Jump to content
Co nového? Mé kurzy

MERKUR1

Members
 • Počet příspěvků

  639
 • Registrace

 • Poslední návštěva

 Content Type 

Diskuze

Kalendář

Aktuality

Články v klientské sekci

Info

Články a tutoriály

Vše publikováno uživatelem MERKUR1

 1. MERKUR1

  Začínající mladík

  Trading je opravdu ryze osobní záležitost, ve které se musíte především spolehát sám na sebe. Jistě, sledujte postupy a názory druhých, ale v konečném důsledku za zdar věci budete zodpovědný pouze Vy! To znamená, že se nesmíte ve svém konečném rozhodnutí spoléhat na druhé, protože ve všeobecné rovině bude platit, že to, co vydělává někomu jinému, nemusí vydělávat Vám. Každý jsme jiný a každému budou vyhovovat jiné postupy. Proto musíte především poznat sám sebe, své reakce na krizové situace, nevěnovat se nepodstatným věcem, ale pochopit primární otázky, které rozhodují o úspěchu, či neúspěchu. 1) Psychologie. 2) Money management. Tyto dvě věci rozhodují o všem podstatném, tedy i o úspěchu, kdy si můžete z deseti obchodů například v sedmi případech dovolit malý prodělek a ostatní tři pozice Vám vše vrátí i s celkovým ziskem.
 2. MERKUR1

  Začínající mladík

  To jeron992. Nevím, ale ve vaší situaci-lehčí finanční problémy- asi nebude nejvhodnější si zadělávat na další možné problémy. Možná, že se vám zdá cesta, kterou jste zvolil, jako vhodná, ale to jsou pouze první náznaky, které nic neznamenají. Co by se stalo, pokud byste o peníze přišel? Počítal jste i s touto možností? Trading není jenom o ziscích, ale především o učení prohrávat. Zatím nemáte žádné zkušenosti, pouhé dohady, že by to mohla pro vás být schůdní cesta. Nic víc, nic míň.
 3. MERKUR1

  Zlato???

  Možná by šlo přisadit na skutečnost, že vyspělý západní svět bude v konkurenci ztrácet, ale pak je zde Čína, indie, Brazílie atd. Tyto země budou nabízet ohromný ekonomický potenciál, který mohou bohaté firmy využít. Souhlasím s tím, že bude přibývat lidí, bude nedostatek vody, potravin a dalších komodit a tento fakt vyústí do zvyšování jejich cen, ale zlato a jeho cena se pohybuje v trochu jiné rovině. Stačí si to ukázat například na komoditách. Když dochází k ekonomickému útlumu, snižuje se po nich poptávka, jejich ceny zákonitě klesají, ale hodnota zlata stoupá. Naopak v dobách růstu se po komoditách poptávka po zvyšuje, jejich ceny stoupají, ale zlato klesá atd. Samozřejmě je to napsané ve velmi zjednodušené verzy, ale investoři budou vždy při nákupech zkoumat pouze hledisko výnosu.
 4. MERKUR1

  Zlato???

  Ono opravdu bude záležet pouze na ekonomickém vývoji a bude platit, jednoduché pravidlo. Pokud bude krize, zlato bude bezpečnou investicí, které si bude držet svojí cenu. Naopak pokud by se svět zmátořil, pak by se také mohlo zlatu stát, že bude naprosto nezajímavé. Viz případ kolem ropné krize, na konci osmdesátých let, kdy cena za unci překročila 1000 USD, aby po více než dvaceti letech, v dobách růstu, oscilovala kolem 400 USD. Uvidíme, kam půjde příští vývoj, ale je dobré, abychom počítali s více scénáři.
 5. MERKUR1

  Zlato???

