Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • TOS: zadávání podmíněných příkazů při opčních strategiích

  V platformě TOS lze při obchodování s opcemi pracovat s poměrně sofistikovanými podmíněnými příkazy. Abychom odpověděli na časté otázky " jak na to" připravili jsme pro vás krátký videotutoriál, který by zájemce o tuto problematiku měl navést tím správným směrem.

  Všechny operace jsou ve videu prováděny na demoúčtu a na zcela hypotetických příkladech. Smyslem videa je ukázat technické principy možné práce s podmíněnými příkazy, nikoliv konkrétní obchodní doporučení či práci s reálnými strategiemi.

  Videotutoriál (20 minut):

  tos-prikazy-video
  Klikněte na obrázek, video se zobrazí v novém okně.

  23.4.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Mohlo by vás dále zajímat

  TOS: tipy pro práci s analytickou stránkou

  V dnešním videotutoriálu se vrátíme znovu k platformě ThinkorSwim a ukážeme si několik praktických tipů, jak využívat některé funkce analytické stránky. Mj. se naučíme jak sledovat skutečný stav otevřeného profitu/ztráty u obchodů, které jsme v průběhu času upravovali a u kterých nám platforma běžně ukazuje pouze stav týkající se poslední úpravy.
  Všechny operace jsou ve videu prováděny na demoúčtu a na zcela hypotetických příkladech. Smyslem videa je ukázat technické principy možné práce s platformou, nikoliv konkrétní obchodní doporučení či práci s reálnými strategiemi.
  Videotutoriál (15 minut):

   

  thinkBack - nový modul platformy ThinkorSwim pro bezplatný přístup k historickým datům opcí

  O předcházejícím víkendu uveřejnila společnost ThinkorSwim výrazný update své on-line platformy pro obchodování opcí, která nyní nabízí výraznou inovaci - modul thinkBack obsahující historická data opcí. A jelikož je platforma k dispozici zdarma nejen klientům firmy, jde o obecně velmi zajímavý nástroj, který stojí za bližší představení.
  Obchodování opcí stálo vždy v určitém ústraní k hlavním obchodním taktikám a to nejen díky své komplexnosti, ale jistě i proto, že začínající obchodník má oproti např. pozičnímu nebo intradennímu obchodování výrazně těžší situaci opční strategie backtestovat a vytvořit si tak důvěru v systém, který plánuje obchodovat. Ceny opcí jsou závislé na řadě faktorů, ke každé ceně podkladového aktiva existuje řada vypsaných kontraktů na různých strike cenách, které nejde přesně spočítat pouze z ceny podkladového aktiva, protože v sobě přes volatilitu zahrnují určité očekávání trhu. Pro přesné backtestování je tak třeba pracovat se skutečnými historickými daty, což je však obrovský soubor dat, který není snadno dostupný (a když dostupný je, tak rozhodně ne za levné peníze v porovnání s daty podkladových aktiv).
  Řešení jak si ověřovat určité základní charakteristiky opčních strategií v historii pochopitelně existují, ale nejsou tak snadno uchopitelné, jako když testujeme strategie postavené na obchodování akcií nebo komodit. Asi nejdostupnějším a nejrozšířenějším nástrojem je tak klasický Excel, ve kterém lze při zvládnutí základního VBA programování připravit velmi smysluplné algoritmy pro testování chování podkladového aktiva, jehož závěry lze použít pro sice hrubou, ale funkční stavbu opčních strategií. Např. pro testování neutrálních strategií jako je Iron Condor si můžeme slušné závěry o funkčnosti strategií udělat již z pouhého otestování různých rozmezí, v jakém se pohybovalo testované podkladové aktivum (např. akcie nebo index). S dalšími znalostmi VBA programování lze pak z Excelu postavit již hodně solidní testery - na internetu lze poměrně levně zakoupit propracované pluginy umožňující automatický výpočet teoretických opčních cen a takový tester nabízí zase o trochu více informací. I takový přístup má nicméně svá ale. Především vyžaduje znalost programování, což je nepochybně nad rámec možností většiny traderů, a stále pracuje s určitou - a bohužel významnou - odchylkou, neboť bez znalosti např. konkrétní skutečné implicitní volatility se nelze dobrat k přesným opčním cenám, které mohou u některých strategií znamenat docela zásadní rozdíl mezi ziskem a ztrátou. A co si budeme povídat - čím je trader zkušenější, tím méně potřebuje přesnější nástroje, protože dokáže ze své zkušenosti vyhodnotit reálné dosažitelné plnění a poznat, zda-li testovaný přístup nabízí edge nebo nikoliv. Začátečník však takovou zkušenost nemá a tak je pro něj ideální konfrontovat více či méně hypotetické výsledky z různých testerů s reálnými plněními, tudíž s historickými daty.
  I ty jsou samozřejmě k dispozici, ale platformy, které je obsahují, nejsou vůbec levné a pokud trader zatím nevydělává, nemá smysl, aby investoval stovky nebo tisíce dolarů jen proto, aby získal přístup k historickým datům. Podrobně jsme se tomuto tématu na Finančníkovi věnovali již před časem v článku Data a nástroje pro opční backtesting O to pozitivnější je nejnovější update opční platformy ThinkorSwim, který již svým analytickým rozhraní jistě udělala vrásky nejednomu výrobci analytického software, protože nabízí funkce, které byly ještě donedávna k dispozici pouze v rámci drahých programů. Nyní šli v ThinkorSwim ještě dále - o víkendu uvolněný update nabízí modul thinkBack obsahující přístup k historickým opčním datům. A co je důležitější - platforma je k dispozici plně funkční nejen klientům této brokerské společnosti, ale zdarma všem, co si zde založí (zcela bez jakýchkoliv požadavků) demoúčet. Ten je omezený pouze skutečností, že nabízí zpožděná data. Tj. pokud obchodujete opce např. u InteractiveBrokers (které nabízejí levnější komise než ThinkorSwim), lze platformu ThinkorSwim trvale používat např. pro analyzování aktuálních obchodů a nyní i pro přístup k historickým cenám.
  thinkBack podrobněji
  Přístup a ovládání modulu thinkBack je v platformě TOS vyřešeno klasicky poměrně intuitivně a jednoduše.

