Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...

mapler

Members
 • Počet příspěvků

  479
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 • Vítězných dnů

  1

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem mapler

 1. mapler

  Opce a dividendy

  zdravím, velmi pečlivě jsem si přečetl pravidla pro tuto část webu (diskuzi). Odhlédnu nyní od formulací zakázaného obsahu, který si provozovatel této diskuze nepřeje v příspěvcích zveřejňovat ("...příspěvky linkující nebo propagující konkurenční servery...."), protože by to bylo nesmyslné slovíčkaření a navíc si koneckonců majitel webu může dělat co chce, je to jeho věc a toto plně respektuji. Znovu opakuji, že se odpověď na některé otázky nedá jednoduše formulovat do pár řádků, což byl přesně dotaz, na který jsem odpovídal a bylo by únavné odpovídat na otázku psaním několikastránkového vysvětlujícího pojednání. Opční vlákna jsou několik let víceméně mrtvou záležitostí, takže je velmi málo pravděpodobné, že by na dotaz vůbec někdo odpověděl. Logicky jsem tak předpokládal, že odpověď bude spíše vítaná než podrobena korekci a úpravě, což mě (diplomaticky řečeno) velmi překvapilo. Myslel jsem si, že autor webu bude na tuto část diskuze, do které se navíc nijak nezapojuje (přestože ji vytvořil), nahlížet s větším nadhledem zejména proto, aby možná více ožila... Přestože jsem přispěl do těchto diskuzí na tomto webu téměř pěti sty příspěvky, nutí mě Vaše kroky k zamyšlení, nakolik se vůbec vyplatí namáhat se věnovat této diskuzi pozornost a nakonec také nelitovat času, které jsem ji v minulosti dal. Myslím si, a je to pouze můj osobní názor, že v současném opravu silném konkurenčním prostředí tradingových aktivit všeho druhu by nebylo špatné celou politiku tohoto diskuzního fóra přehodnotit a více ji "otevřít světu", aby nakonec ve své zahleděnosti do sebe sama nakonec nezůstala v nějaké pomyslné izolaci, když některé její části již takové známky silně vykazují.... :c)
 2. mapler

  Opce a dividendy

  To:Admin na jednoduchý dotaz nelze dát v některých případech jednoduchou odpověď, takže nechápu, proč byl můj komentář k příspěvku pavol1 Tebou opraven a Tebou zkrácen. vysvětlení důvodů by mě celkem zajímalo... díky :c)
 3. mapler

  Opce a dividendy

  zdravím, Assignment nemůžeš nijak přivolat nebo jej cíleně plánovat, protože je výsledkem Exercise. Můžeš se ale "vystavit pravděpodobnosti", že by mohlo takové přiřazení nastat dříve než například při expiraci v souvislosti s výplatou Dividendy na Ex-Dividend Day. Požadavek na Assignment nemůžeš nijak zadat, je to úkon, který musíš strpět, pokud o přiřazení někdo požádá tím, že zadá pokyn Exercise a ty budeš nějakou procedurou vybrán, aby jsi požadavek zadaného Exercise splnil. U mého brokera (Interactive Brokers) po zadání pokynu Exercise mám podklady ihned na účtu/nebo mi z účtu zmizí), kdežto výsledek přiřazení poznám až na druhý den - tato procedura s výběrem účtu k přiřazení probíhá v clearingové instituci (OCC) přes noc, její výsledek je pak patrný na mém účtu v našem časném ránu. :c)
 4. mapler

