Jump to content
Co nového? Mé kurzy

lemming

Members
 • Počet příspěvků

  122
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem lemming

 1. Ad "Opce jsou samostatná kapitola. Je to velmi široká oblast a je snadné se ztratit v nepodstatné akademické teorii." - ne úplně souhlasím. Opce jsou dost složité instrumenty a pochopit teorii je naopak podstatnější než jinde, pokud se při obchodování nechcete dočkat ošklivých překvapení. Například bez znalosti teorie můžete při analýze opomenout určité faktory a dojít k tomu, že covered call je záhadně výhodnější, než naked put, i když by to měly být ekvivalentní pozice :) Druhá věc je, že nevím o žádné opravdu dobré literatuře, ve které by bylo například správně vysvětleno, proč existuje "volatility smile" a už vůbec ne v češtině.
 2. lemming

  Prevod penez do USA

  A proč do IB posíláte dolary? Není jednodušší převést si je (třeba přes REOL nebo ve směnárně) na EUR, nechat si je poslat / uložit si je na svůj devizový účet vedený někde v ČR v EUR a pak je poslat tzv. "europlatbou" do IB? Stoji to asi 250 Kč, IB si (myslím) nic nestrhává. Pokud máte EUR účet u Fia, půjde to z jejich Slovenské pobočky a bude to ještě mnohem levnější. A nejsou žádné problémy s třetími osobami. Jinak, problém s třetí stranou není ani tak fundování, tam je to ještě v pohodě. Problém nastává při výběru, kde IB může dělat hodně problém, zaslat peníze na účet třetí strany.
 3. roman06: Jasně, že se řešit dají, ale je to vždycky něco z něco. Prostě, do portolia CZ investora podle mně CZ akcie patří.
 4. K těm českým akciím - dělat na nich klasický trading s nižší dobou držení pozice než měsíce je (vesměs) nesmysl právě kvůli nízké likviditě, SPADu, problematické dostupnosti obchodních nástrojů atp. Nicméně pro střednědobé investování až zas tak nezajímavé nejsou. Odpadají problémy s převodem peněz, částečně i kurzovým zajištěním, jsou menší problémy s daněním dividend. Dále máte lepší představu, jak si firma vede, protože lépe znáte její trh. A já, jako zastánce psychologické analýzy, mám už vytipovaná fóra a lidi, od kterých brát signály :-) Samozřejmě obchodovat pouze CZ taky není to pravé ořechové, ale byly tu (a částečně jsou) dobré příležitosti, tak proč je nevyužít.
 5. lemming

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  No a lidé jedoucí podle psychologické analýzi viděli, že se formuje naprosto jasná H&S formace, oblíbená retailem, na nejsledovanějším indexu a bylo jim jasné, že pravděpodobnost "selhání" této formace je velmi vysoká :-)
 6. Dobrý den! Zaujal mně ten termín "akciové spready" - ještě jsem neslyšel, že by někdo něco takového obchodoval (leda třeba SP-NQ, ale to je spíš na scalping než na poziční obchodování). Můžete to nějak rozvést, co tím přesně myslíte, ideálně dát příklad nějakého obchodu? Děkuji.
 7. lemming

