Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Význam volatility v diskréčním intradenním obchodování

  Ve svém článku zmiňoval Tomáš nedávno testy, které provádí pro zohledňování různé volatility především ve svých automatizovaných obchodních systémech. Dnes se k tématu vrátím z pohledu diskréčního obchodníka.

  Je zřejmé, že vliv změny volatility na obchodní výsledky obchodníka se bude lišit podle jednotlivých obchodních stylů. Nicméně si dovolím odhadnout, že pro většinu běžných diskréčních intradenních stylů je volatilita klíčová. Pokud se trhy hýbou, je mnohem snazší vydělávat než v dobách, kdy se cena mění jen velmi pomalu a v trzích úřadují především nejrůznější počítačové skalpovací algoritmy.

  Každý intradenní obchodník by tak podle mého názoru měl volatilitu sledovat a nějakým způsobem s ní pracovat ve svém obchodním plánu.

  Obecně mám například ve svém obchodním plánu toto rámcové pravidlo:
  Je-li volatilita nízká, je třeba v obchodech velká opatrnost. Snížit frekvenci vstupů, případně počet obchodovaných kontraktů.
  Jsou-li trhy v pohybu a volatilita narůstá, jde o potenciálně dobrou obchodní příležitost, kde mohu obchodovat agresivněji. S tím, že všeho je občas moc a je-li volatilita příliš vysoká, opět pozice snižuji, abych si mohl dovolit obchodovat s větším stop-lossem, který velká volatilita vyžaduje.

  Toto je samozřejmě základ, který je možné dále rozvíjet. Zde je k tématu několik tipů:

  Volatilita se mění neustále. Můžeme sledovat různé dlouhodobé trendy, ale také změny v průběhu jedné obchodní seance. Obecně platí, že některé části dne bývají volatilnější než jiné (například otevření americké seance vůči poledni), ovšem i tak je dobré začlenit do obchodního plánu určitou metriku, jak vyšší/nižší volatilitu identifikovat.

  Sám hodně pracuji s price action a jedna věc, kterou v trzích s ohledem na volatilitu sleduji je například to, jak vypadají „volatilnější“ úsečky na intradenních grafech. Pohyby trhů nejsou lineární ve smyslu, že by se neustále vedle sebe skládaly úsečky se stejnou výškou. Trhy mají vesměs tendence pohybovat se v určitých fázích, a to ať je sledujeme na libovolném timeframu. Často tak můžeme vnímat cenovou strukturu vytvářenou nižšími úsečkami, po které následuje volatilnější úsečka a tak stále dokola. A právě skrz volatilní úsečky prorážející mikro S/R úrovně lze získávat solidní představu o aktuální volatilitě v trhu. Jedna z věcí, kterou sleduji v intradenních grafech, je razance prorážení trhu skrz mikro S/R úrovně a to, zdali v těchto oblastech vytváří trh volatilnější úsečky způsobené výraznou nerovnováhou nabídky/poptávky. Celkově mě pak dále zajímá frekvence těchto úseček v grafu a jejich výška. Pokud se trh obchoduje na nízkém timeframu dlouhé minuty bez výraznější volatilnější úsečky vím, že volatilita pro mne přestává být obchodovatelná. Trhy jsou v takovém stavu velmi efektivní a je pro mne obtížné obchodovat s určitou výhodou vytvářející profity.

  Podívejme se například na aktuální trh ES, který je velmi málo volatilní:

  Jde o graf 12. 2. 2012. Po otevření trhu vnímám dvě volatilnější úsečky, které měly sílu prorážet určité mikrokonsolidace. A to je vše. Následně se trh pohyboval skrz velmi nízké úsečky, tj. při nízké intradenní volatilitě. A takové prostředí je pro diskréční obchodování velmi náročné.

  Na druhou stranu takto vypadá graf, který má pro mne obchodovatelnou volatilitu:

  Jde o trh NQ, konkrétně 15. 2. 2012. V grafu vnímám, že trh pravidelně překonává mikro S/R úrovně skrz volatilnější úsečky. Právě do podobného prostředí se snažím časovat své vstupy. Vím, že pokud se trh rozjede mým směrem, je velká šance, že trh opět vytvoří volatilní úsečku a cena se dostane do bezpečné vzdálenosti od mého vstupu.

  Dalším dobrým pomocníkem pro vyhodnocování intradenní volatility je pro mne intermarket analýza. Pokud vnímám, že trhy mají sílu vytvářet volatilnější úsečky na všech sledovaných trzích, je to pro mne potvrzení určité síly v trhu a obchodovatelné intradenní volatility.
  A naopak – mrtvo v trzích poznám mj. tak, že jeden z hlavních sledovaných trhů se pokusí vytvořit volatilní úsečku, ale ostatní trhy příliš nereagují.

  Co dělat, pokud mají intradenní trhy nízkou volatilitu?

  Pokud je v trzích příliš nízká volatilita, může pomoci zvýšit timeframe. Například místo 2minutového použít 5minutový, či vyšší. S ohledem na nižší volatilitu lze i na vyšších timeframech pracovat s velmi podobným stop-lossem a současně se vyhneme obchodování šumu.

  Prochází-li trhy obdobím s nižší volatilitou (jako poslední měsíce), je dobré sledovat ekonomické reporty a obchodovat především ve dny, kdy můžeme v trzích očekávat vyšší zapojení větších obchodníků. Tedy v právě v období vyhlašování různých reportů.

  V neposlední řadě lze vždy přemýšlet o obchodování jiného, volatilnějšího trhu. Několikrát jsem zde psal, že by intradenní obchodník neměl být fixován na jeden jediný trh. A právě příliš nízká/vysoká volatilita je jedním z důvodů, proč čas od času měním trhy, které intradenně obchoduji.

  Závěr

  Pokud cítíte, že různá volatilita způsobuje ve vašem obchodování ztráty, může být rozumné postavit si vstupní patterny tak, aby různou volatilitu zohledňovaly. Do vstupní situace můžeme například zohlednit právě volatilní úsečku prorážející například mikro S/R úroveň – a to buď formou vzhledu price action, nebo skrz orderflow. Rázem tak máme v obchodním systému „automatický filtr“, který nás nebude pouštět do obchodů v době, kdy jsou trhy příliš málo volatilní. Ovšem jde pochopitelně jen o určitou základní inspiraci, kterou je třeba rozvést do větších detailů.

  Jelikož práce s intradenní volatilitou patří k jednomu z důležitých bodů mého obchodního plánu, kterému je věnován celý On-line kurz pokročilého daytradingu s pomocí Price Action, intermarket a volume analýzy (FIMS) založil jsem diskuzi k článku skrz toto vlákno uzavřené diskuze absolventů právě tohoto kurzu. Pokud obchodujete s prvky mého obchodního plánu a máte-li ke konkrétní aplikaci tohoto tématu dotazy či komentáře, použijte prosím zmíněné diskuzní vlákno. Stále jsem sice na cestách po Asii, ale k tématu se pokusím aktivně reagovat.

  20.2.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...