Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Ach ten líný červenec (+ výsledky)

  Máme tu klasický prázdninový efekt. Nízká volatilita, na burze se toho (stejně jako kdekoliv jinde) moc neděje. Počet obchodů je minimální, se zisky musí být trader trpělivý. Pokud si užíváte prázdniny, zase o tolik zřejmě nepřicházíte.

  Prázdniny jsem v tradingu nikde neměl zrovna rád. Je teplo, takže člověk se na obchodování nemůže moc soustředit. Tradeři jsou někde u vody, takže volatilita i volume prudce padají. Skoro by se mně chtělo říci, že o prázdninách se ani nevyplatí obchodovat - ale není to pravda, protože v minulosti jsem zažil i prázdniny velmi profitabilní, takže jako se vším je i toto na burze relativní (a v podstatě platí Murphyho zákon - pokud o prázdninách nebudete obchodovat, budou to nejlepší prázdninové trhy za váš život a pokud budete, tak to naopak budou ty nejlínější prázdniny za váš život :-) ).

  Já osobně jsem rád, že po mnoha a mnoha letech už obchoduji pouze AOS, protože zkrátka a dobře na pláži je mně lépe a můj mozek jede v tomhle teplu jen na 50 %. Zatímco v zimních dnech si diskréčně ještě tu a tam rád zaobchoduji (člověk nemá v zimě moc co dělat), tak léto asi budu mít už vždy vyhraněné jen a jen pro své AOS. Zkrátka mně to vyhovuje více.

  A jak jsem tedy na tom v červenci byl?

  V prvé řadě, počet obchodů klesnul u některých systémů až o 100 %. Systémy mám postavené tak, aby reagovaly především na pohyb a na korekce v pohybu. Minulý měsíc jsme neviděli příliš ani jedno ani druhé. Takže jsem třeba neměl jediný obchod celé 4 dny, což je vzhledem ke skutečnosti, že obchoduji přes 20 systémů, docela nevídané. Některé systémy nenadělily za celý měsíc dokonce jediný obchod. Na druhou stranu, je lepší v podobných trzích neobchodovat než ztrácet peníze.

  Za další, průměrné zisky i ztráty se pohybovaly na menších úrovních než před pár měsíci. V trhu zkrátka a dobře chyběla volatilita, takže ani MAE a MFE hodnoty nebyly zrovna výrazné. Tím neříkám, že se nedalo vydělat - jen určitě méně a s větší trpělivostí.

  Celý měsíc mě zároveň opět utvrzoval v tom, co je jedna z nejzákladnějších chyb začínajících a neúspěšných traderů: Že oni zkrátka a dobře musí obchodovat. I když není co, musí klikat, musí vykazovat aktivitu - a tím samozřejmě ztrácet, protože kde nejsou pohyby, nejsou ani příležitosti. Takže, obchodovat méně a vydělávat více platí i v AOS, vždy je třeba umět si počkat jen na dny, které za něco stojí. Pravda, pracuji nyní na novém AOS přístupu, který bude potenciálně obchodovat trochu více, ale právě vždy s ohledem na volatilitu, protože nízká volatilita obchodům často moc nesvědčí (a extrémně vysoká občas také ne).

  Co se týče profitability, bylo to po vcelku uspokojivém červnu (+23 000 USD) spíše už tak na chleba a příjemný čas v Miláně, který jsme tam strávili v rámci koncertu Robbieho Williamse.

  Účet OEC přinesl + 1 000 USD. Tj. spíše takový lepší B/E, ale stále profit. Na tomto účtu mám nejméně systémů, takže především aktivita byla téměř nulová.

  Účet TS dopadnul ještě hůře, o částce +250 USD se nedá hovořit už ani jako o profitu. Mám na TS větší množství systémů, takže hodně slabý měsíc (málo obchodů, malá volatilita).

  Účet IB s agresivnějšími systémy i přes nízkou volatilitu obchodoval docela aktivně a vykázal zisk +7 825 USD.

  Celkem tedy hovoříme za měsíc Červenec o zisku +9 075 USD (cca 180 000 Kč). Ano, byl to sice zisk bez práce (z pohledu toho, že všechny obchody provedl počítač, samozřejmě nepočítám nekonečnou práci na vývoji všech AOS), ale vím, že to jde i mnohem lépe :-) Zároveň jsem ale vděčný, že to byl další ziskový měsíc, protože i ztrátové už jsem zažil (naštěstí ztrátové měsíce jsou u mě velmi mírné a přijatelné). Ale vždy je co zlepšovat. Vždy je možnost jít mnohem, mnohem dále, což je to, na čem také aktuálně pracuji. Znám nedostatky svých systémů, vím, co jsou jejich slabé stránky a od ledna letošního roku pokračuji krůček po krůčku k tomu, abych se pohnul do další úrovně (a je to velmi náročná práce vyžadující mnoho trpělivosti).

  Pokud jste tedy přes prázdniny nechali trading chvilku odpočívat, myslím, že se až tolik zase nestalo. Navíc odpočinek je velmi důležitý i pro tradery a dovolené jsou super možností získat odstup a přijít na nové myšlenky a nápady.

  Celkově jsem s první polovinou roku zatím vcelku spokojený. Bylo letos už pár náročnějších měsíců, jsem také zatím v rámci letošního roku trochu za svým ročním cílem (například spready byly první 3–4 měsíce opravdu slabota, ale tak to chodí, není každý den posvícení), ale i tak si nemohu stěžovat, a pokud bude i zbytek roku takový, určitě to bude pozitivní. Ale uvidíme, v tradingu vše může být ze dne na den jinak.

  Přeji tedy všem dobré obchody a super zbytek prázdnin.

  P.S.

  Dostal jsem e-mailem několik dotazů, zda mé AOS, jejichž výsledky jsem minulý (i tento) měsíc prezentoval, vycházejí z principů, které vyučuji ve AOS webináři. Ano, řada mých systémů jsou vcelku jednoduché a vycházejí právě z principů v tomto webináři.

   

   

  4.8.2013

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...