  OPCE - základní info

  lubi: Pokud jsem to pochopil dobre, je to long call opce se strike 30 a podklad je tedka nekde kolem $2. Tedy pokud nic neudelas, tak nemusis delat nic - opci, ktera neni v penezich IB pri expiracu automaticky necha propadnout.
 8. OK, žádný přemýšlivý čtenář (Myk se nepočítá :-) ). Škoda, musím to napsat sám :-( Vyjdu z prvního příkladu v článku: 1) Collar: Koupíme akcie za $5520, put @50 za $15 a prodáme call @60 za $7.50. Potřebujeme cash $5527.50, maximální ztráta je $527.50, maximální zisk $472,50. 2) Vertikální call spread: Koupíme call @50 za $540 a prodáme call @60 za $7.50. Potřebujeme cash $532.50, maximální ztráta je $532.50, maximální zisk $467.50. Když si zobrazíte risk profily obou strategií, uvidíte, že jsou prakticky identické. Z čísel uvedených výše vidíte, že vertikální call spread je o pět dolarů horší než collar. Ale na ten jsme potřebovali skoro desetinásobně více cashe a to musíme také započítat, pokud máme dělat porovnání pořádně. Tedy oproti collaru máme ještě $4995 navíc. Pokud za ně do expirace dokážeme na úrocích dostat víc jak rozdíl mezi strategiemi - $5 (0.1%, cca 1.2% p.a.), je vertikální spread výhodnější. Dividendy v tomto období žádné nejsou, takže s nimi pořítat nemusíme. Když se podíváte na výsledek v článku, je zhodnocení collaru za devět let o cca 10 procentních bodů lepší, než vertikálního spreadu. Jelikož nám při spreadu zbývá kolem 90% cashe ke zhodnocování, odpovídá těchto 10 procentních bodů zhodnocení zbylého cashe o asi 1.17% p.a., což není problém na peněžním/dluhopisovém trhu dosáhnout. Ve skutečnosti byste možná dosáhli i o něco vyšší. Což odpovídá tomu, že ve zhodnocení collaru nejsou započítány dividendy. Trh je v tomto efektivní a všechno toto - úroky a dividendy - jsou započítány v cenách opcí a obě strategie jsou po započítání všech "drobností okolo" zcela ekvivalentní :)
 9. roman06: Ja opce uz nejaky patek realne obchoduji, takze pochopitelne vim, proc tam ten rozdil. Ta otazka byla spis jako podnet k zamysleni pro ostatni ctenare. Protoze odpoved na ni ukazuje na jeden docela podstatny fakt, v clanku nezmineny :-)
 10. A teď otázka za deset bodů: Proč je zisk ve strategii "ATM vertical call" jiný, než ve strategii collar, když se přitom jedná o ekvivalentní strategie? Že jsou ekvivalentní je vidět i z toho, že jejich křivky jsou skoro identické, pouze collar postupně pomaloučku stoupá výše.
 11. lll: Na marginy si nebudes pujcovat USD, ale budou se _blokovat_ i z tech EUR - v odpovidajici hodnote podle smenneho kursu. Jedine kdy bys platil uroky by bylo kdyz budes ztracet - ta ztrata se bude realizovat v dolarech. Nebo pokud bys drzel pres noc, tak overnight vyporadani futures se bude taky delat v dolarech.
 12. Malá oprava: Ani na poplatky nemá změna base currency vliv a účtují/strhávají se pořád ve stejné měně. Ověřil jsem to dnes na opcích a předpokládám, že i jinde (u futures) to bude na stejné. Jediné na co ma base currency vliv jsou opravdu jen výkazy account balance, marginu a reporty.
 13. lemming

  Interactive brokers

  greatboy: 1) Lze poslat v EUR, posila se do Nemecka a je to i lepsi, protoze se da pouzit tzv. "europlatba", ktera je levnejsi, nez prevod do US. 2) Na IB strankach Linux neni, jen UNIX/Linux verze TWS. Pod Linuxem jsem s ni mel obcas problemy s grafy a tak, ale to bylo i v nekterych Windows verzich... 3) CZ Vista bez problemu.
 14. lemming

  OPCE - základní info

  Stefan: Casova hodnota opce se meni neustale - trochu dokonce i kdyz se opce/podklad neobchoduje - pres noc a pres vikend. Ovsem v ramci jednoho dne je ta zmena dost mala a opce ktera ma velkou thetu (zmenu casove hodnoty) ma i relativne velkou deltu (zmenu ceny pohybem podkladoveho aktiva) a vegu (zmenu ceny zmenou IV), takze samotny propad casove hodnoty neni vetsinou to nejdulezitejsi. Ke druhe otazce - je potreba si uvedomit, ze IV je jen jine vyjadreni ceny opce. IV je funkci ceny podkladu, parametru opce a [dolarove] ceny. Pokud se dolarova cena meni jinak, nez by odpovidalo zmene ceny podkladu, meni se i IV ktera vypadava z vyse uvedeneho vztahu. A ano, meni se samozrejme i intraday a je to vetsinou v ramci dne vyznamnejsi cinitel, nez casovy rozpad.
 15. lemming

  Interactive brokers

  regis: Ja sam ostry ucet u ToS nemam, ale uz nekolik lidi rikalo, ze ToS ma na opcich horsi plneni - kdyz daji limit prikaz do IB a do ToS, tak v ToS je casto vyplneny podstatne pomaleji, pokud vubec.
 16. lemming

  OPCE - základní info

  navrtail: Nejak nechapu, kde je ten jisty zisk? Kdyz koupite akcie za $100, vypisete call opce @100 za $4 a akcie za tyden klesne treba na $90, mate ztratu $6 / akcie.
 17. lemming

  opce u IB ?

  Ad 1) Priradi se jen jedna - ta vypsana - opce. Ad 2) Pokud je koupena opce pri expiraci ITM, automaticky se exekuuje. Pokud je koupena opce OTM, mate pozici na podkladu. Upozornuji na dva danove problemy souvisici s exekucemi opci: a) Pokud mate diky exekuci a naslednemu prodeji podkladu zisk na opci a ztratu na akcii, tyto nelze proti sobe zapocitat, nebo alespon ne jednoduse. b) Pokud exekuujete nakoupenou opci, cenu za ni zaplacenou si nemuzete uplatnit jako naklad.
 18. lemming

  opce u IB ?

