Jump to content
Co nového? Mé kurzy

katzz

Members
 • Počet příspěvků

  115
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem katzz

 1. katzz

  Převod peněz z ČR k IB

  Ahoj, chtěl bych si převést všechny peníze z IB do ČR a účet u IB zrušit. Účet mám veden v USD, ale do FIO banky nelze převádět dolary. Jak nejlépe postupovat? 1. Změnit "Base Currency" na CZK a převést všechny peníze do ČR? Je nutno si nechat na účtu 10$ cca 250 Kč pro poplatek za vedení účtu? Nic jiného u IB nepoužívám, takže platím jen měsíční poplatky Nakonec dát žádost o zrušení účtu. nebo 2. Převést peníze pomocí TWS z USD na CZK a potom převést peníze do banky v ČR? Je zase nutné si nechat něco na poplatky? Nakonec dát žádost o zrušení účtu. nebo 3. Změnit "Base Currency" na CZK a pak zrušit účet? Po zadání zrušení účtu mi všechny peníze pošlou na můj účet. Jaký je spread u změny na Base Currency, není horší než při použití TWS? Děkuji
 2. Super článek, můžete prosím doporučit nějakou knihu/knihy o meditaci? Co jsem za poslední dobu nejvíce pochopil díky knize (Eckhart Tolle - Power of Now) je to, jak píše žít v tomto přítomném okamžiku, žádný jiný čas neexistuje to je jen iluze, co se stalo v minulosti změnit nejde a to co budu dělat v budoucnosti o tom se rozhoduje právě teď. Také jsem si uvědomil díky přítomnému okamžiku, jak je podzim nádherné období a to i když je všude vidět jen hustá mlha, takže místo toho abych měl deprese z počasí, tak si tento podzim užívám, stejně jako jakýkoliv okamžik v mém životě. Knihu je potřeba si přečíst vícekrát, napoprvé (ani na po druhé) ji plně nepochopíte. Pokud se někdo ptá, co je v životě důležité, tak na to existuje jednoduchá odpověď, je to věc co Vás dělá šťastnou a je jedno co děláte, jestli top managera nebo žebráka na ulici, pokud jste díky tomu opravdu šťastní.
 3. katzz

  komise IB

  Domnívám se, že to bude díky zvýšené volatilitě, ale je to jen moje domněnka
 4. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Ahoj, omlouvám se, že píšu po delší době, bohužel nebylo co psát a ani teď nemám žádné novinky. V prosinci jsem se rozhodl, že nebudu obchodovat vůbec, v práci jsme měli plno školení na nový software, která končila vždy velmi pozdě a nešlo abych na ně nechodil, jednou jsem to zkusil vynechat a byl z toho velký problém. Také jsme měli několik večírků, těm jsem se chtěl úplně vyhnout, ale nešlo to, protože šéf mi dal za úkol některé z nich zorganizovat. Příští rok si to hold budu muset lépe zorganizovat. Od ledna jedu zase normálně papertrading, za tento měsíc jsem ve ztrátě cca 170 dolarů (a ke konci měsíce můžu skončit i v zisku), takže to není nic hrozného, bohužel celkem jsem ve ztrátě 550 dolarů, ale dávám to za vinu mé nekonzistenci. Přemýšlel jsem, jestli obchodování má vůbec smysl, když v papertradingu nevydělávám, ale řekl jsem si, že vše chce čas a časem to bude lepší a lepší jako se vším co jsem kdy dělal, nejdůležitější ze všeho to je nevzdat! Vzpomněl jsem na jedno období kdy mi bylo kolem 19 let a já si říkal, že obdivuji mého bratra, který se domluví anglicky, a že bych se chtěl taky aspoň jedním jazykem někdy domluvit, ale říkal jsem si, že to nikdy nezvládnu. Pak jsem přestal přemýšlet o tom, že to nezvládnu a začal jsem chodit na různé kurzy angličtiny, sehnal jsem si plno knih o tom, jak se učit jazyky. Když jsem se naučil relativně dobře anglicky, řekl jsem si, že bych se mohl naučit i další jazyky, němčinu jsem si jen zopakoval, tu jsem se učil i na základní škole, ale italština byla složitá, po dvou letech učení jsem zjistil, že sice něco umím, ale nedomluvím se, při čtení složitějšího textu ničemu nerozumím a při cvičení gramatiky mi jsem dělal plno chyb, a tak jsem to chtěl vzdát, ale nakonec jsem to neudělal. Teď po několika letech učení se celkem bez problému domluvím a čtu knížky (i když potřebuji často slovník), a to vše jen díky tomu, že jsem to nevzdal a dal tomu čas, pevně doufám, že s burzou to bude podobné :)
 5. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Marosis: Tak to vypadá, že ti PT zatím dobře funguje. Kdy plánuješ přejít na real obchodování? Aby jsi nemusel sledovat pravidelně toto vlákno, můžeš si nechat posílat upozornění na email (a pak nastavit automatické přeposílání emailu na mobil), když někdo napíše příspěvek. Jurko: Šipek u grafů je hodně, to je pravda, ale já koukám jen na šipky, a čáry, které jsem tam dal já a ty od Ninja Traderu ignoruji. Stejný postup zakreslování používám u SierraChart, a tam musím dávat svoje šipky, abych věděl, kde jsem vstoupil a kde vystoupi, a tak stejný postup používám i u NT. Trh ani TF na obrázku nepotřebuji, protože používám pouze TF 2 minuty a obchoduji pouze YM. Měl bych dotaz na zdejší příznivce tradingu. Baví nebo bavilo vás někdy hrát ruletu či "výherní" automaty? Co se týká automatů, tak tam mě to nebavilo ani trošku, vzhledem k pravděpodobnosti výhry, která je velmi malá. U rulety to mám