Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Přemíra informací škodí? Anebo jak začít?

  Celá řada lidí v obchodování neuspěje, většina jde přitom od začátku špatným směrem a skutečný trading v podstatě nikdy ani nevyzkouší. Přitom účinné ovládnutí tohoto businessu není tak obtížné, jen je třeba jít tou správnou cestou.

  Pro tento článek mě inspirovalo nedávné setkání s mnoha začínajícími obchodníky na velmi podařeném pražském setkání obchodníků. Kromě obchodníků, kteří již mají jasno ve své cestě, zde byla i řada úplných nováčků, kteří hledají, jak vlastně s tradingem začít. A jelikož je trading v řadě ohledů jiný než klasické podnikání nebo zaměstnání, nabízím zde k inspiraci několik základních tipů, které vám mohou pomoci vyhnout se na začátku těm nejhorším cestám:

  Pryč od "info-exhibionistů"
  Trading je o vydělávání peněz. Není to o komplexních znalostech nejrůznějších smysluplných i nesmysluplných metod, není to o tom chápat vše. Ti, co toto chápou, vydělávají peníze, ti ostatní diskutují. Ti co široce diskutují většinou peníze nevydělávají, bohužel jsou však často hlasití, často "vypadají chytře" a možná se i dobře poslouchají a mohou tak strhávat vaši pozornost. Čím dříve však pochopíte, že pouze váš konkrétní názor a vaše znalosti vás dovedou k cíli, tím dříve začnete peníze vydělávat. Tím samozřejmě neříkám, že není dobré si vyslechnout názor druhých, ale snažte se diskuze od začátku filtrovat. Budete-li v diskuzích, na setkání, nejrůznějších kurzech atd. každý týden naslouchat informacím o jiném typu obchodního přístupu, o jiných příležitostech, o jiných systémech, o jiných nástrojích, vytvoříte si nanejvýš zbytečný psychický blok, že je vše nad vaše chápání a příliš složité.

  Není třeba zkoumat vše úplně do hloubky
  Při nejrůznějších diskuzích s nováčky mě často zaráží snaha pochopit vše do úplné hloubky tak, aby měl daný obchodník ve všem jasno, než se vůbec pustí např. do samotného zkoumání trhů. Dobré porozumění toho, co děláme, je samozřejmě naprosto nezbytné pro jakoukoliv činnost. Soustřeďte se však pouze na to podstatné. Rozhodnete-li se testovat trhy zrnin např. z pohledu technické analýzy, není moc dobré snažit se hned od začátku pochopit strukturu zemědělské výroby a znát všechna fundamentální fakta. Některé informace i tohoto typu samozřejmě v budoucnu můžete využít jako zajímavé pro váš způsob obchodování, ale věřte mi - jakmile se do tradingu ponoříte hlouběji, sami brzy poznáte, jaký typ informací je pro vás důležitý a teprve později můžete tento typ informací zkoumat. Na začátku vás hledání odpovědí na podobné "hluboké" otázky může stát zbytečně mnoho času a sil, které je nutné napřít jiným směrem.

  Inspirujte se, avšak slepě nedůvěřujte
  Mnoho informací (a lidí) vás bude často svádět z cesty. Úspěšné obchodování jakékoliv metody vyžaduje především čas, dlouhodobé testování a postupné získávání drobných dovedností. Zejména ze začátku se může zdát cesta až příliš trnitá, zejména proto, že zisky se dostavují postupně a především po delší době. Začínající obchodník tak musí hodně odolávat tlakům okolí, kdy "všude okolo vidí", jak ostatní obchodníci s jinými metodami, než které testuje sám, "vydělávají" hodně peněz a přitom to vypadá tak snadno. Nenechte se takovými informaci svádět z cesty, ušetříte si mnoho času.
  Především lidé se většinou chlubí zisky a nikoliv ztrátami (a to ještě za předpokladu, že nejde o nějaké cílené dezinformace za účelem prodeje systému) a žádný úspěšný univerzální systém neexistuje. Máte-li šanci podrobněji diskutovat s úspěšným obchodníkem, který obchoduje podobné trhy jako vy, tak je samozřejmě velmi zajímavé si vyslechnout, co daný obchodník dělá, a pokud shledáte některé myšlenky zajímavými, zkusit je otestovat v trzích. Nikdy však neberte vážně diskuze "metoda xy je lepší než metoda xx". Obzvláště v diskuzích, kde absolutně nemáte představu, jak úspěšný či neúspěšný obchodník s vámi vlastně hovoří. Pokud budete myšlenkově kmitat každý měsíc od přístupu k přístupu, nikdy v trzích nemáte šanci uspět - opět získáte pouze další a další informace, které vám peníze vydělat nepomohou.