  Rentabilita těžby je silným argumentem, ale určení férové ceny je věc trochu jiná, protože bude závislá z velké míry na poptávce, které se musí nabídka přizpůsobit a to bez ohledu na náklady těžby, férovosti ceny atd. V těchto řípadech bude velmi záležet na stavu ekonomik, na možnostech investování peněz a možných ziscích z nich atd. Teoreticky, pokud by se nastartoval udržitelný hospodářský růst, který by zajištil výhodnost investit do určitých ekonomických oblastí, pak by pravděpodobně docházelo k odklonu od bezpečných investic, do investic rizikovějších, které by ale na druhé straně slibovaly větší zisky než například držba zlata a těžařských firem, které se jeho těžbě věnují. Mohla by tak vzniknou řetězová reakce, na jehož začátku by byl pokles ceny, který by způsoboval zavírání nerentabilních dolů, zhoršování hospodářských výsledků atd. Zákonitě by naopak došlo k nižší těžbě, která by měla tento pokles ceny brzdit a být tak určitou protivahou, ale jak jsem zmínil, rozhodujícím faktorem by se stala poptávka, která by žila svým vlastním životem a byla by v tomto scénáři prioritním faktorem, který by válcoval vše ostatní.
 6. MERKUR1

  Zlato???

  To Taraka. Zlato je závislé na jedné staně na mnoha proměnných a na druhé, na jasně predikovaném hospodářském cyklu. Tedy jestliže očekáváte pokles, pak musíte znát příští ekonomický vývoj, který bude predikovat příští chování investorů. Z toho plyne, že nemůžeme v dnešní době stanovovat určité cenové hranice, jako základ pro budoucí otočení, alespoň střednědobého trendu a smysl musíme hledat až podle konkrétního vývoje a jeho síly.
 7. MERKUR1

  Zlato???

  Znovu se ukazuje, že pokud se budeme zajímat o některé komodity, jak je dobré zahrnout predikci jejich budoucího vývoje do delšího časového horizontu, nehledě na náš časový obchodní rámec. Z této skutečnosti se pak naučíme dívat na velmi relevantní informace, které jsou rozhodující pro skutečný budoucí vývoj. To je i případ zlata. Kolik zde bylo očekávání, na jeho stálé zhodnocování, při mírných poklesech na výhodné dokupy atd. Nic neroste do nebe a to se v minulém období také projevilo na jeho cenovém vývoji. Za částí ceny zlata byl objektivní strach z budoucnosti, ale na druhé straně také hodně spekulací. Kvantitativní uvolňování mělo směřovat do rozjezdu ekonomického růstu, ale místo toho se přesunulo velké množství finančních prostředků právě do některých komodit. Dnes se již začíná uvažovat, z důvodu pozitivních nálad FEDu, o jeho omezování. Co se děje a bude dít kolem některých investičních nástrojů se již dnes začíná projevovat.
 8. MERKUR1

  Zlato???

  Ono velmi záleží na tom, v jakém časovém rámci obchodujeme a podle toho se musíme také zařídit i ve vyhodnocování informací. Mě tyto problémy spíše zajímají z delšího časového rámce a tedy nemůžeme tento problém odbýt jednou větou. Navíc jedná se o velmi háklivou komoditu, která je náchylná na mnoho dnes neznámých. Jediné, co snad ještě dnes platí, to je pohled z hlediska ekonomických cyklů. Můžeme si to ukázat například na roku 2007 a následné krize. Zde se dalo poměrně dosti bezpečně vsadit na růst zlata, znehodnocení koruny, poklesu ropy a následně pak při ceně méně než 40 USD na jejím růstu atd. Ve všech těchto případech bychom si mohli dovolit vstupovat do poměrně bezpečných pozičních pozic. Burza vždy přestřelí a dodatečně svoje extrémy vyrovnává. Možná, že současný pokles zlata můžeme hodnotit i tímto způsobem, ale co je dnes jisté. Stačí aby KLDR vypustila jednu raketu a vše může být jinak.
 9. MERKUR1

  Zlato???