  Kupenie akcie cez opcie

  Ad1/ U vypisování jde primárně o získání Prémia, to je OK, jenom musíš znát odpověď na otázku, co budeš dělat, když sice získáš Prémium, ale cena klesne natolik, že to bude nepodstatné vzhledem ke ztrátě, jakou vytvoříš na Short Put nebo potažmo na přiřazených akciích Ad2/ 1/ Nákup 4x Long Put ATM a nákup 200x Long akcií do Delta Neutral. 2/Výpis OTM 2x Short Put pod strike Long Put. Získáš Prémium a budeš spokojen s přiřazením, protože získáš akcie za méně, než je strike Long Put, které je hedžují 3/ Současně výpis OTM 2x Short Call nad strike Long Put - získáš Prémium a budeš spokojen s přiřazením, protože prodáš již držené 200x Long akcie za vyšší cenu, než jsi je pořídil Toto je ale jen v hrubém nástinu bez patřičných nuancí...:c)
 5. mapler

  Kupenie akcie cez opcie

  Ahoj, "háček" je právě v tom, že musíš odhadnout, jaká bude cena akcie při expiraci vypsané Short Put opce, nic jiného. Musíš prostě potřebovat, aby cena akcie AAPL byla mezi hodnotou 259 USD - 260 USD, aby jsi získal akcie a mělo to smysl, a to je například ve čtrnáctidenním, měsíčním... horizontu (podle expirace opce) nemožné. Zkus si udělat backtest a uvidíš, jak se ti bude tato strategie na tebou vybrané akcii dařit. Pokud budeš sbírat Prémia, tak to bude OK, ale problém nastane, pokud se vypsaná opce dostane "do peněz" a cena nebude v požadovaném cenovém rozmezí, které dává smysl vůči vypisovanému strike (cena nabytí Long akcií). Vypisování Short Put opcí pro pořízení akcií má smysl a je to dobrá myšlenka, ale zcela v jiném obchodním konceptu, takto jednoduše to ale nijak extra nefunguje...pouze můj názor :c)
 6. mapler

  Kupenie akcie cez opcie

  Ahoj, pravděpodobně jeden z největších mýtů, jak vypisovat bezpečně opce. Výpis Short Put na strike 260 se ziskem Prémia je super, pokud se cena do expirace nepřiblíží k této ceně a Prémium mi zůstane, může být modelově +100 USD. Pokud se ale cena akcie začne pohybovat (klesat), tak musím vědět, že abych byl v této situaci OK, tak se cena nesmí dostat pod strike Short Put 260 mínus 100 USD, tedy pod 259 USD. To je téměř nemožné předpovídat k nějakému okamžiku expirace opčního kontraktu Short Put, cena může například klesnout na cenu 250 USD a na této ceně zůstat po dlouhou dobu (třeba i léta), vytvořená ztráta (nákup akcií za cenu strike 260) s Prémiem +100 USD při ceně akcie AAPL na úrovni 250 USD je -900 USD a nic se s ní nedá dělat. Argument, že budu proti těmto Long akciím vypisovat Short Call do Covered Call a umažu tak svou ztrátu není na místě - malá Prémia, možnost dalších poklesů ceny AAPL, atd...pouze můj názor :c)
 7. mapler

  OPCE

  zdravím, trial TOS opravdu končí po 60-ti dnech. Měl bych jednu radu. Pokud si v něm provedeš nějaké vlastní rozložení grafů, nastavení indikátorů...atd., tak je dobré v pravém horním rohu aplikace, v menu "Setup" uložit toto nastavení pomocí "Save Workspace As" pod nějakým názvem. Pokud si po šedesáti dnech vytvoříš nové uživatelské jméno, tak po spuštění "nového TOS" si původní nastavení "oživíš" kliknutím na jméno uložené Workspace z tohoto místa. TOS je dost intuitivní a skvělá platforma, které se téměř nic jiného nevyrovná, protože je zejména zadarmo pro testovací účely a disponuje historickými opčními daty. Stojí za to ji takto obnovovat. K obchodování tě nemusí mrzet, že nemáš u TD Ameritrade účet, protože mají celkem vysoké poplatky a k obchodování opcí tak velmi skvěle poslouží například IB (můj názor) :c)
 8. mapler

