Jump to content
Co nového? Mé kurzy

Malcikk

Members
 • Počet příspěvků

  297
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem Malcikk

 1. Obchodování obecně se věnuji od léta 2006, daytradingu pak od podzimu 2006. Stále jsem v mínusu, u mě to není ani tak psychikou jako spíš neschopností postavit si robustní OS. Ale hlavní je to, že se neustále posouvám dál, takže se k profesionálnímu tradingu zákonitě musím časem dopracovat a to se taky stane.
 2. Malcikk

  KDO JSME A CO DELAME

  jkr, ač pozdě, připojuji se také s největší možnou poklonou - více se k tomu asi nedá dodat. Také podporuji tu myšlenku pomoci lidem v nouzi. O něčem podobném jsem také uvažoval, ale zatím jen v teoretické rovině, protože do finanční nezávislosti mám ještě daleko. Ale to se poddá :) Každopádně držím nadále palce!
 3. Malcikk

  Price action

  danek: Ten třetí obchod, ten se mi moc nezdá. Trh prakticky vůbec ráno 7:30-8:30 nerespektoval ten pivot, a přesto na něm vstoupíš na RR? Funguje ti to dlouhodobě? Jinak hezké obchody. Mně jsou DT/DB proti srsti, radši chodím do trendu na RR, ale jak je vidět, tak to v pohodě funguje :)
 4. Malcikk

  Price action

  pioneer.64: Platforma i data jsou stejná, dokonce i některé demo platformy umí tak nějak jakž takž nasimulovat slip. Problém je s psychikou. Jak napsal 911, dokud nezkusíš, nepochopíš. Na demu se vše zdá jasné, ale v reálu najednou začneš pod lupou sledovat každý detail grafu, všechno začneš příliš hrotit a jelikož jsi tyto drobné informace na demu vůbec nesledoval a teď najednou je sleduješ, tak se v tom začneš ztrácet a najednou vůbec nevíš, co máš dělat. Druhá věc je pak problém "vidět vs. chtít vidět". Když tvé emoce chtějí udělat obchod, tak si vždycky najdou, jak si ten obchod zdůvodnit. Stejně tak když obchod udělat nechceš. Ale je toho mnohem víc o té psychice, chce to si o tom přečíst nějakou literaturu, doporučuji Douglase a také průvodce od Finančníků. Tím nechci říct, že by ti to automaticky nemělo jít - třeba já s přechodem na live moc velké problémy neměl. Tím nechci říct, že by to šlo 100% hladce, nějaké komplikace se objevily, ale nebyla to otázka života a smrti a během chvíle jsem je vyřešil a zatím se to drží. Ale to je individuální záležitost, každého ovlivňuje něco jiného. Také je to hodně o systému - třeba u mě je to hodně zásluha jasně definovaných pravidel, které mi nedovolují téměř žádnou interpretaci. Jakmile totiž není třeba interpretace, tak je hned půlka problému vyřešená.
 5. Malcikk

  Studium - zadost o radu

  Jj, nejblíž asi bude zmíněný IES UK a taky FFÚ VŠE. Ale můžu vám garantovat, že z informací použitelných v reálném tradingu se na ani jedné z těch škol nedozvíte ani ň. Na IES jsem ve druháku a jediné, co jsem se zatím o trzích dozvěděl, je, že jsou efektivní, že technická analýza nefunguje, a že na žádných trzích nejde konzistentně vydělávat víc, než je dlouhodobý růst burzovních indexů. A na VŠE, co vím z doslechu, je to úplně stejné :) Ale je pravda, že člověk může tíhnout k ekonomkám, protože ač nemají s tradingem nic společného, přecijen k němu mají nejblíž. Potom lze opravdu doporučit obor Finance, finanční trhy a bankovnictví na IES nebo obor Finance na FFÚ VŠE. Já samozřejmě doporučuji to první, protože tam chodím a hlavně protože IES všeobecně v žebříčkách mezi českými ekonomkami vede. Ale člověk nesmí mít problémy se středoškolskou matikou, protože pokud má, tak neprojde ani přes první semestr.
 6. Malcikk

