Jump to content
Co nového? Mé kurzy

Dagobert

Members
 • Počet příspěvků

  206
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem Dagobert

 1. Dagobert

  Zacatecnicke nejasnosti :)

  To pavoda: Já mám zkušenost takovou, že na virtualu se sice vyplní order pokaždé, ale pokud chci prodávat či kupovat opce okamžitě, lze to pouze za market cenu. Což je oproti reálu nevýhodné a někdy tento rozdíl činí na jediném kontraktu i 200 USD. Člověk je zbytečně ošizen. Reálné obchodování je mnohem výhodnější, protože mohu u opcí použít walking limit a začít s nejvyšší cenou. Např. takto: Chci prodat na trhu pozici (balík opčních kontraktů), která má BID 21.00 a ASK 23.80. Zadám start cenu (23.80) a end cenu (21.00), velikost kroku (např. 0.28) a dobu jak dlouho má order být na trhu (např. 5 sekund). Takže na trhu bude 5 sekund cena 23.80. Za tu se pravděpodobně order nezrealizuje, takže systém automaticky na dalších 5 sekund nabídne na trhu cenu 23.52 atd. dokud nedojde k realizaci. Dle mých zkušeností se mi podaří prodat či koupit většinou za +- mid. V tomto případě by to bylo za 22.40 minus poplatek (13 USD) a čistého bych tedy dostal 2227 USD. Na virtuálu by to bylo 2100 minus 15 (v reálu mám na poplatcích slevu) a tak bych dostal 2085. Rozdíl je v tomto případě 142 USD. Což při několika desítkách obchodů měsíčně dělá už velký rozdíl. Proto je walking limit velmi užitečný nástroj. U cen akcií je to jedno, spready mezi BID a ASK jsou od 1 do několika centů. U dražších akcií jako třeba PCLN jsou vyšší, ale to řeším limitním příkazem. Hodně úspěšných obchodů přeji.
 2. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Pravda, hudba a trading jsou dva odlišné světy, ale asi bylo trochu štěstí, že mě od malička fascinovaly dvě věci. Hudba a matematika. Od matematiky je blízko ke statistice a jakékoliv činnosti kde se počítá a pracuje s čísly. No s jsme u tradingu, kde se člověk doslova válí v číslech a grafech. :-)
 3. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Nikdy jsem netrvdil, že žiji v ČR a že jsem něčí zaměstnanec. Mým koníčkem je hudba a v posledních letech jsem napsal a prodal několik muzikálů. Píši na zakázku (a aranžuji) i jednotlivé písně a dělám korepetice (klávesové nástroje) na CD v nahr. studiích. To je celé tajemství jak jsem si před pár lety našetřil na nový startovní kapitál 50K USD. :-) Teď už je obchodování skutečně na obživu a hudbu mohu dělat bez stresu jako koníčka.
 4. Dagobert