  OPCE

  zdravím, 1/ záleží na obchodním stylu, ale obchodovat bez živých dat mi přijde dost nevhodné, protože se můžeš připravit o podstatné části ceny nakupovaných/prodávaných opcí 2/ pokud se podíváš do specifikace opčního kontraktu na RUT, tak násobitel (Multiplier) je 100, takže pozorovaný kredit musíš vynásobit *100. Ve tvém případě by jsi získal +12 USD kredit, což také zhruba zobrazuje RiskProfile. Přenášení údajů do RiskProfile provázení nepřesnosti a zobrazoavná hodnota kreditu +12 USD je také zavádějící, protože pokud se podíváš do MaxLoss, tak vidíš -955 USD. Znamená to, že při rozsahu strike 1000 USD by jsi měl být schopen získat Prémium společně s útratou za komise +45 USD, protože -1000 USD je hodnota maximální možné ztráty :c)
 9. mapler

  OPCE

  zdravím, zkus www.financnik.cz/forum/read.php?16,265948, možná tě něco zaujme :c)
 10. mapler

  Interactive brokers

  Jeliman, přiznám se, že jsem ve spojení tvého diskuzního jména a obsahu dotazu nemohl odpovědět jinak, doufám, že to bereš jako nadsázku a možná můj slabý pokus o humor, určitě se nechci nikoho dotknout...má rada je být při vyplňování aplikace trošku Jason Bourne a údaje přizpůsobit ve tvůj prospěch, dneska děláš v bance zítra třeba někde na úřadě, tou bankou bych to tedy nějak nekomplikoval... :c)
 11. mapler

  Interactive brokers

  Ahoj Jelimane (už tedy ten nick mě pobavil, proto se omlouvám za níže uvedené, protože autor takové přezdívky si možná nic jiného nezaslouží ...), samozřejmě musíš uvést, že pracuješ v Em bance - pobočka Strakonice, protože tam se dozvíš spousty zákulisních informací ze světa vysokých financí, které následně zneužiješ k tomu, aby jsi se brutálně obohatil na úkor břídilů z Vól Strítu. Pokud budeš Jason Bourne a uvedeš o své identitě nesprávné údaje, tak tvůj spánek už nikdy nebude takový jako byl dřív, protože FBI bude každé ráno v černém SUV sledovat, kam že to vlastně jedeš do práce a pokud se prolátne, že namísto "construction services" (tedy nejsi malíř pokojů jak jsi uvedl v aplikaci) makáš na tvé své pobočce - tvůj osud je zpečetěn..... :c)
 12. mapler

  Opce a dividendy

  dynosWCH, ano, ve světle všeho výše uvedeného v tomto vlákně - short opce OTM = téměř jistota nepřiřazení :c)
 13. mapler

  OPCE

  o.volny tvorba Ask/Bid ceny je dosti komplexní téma. Nevím jak u IWM, ale u "exotičtějších opcí" které se běžně v nějakém větším objemu neobchodují, je běžné, že tvoje poptávka/nabídka po opčním kontraktu pohne s cenovým rozpětím Ask/Bid. Můžeš to například chápat tak, že Ask cena je "zbožné přání Market Makera" prodat kontrakt za takovou Ask cenu, to se mu ale samozřejmě nemusí podařit, pokud ale na jeho cenu přistoupíš, je otázkou "kdo je tady vítěz", to musí vyplývat s tvé strategie a tvého nastavení a očekávání realizovaného obchodu. Takže shrnuto, kde není konkurence v podávání nabídek, může si poptávková cena jakoby "dělat co chce"... :c)
 14. mapler

  OPCE

  Ntraveler, nerozumím termínu "pohyb opačným směrem", Iron Condor je nesměrová strategie, takže opačný směr je v tomto případě "protimluv", připoj screenshot problému, pak snad poradíme... :c)
 15. mapler

