Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Efektivní využívání Sierra Chart na notebooku

  Jedním z důvodů, proč ve svém intradenním obchodování používám program Sierra Chart, jsou možnosti, jak si program dobře uzpůsobit na malou plochu monitoru notebooku. Dnes vám chci ukázat několik tipů, které mne pomáhají k rychlejší analýze trhů i v případě, že obchoduji na jednom notebooku.

  V Sierra Chart mám svoji plochu logicky rozdělenou do záložek, které si zobrazuji na spodní hraně programu:

  V první záložce mám grafy, které sleduji v rámci exekucí, v dalších záložkách mám grafy na vyšším timeframu a podobně. Pokud se připravuji na obchod, sleduji většinou nejprve vyšší timeframe a teprve v oblasti vstupu se přepínám na nižší timeframe – jednoduše kliknu na příslušnou záložku v zápatí Sierra Chart.

  Záložky tzv. Chartbooků si můžete zobrazovat v zápatí nebo hlavičce programu. Nastavujte se to pomocí Global Settings > General Settings > General 2 a sekce Tabs:

  Pokud si nadefinujete strukturu „záložek“, patrně budete chtít, aby se otevíraly automaticky vždy při spuštění programu. To se opět nastavuje pomocí Global Settings > General Settings a přidáním chartbooků do Files To Open on Startup:

  Na malé ploše notebooků se mi velmi osvědčilo používat záložky i pro jednotlivá okna grafů. Můžeme je totiž použít pro rychlé ovládání překrytých nebo minimalizovaných grafů. Standardně se záložky grafů zobrazují v záhlaví grafu. Pokud stejně jako já používáte v Sierra Chart jiný datafeed, než ze kterého obchodujete (viz Sierra Chart a obchodování u Interactive Brokers s daty od IQFeed), budete vidět v záhlaví dost komplikované názvy grafů:

  To lze snadno vyřešit tak, že si grafy pojmenujeme podle svého. Použijte volbu Chart > Chart Settings > Advanced Settings 2 a jméno grafu vložte do políčka Title Bar Name. Zaškrtněte volbu Use Title Bar Name as Tab Label:

  Záhlaví pak může vypadat najednou zcela přehledně:

  A nyní využití výběru grafu. Jak víte, v rámci FIMS obchoduji s použitím Numbers barů, které potřebuji zobrazovat na větší části monitoru. Obchody přitom zadávám do několika trhů najednou. Jelikož vesměs nedržím současně otevřenou pozici v několika různých trzích, stačí zobrazení Numbers barů jen pro jeden trh. Ovšem jak jednoduše grafy přepínat skutečně na „jeden rychlý klik“? Stačí grafy v programu položit přes sebe a nahoře v záložce grafu zvolit konkrétní podle potřeby.

  Takto mám například připravenou plochu pro obchod na NQ:

  Stačí jeden klik na záložku YM_exekuce a plocha je připravená pro obchod na YM:

  Možná jste si všimli, že každé okno s Numbers bary má trochu jiné barevné pozadí. Má to jednoduchý důvod – abych na první pohled poznal, ve kterém se pohybuji.

  Pokud si budete chtít nastavit jinou barvu pozadí (nebo velikost písma atd.) pro jednotlivé grafy, je třeba použít volbu Chart > Graphics Settings a odškrtnout volbu Use Global Graphics Settings Instead of These Settings:

  Tato volba zajistí, že graf bude pracovat s vlastním nastavením grafiky. To však také znamená, že pro něj musíte nastavit individuálně všechny změny, které jste mohli dříve nastavovat v Global Settings > Graphics Settings.

  Pro efektivní využívání Sierra Chart na monitoru jednoho notebooku jednoznačně doporučuji naučit se zadávat příkazy přes integrovaný DOM a s použitím klávesových zkratek. Tomu jsem se podrobněji věnoval v článku Sierra Chart – obchodování z integrovaného DOMu.

  Plus je potřeba naplno využít možnosti ve vlastním přizpůsobení horního menu programu. Zde si můžete nadefinovat tlačítka pro často používané nástroje, pro vaše timeframy, pro přepínání noční a denní seance.

  Úprava menu se provádí pomocí Global Settings > Customize Toolbars > ToolBar 1 (vidíte, že je zde k dispozici několik menu, které můžete v programu prohazovat). Následně již stačí tlačítkem Add/Remove (přidat/odebrat) nastavit menu (pravá část dialogového okna) zcela podle vašich představ:

  A samozřejmě každý nástroj, který máte v menu, si můžete představit (barevnost, tloušťka čáry, alerty atd.). Pro to použijte Global Settings > Tool Settings.

  18.12.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Sierra Chart – realtime data a playback

  Dnes se ve videotutoriálu podíváme na program SierraChart a ukážeme si, jaká levná kvalitní ticková data lze do programu zakoupit, abychom byli schopni papertradovat i s alternativními timeframy a nemuseli si otevírat účet u brokera. SierraChart je navíc jeden z nejlepších programů pro playback, proto si stručně ukážeme „jak na to“.
  Vše o programu vč. české objednávky: SierraChart
  Video:

  Klikněte pro přehrání videa (cca 13 minut)

  Videotutoriál: práce s nástroji v menu Tools programu SierraChart (1)

  V rámci dnešního interaktivního videa se naučíte, jak v programu Sierra Chart pracovat s nástroji v menu Tools.
  Autorem videoprezentace je Šebik.
  SierraChart je program pro zobrazování grafů cen komodit a akcií jak v reálném časem, tak na historických grafech. Výhodou programu je množství indikátorů a studií. Studie i indikátory si může vytvářet i uživatel, a to například pomocí tabulkových procesorů. Výhodou programu je možnost napojení na platformu Interactive Brokers. Program plně podporuje obchodní systém WoodiesCCI. Bližší info o programu viz http://www.financnik.cz/exe/sierra/
  Prezentace je uložena ve formátu flash a je třeba ji spustit kliknutím na šipku GO.
   

  Videotutoriál: práce s rychlou volbou v programu SierraChart

  V rámci dnešního interaktivního videa se naučíte, jak v programu Sierra Chart pracovat s nabídkou rychlé volby.
  Autorem videoprezentace je Šebik.
  SierraChart je program pro zobrazování grafů cen komodit a akcií jak v reálném časem, tak na historických grafech. Výhodou programu je množství indikátorů a studií. Studie i indikátory si může vytvářet i uživatel, a to například pomocí tabulkových procesorů. Výhodou programu je možnost napojení na platformu Interactive Brokers. Program plně podporuje obchodní systém WoodiesCCI. Bližší info o programu viz http://www.financnik.cz/exe/sierra/
  Prezentace je uložena ve formátu flash a je třeba ji spustit kliknutím na šipku GO.
   
×
×
 • Vytvořit...