Jump to content
Co nového? Mé kurzy

beraniste

Members
 • Počet příspěvků

  280
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem beraniste

 1. beraniste

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  Tak jsem to zobchodoval takto: Nákup - 28.04.2016 Prodej - 12.01.2017 Nákup - 17.01.2019 Prodej - 13.09.2019 Ano, tohle se docela povedlo :-)
 2. Ahoj komunito, můžete mi někdo vysvětlit, jaktože jde kladný swap většinou proti danému hlavnímu trendu? Chápu že je to rozdíl úrokových sazeb. Mám to chápat tak, že vyšší úrokovou míru mají většinou slabší měny, a zvyšování úrokové míry je právě boj centrální banky proti slabé měně? Tudíž buď mám na výběr jít proti swapu a v hlavním trendu, ale peníze mi bude ten swap ukrajovat a nebo se swapem, ale bude to sázka na slabší měnu a půjdu proti hlavnímu proudu? Nebo je to všechno jinak?
 3. beraniste

  Strategie v období recese/krize

  Já to mám takto: Jsem dlouhodobý trader. V době konjunktury, jak postupně akcie zdražují tak mi ubývá obchodních příležitostí, do kterých se dá obchodovat. Třeba v tuto dobu mám problém již rok vůbec něco najít. Takže automaticky aniž bych to nějak plánoval mi na účtu zbývají nezainvestované prostředky. Vzhledem k tomu, že předpokládám nějakou brzkou krizi, tak ještě něco prodám. Zbavím se zhruba 30% akcií. Což je hodně na to, abych měl později za co nakupovat, ale zase to není takový ranec na to, pokud bych neodhadl příchod recese a ušly mi příležitosti. Ta doba samotná mi sama říká, co mám dělat. Když jsou akcie drahé, tak nic nenajdu, když je velká recese, budu řešit opačný problém ... příležitosti přijdou sami a já budu řešit, kde na ně vzít. A v recesi samozřejmě nakupuji. Jak jsem psal, zhruba 30% portfolia jsem na konci konjunktury proměnil v cash, zbylých 70% v těch velkých recesích klesá na polovinu. Př. měl jsem v akciích 1M, z toho prodám akcie za 300t. a za ty mám cash. Zbytek akcí mi v krizi spadne z hodnoty 700t na 350t. A právě v tu dobu co akcie spadly na polovinu začínám nakupovat. K těm 300t co je na obchodním účtu jako cash přidám jednou tolik z ostatních zdrojů (podnikání, účet apod.) Takže v tuto chvíli mám 350t. v akciích a 700t. k investování. Těch sedm set zainvestuji a čekám. Ať trefím či netrefím dno, jakmile krize přejde tak se během následujích 3-4 let dá v pohodě udělat 100%. Takže během těch 4 let bude hodnota akcií čítat zhruba 2,1M Ta čísla jsou jen příklad, ale takto se vypořádávám s krizi já.
 4. beraniste

