Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Udělejte rok 2019 tím nejlepším ze všech

  Co když 2019 může být nejlepší rok, který jste kdy zažili? V životě i v tradingu? Určitě to jde. Dosažení zásadních cílů je totiž možné snadněji, než si často dokážeme představit. Nový rok zde máme již brzy, a vánoční svátky tak mohou být dobrou příležitostí, jak se na něj připravit.

     2019-motivace2.jpg
  Foto (c)depositphotos.com  

  Přiznávám, že jsem hodně vděčný za možnosti, které mi můj životní a pracovní styl umožňuje. A byť byl rok 2018 pro mě jeden z těžších na obchodování, vnímám ohromný posun, kterého se mi podařilo v uplynulém roce dosáhnout. Ať již v tradingu (konečně se mi podařil zásadnější průlom v oblasti automatizovaného dynamického řízení risku přes všechny používané systematické strategie v portfoliu, což se projevuje ve vyšší důvěře ve správu více peněz), v podnikání (v týmu jsme se výrazně pohnuli v ovládnutí pokročilých serverless technologií Amazonu v postupně rozvíjeném technologickém startupu), v kontaktu s ostatními tradery a jejich motivací (živá účast přes 1 200 obchodníků na posledním vysílání Finančníka byla neuvěřitelná zkušenost a nejintenzivnější, co jsem zatím kdy zažil), tak samozřejmě v prvé řadě v rodinném životě (děti jsou opravdu ten největší dar).

  Rok 2018 byl skvělý. A věřím, že 2019 může být ještě lepší.

  Co dělám proto, aby byl následující rok ten nejlepší ze všech?

  Věřit v možnost změny je základem

  Realita je do velké míry odrazem naší mysli. Pozitivní myšlení přináší pozitivní výsledky, uspokojení a štěstí. Negativní myšlení opak. Dobrou zprávou je, že na způsobu myšlení lze neustále pracovat. A i když už dokážeme směřovat mysl správným směrem, stále ji jde transformovat dále. Už jen proto, že dosažení vyšších cílů vyžaduje vyšší důvěru, motivaci, koncentraci a harmonii.

  Pro prožití dalšího nejlepšího roku se neustále snažím pokračovat v transformaci způsobu myšlení. Pokud se soustředím tímto směrem, realita většinou rychle myšlení následuje.

  Minulost dokáže posílit

  Abych se mohl posunout dopředu, je třeba reflektovat minulost. K minulosti se nemůžeme poutat, pokud se chceme v budoucnosti posunout. Je ale dobré se z ní poučit.

  Přelom roku je pro mě tradičním bodem rekapitulace. Snažím se na pár týdnů oprostit od pracovní a obchodní rutiny. Přemýšlím nejen o tom, co se třeba úplně nepodařilo. Ale také o tom, kde jsem uspěl. Mnoho lidí se koncentruje v mysli spíše na neúspěchy. Upřímná oslava úspěchů ale posiluje důvěru v to, co se mi může podařit příští rok.

  V případě tradingu a businessu se snažím vydestilovat zásadní shrnutí mých úspěchů a neúspěchů, které vesměs tvoří důležité stavební bloky pro tvoření budoucnosti. Úspěchy a neúspěchy by neměly znamenat tečku určité fáze našeho životního příběhu. Snažím se je vnímat spíše jako životní křižovatky, které mě samy vedou směrem k mé spokojenosti a naplnění.

  Dosáhnout lze jen stanovené cíle

  V životě se jen těžko dá posunout vpřed, pokud nemáme žádné cíle. Přelom roku je tradiční období novoročních předsevzetí. A já dodávám – pokud mají mít předsevzetí a cíle váhu, sepište si je! A věnujte jejich přípravě náležitou pozornost. Čím specifičtější a měřitelnější vaše cíle budou, tím větší je šance na jejich splnění. Rád si dávám cíle, které mě donutí vystoupit z komfortní zóny a umožní mi skutečně se někam posunout. V tradingu však pozor na skutečně nereálné cíle. Vždy je dobré rámovat naše plány alespoň rámcovou realitou. Je hezké přemýšlet v intencích „mohu dosáhnout čehokoliv“, ale pokud si dáte za cíl uběhnout maraton pod dvě hodiny, pak je již nyní zřejmé, že vás následující rok nemůže dovést k uspokojení. Mnoho lidí si však přímo libuje v podobných (a často mnohem ambicióznějších a zcela nereálných) cílech.

  Cíle musí rezonovat s naší vizí budoucnosti

  Proč většina lidí své novoroční cíle poruší často již první týden nového roku? Protože nemají opravdovou vnitřní motivaci je naplnit. Jsou to od začátku jen prázdné fráze. Cíle by měly být v souladu s našimi vnitřními hodnotami a vizemi. Musíte mít zcela jasno, proč je pro vás naplnění cílů důležité. Posouvání se vpřed vyžaduje dlouhodobou tvrdou práci. A u té vydržíme, jen pokud jsme vnitřně silně motivování a víme, proč celý proces podstupujeme.

