AOS vydělávající vyšší desítky procent zadarmo ke stažení na internetu?
Ano, i to je v dnešní době možné. Konkrétně jde o open source řešení publikované k perfektní knize Systematic Trading od Roberta Carvera. V čem jsou „ALE“? Kromě pokročilosti celého konceptu jich zde moc není…
Mnoho začínajících traderů hledá recept na profitabilní obchodování v těch nejkomplikovanějších analytických přístupech. Věří, že jednoduché myšlenky široce popisované v různé literatuře a na internetu, nemohou konzistentně vydělávat. Opak ale bývá pravdou. V trzích fungují často právě ony jednoduché přístupy. Logicky se k nim váží určitá ALE, která z nich dělají nakonec pro začátečníky neatraktivní řešení a ti jdou tak svůj „svatý grál“ dál hledat v komplikovanějších přístupech, které na první pohled vypadají, že je bude možné obchodovat jednodušeji. Vlastně docela paradoxní kolečko.
Co jsou ona ALE, která se váží k jednoduchým funkčním principům? Tak zejména fakt, že jejich profitabilita vesměs funguje ve spojení s obchodováním v portfoliích. Zapojení širší diverzifikace. Portfolio systémy přináší do obchodování robustnost a možnost vydělávat v nejrůznějších obdobích a fázích trhů. Obchodování portfolií bývá mnoha začínajícími tradery vnímáno jako komplikované a je to škoda. Bohužel je to dáno i tím, že většina běžných softwarů vybízí tradery spíše k „hraní si“ s mnoha indikátory na jednom grafu než k pokročilé práci s více trhy najednou. Nicméně že je práce s portfolii možná i s menšími účty a jednoduchým softwarem si na Finančníkovi ukazujeme v seriálu Profitabilní obchodování A-Z, kde popisuji i konkrétní pravidla obchodního systému. Další ALE představuje implementace různých pravidel money managementu, která jsou v rámci portfolií komplikovanější. A v neposlední řadě jsou to pochopitelně nároky na kapitál. Obchodovat například futures kontrakty v portfoliu už vyžaduje nejméně desítky tisíc dolarů. Na druhou stranu začít lze právě i s akciemi nebo ETFs či CFD.
Perfektní inspirace z pera dalších traderů, jak i jednoduché myšlenky obchodované v portfoliích dobře fungují, představuje kniha Systematic Trading od Roberta Carvera. Robert se věnoval vývoji algoritmických systémů v jednom z největších evropských algo investičních fondů AHL. Poté, co z fondu odešel, začal spravovat vlastní peníze, a to podobným způsobem, jako to dělal v AHL. Tedy algoritmicky a s použitím řady portfolio taktik, ve kterých kombinuje několik obchodních přístupů dohromady. Svůj přístup zcela otevřeně popisuje ve zmíněné knize. Ovšem navíc k tomu všemu celý systém publikoval jako open source a vše zastřešuje v této internetové diskuzi, kde odpovídá na dotazy a průběžně publikuje i výsledky ze svého systému. A ty rozhodně stojí za pozornost. Takto vypadal například jeho první rok:
Zdroj: internetová diskuze autora knihy.
Kniha Roba Carvera tedy jednoznačně poskytuje maximálně praktickou dávku inspirace. A to nejen teoretickou, ale i praktickou. Jak jsem zmínil, celý funkční systém si můžete zdarma stáhnout na Gitu na této adrese. Je vytvářen v mém oblíbeném Pythonu.
Kniha je jednoznačně určena spíše pokročilejším obchodníkům. A bohužel musím říct, že to není snadné čtení. Patrně i proto, že se v ní autor snaží zaměřovat jak na diskréční, tak AOS obchodníky. Některé principy tak trochu chaoticky vysvětluje v průběhu několika kapitol. Nicméně jde o knihu, kterou doporučuji každému obchodníkovi. Nikoliv proto, aby stejné řešení začal obchodovat. Ale proto, že lze v knize načerpat hodně myšlenek, jak skládat a obchodovat portfolio systémy, které jsou samy o sobě založené na velmi jednoduchých taktikách.
Publikovaný obchodní systém je pak jednoznačně určen více zkušeným programátorům. Ale opět. Celkově se lze v řešení hodně inspirovat a pro vlastní trading využít jen dílčí části či nápady. Tím, že je vše publikováno v otevřeném kódu nemohou existovat žádné nejasnosti v interpretaci myšlenek, které jsou v knize publikovány. A navíc to může být dobrá inspirace pro studium Pythonu.
Doporučil bych knihu začínajícím traderům? Raději ještě jednou zdůrazním, že kniha je poměrně komplikovaná. Nekupujte si ji s tím, že dostanete funkční řešení, které budete moci za týden pustit na svém účtu. Autor se v knize snaží být hodně konkrétní a paradoxně tak řada popisovaných principů působí dost komplikovaně. Ovšem i tak lze z knihy načerpat mnoho inspirace, s jakými principy se v trzích vydělávají peníze a jak to vše „poskládat dohromady“.
Za mě představuje kniha Systematic Trading jednoznačně jednu z nejlepších technických knih v oblasti tradingu, kterou jsem za poslední roky četl.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.
-
1