Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MetaTrader 4


Volf

Doporučené příspěvky

Sice jsem také jako většina zde diskutujících víceméně na doporučení Sida zahájil své obchodování Forexu s platformou VT trader u CMS, ale postupem času jsem zaznamenal určité problémy s chodem programu a také jsem narazil na jeho programátorské hranice. Takže jsem hledal další možnosti, až jsem objevil MetaTrader. Dovolím si shrnout klady a zápory obou platforem tak, jak je vidím já v tuto chvíli.

VT trader:
klady:
- velmi jednoduchá a přehledná platforma
- snadná tvorba skriptů pomocí jednoduchého programovacího jazyka přizpůsobeného základním traderským potřebám
- prostředí programu je lokalizováno do češtiny, i když někdy s fatálními chybami (záměna vstup-výstup)

zápory:
- občasné neplnění příkazů Stop, Limit, Entry Stop
- skript je vykonán až po uzavření svíce grafu
- velmi omezené programovací schopnosti. Program nezná cykly, pole, špatná práce s časem, minimální informace o stavu účtu. Nemožnost propojit grafu různých timeframe do jednoho programu.
- velké nároky na operační paměť počítače
- program si neukládá již nahraná data z grafů do paměti, pokaždé, když chci použít graf, který jsem již měl otevřený, nahrává se znovu
- nemožnost backtestingu (max.2048 svíček na grafu)
- nemožnost nahrát historická data do programu
- citlivost na horší připojení k internetu


MetaTrader:
klady:
- jednoduchá platforma
- vyspělý programovací jazyk na bázi C++
- velmi rychlý program, zabírá méně než 2MB operační paměti
- příkazy se vykonávají i při neuzavřené svíci grafu, skript se tedy dá spustit i na 4H grafu a příkaz se vykoná např. při překřížení parametrů
- možnost backtestingu na historických datech, která se dají importovat i exportovat.
- možnost optimalizace skriptu, program umí nalézt nejlepší variantu nastavení parametrů
- možnost odesílání mailů z programu, může je odesílat i skript
- možnost pracovat ve skriptu s více timeframe
- program zpracovává informace o účtu, ve skriptu lze měnit velikost lotu např. dle svého money managementu
- oproti VT traderu daleko větší zásobárna skriptů na internetu v různých fórech, např.
- možnost vystavení entry objednávky ze skriptu, funkce času, vícerozměrná pole, vlastní identifikace příkazů
www.strategybuilderfx.com/forums

zápory:
- poměrně hodně složité programování, vyžadována alespoň částečná základní znalost jazyka C++
- soubor indikátoru má stejnou koncovku jako soubor experta (AOS), špatná identifikace
- vše v AJ

Základní stránka programu:
www.metaquotes.net/

Doufám, že se zde najde více příznivců tohoto programu, ať si můžeme vyměňovat zkušenosti.
Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 4,3k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To Milan
S "ruským" MetaTraderem jsem kdysi začínal, ale po čase (kolem roku 2000-1) jsem "objevil" VT a ten mne víceméně nadchnul. (Navíc firma, která provozovala MetaTrader (pokud vím MT používají nyní asi 3-4 společnosti) po čase "krachla", resp. se přejmenovala do offshore ráje...). VT mne nadchnul především pro svou relativní jednoduchost v programování základních funkcí i indikátorů a přehlednost v úplně novém grafickém prostředí. (v té době bylo zasílání příkazů přímo z grafiky úplně něco nového). Navíc nejsem žádný programátor a jako laikovi přes sw mi tohle prostě zcela vyhovovalo.
K těm záporům VT, které uvádíš:
Svíce jsou jediným problémem, který považuji za významný.
Pokud má člověk solidní připojení - no problem, na live verzi mi připojení za čtyři roky snad spadlo 3x..
Přehled o stavu svých účtů, včetně detailního výpisu obchodů, mám dostatečný, co ti v tom chybí ?
Pokud potřebuji historická data, najdu si je na fxstreet atp. a nechybí mi jejich absence přímo v programu.
Pokud vím, tak i VT má asi tři fóra, z nichž to "klasické", které vede Chris a spol. je skutečně dobré a pořád se z něj učím..
Je snad jen pár případů (oproti MetaTrader), kdy Chris napsal - ve VT tohle a tohle nejde... Navíc ve vlákně "Forex brokeři s API", někdo uváděl, že MetaTrader 4 nemá API...viz příspěvky na onom vlákně...