  Posouvání krok za krokem

  Mít plán a motivaci k dosažení velkých cílů nestačí. Je třeba pustit se skutečně do práce.

  Hodně mi pomáhá rozdělit si velké úkoly na malé dílčí a jednodušší kroky, u kterých mohu snáze vnímat progres a udržovat si motivaci. Razím heslo, že je lepší dělat něco nyní, než čekat na budoucí perfektní stav věcí. U velmi komplexních řešení v tradingu tak například raději spustím z větší části hotové řešení do trhu s malým kapitálem, než abych roky piloval celek do naprosto bezchybné a perfektní podoby a vlastně se k realizaci nikdy nedostal.

  Klíčové je pro mě vytváření pracovních rutin, které automaticky aktivují práci na jednodušších krocích. Dávají věcem řád a usnadňují motivaci. Mívám například nastavené pravidelné každodenní pracovní hovory s kolegy, režim pro revidování svých úkolů, rutiny, kdy se v průběhu dne věnuji určité činnosti.

  Protože splnění každého snu/vize vyžaduje, abych se posouval od vyřešení jedné drobnosti k druhé.

  Aby můj rok 2019 mohl být nejlepší v mém životě, plánuji tedy i letošní zklidněné období Vánoc využít k zamyšlení a plánování, co pro mě nejlepší rok 2019 znamená a kam bych se rád posunul. A samozřejmě nejen po pracovní, ale i dalších stránkách mého života. Vše je se vším propojeno.

  Přeji vám, ať se vám podaří totéž.

  A ať máte v roce 2019 dostatek motivace posunout se k vašim cílům. Ať si uděláte rok 2019 tím nejlepším ze všech.

  Na Finančníkovi se dalším článkem ohlásím 14.1.2019. Přeji vám všem také klidné a spokojené prožití vánočních svátků.

  16.12.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.
  Čím déle obchodování dělám, tím více vidím, že je to podnikání jako kterékoliv jiné. Tedy ve smyslu, že je k němu potřeba přistupovat koncepčně a s jasnou vizí.
  Je přirozené, že mnoho lidí neumí podnikat. A bohužel už i z tohoto důvodu se jim nedaří ani v obchodování.
  Je obecně známé, že většina obchodníků nakonec nevydělá. Kolik lidí ale uspěje v podnikání? Z části jistě závisí na zemi a oboru, ale myslím, že například tato americká statistika bude docela vypovídající.
  Ta říká, že v USA ve sledovaném období:
  80 % malých businessů v USA přežilo 1. rok fungování. 70 % malých businessů v USA přežilo 2. rok fungování. 50 % malých businessů v USA přežilo 5. rok fungování. Jen 30 % malých businessů v USA přežilo 10. rok fungování. Má osobní zkušenost s vývojem traderů je velmi podobná. Většina jich přežije první rok v trzích, hodně jich přežije druhý rok v trzích. Ale pak začnou postupně odpadat a dlouhodobě jich vydělává jen malá část. Stejně, jako přežije malých firem.
  Proč tomu tak je?
  Protože je jednoduché se pro něco nadchnout a dělat to rok nebo dva.
  Mnohem náročnější je postavit něco, co bude fungovat i za 5 nebo 10 let. Proč? Protože jakýkoliv běh na dlouhou trať musí mít mj. skutečně smysluplnou náplň a jasné směřování. Většinou i kvalitní tým lidí, protože jediný člověk málokdy zůstane motivovaný – to platí jak pro podnikání, tak pro trading.
  Rozumná náplň a jasné směřování k promyšleným cílům je to, co chybí jak neúspěšným podnikatelům, tak neúspěšným traderům.
  Znamená to, že neúspěšní podnikatelé nebo neúspěšní tradeři pracují méně a proto neuspějí? Většinou naopak. Většina z nás se jistě v minulosti podívala párkrát na Ano šéfe!, kde jsme mohli nahlédnout do businessu lidí, kteří se snažili prorazit v pohostinství a nedařilo se jim. Velmi často šlo o lidi, kteří pracovali prakticky nonstop. Většinu práce si dělali sami, byli unavení, zadlužení a demotivovaní. Bohužel jejich podniky tomu odpovídaly, a tak se pohybovali ve smrtelné spirále stále blíže k tomu, aby své podniky zavřeli a do konce života spláceli nadělané dluhy.
  Podobné příběhy lze nalézt ve všech oborech. A samozřejmě i v tradingu.
  Hrozně moc neúspěšných obchodníků pracuje na dosažení svých snů opravdu tvrdě. Osobně znám řadu lidí, kteří na obchodování pracují třeba 6-8 hodin denně po dobu několika let. A často se nikam neposunuli, což bývá neuvěřitelně frustrující.
  Přitom, když se s nimi bavím o nějakých trochu dlouhodobějších vizích a plánech, tak velmi často dojdeme k tomu, že žádné nemají. Prostě jen chtějí „trading konečně pokořit“. Rozhodli se, že musí vše zlomit, a nakonec se například ty „odrazy od S/R úrovní“ naučit obchodovat. To vše bez jakékoliv vize realistických finančních očekávání. Prostě jen „makají“ stejně jako podnikatelé-kuchaři šmudlající svá jídla z prášku, kteří doufají, že se najednou něco změní a na jejich jídlo se začnou stát fronty.
  Bohužel nezmění.
  V podnikání a tradingu často úspěch úplně nezáleží na tom, kolik tvrdé práce a času jsme všemu věnovali. Je potřeba věci dělat především chytře a, jak jsem řekl, s určitou vizí.
  Naštěstí v tradingu máme, například oproti gastro podnikání, tu ohromnou výhodu, že se můžeme kdykoliv zastavit a začít třeba věci dělat trochu jinak. Netlačí nás nájmy prostor ani platy zaměstnanců. To je ohromný benefit!
  Jestli tak máte pocit, že tradingu obětujete opravdu hodně času a nikde to není vidět, skutečně se vyplatí vzít si chvilku volno a vše zrevidovat. Máte opravdu vše nastavené tak, že tvoříte dlouhodobý business, nebo jste se jen pro obchodování nadchli a lovíte myší „dobré trajdy“?

