Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...

TJ

Members
 • Počet příspěvků

  40
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem TJ

 1. TJ

  kdy začít obchodovat

  Pane Podhajský, děkuji:) Vaše reakce (respektive to, že jste na přímou otázku, jejíž jednoduché zodpovězení by situaci značně osvětlilo, neodpověděl) je výmluvnější, než jakákoliv slova. Ostatně, už některé donebevolající začátečnické chyby, které jsem i já, nezkušený mladý komoditní "cucák" bez problémů odhalil ve Vašich základních článcích svědčí o tom, že pravda je jednoznačně na straně p. Řepíka (že je reálný trader jsem si ověřil krátce před zakoupením jeho manuálu, Vaše mystifikace je bezpředmětná). Jeho nedávné reakci, kterou nyní považuji za přiměřenou, se ani trochu nedivím. Téměř bezmezně obdivuji ty, kteří něco dokázali a ještě jsou ochotni se o to podělit. Bohužel, Váš server je založen na principu "mezi slepými jednooký králem" a ač se Vám nedá upřít obrovské zapálení pro věc, měl byste zvážit, zdali přivádění spousty lidí do slepé uličky Vašimi evidentně nedostačujícími znalostmi a zkušenostmi stojí za to. Vlastně, možná jste to již udělal. Přestože k Vám již nechovám naprosto žádnou důvěru, či snad dokonce úctu, tímto se loučím a upřímně Vám přeji mnoho úspěchů. (Příspěvek je myšlen jako feedback, nikoliv jako urážka. Jak se k němu postavíte, to už je čistě Váš "problém") Jiří
 2. TJ

  kdy začít obchodovat

  petr: Pak mám tedy jedinou, poslední otázku: Začínal jste s komoditami u "kovboje"? (stačí mi odpověď ano/ne) (případné smazání tohoto příspěvku, mé registrace, nebo čehokoliv jiného respektuji)
 3. TJ

  kdy začít obchodovat

  Martinek: Mam na mysli onen "kovbojsky" manual (resp. manualy). Samozrejme to zalezi na uhlu pohledu, podle me je diky mnoha faktorum (predevsim jednoduchost a motivace tou povestnou premrstenou cenou) nejlepsi. Posledni dobou zjistuji, ze cim vice se k "jeho" strategiim vracim, tim jsem uspesnejsi. Ostatne na nem zacinali i autori tohoto serveru... Tato diskuze by nejspis nikam nevedla, proto je to moje posledni reakce. Pojdme se venovat necemu uzitecnejsimu:)
 4. TJ

  kdy začít obchodovat

  Martinek: Nechci porusovat pravidla diskuze a proto jen napisu, ze jste prinejmensim na dve mnohem lepsi "knihy" v CJ zapomnel:)
 5. TJ

  bezpecnost pocitace

  Bezpečnost PC je jeden z nejmenších problémů, které případně budete jako trader řešit:) Stačí legální Windows XP se všemi záplatami a dobrý firewall. Pokud nepoužíváte PC k prohlížení porna, stahování warezu apod, nemusíte mít ani antivir. Přístupové údaje mám šifrované TrueCryptem a jako heslo používám větu. Rozšifrování "brutal force" by při použití všech existujících PC trvalo několik miliard let... Vlastně ani nechápu, proč by se někdo snažil "nabourat" do mého účtu, když by tím jen nemálo riskoval a užitek z toho neměl žádný... Pokud nejste daytrader, připojení stačí téměř jakékoliv. Já používám už 3. rokem GPRS od Eurotelu kvůli mobilitě (a oceňuji i imunitu proti výpadkům proudu:) ) a ještě se mi nestalo, že bych se nemohl připojit. Kdyby došlo k nějaké neočekávané situaci a třeba bych se nemohl připojit zrovna když chci zadat SL, můžu zavolat brokerovi, který to udělá za mě.
 6. TJ

  zivotni styl

  Stručně: Typický den úspěšného tradera vypadá přesně tak, jak on sám chce:) Do jisté míry to platí pro každého člověka, jen si to většina neuvědomuje.
 7. TJ