podobné, vzhledem k tomu, že pravděpodobnost vítězství je vždy z dlouhodobého hlediska proti mě (a to díky číslu 0!), tak mě to vůbec nebaví. Na jedné akci jsem hrál s kamarádem a ostatním lidmi rulety s fiktivními penězi, vůbec mě to nebavilo a tak jsem sázel náhodně, vyhrál jsem 8x za sebou dvojnásobek vsazených peněz (náhoda) a pak jsem dal peníze kamarádovi, kterého to taky moc nebavilo (už jsme se chtěli pořádně opít), tak vše vsadil na jedno číslo a místo aby vše prohrál (šance 1:37), vyhrál 36 násobek. Normálně si ty lidi myslely, že máme nějaké speciální nadání a že existuje metoda, jak zjistit co příště padne. Dost nás udivilo, jak lidé málo vědí o pravděpodobnosti. Po poslední výhře, jsem peníze darovali jedné sympatické slečně a šli jsme na pivo, debilnější hru než ruleta neznám :-)
 6. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Ještě vysvětlení k velkým šipkám, které si dávám do grafu. Šipka směrem nahoru je příkaz BUY, směrem dolů je SELL, a horizontální modré linky jsou pro označení SL a PT. Ten kdo nezná program NinjaTrader tak ještě dodávám, že malá modrá šipka směřující nahoru ukazuje ve které svíčce byl proveden BUY příkaz, růžová šipka směrem dolů ukazuje ve které svíčce byl proveden SELL příkaz. Modrý trojúhelník ukazuje na jaké hodnotě byl proveden příkaz BUY, růžový trojúhelník ukazuje na jaké hodnotě byl proveden SELL příkaz (no snad jsem to napsal srozumitelně a správně :-) )
 7. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  (Nemohu editovat svoje příspěvky, proto přidávám další) Jak jsem kdysi slíbil, tak přidávám i dva obrázky obchodů z jednoho dne, první obchod skončil ve ztrátě a druhý v zisku. Vstupy jsou na konci svíčky, ale někdy to ukazuje už vstup uprostřed nové svíčky. První obchod skončen ztrátou 10 ticků, tedy 54,02 dolarů i s komisí a druhý obchod byl v zisku 15 ticků, tedy 70,98 dolarů včetně komise. Během obchodování jsem si říkal, jak využít levou část hlavního monitoru. Asi 2/3 z pravé části mám na zobrazení grafu po 2 minutových svíčkách, v levé části (cca 1/3 obrazovky) jsem zkoušel dát svíčky s 1 hodinovým timeframe (dále jen TF), to ale nemělo vůbec smysl, potom jsem zkoušel 15 a 30 minutový TF, ale to mi jen řeklo, jakým směrem se trh v dlouhodobém horizontu vydal, ale to jsem viděl i z 2 min. TF, takže mi tento graf byl úplně k ničemu. Zkoušel jsem i rangebary (6 ticků), ale také mi toho moc neřeklo. Protože rád dělám věci jinak než ostatní napadla mě šílená věc, co zkusit si tam dát nějaký nižší TF než 2 minuty, 1 minuta je blbost, tak jsem si řekl že vyzkouším 20 sekundový svíčky a je to super, vidím co se dělo uprostřed svíčky, jestli trh šel rychle nahoru nebo pomalu, jak velké jsou svíčky a podobné zajímavé informace, sice zatím pro to nemám vůbec žádné využití, ani s tím nepočítám v obchodním plánu, ale je to zajímavé pozorovat a třeba časem to využiji k filtrování obchodů.
 8. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Zdravím všechny příznivce tradingu :-) Výsledky v papertradingu jsou zatím nic moc (ztráta 236 dolarů), ale těžko hodnotit po dvou týdnech. Bohužel v listopadu mám extrémně moc práce a plno akcí na zařizování, a protože jsem chtěl jsem vše stihnout, tak v jeden den jsem nedával moc pozor a nevzal hned dva signály, které by skončily v zisku, byl bych tedy teď ve ztrátě necelých 100 dolarů, což by bylo úplně v pohodě, z dlouhodobého pohledu úplně normální stav.
 9. Děkuji za super článek. Já jsem to přítelkyni vysvětlil jednoduše, řekl jsem ji, že mám 10K dolarů, za které si můžeme koupit další blbosti jako nové/novější auto, lepší televizi či další kraviny, které stejně nepotřebujeme a nebo je budu investovat do něčeho, čemu věřím. Nic horšího, než že o vše přijdu se nestane, takže pohoda. Přítelkyně mě podporuje, ví že je to můj velký sen uspět na burze a já vím, že dříve nebo později se to podaří. A taky do ní neustále hučím, jak je nesmysl si pořád kupovat nějaké věci, a že mnohem důležitější je peníze investovat, myslím tím opravdu investovat ne koupit něco jako chatu, a tu si užívat, když je hezky, to není investice, ale další náklad. Investování pro mě znamená dát peníze někam nebo do něčeho, co mi časem vydělá další peníze, občas to sice nevyjde, ale tak to prostě chodí. Doporučuji přečíst knihu Vladimír Procházka - Jak zbohatnout aneb co chudí nevědí, pak zjistíte, že Vaše manželky či přítelkyni a dokonce i Vy sami si většinou kupujete blbosti, které vlastně vůbec nepotřebujete