  JAK SE TO DELA

  Pěknej klip, už jsem si to pustil asi pětkrát a pořád si to zpívám :) Chtěl jsem se zeptat, kdo jsou ty zbylí čtyři pánové? Jsou to taky tradeři?
 7. Malcikk

  Joe Ross

  Jardo, když už s Rossem kombinovat nějaký indikátor, tak zkus radši Bollinger Bands. Ze dvou důvodů: jednak se narozdíl od oscilátorů zobrazuje na obrazovce na stejném místě jako cena, proto tě to donutí sledovat nejen indikátor ale i jeho interakci s cenou. To je nutná podmínka k tomu, aby ten indikátor člověku vůbec k něčemu byl. Woodieho styl schovat cenu a sledovat jen samostatný indikátor je naprostá pitomost (ale pro mě za mě, kdo si hraje - nezlobí :)). Druhý důvod je ten, že podle BB dle mého nejlépe uvidíš, kdy se trh hýbe a kdy je naopak v congestion (podle toho, jestli jsou pásma od sebe nebo u sebe). A congestion je pro obchodování Rosse a vůbec ceny jedno z nejdůležitějších. To je ale jen můj názor, s BB nemám nejmenší zkušenosti. Tak jako Swen jsem všechny indikátory vyházel, protože jsem zjistil, že mi berou jakékoliv naděje na profitabilní systém. Chart is a chart is a chart.
 8. Pěkný článek, plný souhlas, ale zásadně nesouhlasím s P.S., konkrétně že povolání v oblasti ekonomie a financí jsou zbytečná. Důvody: 1) Studuji ekonomii, takže zde musím hájit "svůj" obor (jen pokus o vtip :)). 2) Být odborníkem v oblasti ekonomie nebo financí nemusí nutně znamenat, snažit se něco předvídat. Samozřejmě, řada ekonomů žije v domění, že určité matematické modely jim umožní předpovědět, co se bude tehdy a tehdy dít. To pochopitelně není pravda - přesně z důvodů, které jsou popsané v článku. Ovšem to, že se o to někdo na poli ekonomie pokouší, neznamená, že ekonomie je špatná. Není o tom, snažit se věštit budoucnost, ale o tom, jaká přijímat rozhodnutí v přítomnosti. Práce ekonoma spočívá ve schopnosti analyzovat statistická data, pochopit, co znamenají, dát je do kontextu s dalšími aspekty daného problému a s dlouhodobou situací, a na základě toho přijmout co nejlepší a nejpřínosnější řešení/rozhodnutí v dané oblasti, ať už jde o cokoliv. A samozřejmě odhad pravděpodobnosti úspěchu daného řešení, stejně tak jako velikost a rozložení rizika, k tomu neodmyslitelně patří. Patří k tomu i schopnost celé toto rozhodování dělat s těmi správnými nástroji a se správnou dávkou selského rozumu a zkušeností z praxe. Pokud je ekonomie dělaná tímto způsobem, tak je to jedno z nejklíčovějších samostatných povolání, které v rozvinutém světě existují, a v takovém případě i adekvátně finančně ohodnocených (ne jednorázově jako v případě popsaném článku, ale dlouhodobě). To samé platí o oblasti financí. Takže je třeba rozlišovat, které užití ekonomie člověk má na mysli. Samozřejmě předpovídání budoucnosti jiné než velmi krátkodobé (např. přibližná míra inflace příští měsíc) je k ničemu, v tom souhlasím.
 9. Malcikk

  Breakout systémy

  Možná by bylo vhodné se jednak podívat, ze kdy je příspěvek, na který odpovídáš, a jednak svoje přispívání na fórum rozmělnit do menších a častějších fází místo těchto monstrózních vln jednou za několik měsíců.
 10. Malcikk