  V dobách klidu je zlato naprosto nezajímavé. Jeho genialita se projevuje až v dobách otřesů, kdy se k němu všichni snaží přiklonit. Jaká je dnešní situace, na to si musí každý odpovědět sám. Zlato se delší dobu pohybovalo v beztrendovém prostředí a bylo jasné, že se musí zákonitě vydat nějakým směrem. Snahy a přání a jeho vytažení k hodnotám 2000 USD za unci měly menší pravděpodobnost, než dnešní skutečnost, která vychází z logiky stavu krátkodobých nálad. Musíme si také uvědomit, že kvantitativní uvolňování dodalo na trhy velkou likviditu, která nepomohla hospodářství, ale dostala se do rukou velkých spekulantů, kteří jí zneužili, protože vsadili na komodity a vytáhli jejich ceny až k hranicím ohrožující hospodářské oživení, které bylo prioritou. Na této vlně se svezlo i zlato. Pak je otázkou, jestli se dnešní pokles zakládá pouze na spekulaci krátkodobého poklesu, nebo určitého trendu, který by měl skončit na nižších hranicích příštího beztrendového prostředí. Jaký bude příští vývoj zlata, to by bylo pouze hádání z křišťálové koule, protože jeho cena se bude odvíjet od všech možných hledisek, které na trhu známe. Tedy od politických, až po ekonomické a proto při této příležitosti je dobré si připomenout situaci kolem ropné krize na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let minulého století.
 10. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  To Stanley. Ve vlákně Střípky souvislosti bylo naznačeno Michalem administrátorem, že jsme zde pouze jako hosté a přísluší nám tedy pouze poslouchat. Nešlo mě o praktickou stránku věci, ale o formu zdělení. Dále to byla i forma zdělení vůči Heronovi. Nedopustil jsem se zde žádného sprostého vyjadřování, pouze jsem hájil začátečníky, kterým by zde mohli chybět některé informace pro jejich kvalifikovaný proces rozhodování.
 11. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Ahoj Jogo a ostatní. Z důvodu neshod s Michalem zde na tomto webu končím a dále nebudu přispívat do diskuzí. Všem přeji hodně úspěchů a žádám někoho, aby zde pokračoval v těchto diskuzích, aby neskončily, protože by to byla veliká škoda. Obchodování se neodehrává pouze v ID časovém rámci a pouze podle TA, ale existují i jiné možnosti.
 12. MERKUR1

  Střípky souvislostí

  Michal-administrátor. Já si myslím, že se zde nikdo nepokouší fušovat do vedení webu, pouze zde padají názory na věci, které zde někomu mohou chybět. Buď se budete snažit diskuze okrajovat podle svého názoru, nebo dáte prostor lidem, ať si vedou debaty svým směrem. Toto téma může sloužit lidem, kteří se nenechají sešněrovat do jednotného koridoru a alespoň na pár stránkách chtějí řešit cokoli. Je to snad velký prohřešek? Vaše reakce se mě nezdá vůbec přiměřená, protože o nic nejde. Celý život jsem se snažil řídit rčením: " Važ si toho, kdo ti říká pravdu, vyhýbej se tomu, kdo ti poklonkuje. První to s tebou myslí v dobře, druhý myslí jen na sebe." Proto moje názory nejsou ve špatném zaměřeny vůči nikomu, ale mám potřebu vždy říci, co si myslím. Nedovedu si ani představit, že pokud bych měl někdy v jakémkoli smyslu nějakého hosta, který nepřekročí základy slušnosti, že bych ho nějakým způsobem omezoval a zdůrazňoval mu, že je zde pouze jako host. Proto se ani zde nenechám okřikovat, co mohu a co nikoli a dávám si červenou kartu s doživotním zákazem činnosti. Závěrem přeji všem hodně úspěchů.
 13. MERKUR1