 10. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Ahoj, koukám, že už to je měsíc, co jsem nic nenapsal, abych se přiznal, neměl jsem psací náladu, ale zkusím se zlepšit :-) Trading: Co je nového? Dokončil jsem backtest, celkem 273 obchodů, profit factor 1,36, celkový zisk přes 2600 dolarů za 12 měsíců, 10 měsíců bylo ziskových, 2 mírně ve ztrátě, %WIN a %LOSE je na 50%. Po dokončení BT jsem si začal vkládat všechny obchody z BT do programu OneNote včetně komentářů, musím uznat že to byla pěkná otrava, ale vím, že to je důležité, tak jsem to musel udělat. Díky kamarádovi, který si chce postavit obchodování na AOS jsem se naučil exportovat data z programu SierraChart a teď jsem si je naimportoval do Excelu a vymýšlím s nimi různé fígly. První věc, co mě napadla je posunutí SL pokud jsem v určitém profitu, například pokud budu v zisku 14 bodů, tak posunu SL z -10 bodů od vstupu na hodnotu -5 bodů. Při tak malém PT a SL není moc velká šance na manévrování, například při backtestování jsem si všiml, že pokud bych při dosažení zisku 10 bodů posunul SL na hodnotu B/E+1, tak by většina ziskových obchodů skončila pouze na B/E+1, takže tudy cesta nevede a protože nechci projíždět celý backtest znovu, zkusím něco vyzkoumat pomocí Excelu, jen budu muset vymyslet jak to udělat se slippage, asi ke zjištěné hodnotě nového SL přidám například dva až tři body. Při živém obchodování jsem měl slippage 1-3 body, většinou ale 0-1 bod. V každém případě miluji cokoliv vymýšlet v Excelu, tak se budu snažit ho co nejvíce využít k analyzování dat. Jen pro informaci v jednom sešitě mám 2 minutová data za 12 měsíců v čase od 15:30 - 22:00, je to skoro 57 tisíc řádků a mému 4 jádrovému CPU už to trochu dá zabrat (asi 2 sekundy) než vše přepočítá a to mi zatím toho moc nepočítá, takže až tam toho bude více, tak to bude mít co dělat :-) Od listopadu, tedy teď v pondělí začnu s papertradingem. Tak budu průběžně informovat, jak se daří. Osobní: Kdysi jsem psal o tom, jak je důležité být přesvědčený o tom, že člověk něco dokáže, pokud jste o tom přesvědčeni, tak to zvládnete. Od května tohoto roku jsem začal běhat pro zábavu a časem jsem si říkal, že bych mohl z hecu uběhnout půl-maraton, v srpnu tohoto roku jsem již byl přesvědčen, že ten půl-maraton určitě nějak dám i kdybych měl doběhnout poslední. Jenže z ničeho nic jsem onemocněl, a tak jsem tři týdny netrénoval, poté jsem začal znovu běhat a po jednom 8 km tréninku jsem všem vyprávěl, jak jsem to stěží uběhl, na to mi samozřejmě všichni začali říkat, že pokud neuběhnu 8 km, tak nemohu uběhnout 21 km. Já jim nějak nevěnoval pozornost, viděl jsem jen jednu věc, a to že musím ještě více trénovat. Nakonec jsem trénoval tak usilovně, až jsem si natáhnul vazy u kolene a stěží jsem mohl chodit (dělalo mi problém ujít i pár metrů), týden před maratonem jsem tedy přestal běhat a snažil se různými mastičkami se vyléčit. V den maratonu bylo vše relativně v pohodě, ale po 5 kilometrech se koleno ozvalo znova. Nakonec jsem i přes velkou bolest půl-maraton dokončil, vzdát to nebyla možnost :-). Bavil jsem se o půl-maratonu s několika lidmi co pravidelně běhají, většina z nich běhá rychleji než já a myslím, že mají i lepší fyzičku než já, ale všichni mi řekli, že by takovou vzdálenost určitě neuběhli, ani to nechtěli zkusit. Osobně si myslím, že by to určitě zvládli, když jsem to dal já bez pořádného tréninku se zraněným kolenem, (i když časově to byla fakt hrůza :-) ), tak lidé co občas běhají a nemají zdravotní potíže to musí dát úplně v pohodě. Jenže to je přesně ono, pokud si řeknete, že něco nezvládnete, tak se o to ani nepokusíte a nebo to velmi rychle vzdáte. Ještě mě napadl jeden příběh s tímto tématem související, v práci k nám přišli dva noví kolegou a já jim chtěl ukázat nějaké zajímavé fotky uloženém v mém počítači, bohužel se mi nedařilo je najít a tak jsem jim řekl, že jsem je určitě vymazal, jenže ty dva noví kolegové mi řekli, že tomu nevěří, že jsem je určitě nevymazal, že tam ty fotky někde musejí být, a že musím hledat dál. Nakonec jsem je našel, ale nebýt kolegů, přesvědčených, že ty fotky tam někde mám, tak bych to hned vzdal. (Snad chápete proč to sem píšu :-) ) Nyní čtu knihu "Brendon Burchard - Motivation Manifesto" a autor tam píše, že většina lidí to vzdává příliš brzo a nebo to vzdají zrovna ve chvíli, kdy vítězství je na dosah. Pár zajímavých knih co jsem v poslední době četl: - Kreslení pravou hemisférou - velmi zajímaví kniha o kreslení, i když dost zdlouhavá (málo postav a žádný příběh :-D ), jen zatím nevím jak využít v obchodování - The Alchemyst (česky Alchymista) - zatím nedočteno, ale úžasná kniha s plno zajímavými životními postřehy a jako jedna z mála knih pro osobní rozvoj, tato má i nějaký děj - Úspěch měřím štěstím - zatím nedočteno, s tradingem toho nemá moc společného, ale moc se mi líbí, jak autorka popisuje, že každá práce má svoje dobré i špatné stránky, někdy se daří a jindy to stojí za nic, je potřeba usilovně pracovat (nic není zadarmo), ale je potřeba vydržet a nakonec se úspěch dostaví - A nakonec jedno video z TED Talk (najdete na YouTube) - "Why I read a book a day" - poprvé někdo jasně a srozumitelně vysvětlil, proč je důležité číst knihy a co je potřeba udělat pro úspěch, některé příběhy co pán vyprávěl mě fakt nadchli. Kdyby někdo měl zajímavý tip na knížku nebo třeba video z TED, tak to sem prosím napište.