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  V pátek jsem nakoupil WDC. Před pár lety mi přinesl docela hezké peníze, tak bych ho rád ještě otestoval. Jsou tam rozhozené poměrové ukazatele např. PE, který vůbec neodpovídá skutečnosti. Standardně bych tuto akcii nikdy nekupoval, ale už podruhé se mi zdá, že ji investoři oceňují na zisk a mám pocit, že špatně. Co mě na této firmě vadí je před pár lety ne příliš dobře provedená akvizice, na mne vyšší zadlužení a příliš vysoký podíl Goodwill na aktivech. Na druhou stranu ale pochybuji o správném ocenění. Je to již větší firma, která bývá dlouhodobě oceňovaná výše a dochází u ní k velmi rychlým reakcím na zprávy/výsledky. V minulosti jsem již nakupoval za účetní hodnotu, od které se to již několikrát odrazilo směrem vzhůru. Na PE neberu ohled a poměrové ukazatele rentabilit také nic neřeknou. Kdyby letos tolik nedanili, klidně by se to mohlo pohybovat kolem PE10. Co se týče toho odrazu, k nízkým PB, PE mohu přidat ještě indikátor MACD a možné vytvoření dvojitého dna. Na to já moc nedám, protože nejsem žádný technik, ale ostatním investorům by se to mohlo líbit. Co se týče celkových aktiv, obratů, zisků, ten trend se mi také líbí a když zanalyzuji tempo, kterým tato čísla rostou, zdá se být po této stránce vše v pořádku. A jestli se to udrží? Těžko říci, ale z výkazů je patrné, že stále investují a k tomu se jim podařilo i mírně snížit dluh. Jinak celkově nevím zda mě ovlivňuje i to, že jsem tu akcii i zobchodoval, ale nějak se mi to prostě líbí. Je to známá značka, velká firma na které sedí institucionální investoři. Já prostě nevěřím tomu, že by to mělo pokud nepřijde krize, nějak výrazně dál padat. Nakoupil jsem za 37,25 dolaru, tak uvidíme, zda dostanu přes pusu a nebo zda jsem trefil dno.
 5. Zdravím, snad tu bude někdo zkušený, který by mi poradil. Podnikám, dělám obchod, kdy jeden z největších nákladů vůbec je doprava, která je závislá na ceně ropy. Meziročně nám tedy dopravci zdražují třeba o 25 procent, pokud je tak klidné období, jako třeba teď. V současné době nejsou ceny dopravy nějak drastické, ale čekám, že to může být spíše horší. Když mi zdraží dopravci, velmi citelně a negativně se to promítne do hospodářského výsledku. Potřebuji tedy tuto situaci pojistit, abych byl schopen fungovat bez výkyvů. V době, kdy ostatní utrpí právě zvýšením nákladů na dopravu, já si chci toto vykompenzovat spekulací na růst ceny ropy, což mi umožní utéci konkurenci právě v těchto těžkých dobách. Nehledě na to, že u ropy a kursu USD je záporný korelační koeficient. Takže je velká pravděpodobnost, že když budu na jedné straně téci na přepravě, na druhé mi můžou kvůli špatné situaci na trhu klesat zisky. Jakým způsobem byste si s tímto problémem poradili? Jakým způsobem byste spekulovali na růst ceny ropy a jakým instrumentem to pojišťovali. Upozorňuji, že jedu pouze akcie a nemám s futures ani opcemi a podobnými věcmi žádné zkušenosti!
 6. beraniste

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  No nekecej ... ty Slováci si to teda umějí udělat :-)
 7. beraniste

  Skupování vlastních akcií a daně

  Jj, takže to má výhodu pouze pro nás, když porovnáváme, výplatu na dividendách se skoupením akcií.
 8. beraniste

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  V tom případě máme stejné uvažování ... též jsem tam něco málo poslal. Fundamenty má perfektní a pracuje s neskutečnou marží. Jediný problém je obor, v kterém se dá těžko predikovat, co bude za pět deset let, navíc vývoj nových léků spolyká spoustu peněz.
 9. beraniste

  Skupování vlastních akcií a daně

  Zdravím přátelé. Nevíte někdo, když US firma provádí zpětný odkup akcií, zda z toho pro ní plynou nějaké výhody, zejména ty daňové? Je to pro ní náklad, nebo není?
 10. beraniste

  Dividendové akcie - dlouhodobé investice

  KORS, hurá do toho :-) Za 2 roky propad ceny o -62%, ale na aktivech +10%, růst zisku +26% ... skoupení vlastních akcií za 1,5 miliardy, dluh by se dal smáznout v tu ránu z hotovosti, probíhají tam navíc ještě nějaké investice do budoucího rozvoje ... mě se to opravdu líbí a taky jsem tam ranec poslal :-)
 11. beraniste

  Dlouhodobá investice do akcií - držení 20let

  Já používám fio, ale musíte být obezřetný viz. tento článek
 12. beraniste

  Přes koho obchodovat ?

  Já obchoduji přes FIO, má to řadu výhod, ale i nevýhod viz www.nelzu.cz/2016/07/28/fio-broker-ktery-nevi-kdy-se-obchoduje/ :-) Dělám to již 10 let a to hlavně z toho důvodu, že tam nemusíte jako u IB posílat na začátku 200k a více, proto jsem tam začal.
 13. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  Nepředvídatelné. Ani to nebudu moc studovat, zběžně jsem viděl jejich čísla a jsou otřesná. Největší průšvih je samotný obor. U nových technologií nevíte, co bude za pár let, stále se musí investovat do inovací, výzkumu, vývoje ... pokud jak píšete řešíte dlouhodobý pohled, tak nebrat.
 14. beraniste

  Začínající mladík

  Nejprve splať dluhy, to je to nejlepší, co můžeš udělat. A pokud to dokázeš za rok, dva v cizině, jeď do ciziny. Pak se ti začne "dobře dýchat" ... život bez dluhů je ta pravá svoboda. Mám internetový obchod a tam by se daly lít prachy do nekonečna. A takový obchod je navíc velmi náročný na profinancování skladu. Nyní bych potřeboval koupit pozemek a postavit haly ... a víte co dělám? Jsem trpělivý, pomalu rostu a odkládám. Než se zadlužit, raději se uskromnit, protože jedině tak se dají přežít velké krize. Krátkodobě se Vám sice může dařit, ale nezapomeňte, že není vždy posvícení a když přijde na lámání chleba, abyste přežil, potřebujete čas a peníze a to poslední, po čem v takové době toužíte je zatížení formou úroků.
 15. beraniste