  Střípky souvislostí

  To PetraSR. Já si naopak myslím, že tento web nemůže být odrazovým můstkem pro začátečníky, protože ti zákonitě potřebují získat všeobecnější rozhled o tom, co kapitálové trhy ve své podstatě jsou, co se dá obchodovat a jakými metodami. Pokud sem přijde začátečník dostává pouze informace úzkého zaměření, které si přečte a zákonitě se je začne učit, aníž by dostal všeobecné základy a měl možnost se rozhodnout podle svých možností, co mu bude nejvíce vyhovovat a to je podle mého názoru špatně. Proto považuji tento web spíše pro úzce zaměřené lidi, kteří již někde nějaký všeobecnější přehled získali a tuto cestu považují za optimální. Já se nyní pokouším napsat jednu odbornou knihu, kterou třeba nikdy nevydám, ale věnuji se problému, který mě hodně zajímá. Na úplný začátek jsem také použil dost obsáhlý všeobecnější vstup, protože bez něho si nedokáži představit řešení odborného problému, který nespadl z nebe, ale navazuje na určité další věci. Každý medik studuje několik semestrů anatomii lidského těla, aby se následně rozhodl pro svojí odbornost. To je základ. Odborník bez základů nikoho nevyléčí. Nevím, jak byste se dívali na lékaře, který by u dopravní nehody nedokázal zachránit zraněnému řidiči život, protože je oční odborník a toto ve škole neprobíral. Tak to funguje ve všech oborech běžného, i odborného života, že pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme získat všeobecné náviky, na kterých můžeme stavět to ostatní. To je můj životní styl, kdy se snažím vždy pochopit širší souvislosti a z nich se postupně dostat ke svým řešením, již na úzkém základu, které pro mě ale budou optimální. Tyto stránky jsou nastavené na určitá témata, což je v pořádku, ale to nemění nic na tom, že by zde měl být zdůrazněný širší základ, aby začátečníci nepodléhali chybnému přesvědčení, že nic jiného, než toto, neexistuje.
 14. MERKUR1

  Střípky souvislostí

  Michal, Tomáš. Já si naopak myslím, že vlákno tohoto typu není od věci, protože dokáže zabrat, možná nesouvisející témata s tradingem, ale je plodné v oblasti určitého druhu myšlení. Kdysi jsem zde vzpomínal, že mě jeden středoškolský profesor řekl, abych se zabýval i věcmi, které nemusejí na první pohled souviset přímo s tradingem, ale jsou důležité ve způsobu řešení, které se nemusí vztahovat přímo k těmto problémům, ale budou se odehrávat ve všeobecnější rovině. Podle mého názoru to je velká pravda, protože jsme nějak naprogramovaní a vše řešíme na stejných principech a čím poznáme více problémů, tím také poznáme více našich reakcí a můžeme je porovnávat, jestli byly správné, nebo ne. Velkou chybou těchto stránek je zaškatulkování tradingu pouze do ID obchodování, což je velká chyba, protože existují , z pohledu časových rámců, i jiné druhy, které mohou hrát i dominantnější roly. Kolikrát jsme zde z Vašich úst mohli slyšet názory typu, že se zde nebude probírat téma fundamentu atd. Trading má svoje všeobecné základy a je v našem zájmu je zevrubně poznat a až podle nich si vybrat jednu metodu, která nám bude vyhovovat nejvíce. To ale můžeme poznat jenom tehdy, pokud se neuvězníme do jedné škatulky a budeme mít zájem poznat i jiné názory. Stačí se podívat zde na těchto stránkách na začínající tradery. Většina začíná biflováním indikátorů, aníž by je pochopila, dokáží se uzavírat do pidi časových rámců a o burze nemají nejmenší znalosti. Samozřejmě i tak se nechá v tradingu slušně vydělávat, ale je nemalé procento lidí, kterým tento druh obchodování nevyhovuje, protože mají zájem poznávat jiné problémy, chtejí samozřejmě také vydělávat peníze, ale to neznamená, že budou celé dny vysedávat u počítače a mít pouze nabiflované některé stereotypy. Já osobně závidím některým lidem jejich kreativitu, kdy dokáží každý den podle okolností dělat něco jiného. V pondělí burza v ID časovém rámci, v úterý úplně jiné aktivity, které nemusejí mít s kapitálovými trhy nic společného a ve středu se na burzu opět vrátí a vstoupí do pozičního obchodu atd. Že tito lidé neexistují? Já jich kolem sebe vidím dost a jsou to většinou velmi úspěšní lidé, protože pochopili to hlavní, že všeobecnější přehled nám dokáže otevřít určitě mnohem více zavřených dvěří, než jedna odbornost. Burza se nezakládá na problému jednoho pidi časového rámce, který řešíme pouze podle TA, které naprostá většina traderů nerozumí, ale burza je také poziční obchodování podle fundamentu atd.............................. Burza není nic vyjimečného. Je to pouze jedna veledůležitá instituce, která má sice některá specifika, ale hodně problémů musíme řešit úplně stejně, jako v běžném životě. Dívejme se na svět jako na jeden propojený problém, kde vše se vším souvisí. Pokud si to uvědomíme, pak se musíme shodnout na tom, že i diskuse, které nemají na první pohled nic společného s tradingem nám dokáží pomoci ve vybudování správného pohledu na kapitálové trhy. Proto každé téma, které nás nutí přemýšlet je pro nás dobré, protože nás učí něco, co můžeme zcela běžně používat i v tradingu.
 15. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Jogo. Nejdříve byly trhy naprogramované na technickou korekci. Posléze se k tomu přidaly události v severní Africe a vše dodělalo zemětřesení v Japonsku. Vše bylo hodně čitelné, protože trhy před tím dost dlouho rostly a na korekci byly připraveny.
 16. MERKUR1