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  stivinek, ano je to tak, daň je 15%, pokud budeš mít dividendy z amerických akcií,, tak je ti daň sražena brokerem u výplaty, takže na účet dostaneš 85% dividendového výnosu. Dividendová akciová portfolia lze slušně řídit nebo chránit pomocí opčních strategií například Covered Call nebo Collar a tak jim postupně přidávat další případnou hodnotu... Zásadním problémem pak je, aby dividendový titul neprodělal na své ceně více než je utržená dividenda.. :c)
 16. mapler

  Broker pro opce

  galant, já ti mohu doporučit jednoznačně Interactive Brokers, je to ale jenom můj názor. Poplatky si najdi na jejich stránkách, jsou téměř bezkonkurenční. Co je ale největší plus je to, že pokud se budeš v opcích vyvíjet a budeš chtít využívat nějaké další například analytické nástroje, tak tento broker je v tomto hodně vpředu, co se týče fundování účtu, tak sice uvádějí nějakou částku jako minimální, ale pokud tam pošleš 5 k USD, tak to myslím bude také fungovat, pokud by to nefungovalo, tak si peníze vypůjčíš, dosáhneš požadovanou hodnotu a půjčené peníze si pošleš zpět a vrátíš, alespoň si vyzkoušíš, jak funguje vklad/výběr. Nebudeš mít povoleno dělat obchody, pokud budeš mít, tuším, méně než 2k USD, tolik alespoň za mě a samozřejmě ať se ti to všechno daří :c)
 17. mapler

  Broker pro opce

  galant, pokud se dobře dívám, tak 5 USD/opční kontrakt, to je z mého pohledu "zlodějina" pokud budeš obchodovat opce na nejfrekventovanější indexy, pokud se dále dobře dívám, tak 5 USD za nákup akcií, pokud za čtvrtletí neuděláš více než 150 obchodů, to je také katastrofa. Nevím k čemu ti bude kvalitní support, obchodovat budeš přece sám podle své hlavy, pokud se dívám na poplatkovou politiku tak Broker-Assisted příkaz tě stojí 25 USD...
 18. mapler

  Opce a dividendy

  Luo pokud se v ITM nachází za života opce na daném podkladu (AAPL např.) modelově 10.000 opčních otevřených kontraktů (včetně tvých, které tvoří IC na AAPL), tak pokud 1.000 držitelů této opce dá příkaz k exercise - potom z těchto 10.000 opčních otevřených kontraktů bude vybráno [bold]NÁHODNĚ[/bold] 1.000 pozic, aby byly assignment (to znamená 10%), 90% zbylých = 9.000 kontraktů zůstává v trhu open dále...
 19. mapler

  Opce a dividendy

  luo, pokud jsi si přečetl podrobně toto vlákno, tak ti nemohlo uniknout, že neexistuje tvůj přímý, jedinečný a originální obchodní partner, který je držitelem tvé Short opce. Toto všechno probíhá na algoritmech (náhodných), kterými se vybírá pro exercise něčí Long opce držitel Short opce na bázi náhodných výběrů. Protože již bylo řečeno, že nemá smysl provádět exercise Long opce pokud není "v penězích", tak tvá obava o přiřazení Short Opce se musí soustředit na okamžiky, kdy tvá Short Call je také "v penězích", potom platí vše, co bylo již výše uvedeno. Obecně řečeno: "Pokud jsi se svou Short opcí OTM - spi klidně - Assignment (přiřazení) nehrozí". ....a naopak pokud je tvá Short Opce ITM, můžeš přiřazení očekávat z mnoha důvodů uvedených výše, ale pokud se nejedná o období výplaty dividendy nebo o nějakou exotickou opci s nízkou likviditou, tak přiřazení téměř jistě nehrozí :c)
 20. mapler

  margin initial/maintenance

  galant, no jo, tak to mají blbě, zadej si spread do své platformy a podívej se, jaký margin je ti blokován...v TWS je to 100 USD. Je třeba si zvyknout na to, že ne vše, co je na stránkách burzy publikováno, je také ve skutečnosti pravda, smutné, ale realita....:c)
 21. mapler

  margin initial/maintenance

  galant margin je blokovaný ve výši maximální ztráty z tohoto obchodu, v tomto případě rozdílu mezi strike spreadu, který je vye výši 100 USD. To se stane v případě, že cena bude při expiraci vyšší než 114 USD (nad strke Long opce). Tento margin je stejný od uzavření obchodu do jeho expirace a po celou dobu obchodu se nemění, 10 spreadů ti tak zablokuje 1000 USD.
 22. mapler