 11. Super článek, osobně také často měním cestu a používám tu, která je sice delší a méně pohodlná, ale za to v něčem jiném zajímavá. Přítelkyni si již zvykla, že občas radši jedu cestou, která je o hodinu delší (místo 2 hodin jedeme 3 hodiny), ale člověk pozná něco nového. Stejně tak jak u cestování to mám i u všech jiných věcí a snažím se své jednání neustále měnit, abych nezapadl do stereotypu a něco nového se přiučil.
 12. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Teď jsem zjistil, že na Windows 10, se automaticky neaktivuje druhý (fiktivní) monitor po stisknutí klávesy Windows + P, existuje ale aplikace airscreen (viz: multitouch.com/airscreen.html) a ta umí vnutit Windows, že je k počítači připojen druhý monitor. Na Windows 10 jsem zatím nezkoušel zda funguje.
 13. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Pavel K. - Moc dobře chápu tvůj postoj, nemyslím, si, že více monitorů zvýší moji produktivitu, ten důvod pro druhý monitor a (starší) PC je v tom, že Ninja Trader neumí sloučit okna dohromady (tzv. mozaiku, tato funkce možná bude v NT8). Problém byl v tom, že pokud jsem otevřel jiná okno a chtěl se vrátit k práci v NT, musel jsem vždy otevřít všechna okna NT, a nebo minimalizovat otevřená okna, což je hrozný opruz. Plánuji používat druhé PC, pouze pokud se v trhu nebude nic dít, třeba trh se bude točit kolem EMA34, to mě šíleně nudí a pokud u toho nesleduji třeba nějaké nenáročné video (třeba Simpsonovi), tak se začnu extrémně nudit. Dělat dvě a více věcí najednou mi nedělá žádný problém, v práci klidně řeším 10 věcí najednou. Pokud ale v trhu začne být nějaká zajímavá situace, tak vše vypnu a s plným zaujetím sleduji co se děje v trhu. TRADING - zajímavé triky :-) Jsem počítačový a telefonní maniak a baví mě vymýšlet užitečné (i celkem neužitečné věci) s telefony a počítačem, nedávno jsem objevil funkci, pomocí které lze z tabletu či telefonu udělat druhou obrazovku (nelze mít dva monitory a tablet jako třetí obrazovku). Nastavení je velmi jednoduché: 1. Pomocí klávesové zktratky Windows + P, si vyberte rozšíření pracovní plochy. 2. Nainstalujte si na počítač VNC server (přes Google vyhledejte TightVNC, RealVNC nebo UltraVNC) nebo aplikaci TeamViewer, tyto aplikace slouží k tomu, abyste se mohli vzdáleně připojit k počítači. Vyzkoušejte si, co Vám nejvíce vyhovuje, některé aplikace umí zobrazit pouze jednu obrazovku, což potřebujeme (některé zobrazují dvě obrazovky najednou) 3. Nainstalujte si na váš telefon či tablet VNC klienta nebo aplikaci TeamViewer 4. Připojte se s telefonem nebo tabletem k Vašemu počítači a dejte si zobrazit druhou obrazovku. Ve Windows si nastavte (pravé tlačítko na ploše a poté klikněte na "Rozlišení obrazovky") nejlépe FullHD rozlišení a také umístění druhého fiktivního monitoru. 5. Nyní můžete vybraná okna přesunout na fiktivní obrazovku a hned se vám vše zobrazí na Vašem tabletu. Jak to funguje a jak vše nastavit naleznete například zde: www.youtube.com/watch?v=ldb0RvmXzsA
 14. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Zdraví, všechny příznivce tradingu :-) Konečně jsem se dostal k tomu, abych napsal další příspěvek. V poslední době jsem měl hrozně špatnou náladu, myslel jsem si, že to je způsobeno mojí ztrátou v trzích, ale jak jsem o tom přemýšlel, tak jsem zjistil, že mi to je celkem jedno (prostě to vnímám jako normální věc). Začal jsem tedy hledat dál a zjistil, jsem, že problém byl v tom, že jsem vlastně neměl za prázdniny žádné volno a ani jeden jediný víkend jsem nebyl doma a pořád se věnoval jiným lidem a běhal kolem rekonstrukce chaty, což mě bránilo se věnovat tradingu a z toho jsem byl tak naštvaný. S přítelkyní, jsme se domluvili, že budeme na chatu jezdit mnohem méně. Omezil jsem co nejvíce moje sociální vazby (Facebook, pařby s kamarády, návštěvy atd.) a snažím se mít co nejvíce volna, číst si knihy o osobním rozvoji a hlavně věnovat se tradingu. TRADING: Minulý systém jsem úplně pohřbil, bohužel nebyl reálně obchodovatelný a už backtestuji FINWIN, používám patterny BigV, 2v, 0/v EC, tedy obchody ve směru CCI50. SL mám nastavený 10 bodů a PT 15 bodů (RRR tedy 1:1,5) %WIN je za 6 otestovaných měsíců cca 50% WIN a 50% LOSE, profit target je tedy 1:31. Neberu obchody které jsou mezi EMA34 a EMA204 pokud jsou tyto dvě EMA blízko sebe. Dále beru pouze obchod LONG pokud je nad EMA34 nebo se jí dotýká a pro SHORT obchody pokud je pod EMA34 a nebo se jí dotýká. Testuji na pravé straně a zisk zatím cca 1300 dolarů. Doufám, že co nejdříve dodělám dalších 6 měsíců a vrhnu se na papertrading. Udělal jsem ještě další změny, vyhodil jsem můj starý stůl a koupil si nový, který nemá žádné šuplíky a má na šířku 160 cm (tedy o 20 cm více než starý stůl). Plánuji při obchodování mít na levé straně monitor, na kterém poběží grafy. Na pravé straně budu mít druhý monitor, připojený k druhému PC, na kterém budu backtestovat, zkoumat tabulky a jiné věci, pokud se v trhu nebude zrovna nic dít (můj systém generuje v průměru pouze 5 obchodů za týden).Když se v trhu nebude nic dít, sednu si přímo před druhý počítač (to u starého stolu nebylo možné) a budu testovat nové strategie a studovat tabulky, ale přitom když se podívám o pár centimetrů doleva, hned uvidím co se děje v trhu. V příštím příspěvku napíšu, jak využít telefon nebo tablet jako druhý monitor. Dnes mám nějaké další povinnosti a musím končit. Mějte se krásně :-) Katzz
 15. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Marosis: Testování na pravé straně znamená, že budeš koukat na graf svíčku po svíčce a neuvidíš do budoucnosti. Druhá možnost testování je taková, že uvidíš celý den, tedy vidíš do budoucnosti. Druhý způsob je dobrý pro tvorbu strategie, ale při testování to svádí k tomu brát spíš ty ziskové obchody a ty neziskové přehlížet.