  Dr. ELDER a jeho knihy

  To PetraSR. Každý člověk je od přírody nějakým způsobem naprogramovaný a měl by se věnovat věcem, které mu sedí, nebo je řešit způsoby, které mu vyhovují. Na trhu máme od zvučných autorů dost literatury zabývající se tradingem a přidruženými obory a proto je z čeho vybírat. Každý, kdo začíná něco nového a není si plně jist, že je srozuměn s problémem, měl by si vybrat autora, jehož myšlení mu je nejbližší, protože v tomto postupu nalezne řešení, která mu dají nejvíce. Nejrůznější problémy můžeme řešit mnoha způsoby a je v našem zájmu hledat ty pravé postupy, které mohou vytvořit základ k našim řešením. Proto je dobré seznámit se přes knihy s nejrůznějšími autory a vzít si z nich to, co nám bude opravdu vyhovovat. Základem je ale nad vším přemýšlet, umět číst mezi řádky, nečíst povrchně a nepřistupovat k této literatuře jako k beletrii, protože jím v případě renomovaných autorů není. Proto bych se držel stranou hodnocení typu, tento autor je vynikající a druhý na něho nemá atd., protože to, co nevyhovuje mě, to nemusí být zákonitě špatné. Tak jako každý z nás se věnuje jinému druhu obchodování, stejně tak se každý autor může věnovat jinému druhu řešení, nebo jiným postupům atd. Pak je komické, pokud například ID obchodník opovrhuje knihou napsanou v pozičním duchu, aníž by pochopil i ty nejzákladnější definice. Za svůj život jsem již něco z tohoto oboru přečetl a musím říci, že mě něktré knihy oslovily, jiné méně a některé nikoli, ale to neznamená, že by byly špatné, protože každá mě něco dala, každá přistupuje k řešení problému svými neopakovalelnými přístupy a záleží pouze na tom, jestli se střetnou ve společném bodě s těmi mými, nebo nikoli. Když svoje názory převedu do roviny české literatury, pak kolik dnešních čtenářů je schopno číst a hlavně porozumět dílům A. Jiráska? A doufám, že si také nikdo nedovolí říci, že jako autor v literatuře nic neznamená.
 17. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  deluxe. Podle mého názoru je zcela možné obchodovat současně například ID a pozičně, nebo oba časové rémce střídal podle skutečnosti na trhu. Abychom byli schopni vstoupit do ID obchodu a v případě pozitivního vývoje ho nechat otevřený jako poziční, k tomuto počínání si potřebujeme uvědomit, že ID obchod se nemusí odehrávat pouze pár minut v nejkratších časových rámcích, ale tento obchod můžeme držet například celý den. Pak je pouze krůček k tomu, abychom zisk ryskovali i přes noc. Určitě nám to někdy nevyjde, ale ze své zkušenosti, kdy jsem uzavřel obchody ID v situaci pozitivního vývoje, by byl poměr navýšení zisků ke ztrátě současných, v poměru 8:2. Dále je dobré si uvědomit, že i když obchoduji ID, je dobré mít další, ještě delší časový rámec, například denní, kdy mohu získat přehled o trhu z pohledu pozičního obchodníka. Mohu například sledovat delší trend uvězněný ve dvou trendových linkách a jeho swingy. Pak mohu do ID obchodování vstupovat v případě odražení ceny od supportu na denním grafu, kdy nebudu v zajetí pouze nic neříkajících pohybů z pohledu výmluvnosti trhu, ale budu se řídit relevantními pohyby do směru trendu v grafu v delším časovém rámci. Opět to je kombinace, která nás donutí přemýšlet nad tím, jestli není v určitých situacích dobré nechat obchod běžet. Vždy jde o to uvědomit si, že je dobré neuzavírat se do jedné škatulky, ale chovat se kreativně, sledovat trh, snažit se pochopit jeho výmluvnost, podle ní se zařídit a né budovat pouze jednotvárný svět.