  Diskuze k článku: Úspěch: Musíte dokázat jednu věc, pokud jich chcete dokázat 100

  Adresa článku: www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/uspech-musite-dokazat-jednu-vec-pokud-chcete-sto.html

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.
  Představte si, že 100 lidí běží sprint na 800 metrů. Vy jste jeden z nich. Vyrazíte a běžíte. Urazíte 300 metrů, 400 metrů, 500 metrů... Náhle všech 99 lidí kolem vás začne křičet: „Zahni doleva! Zahni doleva!“. Vy se nervózně rozhlédněte kolem sebe, do cíle chybí posledních 200 metrů. Nikde však nevidíte žádné nebezpečí a ani jakýkoliv důvod, proč byste měli zahnout doleva. Běžíte tedy dál. Za sebou však ale začnete slyšet ještě intenzivněji: „Rychle! Doleva! Zahni doleva!“. Otočíte se tedy za sebe a vidíte, že skutečně všichni za vámi začínají zahýbat doleva. Rozhlédnete se ještě jednou kolem sebe, nikde žádné nebezpečí, nikde nic podezřelého. Přesto naprosto všichni za vámi zahýbají doleva, necelých 100 metrů před cílem. Všichni – do posledního. Co uděláte?
  Pokud zahnete doleva, máte špatné myšlení pro trading.
  Pokud doběhnete do cíle, máte dobrý základ.
  Proč?
  Nyní si představme místo maratonu trhy a to v trochu jiné situaci.
  Vy a dalších 99 lidí si právě naložilo do dlouhé pozice. V trhu máte profit-target 400 USD. Trh vyrazí vašim směrem, ale někdy na 290 USD se jakoby zarazí a začne tvořit korekci. Doposud zelené svíčky na grafu začne střídat svíčka červená. Náhle už nejsou jenom kupující, tj. ti, co míří nahoru, ale i velká skupina prodávajících, která ostatní začíná strhávat jiným směrem. A v takový moment to většinou přichází: pochyby a nechání se strhnout trhem. „Co mám dělat? Mám uzavřít, nebo dodržet plán? Není lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše? Neměl bych inkasovat svých 300 USD a být rád, že mám alespoň něco, než riskovat, že se trh otočí ještě více proti mně a já nakonec nebudu mít nic“? Přiznejme si to: kdo z vás nezná podobné pocity?
  Velmi často slýchám od začínajících obchodníků podobné příběhy o tom, že mají profitabilní obchodní plán, ale že jsou ve ztrátě. Vždy pak z jediného důvodu – trh je párkrát „znervóznil“, stejně jako v příkladu výše, „rozhodil“ a dostal „mimo cestu“, čímž došlo k porušení plánu a náhle místo zisků začaly přicházet ztráty. Přesně toto umí trh perfektně – strhnout veškerou vaši pozornost, vykolejit vás, rozhodit a nutit dělat co chce on, nikoliv co chcete vy. A zde tkví základ myšlení tradera (trader´s mindset). Už jste mnohokrát slyšeli, že úspěšný obchodník je disciplinovaný. Co to ale znamená? Nadevše ostatní převážně to, že se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný člověk se nikdy nenechá strhnout davem. Úspěšný trader se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný trader má totiž jednu zásadní vlastnost – ze všeho nejvíce se soustředí převážně na své signály ke vstupu a k výstupu, namísto každého mikro-pohybu, který udělá trh.
  Zkusme se podívat na myšlení ztrácejícího tradera ve formě jednoduchého grafu (znázorňujícího celý proces myšlení).