 16. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Přemýšlel jsem o motivaci lidí, které znám z osobního života, proč chtějí dělat trading. Mám takový dojem, že většina z nich to chce dělat především proto, že nabrali dojmu, že to je práce, ve které vydělají velmi lehce plno peněz a jako bonus budou mít plno volnou času. Co jsem se bavil s některými tradery a četl diskuze profesionálních obchodníků, tak většina z nich, tuto práci nedělá kvůli penězům, ale protože to je jejich životní styl (a díky němu si vydělají hodně peněz). Jak je tento pohled důležitý zkusím vysvětlit na něčem, co je lidem bližší. Velmi rád běhám, je to moje vášeň a pokud nemůžu běhat, jsem z toho nervozní, dělám to pro dobrý pocit a jako bonus je, že jsem zhubl a nabral svaly, stejný postoj má i většina běžců. Teď si představte člověka, který chce zhubnout (v tradingu by to bylo zbohatnout), začne hledat na internetu, jak nejrychleji shodit kila a zjistí, že jeden z nejlepších způsobů je začít běhat (v tradingu by to bylo začít obchodovat na burze). Tato osoba začne studovat na internetu a zjistí, že ti nejvytrvalejší běžci jsou nejvíce hubení a tak se rozhodne začít běhat a to i přesto, že sport mu nic neříká a běhání nemá vůbec v lásce, ale touha mít dokonalé tělo je velmi motivující. Bohužel, pokud člověk nenajde v běhu zalíbení, tak se při prvním, vytrvalejší lidé při druhém problému, jako je píchání v boku, bolesti nohou a kloubů vše zdá. A stejné to je u tradingu, pokud člověk tuto práci nemiluje, tak to může velmi rychle vzdát, protože časem zjistí, že peníze se dají vydělat i jinak, sice jich nebude tolik, ale to vlastně zase tolik nevadí. Tak jen doufám, že se nemýlím v tom, že většina traderů, tuto práci nedělá jen pro peníze :-) (i když peníze jsou samozřejmě důležité, ale to v jakékoliv práci, zadarmo moc lidí pracovat nechce)
 17. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  em.an: Jasně to nebude problém, klidně nějaké obchody zveřejním Marosis: A jak dlouho obchoduješ PT? A jaké máš výsledky a jak jsou rozdílné oproti BT? Zkoušíš si udělat zpětný backtest toho týdne co jsi obchodoval? Doporučuji dělat tento typ BT pouze na pravé straně, u mého systému to mělo velký význam. Neznám trh který obchoduješ, ale já měl u nejlepšího výstupu (testoval jsem přes 600 druhů výstupů) u trhu YM zisk cca 2500 dolarů za 9 měsíců. Jaké by jsi měl % zhodnocení účtu za 12 měsíců?
 18. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Zdravím všechny, moc děkuji za Vaše příspěvky, velmi si jich vážím. Omlouvám se, že nepíšu moc často, ale , pracuji od 6 od rána a díky tradingu končím s prací až v 18:00, potom si jdu zaběhat, věnuji se přítelkyni a nebo kamarádům či tradingu a o víkendu nemám přístup k internetu. Marosis: Mám pár podmětů k FINWIN. Máš zjištěno, které patterny ti vydělávají a které zase ne? Mě u FINWIN patternů vůbec nevydělávaly patterny 0/100 a 2x100. Máš zapsané u všech obchodů ideální SL a idelální PT (tedy MAE a MFE hodnoty)? Pomocí těchto hodnot můžeš časem optimalizovat svůj SL a PT, dobré je použít k optimalizaci ATR ukazatel, ale to je dobré zkoumat až později. Z mé zkušenosti, u FINWIN není dobré brát obchody, které se motají poblíž EMA34 nebo pokud je vstup mezi EMA34 a EMA204, s tím, že tyto dvě EMA jsou blízko sebe. A proč vstupuješ do obchodů, které nejsou podle plánu, to si z nudy jen tak klikáš, nebo je nějaký jiný důvod? Chce to jen vytrvat, jako u všeho co se člověk učí a až časem se dostaví výsledky. Takže neztrácej naději, ono to nakonec půjde :-) TRADING: Vzhledem k tomu, že jsem byl nemocný a nemohl jsem pomocí běhání se odreagovat od stresu (byl jsem nějako extrémně napjatej), tak jsem přešel minulé pondělí na papertrading, a po přečtení vašich komentářů a zamyšlením se nad svým obchodním systémem tam již zůstanu a budu testovat, zda dokáže můj systém vydělávat aspoň papírově. Bohužel v BT, kde jsem koukal dopředu vše vypadalo super, ale bohužel v reálu to asi fungovat nebude, což si chci ověřit pomocí PT. Hlavní chyba byla v tom, že nejdříve jsem si měl udělat PT a až potom jít na real obchodování, jenže jsem si myslel, že PT nemá moc velký smysl a tak jsem ho přeskočil, teď aspoň vím, jak je to důležité a pokud můj systém nebude fungovat na PT, tak nebude fungovat ani v reálu. Začal jsem zkoumat moje staré obchody udělané na pravé straně grafu se systémem FINWIN, mám otestováno přes 600 kombinací výstupů u každého