Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Tipy k intradennímu obchodování 5/2013

  V návaznosti na pozitivní ohlasy na články týkající se různých taktik vstupů (viz Více, či méně potvrzení u vstupů – konkrétní příklady a Vstupovat přímo na S/R úrovni, nebo raději čekat na potvrzení?) bych rád tuto oblast rozvinul trochu dále.

  Různé trhy mají různé charakteristiky

  Každý trader si především musí uvědomit, že jednotlivé trhy se od sebe velmi liší nejen volatilitou, ale i základní charakteristikou. Například tím, zdali spíše rotují, nebo mají naopak tendence k trendům. Odlišným způsobem mohou také respektovat S/R úrovně. Strategie intradenního obchodníka by tyto nuance měla respektovat – jednoduše není možné očekávat, že jeden přístup bude fungovat úplně stejně na nejrůznějších trzích.

  Budu-li vstupovat limitními příkazy blízko S/R úrovní, dělám to většinou na pomalejších trzích typu e-mini S&P 500 (ES). Vstupuji-li s potvrzením do určitého momenta blízko close úsečky, nejčastěji tak dělám ve volatilnějších trzích – z akciových indexů je pro to nejvhodnější e-mini Russell 2000 (TF) či částečně e-mini Nasdaq (NQ). Chci-li obchodovat intradenní breakouty s menším stop-lossem, potom ve stávající celkově nižší volatilitě volím rychleji se pohybující komodity – například zlato (ZG).

  Ukázka stejného tříminutového timeframe trhů e-mini S&P 500 (ES) a e-mini Russell 2000 (TF) ze dne 9. 5. 2013. Je na ní vidět základní rozdíl mezi oběma trhy – ES se často otáčí pomaleji a „vymetá“ agresivněji posouvané stop-lossy. V podobném trhu je podle mé zkušenosti potřeba vstupovat co nejblíže S/R úrovně a nechávat obchodu více prostoru. V trhu typu TF vstupuji často blíže close úsečky, neboť graf nemá takové tendence rotovat. Jakmile se trh rozjede mým směrem, více posouvám stop-loss na B/E.

  Vstupy se odvíjejí i od velikosti pozice

  Tradeři s menšími účty si často neuvědomují zásadní věc – profesionální obchodníci často vstupují na první pohled agresivněji, protože mají díky vyššímu počtu obchodovaných kontraktů větší flexibilitu v oblasti trade managementu.

  Týká se to i zmiňovaných vstupů na S/R úrovních. Obchodník s většími počty kontraktů může na S/R úrovni začít svoji pozici budovat postupně. Při prvním retestu například otevřít agresivněji pouze část kontraktů, další část otevřít lehce za S/R úrovní a podobně. Stejné je to při výstupech. Stejný systém získá úplně jinou charakteristiku, pokud můžeme při každém poskočení trhů likvidovat například 1/10 naší pozice místo toho, abychom uzavřeli jedinou otevřenou pozici a náš obchod tím skončil. Jak podrobněji ukazuji v kurzu obchodování price action a intermarket analýzy, obchodník s menším účtem si musí být těchto rozdílů ve výhodnosti různých oblastí pro vstup vědom a vybírat si takové vstupy, které odpovídají jeho trade managementu.

  Viz například tato ilustrativní ukázka:

  Obchoduji-li s jedním kontraktem, je podle mého názoru zbytečně agresivní pokoušet se vstoupit do obchodu v oblasti A. A to i bez ohledu na to, že na daném screenshotu jde o situaci hned po otevření (uveden je čas na kanárských ostrovech, kde obchoduji). Obzvlášť, pokud se obchodník snaží vstupovat agresivněji blízko S/R úrovně. V takovém případě je podle mé zkušenosti mnohem taktičtější počkat si na oblasti B a C – zejména v pomalejších trzích typu ES.

  Ovšem u obchodníků s větším účtem to může být jinak - vstup v bodě A je pro ně důležitý, protože obchodník už může mít v bodě B již odhozenou část pozic a neposouvá-li stop-loss na B/E, může být připraven na inkasování dalších potenciálních profit targetů.

  Jednoduše řečeno – agresivita našich vstupů by měla být úměrná možnostem našich výstupů. Obchodujeme-li s jedním kontraktem pro menší zisky (cca RRR 1:2) volil bych spíše konzervativnější vstupy.

  Diverzifikace v intradenním obchodování

  Spousta obchodníků má ohromný problém počkat si na ten správný vstup. Obzvláště v aktuálně době nižší volatility, kdy se trhy velmi často pohybují vzhůru ve formě určitého „pomalého chopu“.

  Příkladem může být úterní seance 14. 5. 2013:

  Na screenshotu je e-mini Russell 2000 (TF), který ihned po open začal růst, ovšem bez výraznější korekce. Pokud se mi nepodaří vstoupit hned na začátku dne, tak v podobné struktuře intradenně většinou neobchoduji. Zpětně vypadají podobné dny tak, že bylo možné naskočit do longu prakticky kdekoliv, ovšem v průběhu dne se není příliš čeho chytit. Pokud budu naskakovat v nižší volatilitě prakticky na high dne tak moc dobře vím, že se trh může kdykoliv otočit proti mně zrovna v okamžiku, kdy jsem nakoupil úplný vrchol trhu.

  Řešení? I v intradenním obchodování se můžeme nejrůzněji diverzifikovat. Obzvlášť pokud obchodujete systémy pracující s jedním, dvěma vstupy za den. U takových není problém sledovat i jiný graf a pokud je v hlavním trhu nízká volatilita, nebo neobchodovatelná cenová struktura, obchodovat jiný trh. Podle zkušenosti obchodníka může být zajímavým doplňkem k akciovým indexům například zlato či ropa.

  Případně je možné si doplnit arzenál obchodních přístupů o strategii, která s větší pravděpodobnostní bude vydělávat právě ve dnech, které nejsou ideální pro váš styl daytradingu. V popisovaném případě to mohou být například automatizované breakout strategie, které právě v podobné dny inkasují své největší zisky (viz Tomášův kurz On-line kurz Stavba, testování a obchodování intradenních breakout strategií).

  15.5.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...