Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...

Tridis

Members
 • Počet příspěvků

  97
 • Registrace

 • Poslední návštěva

Dosažená komunitní hodnocení

Newbie

Newbie (1/14)

0

Komunitní reputace

 1. Zdravím, třeba někoho bude inspirovat moje cesta. V první fázi přišlo uvědomění, že příjem z tradingu je omezován pouze mým talentem. Poté, po nekonečném zkoušení všech možných tradingových přístupů (a ztráty mnoha peněz) jsem zjistil následující: Mám schopnosti zpracovávat informace z trhu velmi rychle a to vše i za podmínek vysokého rizika. Tuto schopnost dokáži udržet také při extrémní volatilitě či jakýchkoliv odstrasujicich podmínech na trhu. Postupem času jsem také objevil, že dokážu obchodovat bez dlouhé doby věnované podrobné analýze, protože moje rozhodování je rychlé a automatické. V mém tradingu je například běžné, že během jedné minuty otevřu i tři pozice (long, short, long nebo jakkoliv jinak) a vydělám na obou stranách trhu. Jsem si vědom toho, že můj tradingový styl je přesně opačný, než se dočtete v knihách (proto už žádné nečtu). Zjednodušeně řečeno, chci radši vydělat 4 ticky (obchoduji DAX) v každém obchodě (a udělat takových obchodů např. 10 denně), než vydělat 10 ticku v jednom obchodě. Tento styl vyžaduje max. soustředění a prvotřídní cit pro čtení krátkodobých patternu. Jenomže. Tento styl se nemůžete naučit, protože je spojen s mým kognitivním a osobnostním vnímání trhu (tak jako já se nemohu naučit ten Váš). Hezky to napsal Brett Steenbarger. Je to jako když řídíte závodní auto. Máte velmi dobře vypěstované instinkty, založené na živé zkušenosti s tím, jak denně tradujete. Netroufám si někomu radit, ale doporučuji jedno: Najděte styl, který vám vyhovuje, protože pak nebudete potřebovat disciplínu. Nebudete totiž chtít dělat nic jiného. Hodně štěstí P.
 2. Jedna ze skvělých věcí na price action je ta, že Vám poskytuje spolehlivé a ziskové signály jak v trendovém trhu, tak v trhu, který jde do strany. Mnoho obchodních metod pracuje dobře v trendujících trzích, ale přestává fungovat v trhu, který nemá trend nebo naopak. Tato výjimečná a přizpůsobivá obchodní metoda Vám bude konzistentně dávat ziskové signály za jakýchkoli tržních podmínek. Nial Fuller (2011)
 3. Podle mě je pro tradery důležitá tato věta: "Trhy v drtivé většině času vytvářejí mikroswingy, které často poskytnou dobrou příležitosti ukončit ztrátovou pozici lépe, než v místech, kam se stop-lossy běžně umísťují." Ze svých statistik vím, že pokud se po vstupu nerozjedou trhy mým směrem např. do 2 min. (obchoduji na 5tf), začíná pro mě být tento vstup nebezpečný a silně se koncentruji na tvorbu zmiňovaných mikroswingů. Tento přístup skutečně dokáže "ušetřit" několik plných SL. Samozřejmě je potřeba obchodovat bez ega, protože stane se, že vyskočíte a trh pokračuje našim směrem. Je to součást hry...
 4. bez jasně stanoveného cíle si trading vůbec nedokážu představit. Ve firmě si dáváme kvartální cíle. Většina se týká vývoje a údržby strategií a jejich následné implementaci do obchodních portfolií. Na tento kvartál, resp. do 31. 3. máme cíle: statistické arbitráže - výběr páru a jejich spuštění na zkušebním portfoliu, založení dceřiné společnosti v Irsku a založení offshore na Bermudských ostrovech. Ve druhém kvartálu pak zisk licence CTA (Commodity trading advisor), návštěva expa CTA v New Yorku a založení divize v CR na zprostředkování investic pro institusionální klientelu. Samozřejmě, že strach mám ze spousty uvedených cílů, ale život je o neustálem překonávání sebe sama. Úspěšné obchody P.
 5. Já bych články na téma opčního obchodování také uvítal, případně články na téma pokročilých technik position-sizingu. Pavel
 6. Jediná šance jak se přestat obávat velkých hráčů je pochopit jak to hrají. Že napálí trh po makrech přesně opačným směrem, než všichni čekají, že chodí pro SL a proto běžně proráří S/R, swingy, trend line, pivoty atd. pro ně je to absolutně easy business..tímto se nesmíme nechat rozhodit. Naše výhoda proti těmto subjektům je v tom, že každý z nás spravuje tak malou částku (oproti jejich milionum USD), která absolutně nedokáže pohnout trhem. Proto dokážeme být extrémě flexibilní, což oni s takto velkým objemem nedokáží. Co je ale podstatné, že tito obři obchodují nad 1hour tf a ostatní je nezajímají (ani nemůžou). Pokud tedy jsme my na nižším TF a chodíme si pro malé PT, tak jsme pro ně bezvýznamní....určitě bych z toho nedělal vědu a soustředil se spíše na své strategie... P.
 7. Tridis