  OPCE

  Souhlas s radim2. Účet už není zrovna malý (pravděpodobně na české poměry, v USA bych byl jistě žabař) a nedokáži pozice, informace, trh a dění ve světě nesledovat. Této práci se věnuji cca. 12 hodin denně (od začátku premarketu ve 14h SEČ do 2h ráno, kdy začíná japonská burza). V dopoledních hodinách očkem sleduji jak se vyvíjí DAX. Pozice upravuji a zavírám zejména ve čtvrtek a v pátek. Do nových vstupuji většinou v pondělí a v úterý. Středa je většinou pozorovací. Otevřeno mám stále 10-20 různých pozic, diverzifikace je důležitá. To radim2: Pochybovat nemusíš, můj čas je příliš drahý na to, než abych tu naprázdno plkal hlouposti. :-) Už dříve jsem zmiňoval, že jsem byl několik let neúspěšný a přišel o několik stovek tisíc USD. Nevzdal jsem to a našel si svou cestu (opce), která je zisková a vyhovuje mi. Součástí trvalého růstu je zásada, že vždy vyberu podstatně méně než vydělám. Jen tak může růst účet pomaloučku exponenciálně. Prostě se rád podělím o zkušenosti, napíši názor nebo si přečtu moudro někoho jiného. Ostatně, na českém webu je pramálo míst, kde si člověk může pokecat o opcích, tradingu, apod. Tak ať se nám všem daří.
 5. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Nástrojů na backtestování bude asi mnoho, doporučuji www.finviz.com nebo www.optionsxpress.com - možná ale někdo poradí sofistikovanější službu/produkt/systém/software/platformu. Také vřele doporučuji sledovat na youtube toto: www.youtube.com/user/tastytrade1/videos A projít si celý jejich archiv. Týdně přidávají 5-10 videí, backtestují různé strategie a povídají si o tom. Je to dost zajímavé, dívám se pozorně na každé jejich video. K mým 2% týdně: Je to vlastně 10 USD čistého z každých investovaných 500 USD (jsem na sebe přísný, snažím se, aby se mi celý účet hodnotil alespoň 1.5% týdně, proto mi dobré obchody průměrují i "ležící" cash a/nebo slabší týdny). Například u rozumného Iron Condora, do kterého pustím 10K USD, je 200 USD skutečně reálných. Příklad: IC PCLN (earnings má za sebou) weeklys exp. příští pátek, včerejší close podkladu 1271.78 CALL strana výpis 1340, nákup ochranné opce 1360 - získané prémium 250 USD (počítám MID cenu, za tu se mi daří prodávat/kupovat prakticky pokaždé) PUT strana výpis 1185, nákup 1165 - získané prémium 125 USD Spread 20 USD x 100 x 5 kontraktů = margin 10000 USD Komise: 5 x 4 x 1.25 = 25 USD Získané prémium celkem 375 minus poplatky 25 = 350 netto. A jsem na 3.5% zisku. Sice za 9 dní (pokud uzavřu pozici příští pátek před expirací a oželím nějaké drobné při zavírání pozice) nebo za 12 dní, pokud nechám přes víkend expirovat. I tak slušné na to, že jsem nechal akcii prostor nahoru skoro 32 USD a dolu skoro 87 USD. Dolu jsem nechal větší prostor proto, protože jsem na PCLN trochu bearish a předpokládám mírný pokles ceny akcie. Je to hodně o výběru vhodných titulů. Přeji hodně úspěchů.
 6. Dagobert

  Striker

  Záleží na tom, o jaké poplatky se jedná. K čemu se vztahují. Mě zajímají čistě opce a akcie. Například u OX platím za opční kontrakt 1,25 USD a za akcie (otevření či zavření pozice) 9,90 USD - neomezené množství. U opcí k tomu ještě pár centů další fee (asi poplatek burze, který broker odvádí) jinak nic víc. V poměru k výnosům jsou poplatky naprosto zanedbatelné a ani je moc neřeším (jen čas od času se divím jak velkou sumu to dělá třeba za rok). Systém mi tak jako tak nabízí při zadání orderu vždy částky netto. Takže si nemusím s poplatky lámat hlavu.
 7. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Neřekl jsem, že NIKDY. :-) Je to ale riskantní, pokud jsou zvolené striky blízko ceny podkladu. Já také vypisuji před earnings, ale strike znatelně vzdálené. Konkrétně titul MCD určitě ne. Ale např. PCLN, na obě strany 120-150 USD naked put & call od aktuální ceny podkladu není problém. Správně podotýkáš, že prémia jsou před earnings tučná. Toho lze využít. Proto si ale volím striky daleko od ceny podkladu s nízkou deltou. Někde jsem již dříve psal, že mi stačí zisk 2% týdně. Nechci zbytečně riskovat. Chamtivost člověka zadupe. :-)) Každému ale vyhovuje jiný přístup a každý si vybírá jiné tituly. Proto jak píše tom_czr, musíš najít svou cestu (napřed testováním, pak "ostrými" zkušenostmi), která Ti bude nejbližší.
 8. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Pravděpodobně jsi vypsal putku/y před earnings (22.07. BMO) a to je dost riskantní počin. Ale stalo se. Takže buď najít vhodnou expiraci a strike a přerolovat... nebo Nechat se přiřadit (pokud věříš, že se MCD v dohledné době zase zvedne) a vznikne long pozice s nezrealizovanou ztrátou. Pak lze vypisovat covered callky dokud se pozice nezbavíš. Expirace a strike je opět na Tobě. Pokud bude call strike menší než 100 (pořizovací cena akcií při přiřazení), je dobré vypsané opce řídit, aby nevznikla nechtěná ztráta. Při strike 100 a vyšších není co ztratit. :-)
 9. Dagobert

  Opce a dividendy

  Info to all: "Walking limit" využívám u brokera OptionsXpress. V platformě je k dispozici cca. půl roku.
 10. Dagobert