  Opce a dividendy

  luo, rád bych ti "kvalifikovaně" odpověděl, ale není to možné, protože tato okolnost, tedy assignment se nedá nějak odpovědně měřit. Je totiž pro tebe jako držitele short opčního kontraktu určeno, aby jsi strpěl přiřazení, pokud budeš na základě nějaké procedury popisované v tomto vlákně vybrán, aby tvůj kontrakt byl výsledkem něčí exercise, tedy toho, kdo drží long kontrakt na stejném strike a stejné expiraci. Aby jsi mohl tomuto možnému přiřazení dát nějaký "pravděpodobnostní rámec", tak musíš vycházet ze skutečností, které vedou držitele takové Long opce k provedení exercise, a ty jsou před expirací za života opce zejména tyto, tedy z pohledu držitele Long opce: 1/ Long Call opce by měla být ITM, čím hloubějí, tím je pravděpodobnost vyšší (opce má malou deltu a málo prémia), pokud by jsi byl přiřazen na OTM opci, potom by jsi mohl poděkovat exesiserovi za to, že ti daroval prémium, zlikvidovat přiřazené akcie a znovu vypsat opci... 2/ Protože výsledkem exercise je u Call opce přivolání 100 x Long akcií, tak pokud tyto akcie nesou dividendu, tak toto dává smysl, tuto dividendu bývalý držitel Long Call opce po exercise zkasíruje 3/ Protože držení Short akcií je spojeno s povinností v případě platby dividendy tuto dividendu zaplatit, tak tradeři, kteří mají takové short akcie se jich masově před dividendou zbavují, protože takovými pozicemi bývají většinou zatíženy účty market makerů (MM), kteří rovněž mají na účtech ITM Long opce, tak jejich exercise se zbavují těchto short akcií, výsledkem takových masových exercise jsou právě tvoje případné assignment. 4/ V tomto vlákně jsem popisoval techniku "Dividend Plays" mezi MM, jejich výsledkem je také celkem předvídatelné assignment ITM short Call opce 5/ Každý další trader, který před dividendou drží ITM Long Call opci může například vyhodnotit, že výše získané dividendy, která bude výsledkem její exercise mu nejen pokryje úroky, které jsou spojeny s náklady na pořízení takové Long Call pozice, takže obecně čím větší Payout Ratio (výplatní poměr - cena akcie/získávaná dividenda), tím také větší pravděpodobnost, že bude taková Long Call ITM opce přetavena do akcií její exercise. 6/...a další motivy držitelů Long opčních kontraktů... Pro kompletní odpověď je nutno podotknout, že pokud máme ITM Short Put na Ex-Dividend Day, tak nám hrozí přiřazení z důvodů, že se tradeři zbavují svých Long akcií, které jim přinesly dividendu, a to tak, že provádí exercise svých ITM Long Put.... Na SPY jsem byl přiřazen na Short Call, která byla ITM, jedenkrát a to bylo právě v okamžiku platby dividendy (na Ex-Dividend Day), nelze z toho však odvozovat, že to je nějaká jistota, někdo zapomene provést exercise, někomu se to nehodí, viz motivy výše, navíc při tak obrovských obchodovaných pozicích je toto zapomenuté exercise možné. U velkých společností to platí obdobně. Abych to shrnul ze své zkušenosti, pokud je dividenda, tak cca z 80% lze předpokládat, že u ITM Short Call budete přiřazeni. U ostatních Short Call (držených v jinou chvíli) je to nepravděpodobné, ale možné, například díky Ask/Bid technice, jak jsem popisoval jinde nebo jiných důvodů, zase ale platí ta malá pravděpodobnost u obrovsky obchodovaných titulů, každopádně je třeba s tímto stavem alespoň mírně počítat :c)
 23. mapler