  Přepneme se do záložky thinkBack kde se pracuje podobně, jako s živými daty v záložce Trade. Do políčka symbol (bod 1) je třeba vložit symbol podkladového aktiva a pak již stačí vybrat v poli quote date (bod 2) příslušné datum, ke kterému se chceme v historii odkázat. V okně Options pak máme k dispozici dané historické expirační měsíce (bod 3) s konkrétními striky a historickými daty. Zobrazená data jsou EOD, tedy ke konci obchodního dne, což je myslím pro tyto účely naprosto dostačují i s ohledem na poměr cena/výkon. Ceny opcí se pochopitelně v průběhu dne mění tak, jak se každou chvíli mění cena podkladového aktiva, ale při základním testování strategií se stejně většinou potřebujeme "odrazit" od určité hodnoty (a kdo potřebuje přesnější data, může investovat např. do OptionVue). Co je důležité, jde o, podle lidí z TOS, skutečně obchodované ceny, nikoliv teoretické výpočty. A co je podstatné - u historických cen lze nastavit zobrazování všech položek jako u realtime údajů - tj. především řecká písmena, podle kterých řada traderů své opční obchody řídí.
  thinkBack je podle mého názoru skvělý nástroj, nicméně je třeba si dát pozor na to, že byl vypuštěn před necelým týdnem a ještě má své "mouchy". Především je vidět, že v TOS ještě ladí své servery s historickými daty a je třeba kontrolovat bod 4 - zde je zobrazena buď informace "Trading Day" , což indikuje, že systém našel pro daný den historická data, nebo je zde "No Data". V takovém případě se platforma k datům nedostala a je třeba si dát pozor, jaké údaje jsou na stránce zobrazeny (většinou jsou zde informace z posledního dostupného dne, což je docela zavádějící). Také se mi občas stalo, že platforma nenabídla aktuální ATM striky, případně se nezobrazily ceny pro OTM opce. Nicméně nepochybuji o tom, že v TOS během následujících týdnů řadu věcí vychytají - technologický progres a rychlost updatů je u této firmy je obdivuhodný, ale v této fázi "betatestování" je třeba zobrazovaným informacím věnovat trochu více pozornosti.
  V modulu thinkBack lze testovat i konkrétní obchody. Běžným způsobem můžeme otevřít pozici (jednoduchou opci nebo kompletní spread) a sledovat její vývoj v podokně BackTrades. Zde je možná ovládání trochu méně intuitivní, neboť nabízí několik možností pro nastavení data.