  Triple Screen - Update

  Zdravím Libice a všechny ostatní. Je super, že se to tady v tomto vlákně zase rozběhlo. Pozitivní myšlení je to hlavní (i když teda zatím jediné - protože zatím reálně neobchoduji), co jsem v obchodování objevil. Pozoruji, že ačkoliv se reálné věci v mém životě nijak dramaticky nezměnily, přesto jsem šťastnější a mám ze života větší radost od té doby, co jsem se začal snažit pozitivně myslet. Myslím, že za toto vděčím svému ročnímu pobytu v USA tři roky zpátky, kde jsem byl extrémně nešťastný, úplně na dně, a proto mi skutečně (jak píše Libic v tom prvním článku) nezbývalo nic jiného, než jako poslední možnost zkusit změnit své myšlení. Nešlo to hned, ale poměrně rychle bylo vše daleko hezčí a zbytek pobytu v USA se mi líbil. V tomto přístupu jsem pokračoval i po návratu do ČR, kde jsem najednou pozoroval, že mám nějak víc kamarádů než před svým odjezdem (přestože fakt, že jsem je rok neviděl, by nahrával spíš opaku). Ve škole jsem udělal rozdílové zkoušky, abych nemusel opakovat ročník, který jsem byl pryč - opět věc, od které mě všichni odrazovali s tím, že naprostá většina lidí je neudělá. Mně to nějak extrémně těžké nepřišlo - a opravdu to není tím, že bych byl génius :) Velký podíl na tom mají rodiče, kteří mě k pozitivnímu myšlení začali vést mnohem dříve, pochopit jsem to ale musel sám mnohem později. No a díky pozitivnímu myšlení jsem si i aktivně začal hledat příležitosti, jak se stát velmi bohatým a úspěšným člověkem. Několik jich selhalo, pak jsem se ale dostal k tradingu, o kterém vím, že se ho naučím a že v něm dosáhnu toho, co chci. No a pozitivní myšlení mi samozřejmě funguje i v tradingu. Člověk se nikdy nenaučí tolik jako když si prostě sedne na zadek, otevře si grafy, a začne se do nich koukat, a kouká se do nich desítky, stovky hodin. Hledá závislosti, zkouší, přemýšlí, systematicky postupuje. Netrápí se s tím, že něco hned nefunguje - věří, že to fungovat bude, pokud se tomu dostatečně bude věnovat a bude mít otevřenou mysl (dříve jsem například zavrhoval Rosse s tím, že pro intraday jsou to naprosto nefunkční metody - nyní se k němu čím dál víc vracím se zjištěním, že když se k tomu člověk pozitivně postaví a pokorně se učí, co ty metody znamenají, tak se jedná snad o to nejlepší, co bylo kdy o tradingu napsáno). Takže v současné době mám díky výše uvedenému pocit, že po roce a půl hledání jsem si našel to pravé, čemu rozumím, co je můj "svatý grál", co nádherně funguje (snad to vydrží), co nyní papertraduji a co začnu obchodovat live, jakmile přesvědčím svojí hlavu, že má dodržovat systém :) Takže moje motto, které mi fungovalo i v životě i (doposud) v tradingu, je: (1) ve všem být systematický, (2) na všem hledat to pozitivní, (3) myslet v pravděpodobnostech.
 11. Malcikk

  JAK SE TO DELA

  Mě se líbily dvě jeho věty: "Even though I've been doing this for 8 years, no one takes me seriously" a "Go away, mom, I'm losing my money!" :D A ten jeho provokativní ksicht... si akorát koleduje, aby mu někdo jednu natáhnul :) Dobře mu tak, že je ve Státech pro smích. Už jsem se divil, jak takového kreténa mohou řadit mezi ty ostatní, co v tom seriálu vystupovali.
 12. Malcikk