  Ztrácející obchodník se v první řadě soustředí na to, co dělá trh. Samozřejmě, i ziskový obchodník se musí soustředit na to, co dělá trh, ale vždy ve spojitosti se svými obchodními metodami, se svými vstupy a výstupy.
  Pokud se ztrácející obchodník začne soustředit na to, co dělá trh, najednou mu začne připadat, že je v trhu spousta příležitostí, kde se dalo dobře vstoupit a vydělat, ale kde on nedostal žádný signál od svého systému.
  Namísto na svůj obchodní systém se tedy ztrácející obchodník náhle začne soustředit na to, jak by mohl vydělat peníze v situacích, ve kterých právě nevydělal, protože neměl žádný signál ke vstupu. Zde se tedy začíná trader nechávat totálně strhávat trhem.
  V dalším kroku se tedy náhle trader zcela odchyluje od svého plánu. Několik zdánlivě promarněných příležitostí aktivuje v hlavě chamtivost, která rázem nechává ležet všechny doposud dlouze a poctivě backtestované vstupy ladem a začne za pochodu tvořit „nová pravidla“.
  Proč tak činí? Protože v posledních několika deseti minutách mohl teoreticky vydělat peníze, ale jeho systém mu nedal signál, čímž má obchodník určité vnitřní pocity selhání a snaží se vše „zachránit“ a „dohnat“. Obchodník je tedy již naprosto strhnutý trhem, odkloněný od svého plánu.
  Z obchodování dle plánu se začíná stávat impulsivní obchodování, které však vede k ještě větším ztrátám. Tím má trader ještě větší pocity viny – tolik příležitostí a on je ve ztrátě! Tím se dostává do již zcela uzavřeného kruhu, kdy naprosto přestává vnímat jakýkoliv plán a jediné, co ho začíná zajímat, je jak profitovat na každém pohybu, na každé příležitosti, kterou trh nabídnul.
  Paradoxní na tom je, že kdyby po celou dobu raději dodržoval svůj původní plán, většinou by byl alespoň v drobném zisku.
  Ztrácející obchodník se tedy zcela nechal strhnout trhem. Nechal se strhnout situacemi, které byly mimo jeho plán, ale nabízely potenciál k profitu a chamtivost uvnitř obchodníka a jeho ego si takové nemohlo nechat ujít.
  Toto není správné myšlení tradera.
  Úspěšný obchodník vlastnící „trader´s mindset“ myslí trochu jinak. Jeho myšlení má následující vývoj:

  Ať dělá trh cokoliv, jeho pozornost se soustředí převážně jediným směrem – jeho vstupní metody (patterny, indikátory, fundamenty....). Nesoustředí se na to, co dělá trh jako celek a kde byly příležitosti k výdělku. Soustředí se na to, jak se vyvíjejí jeho vstupy, kde by se mohly začít vyvíjet, jak je perfektně exekuovat, případně v jakých situacích je raději neobchodovat.
  Jeho mysl není soustředěná na trh jako celek, ale na detaily související s jeho obchodním plánem, které mu pomohou dovést obchodníka k perfektní a přesné exekuci.
  Tím trader tedy naplňuje své obchody zcela přesně podle svého obchodního plánu, tj. dle toho, jak si systém backtestoval, jak je o něm přesvědčený, jak ví, že funguje a vydělává peníze.
  Stále sice zažívá ztrátové obchody, ale pravděpodobnosti jsou dlouhodobě dostatečně na jeho straně, aby na kumulativní bázi sklízel v konečném důsledku profity.
  To ještě více upevňuje obchodníkovu důvěru ve funkčnost jeho systému (vstupů, výstupů, patternů, indikátorů, fundamentů...) a ještě více jej nutí nenechávat se strhnout trhem, ale raději se soustředit jen na situace, které má již vyzkoušené, backtestované, prověřené – o kterých zkrátka ví, že fungují a na kumulativní bázi vydělávají peníze.
  To samozřejmě neznamená, že bychom se neměli zabývat tím, jak se trh v daný den chová jako celek – na trh musíme nahlížet vždy i komplexněji, abychom viděli, kdy je v trhu chop a není tedy radno vůbec obchodovat.
  Nikdy se ale nesmíme nechat trhem strhnout a nechat trh, aby nás nutil dělat to, co chce on. Vždy musíme jít jen v kolejích našeho plánu a dělat pouze to, co chceme my. A to za jakékoliv situace.
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.