vstupu (vytvořeno pomocí Excelu) s různými hodnotami PT, SL a BE. Hledal jsem obchod, který má RRR minimálně 1,5 , SL maximálně 10 bodů, %WIN nad 45% a ziskem minimálně 500 dolarů. Mému kritériu nakonec vyhověly dva druhy výstupu, SL10 a PT15 (%WIN kolem 55% a zisk cca 1200 dolarů za 9 měsíců) a SL10 a PT20 (%WIN kolem 45% a zisk cca 1500 dolarů za 9 měsíců). Začal jsem tedy o víkendu testovat FINWIN patterny na trhu YM, s tím, že jsem úplně vynechal patterny 0/100 a 2x100 (ty mi nevydělávají). Testoval jsem na pravé straně, stihl jsem otestovat zatím jen tři měsíce, prázdniny byly slabé, ale %WIN je 49,5% a zisk 430 dolarů, profit factor je 1,3 , ale nakonec měl by měl být PF o trochu větší, protože o prázdninách se vůbec nedařilo. Můj plán je následující: Pojedu přes papertrading můj starý obchodní systém a zjistím, zda tento systém má nebo nemá smysl. Mezi tím budu backtestovat můj starý systém založený na FINWIN s použitím některých pravidel z mého posledního obchodního systému. FINWIN mi vždycky vydělával, jen se mi zdálo, že za rok by to mohlo být mnohem více, tak jsem tak dlouho zkoumal svoje obchody a měnil podmínky, až jsem se dostal k úplně jinému systému, který podle backtestů byl schopen vydělat mnohem více. Pokud zjistím, že můj současný systém nemám smysl, tak toho nelituji, sice přijdu o $500, ale za to mám plno zkušeností z real obchodování, a hlavně mám obrovské odhodlání a vím, že stát se úspěšným obchodníkem bude trvat velmi dlouho a bude to vyžadovat velké úsilí.
 19. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Děkuji za Vaše příspěvky a mám pár dotazů: 1) Proč strategie fungující v BT nefunguje v real obchodování? 2) Proč strategii fungující v papertradingu nefunguje v real obchodování? 3) Jaký máte osvědčený způsob se nejlépe posouvat v tradingu? - Napadá mě: Analyzovat vlastní data, sledovat trh vzhledem k mým vstupům a výstupům, zaměřit se na výstupy - Další diskutabilní možnosti: Číst knihy o tradingu, číst knihy nesouvisející s tradingem (např. malování pravou stranou hemisféry, 5 kruhů a podobné knihy), diskutovat s ostatními obchodníky, pak už mě nic nenapdá 4) Jak poznám, že nemám EDGE v trhu? 5) Jak dlouho mám pokoušet štěstí s mým systémem? Jestli budu každé 3 měsíce ztrácet 500 dolarů, možná i více, tak nevím jestli bych to dokážu ufinancovat, tedy zatím jo, ale otázka je, zda bych to zvládl psychicky. 6) Jak nejlépe se vyrovnat se ztrátami? PSYCHOLOGIE OSOBNÍ: Ještě bych chtěl doplnit jeden příběh k plnému pochopí 100% odpovědnosti za vlastní živost. Jedné příbuzné dcera dostala rakovinu krku, která se neustále zhoršovala a potom co doktoři řekli mé příbuzné, že bude nutno její dceři odstranit hlasivky, tak začala matka nemocné jednat. Zjistila si plno informací o rakovině a dočetla se, že velmi často rakovina souvisí s psychikou. Našla si tedy specialistu, který se tímto tématem zabývá. Ten zanalyzovat rodinný život a zjistil, že dcera se nesmí k ničemu vyjadřovat a dělat jen co jí její matka řekne (jinak řečeno, musela držet hubu a krok :-) ), doktor jí poradil psychologickou poradnu, do které spolu začaly chodit a čím více spolu komunikovaly, tím se její nádor zmenšoval, až se nakonec zmenšil tak, že nebyl potřeba operativní zákrok a stačila pouze chemoterapie. Nyní je dcera zdravá bez žádných komplikací. Asi si většina z Vás řekne, že to mohla být velká shoda náhod, že se nádor začal zmenšovat (tak trochu si to myslím taky), ale to není vůbec důležité, podstatné je, že příbuzná si přiznala chybu a začala s ní něco dělat a udělala maximum pro záchranu své dcery, kdyby neudělal nic tak by se možná nic nezměnilo, ale taky je možné, že by její dcera přišla o hlas. V každém případě se velmi zlepšil vztah mezi nimi, což rozhodně za tu námahu stálo :-) Z toho plyne poučení, pokud Vám něco nejde, štve Vás, nebo něco nefunguje, tak nejdříve hledejte chybu v sobě a když jí tam nenajdete, tak změňte úhel pohledu a hledejte znovu :-)
