Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...

paja1

Members
 • Počet příspěvků

  808
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem paja1

 1. paja1

  Začátečnické rozpaky

  admin: Já se na členění diskuzních témat nedívám tak přísně, spíš řeším věcnou stránku. Ale v tomto případě mám celkem čisté svědomí. Koneckonců, byla to začátečnická nejasnost? Byla. Se spready jako takovými to nemělo mnoho společného, primárně šlo o držení kontraktu přes FND (LTD). Debata o rolování v posledních příspěvcích přípustná je? Když to berete důsledně, tak při rolování kupuju nebo prodávám spread.
 2. paja1

  Začátečnické rozpaky

  vonV: Nezmizel jem tvůj dotaz, ale i moje odpověď a zmíněné vlákno bylo uzamčeno. Omlouvám se, že tu odpověď nebudu znovu vymýšlet. Vzhledem k předpokládané životnosti mého příspěvku (do smazání) by to nemělo smysl.
 3. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  palpal: Je rozumné, že se chceš nejdřív naučit něco sám. Jít na kurz bez základních znalostí je podle mě vyhazování peněz. Vlákna Spready a Spready II obsahují spoustu informací (ale taky balastu), v začátcích mi to dalo hodně, teď bohužel uzamčením zmizela jejich interaktivnost, nicméně aspoň starší informace zůstaly. Ještě bych doporučil Jak na ...spready, to je jako úvod pro pochopení základních pojmů a souvislostí ideální.
 4. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Ve vlákně Spready, které je uzamčené, ale snad je ještě stále volně přístupné, byl popis, jak na barchartu otevřeš graf spreadu: stručně, jestli dokážeš otevřít libovolný futures graf, klikni pak jen na Show Spread Chart Settings. www.barchart.com/charts/futures/ZWK12 Ale na barchart chybí historie, já ho používám jen na zobrazení aktuálního stavu.
 5. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Jestli máš přístup do VIP, přesuň se tam a polož otázku, já ti tam odpovím. Taky bych řekl, že je tato regulace přehnaná, ale jak jsem napsal jinde, čí prostor, toho pravidla. Můžeme se buď přizpůsobit, nebo odejít.
 6. paja1

  OPCE - základní info

  Popravdě jsem tušil, že to tak nějak bude. Nejsem si jistý, zda je prosazovaná strategie optimální z pohledu Finančníku (z pohledu aspoň určité části návštěvníků není optimální určitě), ale respektuju to: váš prostor-vaše pravidla.
 7. paja1

  OPCE - základní info

  michal-administrator: Ano debata trochu sklouzla od opcí. Které vlákno vidíš jako vhodné pro výměnu názorů se Slaughterem (v duchu smazaných příspěvků)? Nerad bych šel cestou pokusu a omylu a byl opakovaně mazán. Tedy pokud zde takové vlákno existuje.
 8. paja1

  OPCE - základní info

  Slaughter: Rok 2011 byl výsledkově lepší, alespoň měřeno přes % zhodnocení, ale dokud jsem v plusu, je to OK. Do Prahy se nechystám, já toho moc nenacestuju. Obchoduješ ještě spready?
 9. paja1

  Seasonals

  PetrPavel: Není trochu nelogické obchodovat sezónní obchody intradenně?
 10. paja1