  JAK SE TO DELA

  Lukáši, díky za videa. Zatím jsem zhltnul dva díly. Fakt super motivace. Úplně na mě dýchla ta americká atmosféra. Ono to sice vypadá, že to je hrozně dramatizované (ta muzika na pozadí atd.), ale sám jsem se měl možnost přesvědčit, že muzikou to opravdu není :) Obzvlášť v NYC. Je to prostě ta nejvyšší liga a má to svoje kouzlo, a v tradingu obzvlášť. Jinak jsem také rád, že mi někdo konečně vysvětlil, jaký je smysl short sellingu. Je to motivace k hledání negativních informací, které by jinak trh měl tendenci ukrývat. Což je i vyvrácení tvrzení, že short sellers byli odpovědní za krach 1929. Dělali prostě svojí práci a odhalili ohromnou bublinu a nadhodnocení akcií. Ale překvapilo mě, že tam říkali, že ve Francii se nedá shortovat - je to pravda??
 13. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Tester11x: Pokud se vyloženě nechceš věnovat teorii digitálních filtrů, tak doporučuji cokoliv "adaptive" obcházet velkým obloukem. Je to poměrně tvrdá věda a není to zrovna lehké. Rozhodně se nejedná pouze o "přepínání" periody CCI. Adaptivní indikátory se dělají s pomocí několika, často i několika desítek, koeficientů, které je třeba neustále ladit a optimalizovat, podle toho, jak se mění cykly v trzích. Nemá to nic společného s diskrečním obchodováním, naopak má to všechno společné s AOS. Diskrečně to fungovalo za dob J. M. Hursta, v současných trzích se mi to aplikovat nepovedlo (pokud někomu jo, nechť se ozve, zajímá mě to). Důvodem je myslím to, co tvrdí Joe Ross - že je evidentní, že cykly v trzích jsou, nikdo ale neví, jak dlouho se udrží a kdy se změní, proto je těžké podle nich obchodovat. Ostatně i pro softwarové zjišťování cyklů se používají poměrně komplikované a drahé programy. Jestli tě to pořád bere, tak čti Johna Ehlerse. Příjemnou zábavu :D
 14. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Airmike - opravdu poslední reakce: nemám důvod se snažit chovat jako kdokoliv na tomto fóru. Psaním těchto příspěvků ztrácím čas, který bych jinak věnoval například koukání do grafů, kterému jsem se tento víkend vůbec neměl čas věnovat. Tento web mě dostal k tradingu. Spoustu jsem si z něj vzal, nyní už si z něj nic neberu a několik měsíců se učím sám a diskutuji pouze s několika dalšími začínajícími tradery, soukromně. Nikdy jsem nic nedal zpátky. Plánoval jsem si, že začnu dávat zpátky, až budu sám konzistentně vydělávat. Nicméně jsem cítil, že v tomto vlákně mohu přispět už teď, proto to dělám. Kdo řeší otázku 120/130 není hlupák. Já jsem to několik měsíců řešil taky. Pokud pojem "kravina" nováčky od podobných otázek odradí, ušetří si několik měsíců bezcenné práce. Nebo aspoň drtivá většina z nich. Motley - souhlas s každým slovem. Já jsem skeptický i k adaptivním indikátorům. Také jsem se pár týdnů zajímal o digitální filtry a Johna Ehlerse, a vzdal jsem to. Jednak na to inteligenčně nemám, a jednak digitální filtr není nic jiného než nějaký indikátor, který se násobí různými koeficienty. A zase nikdo neví, jak se ty koeficienty budou měnit, jak se bude měnit signal-to-noise ratio apod. Takže je to stejné, jako vybírat periodu indikátoru, která se později, až se trhy změní, může ukázat jako nevhodná. Vydělávat s tím dle mého jde, ale je třeba k tomu přistoupit stejně jako ke klasickým AOS - neustále optimalizovat, ladit, přizpůsobovat atd. Martin_12 - nevyžaduji, aby mi můj názor někdo vyvracel :) Ale vyžaduji, aby když se mnou někdo nesouhlasí, to podložil věcnými argumenty. Proto jsem to tak napsal. Jinak můj názor na fixní PT je obsažen v Motleyho příspěvku. Nejsem přítelem čehokoliv fixního. Chápu, že v trzích neplatí žádná dogmata, přesto si myslím, že jedno platí: Cokoliv fixního v lepším případě ochuzuje tradera o lepší profity, v horším případě je příčinou přeoptimalizace a rizika, že systém přestane časem fungovat. Je na každém, jak s tím naloží, nicméně já nejsem ochoten toto (zejména to druhé) podstupovat. To, že se trhy mění, je fakt, a žádná exaktní měřítka na ně nemůžou platit. Např. Woodie musel přestat v chatroomu obchodovat ESko, protože se prostě stalo tak zašuměným, že to, co na něm fungovalo dřív, na něm nyní nefunguje.