 20. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  2 Marosis: A jaký přesně používáš systém? OSOBNÍ PSYCHOLOGIE: Ve svém životě zastávám myšlenku, že za vše si člověk může sám (za dobré i špatné věci) s tím, že pokud si za vše můžu sám, tak to znamená, že mohu cokoliv také změnit, i když se to zdá složité. Osobně mi to pomohlo v mém životě plno věcí změnit, například již si nestěžuji, nestresuji se a nehádám a chybu se snažím nejdříve hledat u sebe než v jiných lidech. Tento styl myšlení jsem si osvojil před více jak 10 lety a prvního člověka, kterému jsem se rozhodl můj pohled na život naučit, byla moje přítelkyně, ze začátku mi neustále říkala, že to je blbost a pořád mi tvrdila, že přeci každý se narodil do jiného prostředí, má jinou rodinu (kterou si nevybere), jiné tělo atd. Jenže to jsou všechno výmluvy, a časem to pochopila i moje drahá polovička a postupně se změnila v sebevědomou ženu, která místo výmluv se s problémy snaží vypořádat. Tento způsob myšlení jsem (snad) plně pochopil po přečtení knihy "Viktor E. Frankl - Man's searching for meaning", zde autor popisuje svoje zážitky z koncentračního táboru, kde mu zabili celou jeho rodinu, mučili ho, musel vykonávat extrémně náročnou fyzickou práci, dostával velmi málo jídlo a měl i tyfus, bylo to hotové peklo. Všichni uvěznění lidé byli z této situace v depresích, ale sám autor tvrdí, že on sám si mohl vybrat jak se bude cítit a rozhodl se, že si najde cíl, proč žít a nakonec to i dokázal. Takže, pokud člověk co ztratil doslova všechno, byl týrán a žil v hrozných podmínkách se mohl rozhodnout jak se bude cítit, tak pak to dokáže každý z nás a vše ostatní jsou jen výmluvy. TRADING PSYCHOLOGIE A jak to souvisí s tradingem? Obchodování mi moc dobře nejde, jsem ve ztrátě za 3 měsíce 500 dolarů (to je sice podle plánu, který mi schválil Petr P. a Tomáš N.), ale říkal jsem si, že jsem někde udělal chybu a ta byla v tom, že jsem si systém neodzkoušel nanečisto bez stresu (důvod uveden již dříve), tak vlastně nevím, jestli systém v reálném obchodováním může generovat peníze. Teoreticky podle BT má systém skvělé výsledky skoro v jakémkoliv měsíci, ale je dost možné, že takto nelze obchodovat naživo. Aspoň jsem konečně pochopil k čemu je přesně papertrading :-) . Zatím budu stále obchodovat podle plánu, nevím jestli je chyba v systému, nebo je jen špatné období, pokud se za vybrané období dostane účet pod stanovený limit (mám přesně specifikováno v money managementu), tak přejdu na paper, pokud ani při papertradingu nezačnu vydělávat, je něco špatně s mým systémem. Super je, že už nemám strach umisťovat příkazy podle plánu a za poslední dny jsem udělal vše, jak jsem si naplánoval. Pokud by se někdo z traderů chtěl sejít nebo si psát mimo toto fórum, tak mi můžete napsat na: katzz(zavináč)seznam.cz . Jsem z Východních Čech a o víkendu jsem na Vysočině.
 21. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Zdravám Marosis a ostatní čtenáře :-) Marosis: Já jsem si už v Papetradingu říkal, nesmím vstoupit do trhu, pokud to není podle mých pravidel. Dokonce jsem se toho držel tak, že jsem měl problém si udělat jen pár vstupních testů, abych si otestoval jak přesně fungují všechny tlačítka v Ninja Trader (ale nakonec jsem vše otestoval :-) ). Jaké máš při PT pocity? Pro mě to byla hrozná nuda, emoce nulové (při ztrátě jsem o nic nepřišel a při zisku jsem vlastně nic nezískal). Při live obchodování se nenudím vůbec, pokud se v trhu nic neděje, sleduji na druhém monitoru různá videa a pokud je trh velmi živý a každou chvíli je možno, že se vytvoří vstupní signál, tak sleduji v trhu každý tick. TRADING OBCHODOVÁNÍ: O víkendu jsem si udělal test na filtrování obchodů pomocí CCI 50. Pravidla jsou jednoduchá, budu brát signály pouze ve směru CCI s výjimkou, kdy je vstup poblíž EMA34 nebo EMA 204 nebo mezi těmito dvěma EMA (tedy trh je v CHOPU) + mám ještě malé nuance. Otestoval jsem si moji teorii na posledním backtestu a výsledky jsou velmi zajímavé: - Čistý zisk: poklesl o 20% - důvodem je filtrace pár WIN obchodů, které nejsou moc realistické, aby dlouhodobě vycházely - Počet celkových obchodů klesl o 37% - %WIN - stoupla úspěšnost z 33% na 39% - %WIN + %BE (tedy obchody kdy neprodělávám) - stoupla úspěšnost z 44% na 51% - jinak řečeno pouze 50% obchodů bude ztrátových - Zisk na obchod - stoupl z 43 dolarů na 54 dolarů - Profit factor - stoupl z 3,2 na 4,3 (zlepšení o 31%) - Equity křivka je mnohem vyhlazenější Díky CCI50 se teď mnohem lépe orientuji v trhu. Další věc, kterou jsem otestoval na backtestu je změna fixního SL, ale na výsledný zisk to nemělo skoro žádný vliv. Rozhodl jsem se tedy, že zkusím vyzkoumat, jak stanovit SL podle ATR. Mít fixní SL nemá smysl. Poslední věc, kterou chci prozkoumat, je smysl CCI14 (používám stejné nastavení ukazatelů, jako je u FINWIN), pokud nebude mít žádný smysl, ukazatel odeberu, chci vše udělat co nejjednodušeji to je možné.