  OPCE - základní info

  Souhlasím se Slaughterem, že příspěvek bubububu byl trochu provokativní ve smyslu "proč si to vy blbci tak komplikujete, já to dělám mnohem jednodušeji". Logicky tedy následovala otázka, aby se svěřil, jak na to jde. Vzhledem k tomu, že žádná odpověď nenásledovala, zřejmě nešlo o vážně míněnou, byť trochu nešťastně podanou, výzvu k debatě, ale o výkřik do tmy bez hlubšího smyslu. Jinak si nemyslím, že by měl Slaughter (zdravím po delší době) potřebu mámit z lidí jejich obchodní systémy.
 11. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Z knih jsem četl jen od Eldera Trading for living, ale to nemá se spready mnoho společného. Když si nebudeš stavět maximalistická očekávání (k tomu někdy sezónní grafy na MRCI svádějí) a u prvních obchodů si řekneš, že ti stačí dvě tři stovky, pomalu nenajdeš obchod, ve kterém bys prohrál. S přibývajícími zkušenostmi a sebevědomím se pak časem vydáš i pro větší zisky. Prostě u spreadů není třeba studovat a číst další a další knihy, je potřeba začít reálně obchodovat. Tady na fóru i jinde se v diskuzích objevuje spousta tipů na obchody, takže ani nováček by neměl mít problém s tím, že z nezkušenosti vleze do nějaké nesmyslné kombinace. Pro začátek bych doporučil vyhýbat se interkomoditním spreadům a u grains dělat jen spready v rámci jedné sklizně.
 12. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Díky za vysvětlení. K té sezonnosti a diverzifikaci: pořád je někde nějaká sezónnost, diverzifikovat se dá do alelujá. Nerozumím tomu, jak píšeš, že jsi toho o spreadech moc nenašel. Možná si to zbytečně komplikuješ. Moje informační zdroje byly: seriál Jak na ... spready tady na Finančníku plus veřejné vlákno Spready a Spready II. Z toho se dozvíš, jak spready principiálně fungují plus najdeš spoustu tipů na konkrétní obchody. Nic víc není do začátku třeba, neabsolvoval jsem ani žádné kurzy, prostě jsem začal obchodovat, a ono to šlo. Bylo to jako zjevení - po letech marných pokusů na komoditách jsem najednou našel něco, co funguje, a je to úplně primitivní. S tím stříbrným podnosem to bylo míněno tak, že edge je obsažena už v základech spreadů, nemusí se vymýšlet žádné krkolomné systémy, zázračné indikátory, které ti řeknou, co trh udělá. Jestli byl nějaký spread v posledních 15 letech každý rok ziskový, se slušná šance, že vydělá i letos. To je všechno.
 13. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  fxchild: Jste ty a hooky jedna osoba? Ne že by na tom záleželo, jen pro pořádek. Nepsal jsem nic o inkasování jednou za půl roku. Samozřejmě s účtem 5K může v extrému k něčemu takovému dojít, ale zas si neumím představit, že by někdo chtěl s účtem 5K obchodovat full time (a být na tom výdělku z tradingu existenčně závislý). U většího účtu se dá otevřít víc pozic a když je to aspoň trochu diverzifikované, obvykle aspoň něco vydělává. Těch období, kdy jde do háje úplně všechno, není moc. Podle toho, co píšeš, jsi se při ID plácal kolem nuly. Tak jestli není lepší inkasovat jednou za dva měsíce než vůbec. Neber to, že tě překecávám na spready, chci jen ještě říct, že neznám nikoho, kdo je dlouhododě ziskový na ID. To samozřejmě neznamená, že takoví lidé nejsou. Traderů, kteří jsou ziskoví ve spreadech, znám poměrně dost (byť jen virtuálně). U ID každý hledá systém s edge a většina ho, soudě podle výsledků, nikdy nenajde. U spreadů dostáváš edge naservírované na stříbrném podnose. Co je to D1?
 14. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Ano, s rychlým rozhodováním jsem měl taky problémy. A pod tlakem (časovým nebo finančním) člověk udělá lecjakou blbost, potom ve snaze to napravit se do toho zamotá a už to jede. Snad nejvíc mi na ID vadilo to velké procento ztrátových obchodů (a taky relativně vysoké komise - vztaženo k velikosti zisku). U spreadů je na rozmyšlení obvykle dost času a ziskových obchodů mám přes 90%. Zhodnocení 100% za rok určitě není u spreadů žádné sci-fi, ale nedá se spoléhat, že ty výnosy budou chodit pravidelně jako výplata. V roce 2011 se mi podařilo udělat cca 120% (měsíční výnosy v rozsahu 3% až 20%). Letos je to horší, za první čtvrtletí jen 8%, ale zase je to vztaženo k vyššímu základu. Duben zatím vypadá docela dobře, při troše štěstí by mohl skončit cca +10%. Neřekl bych, že obchoduju agresivně, aktuálně mám v marginech vázanou necelou třetinu účtu - ale to je taky tím, že teď u mě převažují spready na corn a soybeans, kde jsou nízké marginy. Když jsem držel interkomoditní HE-LE, měl jsem v marginech přes polovinu účtu. Takže těch 100 a víc procent není tolik otázka agresivity, spíš štěstí trefit ty správné obchody.
 15. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  hooky: Že není intradenní obchodování e-mini pro mě, to jsem zjistil už před rokem. Od té doby obchoduju převážně spready. Spready zas tolik času nevyžadují ... Jestli čekáš u "konzervativních" spreadů zhodnocení kolem 100%, kolik jsi čekal u ID a jak to v reálu dopadlo?
 16. paja1

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  fxchild: Mně se 5K zdá skoro málo, ale dá se to, jen bude méně obchodů. Na první pohled není 100% ročně žádný problém - při účtu 10K stačí dva spreadové kontrakty za měsíc, kde na každém získáš pětistovku, a máš to doma i s rezervou. Realita může být bohužel úplně jinde. Je sice pěkné vědět, že lze dosáhnout ročního zhodnocení 50%, 100%, 200%, ale to ti při vlastním obchodování moc nepomůže. Já taky vím, že lze běžet hladkou stovku pod 10 vteřin a třeba maraton za 2 hodiny 15 minut - to ale vůbec neznamená, že to zaběhnu taky. Při pokusu to dokázat můžu dostat infarkt (o možných ztrátách se v případě spreadů moc nemluví).
 17. paja1

  Prevod penez od Interactive Brokers do Ceska

  3eddi3: V případě SHA si poplatky na straně IB nesráží IB, ale jsou to poplatky korespondenčním bankám. Proto to IB neuvádí, nemají s tím nic společného a nemohou to nijak ovlivnit. Jinak tohle vlákno se týká opačného převodu.
 18. paja1