 15. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Airmike: Bývalo by stačilo, kdybys včera v reakci na můj příspěvek zvolil trochu slušnější tón, a nemusela ta diskuse takhle skončit. Každopádně už se to nikam nevyvíjí - takže jelikož svůj pohled (za kterým si stojím a který zatím stále nikdo nevyvrátil nějakými věcnými argumenty) už jsem napsal hned v prvním svém příspěvku, dále se už účastnit nebudu. Leda pokud by se ta diskuse začala ubírat nějakým konstruktivnějším směrem. Zajímalo by mě, proč když se po dlouhé době objeví kvalitní a věcný příspěvek (který když člověk nepochopí, tak se podle mého názoru na 99% nemá šanci pohnout dále), to vždycky skončí takovým flame. Je pravda, že obsah těch prvních příspěvků se člověkovi těžko přijímá. Já jsem se před mnoha měsíci účastnil diskusí s tomnesem, Libicem, 911 a dalšími, kteří mi radili v zásadě podobné věci, které jsem teď popsal já, a reagoval jsem stejně podrážděně. Vůbec se nedivím, že hodně z nich se na přispívání vykašlalo. Kdybych byl otevřenější a pracovitější, mohl jsem už dnes stabilně vydělávat. Místo toho se teprve teď začínám cítit, že mi určité situace v trzích dávají smysl, a tedy teprve teď dodělávám svůj systém. Netřeba dodávat, že mě čeká ještě velmi dlouhá cesta těch následujících několika týdnů papertradingu, a hlavně pak přechod na live, což je ještě x-krát náročnější.
 16. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Ještě tady Motley zmínil psychologii, když jsem psal předchozí příspěvek, takže doplním: psychologie je samozřejmě také strašně důležitá a nedám dopustit na knihy Marka Douglase a také na Průvodce psychologií od Finančníků. Emoce jsou pěkné mrchy - i když má člověk např. systém, který končí každý den v plusu, tak i těch pár hodin, které člověk musí čekat a dodržovat disciplínu, aby se do toho plusu dostal, umí být pěkně dlouhé. Člověk by fakt potřeboval svatý grál, aby ty emoce přestaly fungovat. Je ale pravda, že mám na tomto fóru dojem, že se všude (s výjimkou toho, co jsem nazval "kraviny") řeší jen psychika, a že to občas trochu odvádí od samotného obchodování...
 17. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Airmike: Několikrát jsem si přečetl svoje příspěvky a bohužel nevidím, že bych říkal něco jiného... možná jsem svůj názor více rozvedl, ale v zásadě mluvím stále o tom samém. Jestli člověk bude brát ZLR do 120 nebo 130 bodů, nebo jestli bude posouvat na BE po 10 ticích nebo 15, nezmění jeho výsledky řádově o nic víc, než je bude měnit neustále se měnící chování trhu. Stačí, aby se vyplnila "soukromá prognóza" Tomáše Nesnídala o tom, že trhy budou více volatilní a více jako na horské dráze, a výsledky všech systémů se změní mnohem více, než je změní pár bodů na CCI stupnici. Nebo stačí, aby člověk byl nucen přejít z ERka na ten nový index, který bude jeho náhradou v Chicagu, a je to to samé. Naopak když se člověk bude snažit aspoň do určité míry pochopit, jaké typy pohybů mají všechny trhy za všech situací tendenci dělat, jak se to projevuje, a co se za nimi zhruba skrývá, tak se může dostat úplně do jiných dimenzí. A to, že se trhy stanou volatilnějšími, nebo že se stanou více hektičtějšími, ho nemusí vůbec zajímat. Tohle jsem se snažil stručně vyjádřit ve svém prvním příspěvku. Pokud to z toho nebylo pochopitelné, tak se omlouvám a děkuji za upozornění, stále mi to ale pochopitelné připadá :)