 22. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Zdravím všechny tradery (začínající i ty pokročilé, i ty co jsou ve stavu přemýšlení o tomto byznysu :-) ) a děkuji všem za podporu i za Vaše názory :-) Včera se mi stala velmi nepříjemná věc. Vložil jsem v Ninja Traderu příkaz BUY na předem vytipovanou úroveň, příkaz se zaznamenal a během chvíle TWS (program, který zprostředkovává komunikaci mezi Interactive Brokers a Ninja Trader) přestal komunikovat a neustále se snažil připojit k serveru IB, Ninja Trader se úplně zasekl a přestal reagovat. Když se na pár vteřin podařilo TWS připojit k serveru IB, tak jsem ihned zrušil příkaz přímo v TWS (jednal jsem podle plánu :-) ). Pro jistotu jsem se chtěl podívat na svůj účet u IB, zda byl příkaz zrušen, ale ani tam se nešlo připojit, nefungovala mi ani aplikace v telefonu. Nejhorší na tom bylo, že se mi PT a SL vloží do TWS až poté, co se vyplní můj přednastavený BUY/SELL příkaz, jenže Ninja Trader vůbec nereagoval, takže při vyplnění příkazu, bych neměl v trhu nastavený můj SL ani PT a tak jsem mohl čelit obrovské ztrátě! Po restartu počítače již vše fungovalo bez problémů. Celý výpadek trval asi 2-3 minuty. TRADING: Zatím si vedu celkem dobře, jsem sice mírně ve ztrátě a to především díky tomu, že jsem několikrát z různých důvodů (strach, chyby, nepozornost a podobně) vynechal výdělečné obchody. O víkendu si dělám vždy zpětné backtesty za uplynulý týden a podle tohoto testu bych byl přes tisíc dolarů v +, což mi dává útěchu v tom, že systém funguje, jen já dělám někde chybu. TRADING PSYCHOLOGIE: Ve středu jsem vynechal jeden (výdělečný) obchod, který následoval hned po jednom LOSE obchodu, než jsem se vzpamatoval (ještě mi to chvíli trvá se vyrovnat se ztrátou), tak během 4 minut se začal objevovat další obchod podle plánu. Snažil jsem se vypočítat v Excelu jak velký si mám nastavit PT a BE, ale úmyslně jsem to dělal velmi pomalu (dostal jsem strach mít hned další ztrátový obchod), takže jsem nakonec nestihl vložit nákupní příkaz. Vzal jsem si z toho poučení, jenže nejhorší bylo, že mám chřipku a tak jsem si nemohl jít zaběhat, a zbavit se napětí, a díky tomu se mi velmi špatně vyrovnávalo s tím, že mám sérií ztrát a ještě k tomu neberu obchody, které vydělávají. Nakonec jsem dostal depku a přemýšlel jsem, zda mi to obchodování vůbec stojí za ty nervy. Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem se přestal soustředit na to, co se mi nepodařilo a začal jsem se soustředit na to co opravdu chci a to je být obchodníkem na burze a překonat sám sebe, nejvíce mi pomohl citát od Billa Gatese: "Dělat co nejvíce chyb je pro růst důležitější než nedělat žádné". Díky, tomu, že jsem se soustředil na to co chci, tak jsem dostal nápad, jak využít CCI50 k filtrování obchodů (CCI mám zobrazenou neustále, i během BT, jen jsem k ní nepřihlížel). Nejdříve jsem otestoval provedené obchody v reálu a nevzal bych asi polovinu LOSE obchodům, ale jen jeden WIN obchod, celkem bych byl mírně v plusu. Nápad jsem otestoval i na vynechané WIN obchody a ty by prošly všechny, takže to vypadá velmi slibně. Na víkend mám v plánu projít celý BT (přes 250 obchodů) a zapsat si do Excelu, které obchody bych vzal a které ne a poté zjistit, jestli tato metoda má smysl.
 23. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Rob99: Podle první i druhé metody je můj profitfactor kolem 3, jestli jsem to správně pochopil, tak na jeden prodělaný obchod vydělám 3x u výdělečného obchodu.
 24. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  Marosis: Přesně tak jak píše Rob99, RRR nic neznamená, čím vyšší RRR tím většinou nižší %WIN. Já mám podle BT RRR 1:6,4, ale %WIN pouze 32% a %BE je 10%, takže 58% obchodů je ztrátových. Určitě to je a bude složité na psychiku, ale já věřím, že to nějak zvládnu a časem se mi určitě podaří mírně zlepšit moje %WIN. Rob99: Jak se počítá profit faktor? O tom jsem v životě nikdy neslyšel.
 25. katzz

  Katzz - můj obchodní žurnál a plán do budoucna

  TRADING PSYCHOLOGIE: - Největším nepřítelem tradera je strach, chamtivost a EGO. Protože zastávám filozofii, že vše jde nějak udělat, tak jsem si říkal, že než se snažit zbavit úplně strachu a potlačit svoje ego, tak bych mohl tyto emoce využít. - Jak na strach? Sám pro sebe jsem si vymyslel scénář, kdy se bojím neúspěchu, s tím, že neúspěch se dostaví pouze pokud nebudu dodržovat obchodní plán a pokud se budu snažit se ulívat nebo nebudu na sobě usilovně pracovat. - Jak na EGO? Zde jsem si řekl, že většina neúspěšných obchodníků nevydělávají, protože nemají disciplínu. Já chci být lepší než tato skupina traderů (a tím potěšit svoje EGO), a tak jediná možnost je dodržovat můj plán a pracovat na sobě. - Jak na chamtivost? Trhy dávají zisky náhodně, takže jediný možný způsob, jak ukojit svoji chamtivost, je být konzistentní v tom co dělám. Určitě Vám to bude připadat šílené, ale funguje to. V pátek jsem si zrovna říkal, je to obchod podle plánu, ale nevypadá pravděpodobně, že by obchod mohl vyjít a tak bych ho ani neměl vzít, jenže najednou se ozvaly moje emoce a přesvědčily mě, že jediné na čem záleží je můj obchodí plán. Sice obchod nevyšel, ale důležité bylo že jsem dodržel, co jsem si naplánoval. Svůj pocit ohledně obchodu jsem si k tomuto obchodu zaznamenal, časem se to může hodit. Jestli někdo nevěří síle podvědomí, tak si přečtěte knihy od Marka Douglase, zde popisuje příběh obchodníka, který nevydělával díky svému špatně nastavenému podvědomí.
×
×
 • Vytvořit...