Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Důležitost výstupů u intradenního obchodování

  Umění vědět kdy z obchodu vystoupit, je klíčová součást každé strategie. Jak se jednou podaří obchodníkovi naskočit do obchodu, který se rozjede předpokládaným směrem, nastane samozřejmě otázka: kdy vystoupit? Výstup z pozice se pak může stát dokonce i velkou frustrací mnohých obchodníků, protože si časem uvědomí, že právě výstupy poskytují zásadní část odpovědi na otázku zda-li v trzích uspějeme či nikoliv.

  Mám několik přátel, kteří vydělávají v USA intradenním obchodováním opravdu veliké peníze. Jejich nejpodstatnější "edge" jsou právě výstupy. Jeden ze známých obchoduje podobným stylem jako já - jeho hlavní taktika spočívá v zásadě v čekání na korekci v intradenním trendu (osobně pro její identifikaci používám CCI50 a CCI14) a nastupuje do pozice ve směru trendu. Je však velmi agresivní, v podstatě pozici otevírá pokaždé, kdy trh jen náznakem vytvoří vstupní signál bez ohledu na to, zda-li trh v zásadě trenduje nebo je v chopu (kterému se já osobně vyhýbám). Na primárních vstupech tak můj známý nemá úspěšnost nic moc, jakmile se však trh jen trochu rozjede, je schopen být v pozici i několik hodin a "utrhnout" z pohybu přes tisíc dolarů v ER2 na kontrakt, což je na intradenní obchodování velmi slušné. Navíc jak je trend silnější, pracuje velmi intenzivně s position sizingem. Většinou začíná s 6 pozicemi, aby se na konci dostal nejčastěji k 50, párkrát jsem ho viděl v ER2 obchodovat s pozicí přes 100 kontraktů. S řadou z těchto kontraktů pak míří ke svým vysokým profit targetům a týdně si z ER2 odnáší se železnou pravidelností desítky tisíc dolarů. Sám jsem se v průběhu času od podobných lidí spoustu věcí naučil a abych oživil téma výstupů, rozhodl jsem se aktualizovat původně Tomášův článek (Začínáme obchodovat VI: výstupy) a doplnit jej o některé praktické příklady týkající se intradenního obchodování.

  Každý, kdo kdy zkusil alespoň papírově obchodovat, určitě již poznal klasickou situaci: právě jste vystoupili z obchodu se ziskem. Máte dobrý pocit, že se obchod povedl, pouze však do momentu, než se ukáže, že trh nakonec vystoupal ještě alespoň 3x výše, než byl váš původní výstup. Zatímco jste mohli např. na intradenním obchodu vydělat 1000 USD, vydělali jste pouze 200. Jak tedy na to?

  Výstupy á la Mark Douglas

  Možná bude většina z vás nyní zklamána, ale bohužel neexistuje žádný univerzální nástroj, způsob, nebo matematický vzorec, jak zůstávat ve velkých, profitabilních obchodech vždy až do samotného konce. Ze samotné podstaty trhů není prakticky nikdy možné vědět, jak dlouhý daný pohyb bude a kdy bude ideální vystoupit. Přesto můžeme používat kombinaci několika taktik, které nám umožní zůstat v trendu co nejdéle. Pokud na to však máme "hlavu". Nezapomínejte, že v tradingu je vždy "něco za něco". Budete-li chtít zachytávat větší pohyby v trhu, musíte "povolit uzdu" a občas se vám stane, že z obchodu, ve kterém jste měli již velmi slušný otevřený profit, vystoupíte b/e.

  Umění vystupovat tedy začíná převážně v obchodníkově mysli. Mark Douglas ve své knize Trading In The Zone píše: Obchodník by měl vybírat profity, dokud leží na stole. Vybíráním profitů ještě nikdy nikdo nezchudnul.
  Pokud tedy chcete v obchodování skutečně prosperovat, přestaňte si lámat hlavu tím, že trend, ze kterého jste právě vystoupili, pokračoval ještě několik úseček vaším směrem. Pokud jste vyinkasovali profit, pak jste udělali správnou věc, a není třeba litovat dolarů, které jste "nechali ležet na stole". Nikdy, nemůžete vědět, jak dlouho ještě bude trend pokračovat. Dokud nám trhy tedy nabízí profity - berme je všemi deseti.
  Na druhou stranu ale není samozřejmě možné uzavírat pozice hned, jak nám trh nadělí pár babek. To bychom taky zrovna moc peněz nevydělali. Co však více - zejména v intradenním obchodování je klíčové pro rozumný příjem snažit se získat co největší pohyby, protože právě ty nám často mohou výrazně posunout equity křivku.