 18. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Airmike: Myslím, že ti naprosto uniká téma tohoto vlákna. Nikdo tady nezpochybňuje filtrování vstupů a money-management. Co se snažím říci, je, že jakákoliv pravidla, podle kterých člověk obchoduje (včetně filtrů pro vstupy a včetně velikosti SL, způsobu posouvání SL atd.), je nutné mít podložené vědomím toho, co trhy dělají a jaké jsou za tím síly. A je třeba, aby to měl nacvičené, nakoukané a přizpůsobené. Aby si uměl představit, co tam dělají ti býci a medvědi. Nechat ovlivnit své nákupní nebo prodejní rozhodnutí pár body na stupnici CCI, to je opravdu jako hodit si korunou. Takový rozdíl nemá nic společného s tím, co se v trzích děje. Stačí, když se v data feedu ztratí pár ticků, svíčka má o dva ticky jiné close, a indikátor o těch kritických pár bodů poskočí. Trhy nelze schovat do pouhých čísel a rovnic. Nikdo neříká, že čísla a rovnice (indikátory) nemohou pomoci, ale filtrovat podle takových striktních pravidel, to si těžko umím představit. Proto říkám, že řešit rozdíl mezi CCI 120 a 130 je kravina. Správný přístup podle mě je, učit se odhadnout, jak je trend silný. Jestli už ho uteklo hodně, nebo jestli je to teprve první korekce, a ještě po nějakém proražení z velkého chopu. Jestli je v cestě nějaká S/R. Atd. atd. Pak se s nějakými směšnými pár body na CCI nemá smysl zaobírat. Uvádím příklad CCI, ale platí to obecně pro jakékoliv rozhodnutí, ať už na indikátoru nebo na ceně. Stejně tak posun na BE a veškerý další MM. Co raději posouvat na BE při dosažení první malé S/R na 1TF? Co raději když se CCI začne dostávat do extrému? Co raději dávat trailing stop pod uskutečněné korekce? Posun jestli po 10 nebo 15 ticích je opět pouze hra s čísly. Rozhodnutí na základě ATR, to už je mnohem lepší. Ale i tak, umístit PT podle ATR striktně např. při longu na 750, když vidím, že na 749.7 je S/R, také není zrovna šťastný přístup. Takže ještě jednou - nezpochybňuji nic jiného, než zkoumání nějakých nic neříkajících čísel a nedoporučuji nic jiného, než hledání svého vlastního přístupu, který se zakládá na logice, zdravém rozumu, a schopnosti se přizpůsobit tomu, co trhy dělají. Ohledně AOS - také je nezpochybňuji. AOS fungují, ale vyžadují úplně jiný přístup, úplně jiné zázemí než má většina lidí tady. AOSy je třeba průběžně ladit, a to není zrovna lehké. Sám jsem se jimi zabýval více než rok zpátky, a výsledek nebyl nic jiného než několik měsíců práce, kterou jsem pak mohl hodit do koše. Pokud chci svými příspěvky nováčky od něčeho odradit, pak jsou to AOS. Jistě se mezi dostatečně velkým vzorkem nováčků najde pár jedinců, kteří by si v něm našli to své, ale naprostá většina stejně nakonec skončí u diskrečního obchodování. Šance v tradingu jsou už tak silně namířeny proti nám, a pokud do toho člověk začne tahat AOS, tak si ty šance (ve většině případů) ještě zhoršuje.
 19. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Airmikův příspěvek je co se týká kvality informací velmi slabý, protože pouze řekl, že nemám pravdu, aniž by to nějak dále rozváděl. Za největší "perlu" pokládám toto: "pri takychto prispevkoch mi pride zbitocne aj reagovat, ale zda sa mi, ze kvalita tohoto webu klesa a tak mi to neda" v kombinaci s tím, že jeho příspěvek je naprosto nic neříkající. Co se týká trojice "Filtrovanie vstupov, Automatizacia, Moneymanazment", byť nevím, co jsi chtěl říci tím, že jsi je takhle vypsal: - filtrování vstupů je myslím jedna z hlavních věcí, které jsem ve svém příspěvku zmínil, přečti si to prosím znovu :) - automatizace - je pravda, že člověk se musí zautomatizovat, aby nad každou situací v trhu nemusel přemýšlet, protože by jinak bylo daleko náročnější překonat psychické bariéry. Jak to ale souvisí s tématem tohoto vlákna (nutnost si přizpůsobit svůj vlastní systém a najít si svoji vlastní cestu), to tedy nechápu :) - money-management - nikdo neříká, že není důležitý, a opět to nesouvisí s tímto vláknem A na závěr, co se týká Woodieho. Ano, říkám, že nemá pravdu. To, že je to jeden z nejpopulárnějších traderů na světě, neznamená, že vše co řekne je pravdivé. Nechť si každý čtenář odzkouší, jestli opravdu při stoprocentním mechanickém dodržování pravidel z Woodieho manuálu jde konzistentně vydělávat v každém trhu a každém TF. Já jsem to udělal a vím, že to nejde. Ale je to tvrzení proti tvrzení. Takže vyzkoušet si to stejně musí každý sám. Trading je individuální věc a já nemám potřebu nikomu nic vnucovat.
 20. Malcikk