Nejsem programátor a nedokáži posoudit v čem je VT horší a MetaTrader lepší. Možná, že v tom co popisuješ je opravdu MetaTrader lepší než VT, ale z mého osobního pohledu jako uživatele a obchodníka, mi VT zkrátka dlouhodobě vyhovuje, ale je to jen můj osobní názor, který nikomu nevnucuji. :). Pokud Ti přinese MT4 větší profit a zisk, vzhůru do toho ! :) :)
SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sid:
Snad jsi to, Side, nepochopil jako kritiku, já oceňuji stejně jako většina zde diskutujících tvůj přínos pro nás všechny co se týče znalostí forexového trhu. Nicméně každý si stejně po čase začne prošlapávat svou cestu a já jsem uvedl problémy, které jsem zaznamenal s programem VT trader. Protože jde o mé peníze, nelíbí se mi, že se mi neplní příkazy tak, jak je zadávám, když jsem reklamoval některé věci u CMS, jednou mi vrátili 80$, ale příště už mi nenapsali ani omluvný mail. To je hlavní důvod proč zkouším něco jiného. Ale já při tom hledání objevil i jiné možnosti. To co v VT nešlo, jinde jde. Ale samozřejmě jsem vlákno založil i proto, aby své zkušenosti uvedli i ostatní.

K tvému komentáři:
Dnes má MetaTrader verzi 4, samozřejmě má také své mouchy a občas taky asi něco nefunguje, ale zdá se mi, že celé prostředí je napsané o něco erudovanějším způsobem. Brokeři pro MetaTrader jsou nejen v Rusku (samozřejmě vím, že program je původem z Litvy, nicméně je plně v angličtině), ale v USA, Itálii, Francii, Švýcarsku, Anglii a určitě i jinde. Jeden odkaz co jsem našel se seznamem brokerů je www.ifin.ru/trading/forex/describe.stm.

MetaTrader se dnes dá používat také jednoduše, obchodovat se dá také přímo z grafu + to má další vymoženosti, o kterých jsem mluvil.

Co se týče připojení k internetu, používám ADSL 256 a občas se stane, že VT zahlásí problém s připojením a začne se přihlašovat, což způsobí, že jsem minimálně minutu bez kontroly účtu. Samozřejmě normálně to tak nevadí, ale když je to v nevhodnou chvíli... Mám otevřeno tak 4-5 grafů a max počet svící. Pokud testuji nějaký AOS, trvá VT někdy i několik minut, než dokáže zobrazit výsledek v profit display.

Přehled o stavu účtu tak, jak ho chápeš ty, samozřejmě mám taky. Ale pokud chci do programu zabudovat money marketing, např. kvůli testování, tak VT skriptu neprozradí, kolik mám zůstatek na účtu.

Pokud mluvíš o historických datech z fxstreet, můžeš mi, prosím sdělit, k čemu používáš tato denní data, kde je uvedeno pouze denní OHLC? Pokud vím, obchoduješ na 15 min. timeframe. Jakým způsobem testuješ své strategie? Provádíš backtesting na datech, která si ručně zapisuješ do excelu? MetaTrader zpracuje data, která do něho importuješ klidně několik let zpátky do úrovně 1 minutového timeframe.

Co se týče počtu diskuzních fór, to opravdu nevím, kterých je víc. Ale odkaz, který jsem tu uváděl, odkazuje na fórum o tvoření strategií, kde se jednotlivé systémy vyvíjí, nejsou vyjímky s diskuzemi o tisících příspěvků. A znám i další adresy, např. www.trade2win.com/boards/. Podle mého s omezenými schopnostmi programování a testování není VT pro lidi, kteří chtějí vymýšlet nové strategie a testovat je, zajímavý. Na prosté obchodování za pomoci pár indikátorů je však vynikající.