  Jak si tedy uvedené informace přebrat? Na jednu stranu brát profity, které jsou "na stole" a příliš nepřemýšlet o celém trendu, na druhou stranu se snažit vyinkasovat co nejvíce?
  Mojí vlastní odpovědí je kombinaci několika výstupních taktik - viz níže.

  Jaké jsou tedy obvyklé způsoby vystupování z otevřených pozic? Pojďme se podívat na několik základních:

  1) výstupy striktně na profit-targetech

  Profit-targety (nebo-li zkráceně PT) jsou přesně definované cíle, na kterých bude obchodník vystupovat. Vystupování na PT u profesionálních obchodníků vychází z jejich striktního money-managementu. Obchodníci používající PT vědí, jakou zhruba pravděpodobnost úspěšnosti mají jejich vstupní strategie, jaký je ideálně posazovaný SL a jaké nejčastěji nadělí v průměru jejich vstupní signály pohyby. Obchodníci používající striktní PT pak uvažují zhruba následovně:

  Procentuální úspěšnost obchodů je 60 %. Můj vyzkoušený SL a zároveň částka, kterou chci maximálně riskovat na 1 obchod, je 100 USD. Pokud se obchod povede a jde mým směrem, pohyb má nejčastěji velikost v rozmezí 230-260 USD. Můj plán tedy zní: Vždy vystupovat na PT 230 USD.

  Co takový plán znamená? Jednoduchou matematikou si vypočítáme, že trvalé zisky. Pokud obchodník riskuje 100 dolarů, které ztratí ve 40 % případů a v 60 % vydělá 230, pak každých 10 obchodů = téměř 1000 dolarů zisk. Obchodníka pracujícího s PT tedy jakkoliv nevzrušuje, pokud trend po jeho výstupu z trhu pokračuje dále a ve finále hypoteticky nadělí více, než je obchodníkův pečlivě vypozorovaný a zvolený PT. Jednoduchý, ale striktně dodržovaný MM se o obchodníkovy profity již postará sám - nezávisle na tom, jak velké budou pohyby trhů.

  2) výstup na základě posouvaného SL

  Další velmi častý způsob vystupování z trhů. Ať už obchodníci posouvají svůj SL na základě fixní částky - tj. např. vždy, když trh povyroste o 100 dolarů, posunou o 100 dolarů svůj SL, nebo na základě indikátorů typu PSARS nebo klouzavých průměrů. Metod posouvání SL je bezpočet. Obecně tedy platí: pokud vás posouvaný SL (na základě jakéhokoliv principu) nechává v obchodě dostatečně dlouho, abyste měli z dlouhodobého pohledu příznivé RRR, rozhodně není důvod od takového systému vystupování z trhů upouštět.

  3) výstup na základě indikátoru

  Podobně jako pro posouvání SL, používají se i pro finální výstup z pozice různé indikátory. Mohou to být trendové indikátory jako MACD, pokud budeme chtít zachytit větší pohyby, nebo např. některý oscilátor, pokud potřebujeme vystoupit (např. s první částí kontraktů) při náznaku první možné korekce.

  4) výstup na základě změny nálady nebo změny fundamentálních faktů

  Další způsob je vystupovat v momentě, kdy vidíme, že trhem probíhá nějaká výraznější "změna". Tento způsob vystupování chce již cvik a zkušenosti.

  Řada obchodníků například pozoruje indikátory jako volume. Pokud začíná volume slábnout, mohou toto považovat obchodníci za změnu nálady na trzích - euforie končí, z trhu mizí obchodníci, trend zpomaluje a docela možná nyní bude nějaký čas stagnovat, nebo se dokonce obrátí. Nejvyšší čas tedy vystoupit. Nezapomeňte na slova M. Douglase - vybírejme profity, dokud jsou na stole. Nečekejme a nedoufejme. Co je doma, to se počítá.

  5) výstup na základě určitých formací nebo S/R úrovní

  Poslední ze způsobů, který bývá častý pro určování výstupu, mohou být určité formace nebo S/R úrovně, u kterých hrozí nebezpečí, že by se od nich trh mohl otočit. Pokud například drží obchodník krátkou pozici a trh se právě dotknul svého dvouletého dna, pak je rozhodně rozumné pozici uzavřít, inkasovat profit a nedoufat "co bude". Rozhodně se vyplatí raději počkat a sledovat co se opravdu bude dít. Teprve až když trh případně takovou významnou oblast prorazí, není většinou problém do trhu zpět naskočit.