  AMP Futures

  pagun: NT neznám, psal jsem o jiných platformách (Strategy Runner, SOL=Global Zen Trader), ale to by znamenalo nejspíš vyměnit i brokera. Nevím, jak je to u NT, ale u StrateryRunner nebo SierraChart si můžeš nastavit, že i při obchodování z DOMu ti automaticky s vyplněním příkazu skočí do trhu SL v předem definované vzdálenosti. Dodatečně nastavit PT už není problém, na to je čas. A při obchodování z grafu i DOMu si můžeš zvolit i OCO vazbu, že ti automaticky do trhu skočí SL i PT a po vyplnění jednoho se druhý automaticky zruší. Prostě možností je tam spousta, všechny ani neznám a nepoužívám.
 19. paja1

  AMP Futures

  pagun: Já bych použil platformu, kde fungují OCO příkazy. Je bezpečnější si příkaz včetně SL připravit dopředu, vyhneš se riziku, že se ve stresu uklikneš.
 20. paja1

  Velikost účtu

  Cashflowz: Na to se nedá odpovědět, každý člověk je jiný. Já říkám komoditní spready, xzajíc by možná řekl akcie nebo opce, někomu dalšímu se zdá nejlepší daytrading na miniindexech ... Každý ať obchoduje to, co mu nejvíc sedí, nebo co si myslí, že mu sedí. Pokud jde o velikost účtu, záleží na tom, jaké má člověk potřeby, kolik chce vydělat. Roční zhodnocení v % tady bylo pro jednotlivé instrumenty opakovaně uváděno. Z toho mi vyjde potřebná velikost účtu, a když do výpočtu zapracuju i přiměřenou rezervu, je šance, že by to zhruba mohlo vyjít. Jinak obecně platí, že prachy dělají prachy, takže čím větší účet, tím líp.
 21. paja1

  Velikost účtu

  xzajic: To určitě, když tady čtu, jak někteří měsíce a roky backtestují, a výsledky v live pak stejně nejsou nic moc (v průměru, čest výjimkám), tak to by mě nebavilo. Spready jsou jednoduché a relativně nízkorizikové. Výnos sice není nijak zázračný, proti ID, ale kdo toho hypotetického vysokého výnosu na ID v reálu opravdu dosáhne? Spready jsem začal obchodovat prakticky hned live, a zatím to jde vcelku dobře. Předesílám, že s obchodováním komodit jsem měl předtím několikaletou zkušenost (a obchodování bylo z dlouhodobého pohledu ztrátové). Proto na základě vlastních zkušeností spready doporučuju. Raději budu s pravděpodobností 90% vydělávat 20-30% ročně než 200-300% ročně s pravděpodobností 10%.
 22. paja1

  Velikost účtu

  xzajíc: Já jsem taky proti ID, ale je to subjektivní pohled, prostě když jsem si to zkoušel na demu, bylo mi jasné, že to není pro mě. Naopak spready mi hned zpočátku sedly, shodou okolností jsem začínal taky s částkou 10K jako Orlik a první 3 měsíce jsem měl průměrné zhodnocení cca 1000 dolarů měsíčně, tj. 10% měsíčně. Byl v tom určitě pořádný kus štěstí, ale i díky tomu se mi spready zalíbily. Jasně že žádné konto není dost velké, ale s 10K jsem třeba 3 týdny koukal, jak to nikam nejde a vcelku se s tím nedalo moc dělat. Teď přece jen mohu otevřít další obchody, popř. skoro vždycky je možnost aspoň něco málo s malým ziskem zavřít.
 23. paja1

  Velikost účtu

  Orlik: Mně se zdá 10K na spready málo. Ne že by to nešlo, ale obchody jsou obvykle na delší dobu (týdny), tak asi narazíš časem na problém, že nebudeš moci otevřít perspektivní obchod, protože jsi předtím vlezl do jiných, které se na začátku jevily taky perspektivními. Jinak spready mohu jen doporučit, úspěšnost obchodů je vyšší než u ID a na rozhodnutí je obvykle dost času, není to tak stresující. xzajic: Většina lidí píše, že právě u ID se dá začít s nižší částkou. Vzhledem k marginu cca 500dolarů mi to přijde logické. Tím netvrdím, že se většina nemůže mýlit ...
 24. paja1

  obchoduje někdo přes Global futures?

  Diverjh: GZT moc neznám, zkoušel jsem ho jen na demu a moc mi nesedl. To, co požaduješ, umí bez problémů Strategy Runner: 1) working orders i fills jsou v grafu vyznačeny 2) na ose Y je vidět aktuální bid/ask i last cena Viz screen - snad jsem to dobře pochopil, jestli jsi myslel něco jiného, tak se omlouvám.
 25. Sentrix: Spready pořád obchoduju. Proti loňsku je to bída, ale aspoň malý zisk mám každý měsíc (zatím), tak není důvod si moc stěžovat. S tou pomocí si nejsem jistý, každý obchoduje jinak a jak to tak čtu, probíráte hlavně energie. Pro mě jsou spíš grains a meats.
×
×
 • Vytvořit...