  Opce a dividendy

  Pozorně jsem si přečetl první příspěvek tohoto nového vlákna a je super, že jsi ho založil. Všichni se máme stále co učit a při vyměňování zkušeností není co ztratit. Lze jedině vzájemně získat. Měl bych malou připomínku k bodu Exercise. K tomu spreadu při prodeji opce. Ano, takovéto spready (4,70 - 5,80) jsou u opcí zcela běné. Osobně bych ale určitě neprodával za market a věřím, že Ty také ne (prodejem je pak dosažen nejmenší možný zisk daného momentu). Používám walking limit. Tedy v Tvém případě by mi systém nabídl 1 kontrakt k prodeji za 5,80 a po centech by pomalu na trhu klesala má nabídka až k oněm 4,70. Časový interval si můžu zvolit od 2 sekund výše. Dávám většinou 10 sekund a cenu nastavuji po 0,05 krocích. Nejhůře za mid price se mi order vždy vyplní, někdy i lépe, protože se během doby třeba pohne cena na trhu (resp. celý spread) v můj prospěch. Takže v tomto případě bych na těch cca. 120 USD zisku byl tak jako tak i bez obstrukcí s přiřazením, dividendou atd. Když vypisuji třeba IC PCLN, walking limit mi při větším počtu kontraktů ušetřil mnohdy i několik tisíc dolarů oproti marketu. Máš s walking limitem zkušenosti? Někdy se skutečně prodej/výpis opce realizuje za překvapivě výhodnou cenu. Jinak, vedro je skutečně ve střední Evropě všude (i dále). Dejme si něco osvěžujícího ať nezdechnem a ať se dožijem pondělního otevření trhů. :-) Zdar ziskovým obchodům.
 11. Dagobert

  Opce namísto akcií ve swingových obchodech?

  Je to přesně na povaze a strategii obchodníka. Každý máme jiný přístup a každý sneseme jiné riziko. Osobně spekuluji s rizikovějšími tituly, mám rád tučná prémia. Na velké výkyvy podkladu jsem připraven a počítám s nimi.
 12. Dagobert

  OPCE

  To saguaro: Předčasné přiřazení je v tomto případě nepravděpodobné. Kupující zaplatil prémium (380 babek za kontrakt) a proto jsou akcie za 40 v danou chvíli pro něj nerentabilní. Jeho break even je až na ceně 43,80. Nad touto cenou začne být pro kupce opce zajímavé event. předčasné uplatnění. Osobně bych předčasné přiřazení ze strany kupujícího přivítal. Svůj kýžený zisk získám ještě před expirací a prachy mohu investovat do něčeho dalšího. :-)
 13. Dagobert

  Opce namísto akcií ve swingových obchodech?

  Záleží na ceně podkladu, volatilitě atd. Také, zda market makeři vytvoří u více striků Bid a Ask. Nějak bych se tím ale netrápil. Na opčním trhu je tolik možostí. :-)
 14. Dagobert

  OPCE

  Zdravím všechny, celkově mi to nepřipadá jako špatná úvaha, respektive špatný krok toto: "Zdravim, čo je tam podla teba špatne ? 8.9. 2009 nákup 100 ks akcií za 42,73 a hneď nato vypis Oct 40 call za 3,80. Alebo pomylil som sa ?" Když koupím akcie za 4273 a vypíšu call za 380, strike 40, není co ztratit. Pokud podklad bude v době expirace kdekoliv nad 40, stejně vlastně prodávám jakoby za 4380 a jsem tedy 107 USD v zisku na každých sto akcií. Je to imrhin 2,5% zisk. Pokud se dostane akcie pod 40, zůstane mi podklad (a s ním pak dál dle libosti naložím), ale získám tučné prémium 380 za každých sto kusů akcií. Můj break even je v ten moment na ceně 38,93 (42,73 minus 3,80). A jedu dál... Dodatek: Poplatky jsem nezahrnoval, jsou to v podstatě drobné (např. já bych za takový obchod zaplatil 11,15 USD v případě 100 ks akcií a 1 call kontraktu, v případě 1000 ks akcií a 10 call kontraktů 22,40 USD, atd.....). Je to zajímavá strategie v případě, že člověk sice akcii koupí na long a vypíše callku/y, ale třebas akcii tolik nevěří a čeká v době expirace propad. Pak je za to odměna ve formě vyššího prémia. Podklad se stejně dřív nebo později vrátí nebo naředíme cenu a během toho můžeme stále vypisovat kryté callky. V tomto případě třeba strike 39. Zůstane celé prémium a ještě 0,07 USD na akcii. Nebo klidně opět trochu ITM jako v prvním případě. Prémium nám stejně break even posouvá níže a níže každým novým výpisem. Toť čistě můj pohled na věc a jak bych pozici řídil já, osobně je ale covered call pro mě drahá strategie vzhledem k poměru margin/výkon (zisk) portfolia.
 15. Dagobert

