Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • „Tajemství“ úspěchu v daytradingu II

  Mnoho začínajících obchodníků neustále hledá ten nejlepší indikátor nebo setup, který by jim zaručil trvalé zisky. Přitom základ úspěšného obchodu není v „patternu“ (ať již cenovém, nebo na indikátoru), ale především ve vhodném trade managementu.

  Pod trade managementem mám na mysli všechny praktiky týkající se otevřené pozice – kde máme stop-loss, kde výstup, jestli do pozice vstupujeme postupně (scale-in), nebo jestli například vstupujeme najednou a vystupujeme postupně (scale-out). Taktik trade managementu existuje celá řada a určitě se nedá říct, že by některá byla vysloveně lepší než jiná.

  Proč však většina začínajících obchodníků ztrácí?

  Protože obchodují na jedné straně se strachem (nechtějí riskovat) a na druhé s ohromnými očekáváními (chtějí jen ohromné profity).

  Většina začínajících obchodníků postupuje následovně:
  - Vstupují až v okamžiku, kdy mají vstup dostatečně potvrzený.
  - Vstupují současně s poměrně malým stop-lossem.
  - Pokud se trh náhodou rozjede jejich směrem, rychle posunují stop-loss na B/E a pak doufají, že trh zasáhne hodně vzdálený target.

  Většinou pak obchod končí na jednom z následujících scénářů:
  - Trh zasáhne stop-loss.
  - Trh zasáhne stop-loss posunutý na B/E.

  A jinak to být ani nemůže. Trhy jsou prostředí „kdo z koho“. A pokud obchodujete ustrašeně, bez skutečně mentální připravenosti adekvátně riskovat, trhy tyto slabosti vždy objeví a připraví vám pasti, do kterých se sami nachytáte.

  Co konkrétně si představit pod ustrašeným obchodováním? Mnoho začínajících obchodníků nechce zmeškat žádný obchod, ale současně nechtějí příliš riskovat. Vstupují tak v nejhorších místech a navíc s velmi malým stop-lossem, protože si nemohou dovolit riskovat více. Jsou pak vydáni napospas různým mikrorotacím v trzích, které postupně likvidují jejich sebedůvěru.

  Většina profesionálů, co znám, obchoduje jinak. Vědí, že musí být buď extrémně vybíraví ve vstupech, nebo dát trhu dostatečný prostor a mají tomu přizpůsobený svůj trade management.

  Jeden z velmi profitabilních obchodníků, se kterým jsem v kontaktu, tak například vstupuje do pozice postupně (scale-in). S tradingem je často hotový po první hodině obchodování a účastní se skoro každého volatilnějšího pohybu. Při svých vstupech ale riskuje nejprve velmi malou část svého účtu (výrazně pod půl procenta), aby postupně v dané oblasti vybudoval větší pozici. Svým obchodům si tak může dovolit poskytnout výrazně větší prostor. Navíc trhy dělají neustále mikrorotace. Již ve vstupní oblasti tak obchodník často inkasuje první menší profit targety, rozhodně s celou pozicí u svých profitů nečeká, až trhy udělají nějaký výraznější pohyb. Vzdálenější targety inkasuje jen někdy na svých runnerech.

  Na druhé straně jiný můj kamarád dnes intradenně obchoduje s desítkami lotů na trhu ES, a přestože obchoduje i pro větší targety (menší stovky dolarů na kontrakt), ve vstupech prakticky „skalpuje“. Vstoupí do pozice a pokud začnou jít trhy proti němu, pozici rychle uzavře s tím, že ji případně otevře za chvíli znovu (pokud stále vidí vstupní příležitost).

  A v neposlední řadě znám tradery, kteří praktikují více „swingový styl“ intradenního obchodování. Vstoupí do pozice pro větší targety, ovšem pracují s výrazně vyššími stop-lossy, aby se opět vyrovnali s faktem, že přesně časovat vstup je velmi nejisté a stresující.

  Pokud patříte k většině neúspěšných obchodníků, které trh vymetá „přesně na stop-lossu“, neházejte vinu na to, že „někdo“ jde po vašich stop příkazech a za všechno může broker. Přemýšlejte, kam své stop-lossy umísťujete, a jestli to není zrovna to místo, kam dává stop-loss většina začátečníků. Od toho je již jen krůček k tomu, umísťovat stop-loss lépe (například dále) a pokud si to nemůžete s ohledem na velikost účtu dovolit, tak obchodovat více selektivně. Například zkusit vstupovat jen tam, kde byste normálně byli „přesně zasaženi na stop-lossu“. Adekvátně tomu je potřeba úplně stejně přemýšlet o posouvání stop-lossu a výstupech.

  Jedna ukázka pro inspiraci. Na screenshotu je zobrazen nedávný 2minutový graf trhu YM. Trh rostl a mnoho obchodníků se tak jistě snažilo naskočit long na korekci s profit targetem cíleným k high dne. Ovšem takový scénář vidí většina obchodníků a pokud se trhy hýbou pomalu (tj. nejsou hnány fundamentem), nedají podobný target „zadarmo“. Se slabými obchodníky si dokáží pohrát přesně tak, jak to vidíte na ukázce.

  Většina začínajících obchodníků vstoupí v podobné situace někde na close úsečky (1) a „doufá“, že vystihli ten správný okamžik pro otočku trhu až k high dne, kam umístí svůj PT. Ovšem co se většinou stane – trh buď otestuje low vstupního swingu (1), pod kterým má většina obchodníků z bodu 1 svůj stop-loss, nebo alespoň retestuje oblast vstupní svíce, kde bude mít po určité době většina obchodníků svůj stop-loss umístěný na B/E. Mnoho začínajících obchodníků má tak „dobrou myšlenku“, ale díky chybnému trade managementu skončí B/E, nebo na stop-lossu.

  Cest, jak dělat „lepší“ trade managemet, je, jak už jsem naznačil, celá řada. S malým účtem a méně zkušenostmi doporučuji zaměřovat se například na situace vycházející z bodu (2). Tedy místa, kdy trh otestuje viditelné oblasti se stop-lossy jiných obchodníků, přičemž tato místa jsou následně rychle odmítnuta. Do takových obchodů se dá často vstoupit s malým stop-lossem, jehož ztráta už nebolí ani začátečníka – viz tento 30dolarový SL (což je reálná obchodní situace) v trhu YM. Následně je pak nutné pozici řídit „bez strachu“, což znamená například neposouvat stop-loss na B/E, pokud míříme ke vzdálenějším targetům (řekněme high dne). Podívejte, jak se trh hned dvakrát pokusil skrz body 3 a 4 otestovat, kteří slabí obchodníci vstupující long z bodu (2) mají na svém vstupu již přitažené prodejní stop-lossy! Ty jsou pak velmi snadnou kořistí pro zkušené obchodníky.

  Samozřejmě, že uvedená vstupní taktika je jen jednou z ukázek demonstrující pointu článku. V trhu nezáleží tolik na správném odhadu směru, ale na konkrétní exekuci a trade managementu. Pokud začínáte a máte malý účet, je na vaší odpovědnosti, abyste vstupovali jen tam, kde si můžete dovolit použít stop-loss adekvátní jak pro trhy, tak pro vaši psychiku. V trzích skutečně vyhrávají jen ti, kteří dokáží rozumně riskovat, nesnaží se za každou cenu uchránit každý tick (ovšem současně nenechávají na stole ležet potenciální targety) a hlavně obchodují beze strachu.

  10.7.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...