  Riziko zadluzeni u brokera

  Zkus prohledat grafy toho, co chceš obchodovat a najdi největší gap. Sám uvidíš, že je prakticky nereálné dostat se do "mínusu". Ovšem kdyby ses tam přecejen dostal, pak to samozřejmě musíš zaplatit ty. Na závěr si dovolím podotknout - Neboj se ztrát, jsou prakticky jedinou cestou k ziskům a to nejen ve futures. Dokud nezemřeš, nebo neuznáš svojí porážku, nejsi poražen. Vždycky můžeš vstát a zkusit to znovu. "Obři často padají, ale červi ne, ti se jen plazí" (tuším R. Kiyosaki) :)
 8. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  Tak jsem byl svojí nepozorností opět parádně nakopnut mezi nohy. Přehlédl jsem se v kalendáři a myslel, že CBOT dnes normálně obchoduje... Doufám, že mě případný gap nebude stát moc peněz:)
 9. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  Elliottova Teorie Vln a Open Range - otevírací rozpětí. Prvních přibližně 20-30 minut po open, během kterých cena často skáče nahoru a dolů, než se trh "ustálí". O ETV i OR jsou tady myslím články. Těch 30 USD je čtvrtletně...
 10. TJ

  GRAINS - WHEAT (pšenice)

  gurky: Kde jste se tyto strategie naučil? Obchoduji také podle podobných "ukazatelů", ale musel jsem je nejdřív od nuly vypozorovat, nikde jsem o nich nic moc nečetl... Děkuji za případnou odpověď:)
 11. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  Tak, po dnešní close jsem v sympatickém profitu 100 USD (-25 broker). Dnes proběhla očekávaná intradenní minikorekce a díky ETV skončila 2 ticky od mého SL:). Ještěže jsem se skoro celou seanci udržel mimo PC, jinak by to asi nedopadlo dobře. Zítra by měl trh zase o něco spadnout. Vystupuji nejpozději 15 minut před zítřejší close, protože přes víkend, ještě navíc přes svátky v trhu nezůstanu. Po pondělním OR bych v ideálním případě znova naskočil short, ale nebudu předbíhat budoucnost.
 12. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  Já jsem včera prodal jeden lot za 2382 (3. tick od intradenní bariéry na 2390). Dnes mám SL na 2402. Taky to vidím na delší korekci (přibližně do května - když se podíváte do historie, skoro každý rok v květnu trh výrazně rostl), ale nevím, jestli se trh ještě jednou nepokusí prorazit resistance (v tom případě by se asi zastavil někde u 245, ale podle ETV by se už nic takového dít nemělo, jestli správně počítám). Jestli je tvůj systém OK, to bys měl vědět Ty:). Jinak asi je to překlep, ale nemůžeš vstoupit za 236,24, ale jen za 236,25 nebo 236. Počítáš s poplatky brokerovi? Ono se to nezdá, ale když se podívám do svého deníku, tak ze mě dostal za těch mých pár obchodů víc, než já z nejziskovějšího obchodu. Navíc i když neobchoduju, strhává si 30 USD "Quarterly service fee".
 13. TJ

  Vstup do pozice a typy burz

  Normálně by měl být SL příkaz předem zadaný brokerovi, který ho ihned exekuuje, pokud se trh té ceny dotkne. Mentální máte jen vy v hlavě ("když to spadne na 1504, tak prodám"), ale broker o něm neví a vystupujete nejčastěji za market když vidíte, že se k vašemu SL trh dostal. Moje praxe je taková, že trh spadne na můj mentální SL a já jdu koukat do grafu, jestli jsem náhodou někde neudělal chybu a není tam ještě nějaká blízká bariéra, kam bych mohl SL posunout. V tu chvíli už je trh zase o pár ticků níž a začne nesmyslný vnitřní souboj logiky s emocemi "ale to přece musí jít nahoru, dyť to vidim, ještě chvilku počkám, byla by to zbytečná ztráta..." na druhé straně "co děláš, už jsi měl být dávno venku, okamžitě vystup za market, moc dobře víš, že nedodržování plánu je jistá cesta ke krachu a největší chyba neúspěšných". V tu chvíli už jsem v (oproti plánované) dvojnásobné ztrátě, vzhledem k "velikosti" účtu jsem nucen vystoupit za market a jdu brečet do polštáře (nebrat doslova:) ). Absolvoval jsem to jednou. Byl jsem 600 USD v otevřeném profitu v pšenici, chtěl jsem vyzkoušet obchodování bez SL a postupně se trh dostal až ke ztrátě 220 USD. Málem mě odvezl Chocholoušek. Kdybych tenkrát normální SL použil, skončil jsem asi 400 USD v profitu. Ale ta zkušenost má pro mě daleko větší význam, než těch 620 dolarů, o které jsem přišel. Naučila mě mnohem pečlivěji plánovat ztráty... Co se týče odchylek podle burz, o tom bohužel nic nevím. Obchoduji jen Wheat a Corn na CBOT a v budoucnu (až to účet dovolí) chci přidat High Grade Copper COMEX. Zkuste si najít grafy od různých burz a uvidíte...d
 14. TJ