  MARK DOUGLAS a jeho knihy

  Ahoj všem, pro ty z Vás, kteří nesledují aktivně tradingovou literaturu, připomínám, že vyšla kniha od Marka Douglase - Trading in the Zone v českém překladu. Vazba a překlad opět nejsou ideální (podobně jako u prvního dílu), ale věřím, že pro obchodníky, kteří nečtou anglicky bude přínosem. Úspěšné obchody P.
 8. Tridis

  Diskuze k aktuálnímu dění na trzích II

  PetraSR, jestli máte pocity, které popisujete, nejste připravená na realný trading. Jak můžete pociťovat nespravedlnost, flustraci a neschopnost když nevíte, co udělá trh? Copak dokážete jeho pohyb nějak ovlivnit? V tradingu se soustřeďte jen na to, abyste udělala ve, co máte v plánu. Ostatní záležitosti Vám konzistentní peníze nepřinesou. P.
 9. jenaL: samozřejmě, že moje snaha vstupovat se slevou je motivovaná snížením rizika. Spíše jsem měl na mysli, praktickou implementaci tohoto vstupu do trhu, s tím lépe kvantifikovat vstup (např. pro backtest). Trh nadělí platný pattern. C vstupní úseky je vyšší než 2% max. risku od nejbližšího swingu, proto hledám prostor, kde příkaz umístím, abych dodržel MM. Motivace je jak jsem zmínil - snížit riziko, ale zároveň je poměrně mnoho variant a možností, kam se dá příkaz umístit. A o to mi jde. Osobně vystupuji podle indikátoru, tzn., že profit/loss je pokaždé jiný, stejně tak i mé RRR (nemyslím teď potenciál obchodu, to je samozřejmé)... K Vaší reakci. Nesnažím se z tradingu dělat vědu, jsem naopak člověk, který vše zjednodušuje až na samotnou podstatu věci, ale vstupy se slevou jsou velice diskreční a hledám cestu jak vstupy konzistentně aplikovat v praxi... Také bych se rád zeptal traderů, jak dlouho nechávají umístěný limitní příkaz v trhu, když nedojde k exekuci např. následující 2 úsečky. Úspěšné obchody P.
 10. Přidal bych se k jenaL. Vstupy se slevou považuji za vynikající metodu. Většina trhu má tendenci se po vstupu "lehce vracet" a to je ideální možnost, jak si snížit riziko. Za důležité považuji identifikovat momenty, kdy takto vstupovat (a kdy klasicky na C). Mám vypozorováno, že trh se např. lépe vrací, když trenduje, resp. je již etablovaný tren, oproti tomu, kdy např. dostanu protitrendový pattern. Tam většinou vstupuji na C, protože mi ze statistik vyplívá, že mi trh "ujíždí". I přes nespornou výhodu této techniky, je psychicky náročnější, protože samozřejmě trh Vám občas "ujede" (a zrovina udělá mega pohyb) a to je věc, kterou nováček "neskousne". Mám dotaz pro tradery, kteří tyto vstupy se slevou používají. Jak kvantifikujete prostor, kam umisťujete vyčkávací příkaz? Je to pouze podle toho, aby Vám vyšel SL nad/pod swing, nebo je to nějaká fixní vzdálenost od C úsečky? Tato technika mi přijde opravdu výmečná, ale je vysoce diskréční.. díky za případný tip :) P.
 11. Můj názor je, že většina traderů neuspěje, protože jsou levohemisfericky myslící osobnosti (manažeři, lékaři, programátoři a další "znalostní pracovníci"), kteří se snaží do trhů neustále aplikovat pouze tvrdou logiku (která jim v minulosti přinesla úspěch). Bohužel trading je činnost, kde se využívá častěji pravá hemisféra, vyžaduje ale i manažerský pohled na věc a to si myslím, že je právě dost nevídaná kombinace. Takto uvažujících lidí je minimum. Pavel
 12. Renda, při vší úctě k Vám, pokud od roku 2004 studujete a dnes v roce 2010 stále nevyděláváte, tak asi trading není pro Vás to pravé. Sice nepíšete jak na tom teď jste, ale podle poslední věty: "a víte co - já na to příjdu", bych si tipl, že konzistentně nevyděláváte. Je to jen můj osobní názor, ale pokud se tradingu věnujete 6 let, musí být jasně vidět progres. Pokud tomu tak není, gratuluju a doufám, že se Vám povede dobře, v opačném případě se ale zamyslete co jsem napsal, protože trading není pro všechny a je lepší věnovat se činnosti, která vám přináší zisk :) P.
