Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jakým směrem se vydat?

  Začínající obchodníci se často ptají, jakým směrem se vlastně vydat a jaké jsou možnosti jednotlivých způsobů obchodování. Pro začínající obchodníky jsem se tedy dnes pokusil udělat stručný přehled, který by mohl napovědět, jakým směrem se vydat.

  To, jakým směrem se chcete v obchodování vydat, záleží převážně na vašich časových a finančních možnostech. Každý druh obchodování nabízí jiné možnosti, každému je třeba věnovat jiný díl času a pro každý je třeba jinak veliký účet. Různé přístupy pak znamenají i různé komplexnosti přístupu a informací. Podívejme se tedy na možnosti:

  Mám málo času a mohu si dovolit pouze kapitál do 5 000 USD

  V takovém případě doporučujeme buďto poziční obchodování, nebo obchodování opcí. Kapitál 5 000 USD může být dostatečný pro poziční obchodování některých levnějších komodit, jako například cukr (SB), zlato (GC), eurodollar (ED), a další. Musíte pracovat s komoditami, kde si vystačíte se stop-lossem maximálně do 250 USD, které nedělají příliš volatilní a divoké pohyby a které umí vykazovat slušný trend. Měli byste se snažit být střednědobí obchodníci, kteří se budou snažit držet v pozici spíše týdny než dny. Tím dosáhnete menší náročnosti z pohledu průběžného managementu obchodu, takže se můžete věnovat obchodování řekněme 3-4 hodiny o víkendu a pak už pouze cca 20-30 minut denně pro kontrolu pozic, průběžné vyhodnocování stavu a vyhledávání nových příležitostí. Čekejte zhodnocení několik desítek procent ročně a více.

  Další alternativou mohou být opce, které mohou být z pohledu managování průběhu obchodu ještě méně náročné (tj. skutečně si můžete vystačit i s 5 minutami denně), vyžadují však daleko širší a časově náročnější studium než dostanete do krve potřebné principy a široké možnosti opcí. Čekejte zhodnocení několik desítek procent ročně a více a také minimální vzrušení (oproti klasickému pozičnímu obchodování).

  Umím si najít více času a mohu si dovolit kapitál do 5 000 USD

  Pouvažujte o intradenním obchodování. Denně je třeba nad ním strávit alespoň 2-3 hodiny pozorováním trhů (ve fázi učení se) a průběžně alespoň 1-2 hodiny denně backtestováním, zkoušením a hledáním strategie, která by vám co nejlépe „padla“. Obzvláště prvotní backtestování a hledání vhodné strategie může být časově velmi náročné a zabrat vám i několik měsíců intenzivní práce. Po určitých prvních pozitivních zkušenostech s živými obchody však můžete čas strávený obchodováním omezit skutečně na cca 3 hodiny denně včetně přípravy. Též vyžaduje velikou trpělivost v posouvání se vpřed a perfektní zvládnutí disciplíny – intradenní obchody mohou být velmi rychlé a tím snáze vést k impulsivnímu jednání. Věnujte také dostatek času studování psychologie obchodování. Připravte se v začátcích na časově náročnou cestu, která by však měla ideálně postupně vést až k minimu časové náročnosti a maximu finanční efektivity. Také co nejdéle obchodujte pouze s hypotetickými penězi a nepouštějte se do živého obchodování pokud nedokážete mít alespoň 2-3 ziskové měsíce v řadě.

  Připravte se na možná zhodnocení i několik desítek procent měsíčně, pokud budete začínat s účtem do 5000 USD, nemusí být nemožné zhodnotit takový účet i o 100% za měsíc. S přibývajícím účtem postupně přidávejte další kontrakty. Snažte se naučit vydělat si intradenním obchodování alespoň 1500 USD na kontrakt měsíčně a svou mysl připravit na obchodování alespoň s 5 kontrakty. To jsou při dostatečné píli, trpělivosti a práci velmi realistické cíle a odměnou pak může být skutečně 7000 – 8000 USD měsíčně (cca 150 000,- Kč měsíčně) při obchodování 2-3 hodiny denně. Samozřejmě můžete vydělávat podstatně více, pokud podstatně více zapracujete na sobě, svém systému a hlavně své psychice. Pokud již vyděláte větší část peněz, začněte se diversifikovat – dejte část vydělaných peněz například do opcí nebo spreadů. Snažte se například vzít v intradenním obchodování vydělaných 50 000 USD a ty se naučit hodnotit o průměrně 50% ročně opčním obchodováním – budete mít další pasivní příjem s naprosto minimální námahou. Výše zmíněná čísla samozřejmě nejsou garantovaná a záleží vždy na schopnosti, dovednosti, vůli a píli jedince.

  Mám málo času a mohu si dovolit kapitál 10 000 USD a více

  Zvažte poziční obchodování, opce, nebo spready. V případě opcí opět platí nutnost pochopit více principů, než u klasického pozičního obchodování. U pozičních obchodů můžete vyhledávat více potenciálních trhů a snažit se o mírnou diversifikaci – tj. obchodovat například 3-4 různé trhy (pokud možno každý i z jiného komoditního komplexu). Další volbou mohou být komoditní spready – časově poměrně nenáročná záležitost, která obnáší i relativně pasivní management pozic, avšak zhodnocení může být velmi proměnlivé – od -15% do 100% a i trochu více za rok. Na druhou stranu to vše za skutečně relativně velmi málo nutného času.

  Mám více času a mohu si dovolit kapitál 10 000 USD a více

  Pak je opět vhodnou variantou intradenní, nebo také swingové obchodování. Swingové obchodování je druh pozičního obchodování, u kterého se však snažíme být v pozicích zhruba 1-5 dnů, což přináší i možnost vyšší intenzity obchodování. Je tedy zde možnost vysokého ročního zhodnocení (viz Larry Williams a jeho druhý šampionát, kde proměnil 10 000 USD do více jak milionu za rok díky swingovému obchodování). Je zde ale opět nutnost intenzivní práce na psychologii obchodování a nutně věnovat obchodování zase několik hodin. A samozřejmě udělat dostatek backtestů a dostatečně se připravit i formou dlouhodobějšího simulovaného obchodování.

  Mám kapitál 100 000 USD a více

  S takovýmto kapitálem je i zhodnocení o pár desítek procent ročně již docela slušný příjem. Celkově však záleží na očekáváních, časových možnostech atd. Volbou mohou být například opční strategie v likvidních trzích spolu s jakýmkoliv druhem pozičního nebo spreadového obchodování. Dle konkrétní strategie a hlavně časových možností a do obchodování věnované práce může být zhodnocení od několika desítek, do několika stovek procent za rok. Pokud máte větší kapitál i dostatek času, pak se opět snažte diversifikovat – tj. například obchodovat swingově plus spready plus opční strategie atd.

  23.9.2007

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...