  WCCI & jiné systémy a nedůvěřivost

  Konečně po dlouhé době kvalitní příspěvek. Já už také v posledních měsících, když jsem přestal klást dotazy na tomto fóru a radši začal trávit čas nad grafy, konečně pochopil, že vydělávat se dá úplně na všem, pokud se to neobchoduje mechanicky, tj. pokud si to člověk nakouká. Pokud pochopí, co daný pattern vyjadřuje a v kterých situacích ho má brát a v kterých ne. Stejně trhy dělají pořád dokola to samé - buď je silný trend, nebo je slabý trend, nebo je range. A obchodovat se dají pullbacky, dají se obchodovat breakouty, a dají se obchodovat obraty. Jestli se pullback nazve ZLR, nebo se nazve Ross hook, je úplně jedno, je to pořád dokola to samé. Stejně tak je jedno, jestli člověk obchoduje podle ceny nebo podle CCI, nebo podle jiného (já osobně jsem skalní příznivec ceny bez jakýchkoliv indikátorů s výjimkou pivotů). Hlavně si to ale chce tyto věci ujasnit, zadefinovat, a pak nakoukat, což není snadné. Z toho důvodu zásadně nesouhlasím s tvrzením, že postavit systém je snadné a že všechno je jen o psychice. Samozřejmě psychická stránka věci je velmi náročná, s tím souhlasím, ale technická je náročná úplně stejně. Je VELMI těžké postavit systém, který je robustní, naděluje stabilní zisky a funguje dlouhodobě na několika trzích (nejen na krásně trendujícím ERku). Až po těch několika měsících koukání do grafů mi teprve začínají docházet podstatné věci, a až nyní se cítím, že můžu během následujících několika týdnů začít live. Takže také přeji všem hlavně výdrž (bez té bych to dávno zabalil, protože trading je v začátcích neskutečně frustrující věc) a to, aby přestali řešit kraviny, které se tu často řeší (typu jestli brát ZLR na úrovni 120 nebo 130, nebo např. jestli posunovat na BE po 10ti ticích nebo po 15ti), a radši pozorovat, co trhy dělají, a učit se. No a ještě krátce k Woodiemu - platí pro něj to, co jsem napsal. Je to prostě způsob definování určitých situací v trhu a celá práce spočívá v tom, pochopit ty patterny a naučit se, kdy je obchodovat a kdy ne. Jediné, co Woodiemu nikdy neodpustím, je to, že tvrdí, že se jedná o zcela mechanický systém, který funguje na každém TF a na každém trhu. Žádné z těchto třech tvrzení totiž není pravdivé. A je to logické - kdyby tomu tak bylo, v trzích by vydělával každý.
 21. Malcikk

