděte tutoriály na spuštění jupyter notebooku). Pokud nejste programátoři a nechcete řešit postupné doinstalování různých knihoven, tak bych začal stažením balíku Anaconda – určitě použijte instalátor s Pythonem 3.6. Po přednášce budete tak moci ve studiu hned pokračovat s pomocí mého dodaného Notebooku. A samozřejmě v rámci QuantExpo můžeme hned osobně probrat otázky, na které jste při zkoumání prostředí Pythonu z pohledu tradera narazili.
  A mimochodem – minimálně Robert Carver má ke své přednášce o optimalizaci portfolií také k dispozici Python kódy. A co jsem viděl, tak ve stejném jazyce publikoval kód svého systému akciového portfolia i Andreas Clenow. S postupně získávanými znalostmi tak budete schopni hned prototypovat i jeho myšlenky (s přímo dodaným kódem), a rychle tak zapracovávat know-how do vlastních workflow.
  Se všemi se těším na setkání 4.11.2017 v Praze na QuantExpo nejen na mé přednášce.
×

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.