  Vstup do pozice a typy burz

  Studovat všechny nástroje rozhodně nedoporučuji. Já s tím kdysi začal a zakrátko jsem v tom měl takový guláš, že jsem nevěděl, co mám vlastně dělat. Nastudujte základy obchodování (principy obchodování, čtení grafů, obchodní příkazy a podobné věci) a poté si vyberte jeden jednoduchý systém, na jehož ovládnutí se zaměřte... Doporučil bych vám jednu "knížku", která je k úspěšnému začátku ideální, ale nechci (a nejspíš ani nemůžu:) ) tady rozsévat reklamu. Jinak mentální SL bych na začátek nedoporučoval, i když záleží na Vaší psychice. Potom máte tendenci věřit, že se to přece ještě "musí" obrátit a snižujete ho až do margin callu.
 15. TJ

  Vstup do pozice a typy burz

  Obchodovat se tak určitě dá, ale pravděpodobně Vás to bude stát dost peněz. Že něco dlouho roste neznamená, že to bude růst i zítra. Já mám takové zkušenosti (naštěstí jen papírové), že když do nějakého obchodu vstoupím tímto způsobem, krátce po mém vstupu se cena obrátí proti mně. Navíc jestli nemáte s obchodováním zkušenosti, nebudete vědět jednu veledůležitou věc - kdy máte vystoupit. Cena neporoste do nekonečna - jak poznáte, že se trend obrací? Jestli na to máte čas, zkuste se dobře naučit číst nějakou jednoduchou formaci, prostudujte money-management a samozřejmě základy obchodování samotného. Vypusťte všechny složité teorie, ukazatele a podobné věci. Pokud nejste ten typ člověka, který se roztřese kdykoliv by mohl přijít o peníze, k vydělávání peněz na burze Vám to úplně stačí.
 16. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  vinter: Děkuji:) Samozřejmě to záleží na Vás, ale já bych po takovém pohybu v pozici přes víkend nezůstal. Dělám to velmi nerad i když jsem profitu a trh jde jasně mým směrem. Možná ještě také půjdu long, ale teprve až trh potvrdí proražení té dlouhodobé bariéry, u které to v pátek docela přesně otočil... Do té doby to vidím spíš na short.
 17. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  BOML: Podle toho, jak se zrovna trh hýbe. Když je příkaz odbavován při takovém tom (v kukuřici častém) dlouhém převalování mezi 3-4 ticky, většinou není slippage žádná, nebo jen 1 tick. Ale když se příkaz odbavuje v nějakém větším a rychlém pohybu, můžou to být třeba 3. Předevčírem jsem zrovna nedostal slippage při vstupu vůbec žádnou a při výstupu (market) 50 USD, ale to bylo hned po open kdy musí být na parketu obrovský bordel, zvlášť po reportu. Cena navíc skákala každých 5 vteřin. Horší je třeba pšenice, tam občas dostávám takovou slippage, že bych brokerovi nejraději strhnul komisi:). Asi před dvěma týdny mě stála jen slippage ve dvou obchodech (2x RT) v pšenici 112 USD, ale to se trh opravdu hýbal... Není to asi brokerova chyba, ten příkaz je na pitových trzích odbavován "ručně", takže to nějakou dobu trvá. Někdy zadáš příkaz koupit za market, když je cena třeba na 2304 a když se ti ihned po zadání příkazu objeví potvrzení o zadání, už na něm stojí Last tick: 2310...
 18. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  vlastas: Děkuji za kritiku:). O té zprávě jsem věděl, upozorňoval mě na to i broker. Ale je pravda, že takový pohyb jsem rozhodně nečekal a myslel jsem, že přijde až v průběhu seance. Příště budu opatrnější:)
 19. TJ