 13. Jestliže čte tento článek začínající trader, doporučuji přečíst ho ještě jednou a hluboce si "zafixovat" zmiňované myšlenky. Systematičnost je totiž z mého pohledu v tradingu naprosto klíčová vlastnost. Osobně jsem měl v začátcích tradingu s filtrováním a archivací informací velké problémy, dokud jsem nepochopil (samozřejmě až po ztrátách ze kterých jsem neměl možnost se poučit), že "bez toho" to prostě nejde. Osobně vnímám trading jako naprosto normální byznys a takto k němu i přistupuji. Pracovní den má několik fází, které mám již tak "zautomatizované", že je to taková "daily rutine". Dopoledne se věnuji pouze sobě (sport, osobní záležitosti...), po obědě se začínám věnovat naplno tradingu (procházím screenshoty minulých seancí a vyhodnocuji nakolik jsem se odchýlil od OP a proč, studuji další myšlenky, knihy atd.). Hodinu před otevřením US trhů medituji (mám pro tyto účely speciálně vytvořenou poslechovou meditaci), následně přichází příprava na obchodování (analýza chování trhu, zakreslování S/R úrovní, low/high atd.) a poté již plná koncentrace na trading. Udělám většinou 1 obchod (vímečně 2) a končím. Zaznamenám své obchody do deníku, udělám detailní screenshot obchodního dne (jak jsem obchodoval - jak jsem měl obchodovat) a vše uložím do šanonu. Kolem 17:30 odcházím z kanceláře (mám kancelář do které normálně dojíždím z domu - neumím si představit, že bych obchodoval z domu). Všechny tyto fáze dělám jak nejlépe umím. Po čase zjistíte, že je to práce jako jakakoliv jiná a vše se Vám plně "zautomatizuje". Úspěšné obchody P.
 14. Mirek F., mira_k, Velká část mého "edge" je právě v tom, že dokáži dobře identifikovat momenty v trhu, které i přes to, že mi nabízejí platný vstup, nechci vstoupit a naopak. Myslím, že už jsem to popisoval v předchozím příspěvku, tak znovu. Začne seance. Trh vykazuje silný trend, zrovna se odrazil o S/R úrovně, došlo k prolomení swingu atd. (každý navnímává a vyhodnocuje tržní informace jinak a každý potřebuje vidět "tu svoji realitu", která mu říká GO).... V tomto případě vstupuji i když můj pattern vypadá zcela jinak (ne tak dokonale jako např. v backtestu) protože jsem o celkové situaci v trhu přesvědčený natolik, že neváham a vstupuji. Přitom pokud bych nezapojil zkušenost a cit pro trh (obchodoval pouze technokraticky přesně dle OP - nemohl bych vstoupit). Opak. Dostávám platný signál (dle OP - odpověď na otázku 2). Trh ale divně "tiká", vytváří "doji", pohybuje se v kanále, není identifikovaný trend - zkrátka nejsem si jistý - nevstupuji. I když je pattern platný a mám ho v OP! Jsem si vědom, že pro technicky orientované tradery je můj přístup nepochpitelný a těžko obhajitelný, protože podobné situace se kvantifikují jen steží (odpověď na otázku 1), ale já musím obchodovat tak, jak mi to "sedí". V zásadě si tedy pod "citem pro trhy" představuji hlavě identifikovat momenty, kdy neobchodovat. Shrnutí. Když jsem obchodoval přesně podle plánu, necítil jsem se dobře, protože plán říkal GO a já to "intuitivně necítil", což mělo za následek, že jsem častěji chyboval (cítil jsem v sobě rozpor) a potažmo ztrácel. Nyní mi můj přístup naprosto vyhovuje (viz. můj příspěvek z OP), protože moje prava hemisféra je při vstupu v souladu s levou, takže necítím sebemenší rozpor v tom co se chystám udělat (na podobné situace samozřejmě dlouho čekám - 01/2010 - 7 obchodů). Můj cíl v tradingu je konzistentní hromadění profitu v dlouhodobém měřítku a to jsem schopen pouze a jedině tehdy, kdy jednám tak jak jsem uvedl. Jen připomínám, že obchoduji s MK, takže jsem velice vybíravý na situace, kdy budu riskovat svůj kapitál. Asi jako většina traderů, spatřuji úspěch v PS, nikoliv v měsíčním zisku na kontrakt, takže musím být velice trpělivý, pokud se týká distribuce obchodů. Ještě upozorňuji, že můj přístup je silně individuální (asi jako celý trading), takže mnoho traderů má odlišný postoj, nicméně pro mě jsou to stabilizované, konzistentní profity, které dosahuji s čím dál větším pocitem klidu... Pavel
×
×
 • Vytvořit...