 18. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Jogo. Odhadnout trhy moc lidí nedokáže a vůbec na sto procent to nedokáže nikdo. Ale pokud se budeš věnovat pozičnímu obchodování, pak se o to musíš snažit. Musíme si uvědomit o co se hraje a proto je nutné sledovat názory, zprávy atd. a z toho si vyvodit závěry pro svoje počínání. V každé době si musíme uvědomit, že trh můžeme posuzovat ze třech časových tendencí. Krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé pohyby tvoří základ k našemu rozhodovacímu procesu. Základem je zaregistrování momenta, které dá trhům pohyb a následně se musíme snažit pochopit jeho dynamiku a setrvačnost, ze které můžeme odhadnout do jakého obchodu vstoupíme z pohledu časového rámce. Jestli to bude ID obchod, nebo swingový, nebo dlouhodobě poziční. Dále musíme pozici sledovat a mít přehled o tom, jestli nálada, podle které jsme do obchodu vstoupili stále trvá, nebo se změnila v náš neprospěch a pak bude nevyhnutelné abychom svoje představy upravili podle skutečnosti a například dlouhodobý obchod změnili na swingový. Debata o reálných obchodech má samozřejmě smysl, ale pouze pokud se bude jednat o diskuzi ve smyslu, že vysvětlím, proč jsem do obchodu vstupoval. Například v případě dlouhodobého časového rámce musím vysvětlit svoje pohledy na fundamentální otázky, které podle mého názoru dokáží pohnout s náladou investorů v horizontu měsíců. Jak vidíš opět jsme se dostali z otázky jednotlivého obchodu do roviny všeobecnějšího pohledu, protože ono to tak v pozičním obchodování chodí. Primární je všeobecnější nálada a od ní jsou odvozeny vstupy do konkrétních obchodů. Vstup do dlohodobého pozičního obchodu bez širších znalostí prostě nejde, protože to by byla pouze hra na náhodu. Proto nemůžeš říkat, že chceš obchodovat pozičně, ale zároveň nedokážeš odhadnout trhy. Pokud budeš chtít obchodovat tímto způsobem, pak se o to musíš snažit a možná, že časem pochopíš, že existují stále se opakující zákonitosti.
 19. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Jogo. Proč jsi z pozice nevystoupil dříve? Růst byl poměrně rychlý a dalo se očekávat v lepším případě pouze přešlapování na místě, v horším i pokles. Měl jsi dostatek času vystoupit s pěkným ziskem v době, když se začaly kupit negativní události, které předcházely těmto poklesům a na tento scénář v předstihu upozorňovaly. V případě, že by se nenaplnily, měl jsi dost času na opětovný vstup. Já jsem vystoupil ještě v růstové trajektorii, protože několikadenní pozitivní nálada vyčerpala růstový potenciál a dala se očekávat korekce. Moje závěry pramenily z toho, že jsem nevěřil tomu, že bude například proražena resistance na indexu DJIA a věřil jsem spíše, že se od ní na první pokus odrazí zpět na nižší hodnoty, kde by mohly být dobré nákupní příležitosti. Fundamentální okolnosti moje závěry podpořily. Jak se bude situace v nejbližších dnech vyvíjet, to je otázka na bližší sledování, protože se přesně nedají určit nálady, které mohou být ovlivněny nejrůznějšími zprávami atd. Právě smysl tohoto vlákna je v tom, že zde bude každý rozebírat trh ze svého pohledu a budeme se snažit společně hledat nějaký závěr. Jak vidíš, odezva na řešení takových problémů je mizivá a diskuze typu otázek a odpovění je k ničemu. Proto, jestli máš zájem, snaž sem dávat svoje názory, ve kterých budeš predikovat svůj pohled na trhy.