  Jak komodity ovlivnily můj osobní život

  Mě trading taky změnil. Dalo by se říct, že dost výrazně. Mám-li k sobě být tvrdý (jakože se to většinou vyplatí) - dříve jsem byl obyčejný flákač, který se nedokázal přimět k ničemu smysluplnému. Když koukám na své kamarády, možná je to v "pubertě" normální, ale jsem si jistý, že to co mě změnilo jsou komodity. Nebylo to ale tak rychlé, změnilo mě až to, že jsem začal ztrácet peníze a věděl jsem naprosto přesně, díky čemu se tak děje (viz výše). Začal jsem dodržovat určitá "logická" pravidla (v komoditách se to opravdu výrazně vyplatí a čím víc to aplikuji i na normální život, tím víc si myslím, že to neplatí jen na burze). Také jsem začal svojí slaboučkou postavičku každý den posilovat. Ač jsem se o to v minulosti pokoušel, nikdy jsem nevydržel déle jak měsíc. Teď už to dělám 6 měsíců a dostavují se první výsledky. Také ve škole jsem se zlepšil, i když to nebylo potřeba a považuji to za neúmyslný "vedlejší účinek" tradingu. Dříve jsem se koukal z okna a přežíval do posledního zvonění, teď jsem ten promarněný čas začal využívat tím, že pozorněji poslouchám, co říká profesorstvo. V poslední době mě pobavil hodinový projev ředitelky, která vykládala o tom, že vysoká škola vede neomylně k vysokým penězům. Je zvláštní, že ona má podle jejích slov vysoké školy čtyři a je chudá jak kostelní myš. Nechci tím říct, že škola je na nic, sám chci jít na VŠE. Ale vím zcela určitě, že k bohatství sama o sobě nevede. Poslední dobou na sobě také pozoruji silně liberální myšlení, z něhož se často rodí pro někoho "extrémní" myšlenky. Připadá mi, že společnost stále tvrdě žije ve spoustě zažitých mýtů, které nemají logický základ a jsou tady jen proto, že "to tak prostě je". Absolutně nejsem výbušná povaha, jsem naprosto klidný i když na mě padá barák a když je nejhůř, říkám si, že jsem jen jeden člověk z 6 mld a vlastně jsem už za těch několik málo let života prožil tolik krásného, že to stálo za to, kdyby to teď mělo skončit. Ovšem obchodování mojí psychiku nevídaně rozbouřilo, takže jsem si také "musel" zavést deník pocitů po vzoru zdejších článků. Dneska to přineslo první pětisetdolarový úspěch:). Přesto si myslím, že hledat v penězích štěstí je nesmysl. Je to takový nekonečný běh, který běží obrovská spousta lidí a neuvědomují si, že lépe než teď už nikdy nemusí být (válka, rozmnožení nějakého viru, nastolení totality (mám tedy pocit, že cosi takového v ČR právě probíhá, i když ne tak rychle)). Přesto nejsou nešťastní, pořád se mračí, jsou nespokojení a ženou se za něčím, co neexistuje. Nechci se vzbudit v 70 letech a zjistit, že jsem svůj život naprosto promarnil během za bohatstvím, které mi mělo přinést kýžené štěstí. Já jsem velmi šťastný už teď. Občas sice vypadám jako magor když ve mě vybouchnou emoce štěstí a začnu se smát, ale je mi to jedno, jelikož názory někoho, kdo mě nezná a na kom mi nezáleží, mě příliš nezajímají. Až vydělám dost peněz v komoditách (neúspěch se nepřipouští, když se do něčeho dám, tak neuteču), s rozmyslem je investuji a budu se snažit držet náklady na svůj život rozumně hluboko pod výnosy z investic. Myslím, že takový přístup má docela slušnou šanci k vybudování finanční svobody (=nemuset pracovat a přesto Žít), i když je to samozřejmě běh na dlouhou trať. Naprosto nechápu své kamarády - všechny nabyté peníze (ať už od rodičů, nebo vydělané na brigádách) ihned utratí za hovadiny jako cigarety, trávu, alkohol nebo v lepším případě za elektroniku, která má po měsíci poloviční hodnotu, místo aby investovali do své budoucnosti. Přitom už jsem se to několika lidem snažil vysvětlit. Odpovědí bylo, že na investování nemají peníze. Neumí si odepřít cigarety výměnou za lepší budoucnost. Naivní, hloupí...ale konec konců je to jejich problém:) No, to je zase příspěvek "za všechny prachy":))
 20. TJ

  GRAINS - CORN (kukuřice)