  OPCE

  To zaciatocnik1: Zajímal by mě ten screen ať to můžem prodiskutovat. :-) To Klatic2: Stop-lossy nepoužívám. Řídím se aktuální situací na trhu, neustále sleduji hodnoty svých pozic a nejen to. Ale pokud IC nabídne přes 60-70% zisku ještě dost dlouho před expirací, zavírám přes limit nebo walking limit a otevírám nové pozice (tím myslím třeba jiné tituly, které mám předpřipravené, že do nich vstoupím, denně si vše přepočítávám a rozhoduji se znovu na základě nově získaných informací z trhu).
 16. Dagobert

  Můj první obchod

  To zaciatocnik1: Zatím mi vychází průměrné roční zhodnocení +82,7% před zdaněním. Pravděpodobnost, že se obchodník zdokonaluje a vydělá si víc tu jistě je, ale při mojí osobní strategii jsou zisky víceméně ohraničené. Mají určitý strop, jen s obrovským štěstím bych např. mohl nějaký rok vydělat kolem 213% (tj. 10% měsíčně). Zřekl jsem se zbytečného riskování. První rok obchodování byl nejslabší, od druhého roku je to tak nějak -+20% kolem toho průměru. Je také potřeba počítat s tím, že každý rok, měsíc, týden, den či hodinu nabízí trh jiné příležitosti. Trend může být medvědí, býčí, neutrální... záleží na tom jak člověk dokáže určité situace uřídit. Proto se obecně nedá říct, že když budeme obchodovat desítky let, zákonitě poroste naše roční zhodnocení stabilně. Pro mě je úspěšný ten rok, který mi pokryje náklady na život, daně, sežehne inflaci a ještě mi alespoň malinko zbude navíc.
 17. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  To 3ddi3: Pondělní spread bych přeroloval. Středeční bych vůbec ve středu neotvíral. Bylo to už moc blízko. RUT vyklesal v uplynulém týdnu dost. Pokud je středeční už na světě, také rolovat. Určitě bych nechtěl inkasovat ztrátu. Upozornění: Neručím za případné zisky či ztráty způsobené mým zde zveřejněným názorem. Každému vyhovuje něco jiného, proto je to čistě můj názor co bych udělal já. :-)
 18. Dagobert

  Můj první obchod

  To stefano: Mohu odpovědět přímo: Ano, díky tradingu (myslím tím momentálně probíhající, tedy úspěšné období) jsem si zlepšil životní úroveň jako nikdy předtím. Pořídil jsem si dalšího potomka, zlepšily se vztahy v rodině a trading mi i vyselektoval přátele a známé. Mám mnohem více času a jak zde již zaznělo v některém příspěvku, burza má jasná pravidla a není problém s bonitou protistrany. Vydělané peníze jsou do pár dní na účtu, pro mzdu si tedy člověk vlastně může dojít do jakéhokoliv bankomatu kdykoliv potřebuje. Pracovat lze odkudkoliv, stačí respektovat časové pásmo, ve kterém se obchoduje. V neposlední řadě se mi i zlepšil všeobecný přehled, protože člověk musí sledovat mnoho událostí a informací z celého světa. Osvojení si několika cizích jazyků je pak samozřejmostí.
 19. Dagobert