 20. To abrams. Já bych s Tvými závěry nesouhlasil, protože mám na Slovensku několik známých, velice úspěšných, obyčejných lidí, kteří nesedí nikde u koryt, ale rozhodli se vzít život do svých rukou a živí se nejrůznějšími aktivitami, které nejsou doménou nějakého území, ale nechají se dělat v rámci celého středoevropského regionu. Dnešní mladí lidé mají vzdělání, znají cizí jazyky a to mohou v praxi využívat. Pokud jsou schopni pouze od šesti do čtrnácti hodin plnit rozkazy zaměstnavatele, pak jim chybí hlavní předpoklad samostatnosti, která je v tradingu hodně důležitá. Proto by si měl každý položit tuto otázku a pokud si odpoví, že má v sobě kus kreativity, že něčemu rozumí, pak vydělání peněz nemusí být žádný problém. Kolem nás je mnoho šancí a je pouze na nás jestli hozenou rukavici dokážeme zvednout, nebo ji necháme ležet. Kdo šance nevidí, to je jenom jeho problém, ale potom ať si nestěžuje a nesvádí svoji lenost na okolí.
 21. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Když se zamyslíme nad přístupem Slovenska do eurozóny těsně před krizí, podle mého názozoru to nebyl ten nejvýhodnější termín z pohledu ekonomické výhodnosti, protože většina sousedních zemí měla svojí měnu a mohla tak stále využívat devalvací svých měn a tím umožnit větší konkurenceschopnost svých výrobků a naopak znemožňovat přístup například slovenského zboží na svůj trh. Myslím, že v případě České republiky jsme hodně vydělali právě na tom, že jsme měli stále korunu. Naše ekonomika je bytostně závislá na německé, která je naší nejdůležitější exportní zemí a případné devalvace nám stále zaručují vysoký přebytek zahraničního obchodu. I když to má i svoje nevýhody, výhody stále převládají a musíme vážit na lékárnických vahách, kdy si budeme moci dovolit pustit se do ekonomických závodů s vyspělými zeměmi používajících Euro. Případná květnová korekce globálních trhů je otázka teoretické možnosti, než zaručeně stále se opakující praxe a až příští vývoj nám napoví v jaké rovině je její pravděpodobnost.
 22. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  17. března jsem vstupoval do pozice z důvodu, že ten den indikovaly futures na americké indexy silné pozitivní otevření. Samozřejmě, že jsem nemohl stoprocentně tvrdit, že je to náznak obratu, ale i kdyby to byla pouhá korekce minulých propadů, trvající krátkou dobu, vyplatilo se do pozice vstoupit. Proto jsem si pozici hlídal a v případě obratu bych okamžitě vystoupil, protože v těchto situacích, v případě dalšího propadu, nejsem přítelem dokupu, ale SL. Velmi důležité je naučit se respektovat momentální situaci. Do pozice vstupuji, protože věřím dané náladě trhu a pokud se změní, je nutné okamžitě utéci a né si něco nalhávat, protože by nás nová situace převálcovala. To je jedna ze základních věcí, kterou si musíme stále dokola opakovat a hlavně se jí řídit. Já jsem obratu věřil, měl jsem ho podpořený z několika zdrojů a proto jsem vstoupil s většinou účtu do dvou pozic. Erste jsem trefil téměř na dně, když se od něho odrazila a pomalu šla nahoru. KB se držela na přibližně stejných hodnotách ještě několik dní, protože zde byl na straně nabídky velký účet, ale strana poptávky nepustila cenu dolů a bylo jen otázkou času, kdy se situace pozitivně změní. Proto jsem sledoval kótace a když nabídkovou stranu opustily prodejci dvou makléřských firem, během pár minut vystřelila akcie o sto korun výše. Některé situace se vyplatí sledovat, protože se opakují stále dokola, na stejných základech a proto se dají naučit. Růst trval dost dlouho a mohla by přijít menší korekce. Cena je na indexu DJIA na úrovni resistance a je otázkou jestli bude proražena, nebo na první pokus odolá. Mě by se líbila korekce, na které by se nechalo vstoupit do pozice znovu. Jinak si hlídám jeden obchod, do kterého bych mohl vstoupit přibližně za tři měsíce, pokud se bude opakovat příznivá konstelace.
 23. MERKUR1