  Modul funguje následovně: nastavení data v bodě se vztahuje pouze k historickým datům, které vidíme v okně Options. Nevztahuje se k obchodům přidaným do Backtrades. Datum ovlivňující hodnoty zadaných obchodů nastavujeme v okénku P/L Date (bod 2). Pokud tedy chceme zároveň krokovat ceny opcí a výsledky našich historických simulací, je třeba měnit datum současně v políčkách 1 a 2. Nastavení data v bodě 3 mě přijde trochu nadbytečné a matoucí. Lze s ním měnit datum, kdy jsme do obchodu vstoupili. Aktuální hodnoty naší otevřené historické pozice vidíme v bodě 4. Mění se hodnoty Delta, Theta (případně další, které si necháme zobrazit - pro nastavení klikněte pravým tlačítkem myši do šedého řádku se záhlavím a zvolte Customize... ) a celkový otevřený zisk/ztráta. Bohužel se nemění cena opce (Price) - ta se vždy vztahuje k vstupní ceně a tak aktuální cenu opce vidíme pouze v záložce Options.
  Historické obchody nelze v tuto chvíli interpretovat graficky, ale v TOS již slibují, že nějakou obdobu tabulky Analyze pro historická data přidají, což pak bude skutečně hodně luxusní.
  Shrnutí
  Každému, kdo se někdy pokoušel analyzovat historická opční data musí být zřejmé, že hlavní problém v jejich zpřístupnění není v technické implementaci, ale v ohromném množství informací, se kterými je třeba v reálném čase pracovat. Proto není divu, že podobné funkce byly dosud výsadou placených aplikací. TOS samozřejmě také není charitou a aplikace jim pomáhá přitahovat stále více opčních obchodníků generující komise a úroky z uložených prostředků na jejich účtech, ale na druhou stranu poskytuje svoji platformu zdarma a bez omezení (kromě zpožděných dat) všem, kteří si ji stáhnou na jejich webu. Takže svým způsobem jde o bezplatný nástroj, který může (a bude) využívat obrovské množství lidí. Z tohoto pohledu je třeba nahlížet na některé nedokonalosti, které jsem popsal výše, a které indikují, že TOS bude ještě nějakou dobu ladit své databázové servery, aby dokázaly uspokojit funkce, které nyní představily. A ty mi přijdou poměrně dost zásadní. Ani ne tak pro zkušené obchodníky, které historické ceny příliš nezajímají, ale pro začínající opční obchodníky, kterým může i takto jednoduchý modul poskytnout mnoho cest, jak si výrazně efektivněji a přesněji zbacktestovat základní opční přístupy a rychleji pochopit řadu zákonitostí, které se k opčním cenám váží. Až se platforma trochu usadí, určitě doporučuji thinkBack vyzkoušet.

  Představení obchodní platformy Think or Swim (2)

  V minulém díle jsme si letmo představili obchodní platformu Think or Swim. Dnes navážeme na další záložky v platformě, abychom si odhalili další možnosti a funkce tohoto špičkového nástroje pro obchodování opcí.
  Záložka Trade
  Jedná se o záložku, ve které můžeme připravovat, plánovat a realizovat veškeré naše obchody. U opčních obchodů se pak nabízí možnosti, které u jiných platforem jenom stěží najdeme – pojďme ale popořádku.
  Abychom mohli naplánovat a vytvořit příkaz k jakémukoliv obchodu, musíme nejprve do okna Symbol zadat příslušnou akcii / komoditu / index. Po té získáme základní aktuální hodnoty zadaného symbolu a můžeme začít plánovat obchody.
  Pro opční obchody je zde speciální záložka Options, po jejímž rozbalení můžeme dále vybírat jednotlivé expirační opční měsíce a dále jednotlivé strike. Hloubku strike je možné předdefinovat, zrovna tak jako několik dalších parametrů – platforma je v možnostech různých přednastavení relativně flexibilní.

  V rámci roletky "options" je možné zobrazit celou škálu opčních expiračních měsíců a jednotlivých strike.
  Samotné vytváření opčních příkazů je doslova geniálně jednoduché, přehledné a špičkově řešené. V první řadě stačí najet na strike, od které chceme, aby se dále odvíjely naše příkazy. Poté klikneme na pravé tlačítko myši a v roletce, která na nás vyskočí, můžeme okamžitě najetím na BUY nebo SELL vybrat konkrétní opční strategii. Tuto funkci sice nabízejí i jiné platformy, ale například IB ještě před pár měsíci vůbec neobsahovalo některé základní strategie jako IronCondor, plus rozhodně není u IB vše tak přehledné a snadné jako u TOS.