  Stefan: Presne tak. Cri: Hm, mozna by to slo udelat pres alerty, akorat si nejsem jisty, jestli se da udelat alert na cenu comba. Pak by se na nej dalo navazat nejakou akci. Ale vzhledem k velkym spreadum je to spis lepsi resit rucne - maximalne nastavit alert na hodnotu akcie - eventuelne toho comba pokud to jde. Ja mam pozic malo a sleduju to pomerne casto, takze to moc nepotrebuju.
 19. lemming

  OPCE - základní info

  Stefan: TOS to ukazuje jako bid a taky je tam tohle "rozjeti". Ale spis bych videl problem v nepresnosti tech dat - pochybuju, ze by to tak slo v realu - treba tedka je SPY 81.50, 81 put je mid 4.12, 82 call mid 4.07 - tedy spravne.
 20. lemming

  OPCE - základní info

  K tomu je ovsem potreba podotknout, ze opce bude exekuovana tehdy, kdyz je pravdepodobnost navratu do OTM naprosto minimalni. Takze je to spis teoreticky pripad :-)
 21. lemming

  OPCE - základní info

  Stefan: Ano, mam takovy zazitek. Spoustu takovych zazitku :-D Zavre se samozrejme jen exekuovana opce, druha zustane. Pokud jsi prirazeny a spot se vrati mezi kridla, mas plny zisk z kondora + zisk (vypsany strike - aktualni hodnota). Staci se trochu zamyslet :-p
 22. lemming

  X-Trade Brokers

  Airmike: "ak chcete investovat do ropy. staci sa pozriet po nejakom investicnom certifikate s podkladovim aktivom ropy a mate to bez negativneho swapu a riziku pri rolovere." - a na to jsi prisel jak? Certifikaty jsou bud terminovane, ty jsou vetsinou vazane na konkretni future ktera je dnes drazsi nez spot. Nebo open-end a ty roluji a maji stejne ztraty jako CFD.
 23. lemming

  Obchodovani od trinacti let

  japapatramtara: > P.S. : omlouvam se za hruby vyraz, ale jak jinak nazvat stav, kdy dite, > nezatizene zivotni zkusenosti a respektem k nemu, tatik nauci veci, ktere on studoval roky, ... V tom pripade nechapu, jak muzete byt s pritelkyni pedagozkou - vzdyt ona taky uci deti nezatizene zkusenosti veci, ktere ona studovala roky :D Ja myslim, ze vseho s mirou. Pokud bude dite cele dny sedet u pocitace a cucet na trhy, asi to pro nej v tomhle veku neni uplne idealni. Stejne tak ho nema smysl do tradingu nutit pokud by ho nevadil. Ale nevidim zadne duvody neseznamit deti v tomto veku s tradingem a financemi, pokud zajem maji. A mam takovy neprijemny pocit, ze byt "socializovany" z hlediska vetsinove spolecnosti stejne znamena sedet v hospode, chlastat pivo, hulit cigara a nadavat na vsechno a na vsechno a na vsechny. A nez aby moje deti byly takhle "socializovane", to at jsou radsi "asocialove".
 24. lemming

  Predrazene opce

  zed007: Hledej "Black-Scholes formula" :-) Jinak, panove, bez urazky, uz dlouho jsem se nezasmal jako nad touto diskusi ;-) Takze: "Drahost" opce vyjadruje prave implikovana volatilita a ta je dana prave cenami, za kterou se opce obchoduje. Tedy tvrzeni "Po zahájení obchodování si každy trochu zručný obchodník může s pomocí "řeckých písmen" vypočítat aktuální teoretickou hodnotu opce. Přesto se opce obchodují v reálu za trošku jiné ceny." je nesmysl, pokud temi "trosku jinymi cenami" nemyslite spread mezi bid/ask. Muzeme tvrdit, ze je opce "predrazena" pokud je implikovana volatilita vyssi nez historicka (ale pozor na to, za jak dlouho tu historickou pocitate!) a "levna" pokud je IV nizsi nez historicka. Nicmene je tu spousta "ale". Ona ta implikovana volatilita je totiz "ocekavani volatility" a pokud se napriklad ocekavaji hospodarske vysledky, tak je zcela v poradku, ze je vyssi nez historicka. Naopak po vysledcich treba prijde velky skok, historicka volatilita se zvysi, ale IV spadne (klidne i pod tu historickou) a to je opet zcela v poradku.
×
×
 • Vytvořit...