  OPCE

  o.volny odpovědět na tvou otázku je dosti těžké, protože toto nelze nijak předpovědět. Protože je přiřazení na tvé Short opci výsledkem toho, že někdo požádal o exercise své Long opce, tak k tomuto musel tento obchodník mít nějaký důvod, pokud se tedy bavíme o assignment před expirací. Většina držitelů Long opcí, pokud je ITM, tak se ji zbavuje prodejem před expirací (drtivá většina případů) na volném trhu nebo ji nechá automaticky exercised po pátečním Close, protože k tomu jsou nějaké důvody. Pokud pominu výplatu dividendy (viz odkaz na dividendové vlákno), tak jediným rozumným důvodem, proč bych prováděl exercise své Long opce (a tím způsobil z nějakou malou pravděpodobností assignment tvé short opce) je vysoký Ask/Bid spread na opci a malý Ask/Bid spread na podkladu. Na přiloženém screenu je vidět nějaká historická situace na akcii LVS (Las Vegas Sands) a její opční řetězec. V minulosti jsem pořídil Long Call 39 a dnes jsem se rozhodl, že obchod uzavřu, tato Long Call 39 je silně ITM, Podívám-li se na Ask/Bid spread opce Long Call 39 (Bid 2,37 - Ask 3,25), tak tuto opci bych zlikvidoval za Bid = 237 USD (je to modelová situace, takže by to byla mírně lepší cena, ale pro názornost...). Podívám-li se na Ask/Bid spread samotné akcie, tak tento je Bid 41,95 a Ask je 41,96. Takže Bid/Ask na opci Call 39 je cca 88 dolarů na 100 akciích je 1 dolar. Takže co udělám já. Půjdu a prodám Short 100 x akcie LVS za Bid = 41,95/ks. Na účtu budu mít 100 x tyto Short akcie a + 4195 USD Cash za jejich prodej. Okamžitě po této transakci provedu exercise mé Long Call 39 opce, na účtu mi zmizí okamžitě před chvílí prodané Short akcie, protože jsem si touto exercise přivolal (Call) 100 x Long akcií za cenu strike, tj za 39 USD/kus a samozřejmě hotovost za prodané akcie se sníží o hodnotu jejich nákupu = -3900. Celkem jsem tedy v plusu +4195 - 3900 = 295 USD. Je to tedy lepší výstup z pozice o celých 58 USD, a to jen díky tomuto, pro držitele Short opce 39 na LVS, "nepochopitelnému" exercise. Toto je jeden z možných příkladů, platí, že čím exotičtější podklad, tím větší Ask/Bid spread na opci a tím větší pravděpodobnost podle tvé otázky. Na podkladech, kde jsou tyto spready velmi těsné a je obrovské volume, tak toto téměř nehrozí, do hry totiž také vstupuje samotná procedura výběru přiřazovaného kontraktu (také popsána ve vlákně dividendy) :c)
 24. mapler

  OPCE

  o.volny pokud je tvá short opce ITM a nevyplácí se dividenda na podkladovém aktivu, je přiřazení velmi vzácnou událostí. Přiřazení je důsledkem exercise něčí Long opce, tomuto dotyčnému jde o získání podkladového aktiva. To v případě takových opcí jako je IWM nebo SPY téměř nehrozí. Pokud chceš hlubší ponor, tak navštiv a přečti vlákno www.financnik.cz/forum/read.php?17,259745 ... :c)
 25. mapler

  Opce a dividendy

  ideu, ne, není v češtině, je ale psaná velmi jednoduchou a srozumitelnou angličtinou :c)
×
×
 • Vytvořit...