  Obrovskou nabídku různých opčních strategií získáme jediným kliknutím tlačítka myši.
  Vybereme-li příslušnou strategii, vyskočí na nás již příslušné menu, ve kterém můžeme donastavit veškeré další parametry daného opčního obchodu. Kromě konkrétní definice jednotlivých strike je zde dále i možnost různých pokročilých strategií, jako například „jeden spustí další“, „jeden zruší další“, „postupné aktivování dalších příkazů“ atd. Možnosti jsou zde prakticky nekonečné a jak tyto příkazy dále používat je vysvětleno v ukázkových videích přímo na stránkách www.thinkorswim.com. Můžete tedy dělat u složitých opčních spreadů i například takové kombinace, že zadáte limit za jaký chcete opční spread vypsat a jakmile dojde k exekuci, okamžitě se při správném nastavení příkazu aplikuje do trhu i opačný limit příkaz na celý spread, který může posloužit například jako stop-loss nebo profit-target.

  Velmi přehledný způsob, jak ve chvilce definovat sebesložitější opční spreadové strategie.
  Naprosto špičkový nástroj naleznete pak v části RULES, kde je možné při troše zkoumání přijít na to, jak vytvořit velmi rychle a jednoduše něco, co umí opět málokterá platforma – a to stop-loss a profit-target pro libovolné opční spready postavené na konkrétní situaci v trhu. Platforma zde totiž umí v části RULES definovat pravidla typu „pokud spadne trh XXX pod hranici YYY, okamžitě aktivuj příkaz ZZZ“ atd. Podobné auto-příkazy je možné časovat, tj. že se například do trhu aplikují v konkrétní den nebo hodinu a zrovna tak se i mohou v konkrétní den a hodinu samy zrušit (např. v den expirace). Způsobů zadávání příkazů je zde obrovské množství a každého profesionálního obchodníka opcí možnosti rozhodně velmi potěší. Jsou totiž velmi praktické a po některých funkcích opční obchodníci již dlouho bez vyslyšení volali – díky v tomto ohledu za Think or Swim a skvělou práci celého týmu, který tvoří též řada profesionálních opčních obchodníků.

  Jedinečná možnost "podmíněných příkazů" - s možností nastavit pro libovolné opční spready.
  Pokud finálně definujeme a vytvoříme potřebný příkaz, stačí kliknout na tlačítku „Confirm and Send“ a v okamžiku se nám zobrazí souhrnný přehled celého našeho příkazu, včetně break-even hodnot a blokovaného marginu (Buying Power Effect).

  Výsledný přehled definovaného příkazu.
  Ve zcela spodní části Order book se pak logují veškeré naše operace – zadané příkazy, exekuované příkazy i zrušené příkazy.
  Samozřejmě, celá záložka Trade nabízí nepřeberně dalších funkcí a možností, toto jsou však pro letmé představení ty nejzásadnější a pro obchodníky nejčastěji používané.
  Quote
  Další záložkou platformy je „Quote“, která umožňuje libovolně nastavit seznam titulů, které chceme v rámci načich obchodů pozorovat. Jelikož obchoduji prakticky pouze index SPY, osobně tuto možnost příliš nevyužiji, ale i zde existuje celá řada funkcí, co lze s našimi „seznamy“ sledovaných titulů dělat. Můžeme tituly různě třídit, importovat a exportovat. Můžeme v případě najetí myší na vybraný titul a kliknutím pravého tlačítka myši přímo vybrat možnost daný titul obchodovat – poté se program sám přepne do záložky „trade“, kde můžeme příkaz dospecifikovat. Můžeme využít i předdefinovaných „listů“, například si jediným kliknutím tlačítka nechat vypsat veškeré tituly indexu Dow Jones, nechat platformu pro nás vybrat a zobrazit 10 nejaktivnějších titulů libovolného indexu atd. Věřím, že pro akciové obchodníky se opět jedná o flexibilní a velmi užitečný nástroj.

  Záložka "Quote" - výpis všech titulů DowJones.
  Tolik tedy pro dnešek, v dalších dílech si ukážeme další záložky. Platformu je možné stáhnout na www.thinkorswim.com.
  Důležitá poznámka závěrem
  Tento seriál je pouze představením platformy a jejich funkcí. Finančník.cz není zástupcem společnosti nabízející tuto platformu a s ní spojených brokerských služeb. Prosíme, nepište nám tedy na naše e-maily žádné dotazy týkající se komisí, marginů atd. – nebude na takové odpovídáno. Obdobné dotazy je třeba řešit individuálně přímo s poskytovatelem platformy.
×
×
 • Vytvořit...