  Praxe intradenního obchodníka

  Nejprve mě nechte znovu zdůraznit, že výstupy jsou nejen klíčové, ale současně hodně vázané na mysl obchodníka. Začínající obchodník nebude často schopen čekat v otevřené pozici na profit 1200 dolarů, aby občas skončil z otevřeného profitu 350 dolarech na b/e. Bude pro něj ze začátku mnohem snazší, pokusit se zanalyzovat četnosti profitů a vystupovat na přiměřených profit targetech. Současně by si měl ale uvědomovat, že opravdu velké profity čekají v ID pouze na ty, kteří jsou ochotni se otevřít velkým profit targetům a každý ambiciozní obchodník by tak měl neustále na svých výstupech pracovat. Jak? Přes pečlivou evidenci realizovaných obchodů samozřejmě.

  Osobně si vedu ve svém obchodním deníku několik sloupců. Kromě aktuálních výstupů sleduji samozřejmě údaje MAE/MFE a hypotetické výstupy s použitím několik technik, které mi přijdou zajímavé (např. s určitým indikátorem atd). Průběžně pak výsledky vyhodnocuji, porovnávám mezi sebou s aktuálními skutečnými výstupy a především kombinuji.
  Kombinace výstupů dokáže se strategií udělat obrovské divy. Např. uzavírání části pozic (např. poloviny) na malých, ale velmi četných profit targetech, může obchodníkovi usnadnit nechat zbylou část kontraktů s volnějším posouvaným stop-lossem. V případě, že volnější stop-loss způsobí výstup na B/E, stále zbývá určitý profit z první várky uzavřené na blízkém a četném profit targetu.

  Podobné analýzy ale může provádět pouze obchodník, která má k dispozici příslušná data tvořící podklad naší analýzy! Tj. vede si velmi pečlivé záznamy, kde do trhu vstoupil, kde vystoupil, jaké byly hodnoty MAE/MFE, jaký výstup by realizoval např. s použitím taktiky1 (např. posouvaný SL podle PSARS) či taktiky 2 (např. výstup profit targetem na nejbližším pivotu) atd. Řada začátečníků má pocit, že podobné úvahy "o ladění výstupů" budou mít prostor poté, až začnou vydělávat s jednoduchými taktikami, případně se pokouší neustále vylepšovat vstupy. Cesta za velkými profity však spočívá především přes dobře propracované výstupy. Pokud si sledování zajímavých výstupů vyhradíte několik sloupců vašeho obchodního deníku, získáte za pár měsíců informace o hodnotě, která vás může výrazně posunout před ostatní.

  A jak mohou konkrétní výstupy vypadat?

  Ve své hlavní intradenní trendové strategii se snažím koncentrovat na větší profity (od 700 dolarů výše).
  Můj plán pro výstup z pozic je přibližně následující:

  • podle vstupu si stanovím PT, který by měl být nejméně 700 dolarů, ideálně přes 1000 dolarů v ER2. Nejčastěji používám pivoty, případně nějaké hodně silné S/R úrovně (denní dna, maxima). Na hodnotu svého PT neumisťuji příkaz, ale jakmile se ho trh dotkne, velmi přitahuji SL (nejčastěji nad high/ pod low úsečky na mém nejkratším TF, tj. nechávám trhu minimální prostor, ale často ještě inkasuji další extra profit v podobně pár set dolarů, pokud trh silou můj původní PT prorazil).
  • Otevřený profit si chráním velmi volně posouvaným SL. SL posouvám na základě klouzavého průměru z high cen (v případě krátké pozice) či z low cen (v případě dlouhé pozice). V podstatě je to velmi podobná taktika jako u popisovaného PSAR. Posouvaný SL chrání můj otevřený profit ve vzdálenosti cca 300-350 dolarů od aktuální ceny.
  • Sleduji "náladu trhu" pomocí volume a indikátorů typu $tick, jehož určité specifické extrémní hodnoty mohou indikovat konec trendu. Podle potřeby trochu přitáhnu posouvaný SL, abych v případech očekávané výrazné korekce ochránil co nejvíce kapitálu.
  • První várku kontraktů likviduji s velmi malým PT (řádově 100 dolarů - vystupuji na základě "zahnutí" indikátoru, takže se výsledky liší obchod od obchodu). Tento přístup mi pomáhá výrazně vyhlazovat equity a inkasovat profity i v případě, že se výrazný pohyb nekoná a na druhé várce skončím na B/E.

  Jak vidíte, můj plán výstupu obsahuje kombinaci všech zmíněných typů výstupů. Je to určitý "rozhodovací strom", který mi pomáhá získat z obchodů co nejvíce za každé situace. Pochopitelně, že podobný přístup už je značně pokročilý a vyžaduje určité zkušenosti. Můj osobní plán by vás neměl ohromit komplikovaností, jako spíše vám ukázat, že cesty "výstupů" mohou být rozmanité, vyplatí se jim věnovat pozornost a především se vyplatí vždy sledovat několik typů výstupů a s výsledky pak pracovat.

  16.1.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...