  Můj první obchod

  To stefano: Zajímavý životní příběh. Vskutku je rozhodnutí opravdu na každém a individuální. Mohu popsat jen svůj názor a jak to cítím já. Spousta lidí může mít jiný názor. Co člověk, to individuální přístup. K akciím jsem začal inklinovat na konci minulého století. O opcích, futurech a forexu jsem v té době ještě neměl ani potuchy a dokonce jsem zvolil brokera (nebyl zrovna v té době moc výběr), přes kterého šlo akcie pouze kupovat (tedy long). O shortování se mi mohlo jen zdát. Přišel jsem o všechny peníze (několik stovek tisíc Kč). O pár let později mě to přitáhlo znovu. Byl už k dispozici rychlejší internet, lepší platformy i počítače... přesto jsem opět přišel o vše (tentokrát miliony Kč). Matematika mi vždy šla a v logických testech mi pokaždé vychází IQ 140-150 (Oficiálně mi v Mense naměřili 144). Řekl jsem si tedy, že když to dokáží jiní, nezůstane mi trh nic dlužen, prostě příjdu na jádro pudla a budu prosperovat. Důležité bylo to, že jsem se nenechal odradit. Kdo po neúspěších už nikdy nezačne, nic už na burze nevydělá. Mám ekonomické a hudební vzdělání a chci se věnovat více skládání hudby a cestování. To ale vyžaduje finanční nezávislost a nenáročnost způsobu vydělávání peněz. Proto bylo mé rozhodnutí jednoznačné, když jsem konečně před pár lety přišel na způsob jak být pomalu, ale trvale v zisku. OPCE! Dělat práce, která nese peníze, ale člověka nebaví... to časem člověka začne opravdu uhlodávat. Takže je to o tom, jakou má vlastně člověk představu. Pokud máte podnikání, které má celkovou hodnotu např. 50 milionů a dobře Vás uživí, v dnešní době je to na zvážení, zda má takové podnikání význam. Tolik starostí (nemovitosti, zaměstnanci, vysoké daně, závist líných a zlých lidí kolem atd.). Dal jsem do kupy nějaké peníze a začal. Měsíční zisk je kolem 4-8% při rozumném riziku a možnosti dobře uřídit ztrátové pozice. Jediné co potřebuji k práci je kvalitní připojení k internetu a počítač nebo tablet. V dnešní době jsou to náklady v podstatě minimální a lze obchodovat z jakéhokoliv místa kde je člověk online. Třeba z pláže nebo z příjemného hotelu nějakého krásného města. Daně z kapitálových výnosů jsou 15% takže není co řešit. Mít tedy to avizované podnikání v hodnotě 50 mil., neváhal bych a vše prodal. Za takové peníze lze již (za třeba 5 mil. Kč) pořídit vilu u moře. Dalších 1-2 mil. si nechat cash jako rezervu a také aby člověk nějakou dobu nemusel vybírat zisky z účtu. Zbylých cca. 43 mil. Kč honem na spolehlivý účet na burzu. Za několik dní už se vydělává (např. na týdenních kontraktech) a i při zisku pouhých 2% měsíčně přiskakuje na účet postupně kolem 200 tis. Kč týdně. :-) Bez zaměstnanců, bez hádání se na úřadech... s notebookem a drinkem v ruce. Pár hodin práce denně. Tyto počty jdou upravit dle počátečních fin. možností každého člověka. Proto jsem si zvolil tuto cestu. Trh mě naučil neriskovat zbytečně, nepřeobchodovat se, nebýt chamtivý. Přeji uvážené rozhodování a hodně úspěchů do budoucna.
 20. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  To dane: Díky za zajímavé výpočty a data. Dostačující podmínkou jen zmiňovaná delta samozřejmě není. Pouze pomůže při rozhodování vstupu. Trh celkově je vlastně každým okamžikem (když se obchoduje) nepředvídatelný, resp. neexistují technické ani fundamentální 100% záruky, že se dané aktivum pohne tam či onam. Vše je otázka nabídky a poptávky. Backtestování různých strategií je jistě zajímavé, ale není v něm zahrnuto reálné řízení pozic, dennodenní chování obchodníka reagujícího na trh. 10K účet lze pohodlně diverzifikovat pomocí 2-4 weeklys Iron Condorů. Rezervní cash vidím kolem 10% účtu. Můj výpočet 1% zisku z celého účtu je myšlen takto: Začnu řekněme s 10000 USD. Za týden chci mít na účtu alespoň 10100 USD. Pokud tedy otevřu 2,3 či 4 IC a nechám si nějakou cash (buying power), celkově po odečtení poplatků předpokládám týdenní zisk minimálně těch 100 USD. To je velmi reálné. Další týden staruji s 10100 a po týdnu chci mít alespoň 10201... musím tedy vydělat netto alespoň 101 USD. Jelikož nedovolí trh člověku takto exaktně postupovat každý týden, jsou zisky různé a když se zadaří silnější týden, je naděláno na nějaký ten týden slabší. Obecně ale platí, že 1% je za rok 1,01 na padesátoudruhou, tedy cca. 1,67769. Účet by měl mít tedy hodnotu minimálně 16777 USD (zaokrouhleno). Pokud bych si celý zisk vybral, po odečtení 15% daně zbyde cca. 5760 USD. Čistého po odečtení fees a daní jsem na více než 57,6% p. a. To je vše teorie a v reálu vše záleží na chování trhu a na chování tradera samotného. Zkušenost mi ale praví, že vezmu-li např. ten SPX s +-3% weekly, 1% je relativně legrace. Jelikož otevírám IC někde kolem MID, prakticky pokaždé je zisk po odečtení poplatků o několik promile vyšší než 1%. Tím se tvoří rezerva. To samé platí i u dalších zajímavých titulů. Nezřídka je čistý weekly zisk více než 2% i při širokém rozpětí křídel IC.
 21. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  Jj, 3ddi3 má pravdu. Dá se říct, že čím větší účet, tím menší/rozloženější riziko. Co se týče poplatků, platím 1,25 USD za kontrakt. V poměru k získaným prémiím jsou tedy naštěstí titěrné.
 22. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  To zaciatocnik1: Covered call je také zajímavá strategie. V kombinaci s weeklys ideální. Dělám ale spíše covered put. Např. u UVXY a VXX. Takže se nechám pomocí vypsané naked call přiřadit a pak se zbavuji podkladu vypisováním putek. U UVXY a VXX to funguje dobře, protože dlouhodobě trvale padají.
 23. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  To 3ddi3: To dělám průběžně také. :-) Podle možností. A chamtivost není úplně dobrá, je zničující. :-)))) To zaciatocnik1: Pokud si to trh nasměruje dolů, jupí... vyřeší se mi call strana a putku řeším pak podle potřeby podobně. Stále je důležité nechat si platit za čas a sosat stále prémia. Dlouhodobě je to výnosné.
 24. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  Rozumím, v podstatě máš naprostou pravdu. Ale naštěstí je to takto: a) je velmi malá pravděpodobnost, že při takto širokém rozpětí nohou IC trh dorazí k mým strikům a budu ATM, v horším případě ITM b) pokud se tak stane, roluji s malým vyšperkováním... rotahuji spread a tím si zvyšuji prémium (sice mě to stojí na chvíli větší kapitál, ale procentuálně mi to vlastně nevadí, stále beru slušný zisk), takže není třeba na call straně už 2020/2030, ale po rolování třeba 2025/2045 - když se podklad vrátí, lze spread zase zúžit a uvolnit si kapitál Ano, na weeklys jsem ztrátu nezažil, protože jsem v případě průseru roloval. A dodávám (což potvrzuji Tvá slova), že takto samotná strategie pondělí/pátek nestačí. Dříve či později člověk musí doplnit o naked short straddly, VIXy apod. Možností je mnohem více, popisuji jen jaká diverzifikace je pro mě zajímavá a která nese zisk. :-)
 25. Dagobert