  Začínající mladík

  Pokud neudělá 30% na burze prací tak je skutečně lepší prodávat koblihy, protože to bude snažší a udělá na tom rozhodně více s menším kapitálem :-) ... 50% je nereálné. Jinak já se věnuji spíše podnikání a burzu mám na odkládání, kde mi peníze čekají na příležitosti. Zároveň je to forma diverzifikace veškerých aktiv a způsob, jak jednoduše zvýšit svoji produktivitu práce a získat z jedné odpracované hodiny více peněz. Když mi rentabilita z prodejů určitého segmentu klesne pod 50% ročně, tak daný druh zboží přestávám prodávat a raději vrhnu peníze na burzu. Protože lepší 20% bez práce a kontroly, než 50% pro které se musí dělat.
 16. beraniste

  Začínající mladík

  Já osobně bych do toho nešel. Pokud myslíš trading vážně a nehledáš jen snadný prachy, protože jseš línej jako prase, můžeš to v pohodě dělat při práci, a na začátek vydělat. Nebo se vážně zamysli, zda by nebylo lepší začít podnikat v něčem rozumném, protože vzít výplatu, roztočit ji na nákupu/prodeji nějakého rozumného zboží je mnohem jednodušší a bezpečnější. Rozhodně můžeš začít i s malinkým kapitálem, ale na burze se nechytneš. Tam musíš mít na účtě ranec, aby jsi v tradu neriskoval více než 5% kapitálu a vydělat je těžké - navíc musíš odečíst náklady a ještě to zdanit. Zeptej se brokerů, jaké jsou průměrné zisky - ve skutečnosti to je nula minus poplatky, ale pokud budeš patřit mezi ty šťastné, kteří na to mají a budeš tomu opravdu rozumět, tak něco můžeš vydělat. Nějaké promile obchodníků je schopno vydělávat trvale a dlouhodobě (opakuji - vydělávat, nikoliv jednorázově vydělat) 20%, ale to je fakt myslím pro většinu dost nedosažitelné. Ale víte, v čem je problém? Že většina lidí tady nikdy nepodnikala a nemá zkušenosti s tím, jak se ty peníze těžce vydělávají a podceňují náklady a nebo neumí počítat, byť studují VŠ (ale nedělám si iluze, že kantoři na těchto školách počítat umí). Příklad: vy se tu bavíte o nějakých 250k půjčce ... vezmu naprosto šílený a nereálný cíl, kdy předpokládejme, že dokážete vydělávat trvale 100% ročně. Je vám dvacet a máte 50 let do důchodu. S takovým zhodnocením byste odcházel do penze s 19537540250377273344. Kč .... víte o nějakém člověku, kdo tohle vydělal na burze? Já ne, nikdo takový totiž neexistuje. Proto je to naprosto nereálné a teď počítejte se mnou. Protože jste na začátku svého života, nezkušený, půjčíte si čtvrt mega. Pokud byste z něho dokázal udělat do konce roku půl mega, je to 250k zisk za rok. Tzn. zhruba 20.000 měsíčně - ale pokud ty prachy budete chtít použít, musíte ten zisk přiznat a rozlučte se tak s třetinou až polovinou (nevím, jak vám tam ty sazby teď lítají) ... jste na nějakých 14ti tisících ... a začněte odečítat - hypotéku, bydlení, telefon, internet, auto, spotř. materiál, jídlo a žijete jako žebrák. Něco z toho asi proženete účetnictvím, jako náklad potřebný na dosažení zisku, ale nic to nemění na tom, že žijete jako žebrák. Pokud vyděláte pouze nereálných 50% ročně, tak možná nevyděláte ani na telefon, internet a kancl. Opravdu držte se při zemi a než se do něčeho pustíte, najděte si nějakého podnikatele ze svého okolí a pokecejte. Možná vám dá více než nějací pochybní diskutéři či zaměstnanci, kteří se kopou do prdele a mají plnou hubu keců :-(
 17. beraniste