  JAK SE TO NEMA DELAT !

  No jeho ego dostalo pěknou ránu. Ale myslím, že teď z něj aspoň bude mnohem lepší člověk. Proto mu přeji, ať se zmátoří, vezme těch zbylých 15k (nebo kolik), rok si sedne k papertradingu bez volovin typu držet v časech jako tento long přes prodloužený víkend, a zase začne vydělávat. Doporučuji ale přečíst ty kecy v komentářích na YouTube... je vidět, že expertů jako on po světě běhá mnohem víc... :) A je pravda, že teď daleko lépe rozumím poměru 80:20. Jinak co si myslíte o současné volatilitě, myslíte že se to aspoň částečně zklidní? Tyhle trhy je těžké kapitálově ustát i při trendovém obchodování... Každopádně pravděpodobně během února, nebo nejpozději začátkem března, plánuji jít live... to jsem si vybral dobré časy :)
 22. Malcikk

  JAK ZAČÍT

  TomasN: Nepotřebuju backtest za dva roky, ale potřebuju si dělat backtesty delší než 45 dní, které podle svých slov nabízí broker, kterého používáš ty :) Je tedy pravda, že se bych se toho člověka, s kterým jsem komunikoval, měl ještě jednou zeptat - když tvrdí něco jiného, než ty. Jinak co se týče ověřenosti a kvality dat, tak jsme v obou případech stále pod křídly TransActu, takže v tom by problém IMHO být taky neměl...
 23. Malcikk

  JAK ZAČÍT

  Ahoj, zmiňovali jste se tady o ProActive Futures. Zkoušel jsem je kontaktovat a zatím se mi docela líbí. Jako jedno z kritérií, podle kterých vybírám, je délka backfillu. Když jsem se jich ptal, jak dlouhý mají backfill, když se Sierrou připojím na jejich data, tak mi řekli, že to záleží na Sierře. Tak jsem jim řekl, že to asi není na Sierře, že ta zvládne cokoliv - a že jde o to, kolik mi oni jakožto broker těch historických dat pošlou :) No tak odpověděl, že se o tom bavil přímo se Sierrou a že ten limit je dva roky!! Ještě jsem se jich na to znovu extra ptal, a trvají na svém. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli s nimi někdo nemá zkušenosti, a jestli je to fakt pravda, že nabízejí dvouletý backfill pro všechny trhy zdarma... (samozřejmě pokud nepočítám poplatek 25 USD za Sierru level 4 a nějakých údajných 7 USD pro Sierru navíc za funkci, že ta data bude umět stahovat... čemuž tedy nerozumím, ještě to musím vypátrat). Díky
 24. Malcikk

  Kompletní průvodce psychologie obchodování

  LOL... Příště to aspoň dej do několika různých sekcí a v časovém intervalu delším než 5 (ne 10 :) ) minut :) Tyhle lidi fakt nechápu. Doufám, že to admini smažou.
×
×
 • Vytvořit...