  Směrové opční strategie.

  Roluji, když je v den expirace nebo den před expirací jedna strana ATM nebo ITM. Většinou o týden, někdy o dva. Vždy tak, abych víc získal než obětuji při rolování. Otevírání obchodů je napínavé, protože jak píšeš, spready mezi BID a ASK jsou velké. A tím spíše u IC, kde otevíráme 4 nohy najednou. Moje platforma to řeší elegantně, je k dispozici tzv. WALKING LIMIT. Např.: Při vyplnění tabulky mnou požadovaného IC mi systém vypočítá konečné BID a ASK. Je to třeba 0.30 a 0.90. Obrovský spread. Cena 0.30 je vlastně market. To bych ale byl hlupák, kdybych na to skočil a ošidil se. Nastavím walking limit, protože chci vypsat/prodat logicky za co nejvíc. Vyplním tedy další malou tabulku: Platforma mi hodí na trh nejprve cenu 0.90, za kterou se mi to pravděpodobně neprodá, ale co kdyby. Nastavuji si interval "slevy" a čas jak dlouho chci cenu na trhu mít. Takže když neklapne 0.90 po dobu třeba 20 sekund, platforma sama nabídne cenu např. 0.86 po dalších 20 sekund. A tak dále dokud nenajdu protistranu. Jak píšeš, většinou se ceny spárují někde kolem MID. Výhodou je, že cenu nemusím hledat a ručně měnit a nejlepší možnou mi to najde samo. :-)
×
×
 • Vytvořit...