  Jaké informace získávat a jak s nimi naložit?
  Samozřejmě, vzdělávání je v tradingu velmi důležité a kvalitní informace vám mohou hodně pomoci v jakékoliv fázi vaší obchodní kariéry. Je však důležité hledat spíše koncepty, než konkrétní řešení. Navíc skutečně hodnotné informace se vesměs jinak než ve formě konceptů nepředávají, neboť úplně konkrétní obchodní model si každý obchodník velmi chrání (vždyť jde o jeho živobytí) a často jej ani nelze předat, neboť bývá velmi úzce spjat s konkrétní osobou obchodníka a jeho náhledem na trhy. Koncepty, které získáte (např. v knihách, na kurzech, v diskuzích s pokročilými obchodníky) je pak třeba skutečně podrobně a dlouhodobě testovat na grafech a sledovat, zdali vám dávají smysl či nikoliv. Procesu testování konceptu je třeba věnovat dostatek času - proto je třeba si vybírat pouze hodnotné koncepty a nepřeskakovat "od jednoho k druhému". Věnujete-li kvalitnímu konceptu dostatek času - navíc s vědomím, že jde pouze o koncept, který si obchodník musí poctivým testování dotvořit pro vlastní použití - začnete pomalu nacházet souvislosti, které vás budou posouvat dopředu. Většina lidí v tradingu neuspěje proto, že se vlastně nikdy pořádně na žádnou strategii nesoustředila, dlouhodobě nic netestovala a víceméně pouze hledala zkratky ve formě získání (např. nákupem) nějakého hotového, plně funkčního systému. Vězte však, že v tradingu žádné zkratky neexistují.

  Jak tedy začít obchodovat?
  Najděte si jednoduchý koncept a bez vidiny blízkých zisků jej začněte pár měsíců testovat - samozřejmě na papíře, bez jakýchkoliv ostrých peněz, a tudíž zcela bez jakýchkoliv rizik. Konkrétních konceptů je na tomto serveru zmiňována celá řada - zajímavé myšlenky naleznete např. v češtině v nedávno publikované knize Dr. Eldera Tradingem k bohatství, v případě intradenního obchodování doporučujeme bezplatný systém WoodieCCI, který na finančníkovi popisujeme v seriálu zde, řada intradenních obchodníků obchoduje na Finančníkovi PB systém, který byl podrobně probírán na setkání, s Tomášem dáváme k dispozici obchodní systém postavený na divergencích, mnoho zajímavých konceptů naleznete v zahraničních knihách atd. atd. Avšak bez ohledu na koncept, který si vyberete, zkuste jej testovat a rozvíjet několik měsíců v kuse bez toho, aniž byste "nasávali" další informace. To je velmi podstatné - neočekávejte od konceptu žádné závratné zisky, nesnažte se ze začátku generovat reálné profity, zapomeňte na výdělky ostatních a soustřeďte se každý den chvilku na onen jeden konkrétní koncept. A současně samozřejmě neberte žádný koncept úplně dogmaticky - existuje spousta velmi jednoduchých taktik, jak postupně vylepšovat výsledky jednoho přístupu (naše oblíbené MAE/MFE, trading jen v určitou dobu, filtr dle volatility, různé technické filtry atd. atd.), to vše je však již přirozený rozvoj, ke kterému dospěje každý obchodník, který se nesnažil najít zkratku a přeskočit "začátek".
  Jakmile si osvojíte základy nějakého konkrétního konceptu a sami poznáte, že "to" funguje, uvidíte, že již také sami budete vědět, jaké další informace potřebujete pro svůj další rozvoj a kde tyto informace hledat. Ze začátku je však lepší určitá informační zdrženlivost a především poctivá práce s grafy. Přeji hodně trpělivosti.

  22.11.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...