  FIO

  Fio je dobré v tom, že je to zároveň banka a tedy relativně důvěryhodná instituce. Bohužel jsou zatím úplně neschopní a neznalí. Je to broker, který mi minulý rok nevyplnil příkaz na prodej všech akcií, když mi jejich cena dosáhla pětačtyřiceti násobku ročního čistého zisku. Když jsem se pídil, co se sakra děje, proč už ty papíry nejsou dávno prodané, teprve po jednom celém dni mi volal jejich zaměstnanec, že se velmi omlouvá, že FIO nevědělo, že je v USA obchodní den a tak přestože burza byla otevřená, FIO to nevědělo a u něj se neobchodovalo. Vznikla mi škoda, dával jsem odvolání, dovolání, odpor a totálně se mnou vyjebali. Takže asi tak.
 18. Já používám k obchodování peníze ze splatnosti faktur, takže s nulovým úrokem, což je mnohem příjemnější. Ale na druhou stranu, v případě, že by tyto faktury byly potřeba v krátké době splatit, držím dostatek aktiv, kterými bych tak učinil (akcie, nemovitosti, cash). Takže není od věci přemýšlet i takto. Je jistá míra zadlužení, která je hraniční ... já si myslím, že 50% aktiv pořízených za cizí je až až. Pokud máte více, zbavujte se dluhů, pokud máte méně můžete se rozhodnout, buď dál splácet, pokud nemáte peníze kde otáčet a nebo peníze točit.
 19. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  S tím WLK souhlasím, pokud to porovnáváte např. s BKE ... ale ono těch příležitostí teď moc není a musím rozumně diverzifikovat, zvlášť při pravidelném investování. S tím Calm problém nemám. Také velkochovy nemám moc rád, ale jíst se musí. Ještě sleduji pár dalších firem které se zabývají deratizací, výrobou lékařského spotřebního materiálu, zabezpečovacími systémy, zbrojením, výrobou značkového alkoholu atd. Bohužel v současné době jsou moc drahé, snad přijde nějaká pořádná apokalypsa. No vím, že jsou odpůrci konkrétně takového způsobu investování, ale to mi moc nevadí.
 20. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  WLK, sice už mám z minulého roku nakoupeno, ale budu ředit. Začíná být za rozumnou cenu finance.yahoo.com/q/ks?s=WLK+Key+Statistics www.gurufocus.com/term/ROE/WLK/Return-on-Equity/Westlake-Chemical-Corp finance.yahoo.com/echarts?s=WLK+Interactive#symbol=WLK;range=
 21. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  Mám nakoupené oboje. U Calm je dobré to, že zboží nestárne jako elektronika, nepodléhá módě jako hadry, ale zase je tam expirace, která může způsobit dočasnoué snížení rentability, když budou muset pod tlakem nízké poptávky vyprodávat za nižší ceny. Zároveň se mi ale líbí, že část sortimentu prodávají jako "značkový produkt". Povýšit vejce na značkové vejce je docela dobrý nápad :-) Další pozitivum je, že tento produkt je základní surovinou a je za nízkou cenu. Byť by na něm byla marže sebevyšší, vždy byste na něj měl těch pár korun sehnat.
 22. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  Zajímavá je i akcie CALM - ale člověk to musí vzít jen podle výkazů a nesmí se koukat na graf, protože pak má pocit, že už to může jít jen dolů :-) Ta firma má velmi pěknou historii a velmi pěkný a průhledný způsob fungování. Jediné co mi tam trošku vadí je oproti BKE trochu nižší ROA. Fundamenty jsou jinak velmi podobné, akcie je ještě trošku levnější ... a navíc jsem objevil perfektní stránku, přes kterou lze sledovat historické ukazatele prakticky bez omezení. Mrkejte: www.gurufocus.com/term/ROA/calm/Return%2Bon%2BAssets/Cal-Maine%2BFoods%2BInc
 23. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  Už jsem začal ... naředit se dá vždycky, bohužel nevěřím, že to půjde ještě o moc níže. Je to hezká akcie, co se týče funamentů, a nyní je pro mne už dost levná na to, abych mohl investici srovnávat s jinými příležitostmi. Např. pronájmy z garáží. Garáže dávají kolem 10% ročně, tady pokud vezmu současné P/E, tak mi vychází počáteční zhodnocení na 11,6%.
 24. beraniste

  AKCIE - tipy na obchod

  Nakupuji BKE
 25. beraniste

  Spekulace s krachujícími podniky

  No, nejlépe co největší společnost s brendem a s minimálním dluhem. Pokud z cashe kterou drží dokáže zaplatit veškerý dlouhodobý dluh a zbytek mu umožní být alespoň 2 roky ve ztrátě, tak je to ok. Věšinou si pokládám otázky, jak je provoz firmy nezbytný, zda může po uklidnění situace generovat dále zisky, zda je to v nějakém rozumném klidném oboru, je lepší to zavřít a nebo jsou v dohledu potenciální zájemci o značku, pro které by to nebyla až tak velká investice ... atd.
×
×
 • Vytvořit...