  Ááááááááááááááách ANOOOOOOOOOOOO!!!!! ANO ANO ANO ANO ANO!!!!!!!:)))))))) Omlouvám se, ale uff.....:) Včera jsem otevřel po dlouhé době long pozici CK6 za 2256.... ANOOO!!!!!:) A dnes ji za 2360 těsně po open ukončil:) Tluče mi srdce jako nikdy předtím:))) Chápete ten šok, když máte tak malinký účet, že to stačí už jen na 2-3 obchody, celou noc nespíte a doufáte, že trh otevře alespoň jeden tick v profitu a pak si těsně po open vyšokovaně prohlížíte číslici 500 USD profit???! Myslel jsem, že se někde stala chyba... Každopádně to nekompromisně přelétlo můj nejoptimističtější PT, takže jsem ihned zavřel za Market, přestože si myslím že ještě poroste... Nikdy jsem ještě neuzavřel obchod v tak velkém profitu a ještě tak rychlý, tak prosím omluvte mé rozrušení:))))) Dnešní open vytáhla můj účet z velkého průšvihu:)) Z velké části díky tomu, že jsem se poučil z předchozí vlny neúspěchů zaviněných totálním selháním disciplíny. Tento obchod jsem naplánoval a do puntíku dodržel...tedy až na to uzavření, které celkem výrazně přelétlo můj PT:)) Jdu slavit:))
 21. TJ

  Elliottovy vlny

  radim: Třeba to vidím špatně (koukám do hodinových grafů CK6 a nevím přesně jaký časový úsek jste nakreslil), ale myslím, že CK6 je na začátku 3. vlny a vyveze se na ní někam kousek za 2340. Na 2274 je také intradenní double bottom, který je u podobně se pohybující pšenice (WK6) ještě silnější (opírají se o něj čtyři hodinové bary). No, uvidíme:)
 22. TJ

  Elliottovy vlny

  Mimochodem mi ta situace na denním grafu WK6 připadá jako konec (3. část fraktálu) předposlední a začátek poslední vlny impulsu, ale s jistotou to netvrdím:)
 23. TJ

  Elliottovy vlny

  hrabal: nemusíte se přeci omlouvat, vůbec to tak nevyznělo. Žasnu nad kultivovaností tohoto fóra, žádné další ani z poloviny tak vyspělé na českém internetu neznám:) Tak se asi po dvouměsíční pauze blíží můj další obchod - zítra možná půjdu long WK6, jediné co mi trochu vadí je ten dnešní intradenní double-top, ale spodní bariéra na 3584 vypadá silnější. Elliotovu teorii využívat nebudu, na to se zatím rozhodně necítím, ale moje "stará" strategie mi říká, že by to nemuselo dopadnout zle:) Taktéž přeji všem hodně úspěšných obchodů a především psychickou pohodu Jirka
 24. TJ

  Daně

  kbtm: Přesně tak mi to vysvětlila i "moje" účetní - sociální a zdravotní pojištění se z těchto příjmů nepočítá, protože se daní srážkovou daní. Brali jsme to dokonce před měsícem ve škole:) - co se daní srážkovou daní, z toho se už podle zákona o daních žádná další daň neodvádí. Nazývá se to myslím "Příjmy ze zahraničního kapitálu", ale tím si nejsem přesně jistý, přecejen mám z účta za dvě:). Jinak důchod mě opravdu nepálí, nemyslím, že bych se této sociálnědemokratické "jistoty" někdy dožil. Mnohem raději si svojí budoucnost zajistím sám:)
 25. TJ

  Elliottovy vlny

  hrabal: Abych řekl pravdu, mě to ten den moc vtipné nepřišlo:) Já EV znám jen z financnik.cz. Jsem student obchodní akademie a jak bych to řekl - není to moc náročné, doma nemusím do školy dělat prakticky nic. To znamená, že za týden toho díky hromadě volného času stihnu v historických grafech vysledovat tolik, co zaměstnaný člověk za dva měsíce. Nevěnuji se ale všemu, na co narazím - začínal jsem u jednoduchých formací a pak jsem na pár měsíců emigroval ke všem možným indikátorům jenom proto, abych se mohl zase vrátit k tomu nejjednoduššímu. Už jsem myslel, že zůstanu do smrti věrný double top/bottom a S/R úrovním, které mi jsou nejsympatičtější, ale EV jsou natolik fascinující, že jsem neodolal. Možná se nakonec zase vrátím zpátky a budu pokračovat po S/R dálnici, ale proč to nevzít objížďkou a nepoznat něco nového. Vaše sestra je tedy přesně můj případ...pro mě je při takovém způsobu obchodování každá, byť sebemenší korekce neskutečně deprimující i když v podvědomí vím, že je zcela normální. Končí to tak, že po close vstanu s roztřeseným ukazováčkem (celý den klikajícím na "refresh data") ze židle a i když jsem ve velkém profitu, jsem nespokojený, protože to přece mohlo být ještě o celých 100$ (4 komise, 70 litrů benzínu, nebo 50 šunkových baget) lepší.
×
×
 • Vytvořit...