  Všeobecné přístupy k obchodování na akciových trzích.

  Rozumíš tomu dobře, že nedržím žádnou pozici, i když jsem mohl jednu z dlouhodobější perspektivy určitě mít otevřenou a dát na ní volný stop-loss a pouze čekat, jak se situace vyvine. Myslím, že se ale nechá kdykoli otevřít. Nyní se chci věnovat jiné aktivitě a tyto krátkodobé pozice mě sloužily pouze jako velice jistá investice, která za pár dní splnila moje nároky, které jsem do ní vkládal. Jak jsem řekl, věnuji se pozorování trhu z dlouhodobé perspektivy v návaznosti na ekonomické cykly. Samozřejmě toto celé je založeno na praxi, na ekonomickém vývoji, na náladách, z toho vzešlých atd. To co píše Kostolany, to nejsou jeho principy, to je pouze jeho popis Dowovi teorie, která je základem k postupům, o které se snažím. Proto by bylo dobré se zamyslet, ve které etapě ekonomického cyklu se nacházíme, co ho bude nadále podporovat a jaká nebezpečí by ho mohla narušit. Dále co z toho bude platné pro kapitálové trhy, jaké budou převládat nálady investorů, které primární věci si z ekonomiky vezmou pro svůj rozhodovací proces atd. Je toho dost, ale je to pokus o určitý způsob myšlení, kterým se dá vypozorovat stále se opakující zákonitosti, založené na náladě davu.
 24. MERKUR1

  investice Warrena Buffeta

  V souvislosti sociálních sítí vidí Warren Buffet nebezpečí hlavně v případě nových IPO, které by se mohly stát již při úpisu značně předražené.
 25. syrda. Oba dva vzpomínané indikátory jsou oscilátory, které nám označují překoupené a přeprodané trhy a používáme je ke vstupu do pozice. Jejich rozdíl je v tom, že indikátor W%R je počítaný z celého rozpětí cenovových úseček za danou periodu a indikátor RSI pouze ze závěrečných cen. Musíte se tedy rozhodnout, které výstupy vám jsou bližší a podle toho zvolit oscilátor. Bezpodmínečně platí, že bychom měli mít obchodní systém co nejjednodužší a špatné je vytvoření složitého monstra, dávajícího mnoho protichůdných signálů, které nám zabrání abychom vůbec někdy vstoupili do pozice. To je i případ zařazení dvou oscilátorů, navíc založených na trochu jiných základech, které nám mohou dávat v určitých situacích rozporuplné signály. Všiml jsem si, že se zde ptáte velice často i na vcelku jednoduché otázky. Samozřejmě, že dostanete odpovědi, ale není to ve vašem zájmu. Obchodování na kapitálových trzích je navísost jenom intimní záležitostí, protože při vstupu do pozice nad vámi nikdo nebude stát a radit vám. Proto se snažte na hodně věcí přijít sám, protože jenom tak pochopíte souvislosti, které jsou k úspěchu nevyhnutelné a které vás naučí určitému druhu myšlení. Pokud se naučíte stále jenom něco přebírat, dostanete jenom subjektivní pravdy jiných traderů, které mohou být sice správné, ale vám nemusejí vyhovovat a nebudete mít ani šanci je zcela pochopit, protože se nedostanou do oblasti vaší logiky, vašeho druhu myšlení a nebudete schopen pracovat s detaily, které někdy rozhodují o úspěchu, či krachu. Samozřejmě se ptejte, ale již na věci se kterými si nebudete vědět rady a názory ostatních vás posunou o krůček dále. Na většinu otázek, které zde ale pokládáte si můžete odpovědět sám, protože jsou již na mnoha místech v knihách, nebo i zde popsané a na některé přijdete sám, pokud pochopíte, že je ve vašem zájmu přemýšlet.
×
×
 • Vytvořit...