Ale, co je hlavní, já tu přeci nikomu neupírám právo vybrat si, co mu vyhovuje. Ještě jednou říkám, že když jsem zmínil, že VT jsem si vybral na základě tvého doporučení, nijak to neznevažuji. Pouze to beru jako další krok na mé cestě. Mám za to, že i zde by nemělo vzniknout monopolní prostředí jednoho sw, dejme šanci i ostatním platformám, pokud na nich je něco, co je upřednostňuje před ostatními! A o tom profitu, o tom to přeci je. Když mám nástroj, který mi optimalizuje můj systém, přinese mi to větší profit a proto to dělám. Např. dnes v noci jsem nechal puštěný počítač, aby mi optimalizoval jeden můj nový systém s daty od června 2004. Zadal jsem mu ať mění vstupní podmínky různých indikátorů po drobných krocích. Počítač kombinoval 3,5 hodiny přes dva tisíce možností, aby mi je pak seřadil podle maximálního profitu, minimálního drawdownu nebo podle čeho si představuju. To je přece lepší než měsíc bádat a zapomenout co jsem vlastně testoval na začátku.

Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Milan
Už jsem předeslal, že nejsem programátor a nemohu posoudit v čem je MT lepší než VT. Co se týká skriptů, soudím, že VT a MT obsahují přibližně stejný počet indikátorů technické analýzy (a člověk si lehce může doplnit nově vzniklé a nějaké vlastní) a z nich jsou následně tvořeny různé TS a AOS. Pak už záleží jen na jednotlivém traderovi jaké indikátory a jaké další podmínky (trailing, time pásma atp.) použije.
To že je MT daleko rozšířenější než VT (počty příspěvků, různá fóra atp.) je pochopitelné, ale má to úplně jiný důvod. Autoři z Litvy zkrátka udělali z MT normální komerční produkt, který si může koupit za určitých podmínek kdokoliv na světě a nadělali na tom slušné jmění. Proto je taky MT tak rozšířen hlavně mezi relativně malými brokery a mnohdy nic neříkajícími firmičkami. Pokud bych o tohle měl profi zájem (vlastní brokerská firma) a založil bych si nějakou brokerskou společnost někde v offshore státě, koupil bych si taky MT, protože mne to vyjde 1000x levněji než vyvíjet vlastní sw..CMS a VT mají smlouvu o výhradním použití VT pouze pro CMS - a dalším brokerským firmám jej prostě nepustí (tak jak je to konečně u více podobných větších brokerských společností, které použivají výhradně vlastní sw v prostředí burzy USA, GB, Japonska atd.). Kromě snad dvou společností (Interbank,FX Global) které uvádíš na odkazu a které jsem proklikal, jsou zbývající "méně majetné" firmy a firmičky z Ruska (napočítal jsem jich patnáct), Kypru, HongKong (Teletrade, která operuje i v Praze se spready 6-7 bodů), Nový Zéland (KVB Kunlu, spready na hlavní páry 10 bodů..) a offshore destinací a o jejichž spolehlivosti by se dalo s úspěchem pochybovat...když jsem klikl na ty odkazy některé nabízejí MT3, některé MT4 bez API, některé odkazy nefungují vůbec...
Zkrátka s firmami provozujícími MT nemám (ani kolegové) dobré zkušenosti, i když MT může být ten nejlepší sw na světě..:-). A opakuji, pokud někomu více vyhovuje MT4 směle do diskuzí o tomto sw a vzájemné výměny info. Nepreferuji jen VT, může být dalších pět,šest lepších sw o kterých ani nevím, ale osobně mi vyhovuje VT.
SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, ano. Ta poslední věta má asi největší význam. Ani já nevím, jestli náhodou není nějaký ještě lepší sw než VT a MT dohromady. Ale to může vyplynout z diskuze. Jen bych rád podotkl, že kromě Interbank, kteří nabízí spread na EURUSD 2 pips, znám ještě FX direct dealer, www.fxdd.com/, kteří jsou z NY, švýcarský GIMEX, který nabízí i mikroloty (1000). A kdybych více hledal, asi bych další ještě našel a nejen v offshore destinacích nebo v Rusku.
Indikátory nabízí MT stejné i jiné, jak říkáš, daleko širší komunita si vytvořila širší know how. Hodně indikátorů pro VT už bylo vytvořeno podle indikátorů pro MT a na další jsou ve fóru požadavky, ale ty asi nebudou splněny.
To, kolik dal firma za SW mě vůbec nemusí zajímat, i kdyby stál firmu milionkrát víc a chodil hůř, jako že chodí, radši si vyberu ten, který nabízí více možností.
Nechci se ale dostat do nějakých osobních intervencí, rád bych se omezil na čistě technickou diskuzi. V tuto chvíli nehledám brokera s MT4, spíše se snažím využít tento SW pro testování strategií. Účet mám stále u CMS a prozatím budu své optimalizované strategie obchodovat zde (než mě něco nakrkne :D).

Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ono se je třeba podívat na nabídky komplexně. Interbank, kromě spreadu na EUR/USD 2 pips, má ostatní spready na stejné úrovni jako hlavní konkurence a jejich páka 100:1 pro běžné loty je pro mne nezajímavá.., stejně jako FX Direct se standardními spready, ale taky jen s pákou 100:1 (pro mini 200:1). Pokud objevím někde jinou firmu se solidním sw (který si mohu sám laicky dotvářet a přetvářet), s dobrou pákou a HLAVNĚ s jistotou převodu svých výdělků na domovský účet, nebudu váhat ani minutu - ale zatím se tak nestalo :). Jistě není to o osobních intervencích, většinou se snažím sdělovat jen svoje dojmy, postřehy a poznatky - ale nobody perfect...Opakuji, pokud je to podle tebe tak dobrý sw, směle do MT4 !
SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě ke GIMEXu, to je ruská obchodní skupina usídlená ve Švýcarsku (pobočky Německo, samozřejmě Rusko) a FX obchody se provádí přes jejich filiálku NEUIMEX Direct Dealing S.A. se sídlem klasicky offshore - Britské Panenské Ostrovy - bankovní a komorový dohled samozřejmě žádný..I když nabídka mikrolotů může být pro někoho zajímavá, osobně bych jim nesvěřil ani cent...
SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Gimex má podobně jako FX firmy podnikající v USA licenci k provozování brokerské činnosti a je sledován švýcarskými úřady. Ale kdybych si měl hledat brokera pro MT, určitě tomu věnuji větší úsilí a zaměřím se i na vlastnické vztahy, stejně jako na ostatní podmínky. V tuto chvíli se zaměřuji na zvládnutí sw co se týče programování, protože na lepší program testování jsem ještě nenarazil. Navíc je zadarmo stejně jako data.
Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Pacho
CHF/JPY sice neobchoduji, ale jak koukám u CMS je spread na tento pár 8 bodů a ne 10, jak uvádíš. Co se týká Oandy, nebýt primitivního sw a natahování spreadu, jak se jim chce (podle vývoje trhu hlavně po datech), asi bych taky uvažoval...Ale Oanda je specifická hlavně v tom, že spread se vytváří podle aktivity na trhu, páky atd. Když řekneš A, musíš říct i B...:-)...(viz odkaz a pak klik na Spread CostCalculator)...neznám detailně ten jejich vzorec, ale letmým pohledem zjistíš, že spread 1,5 na EUR/USD a 3 na CHF/JPY, tak jak píšeš, není asi pro každého....

fxtrade.oanda.com/spreads/recent_spreads.shtml#eur_usd

SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Milane,
stáhl jsem si MT a objevil jsem tam, že lze přímo v něm přeložit uživatelské prostředí do češtiny (či kteréhokoli jiného jazyka) - nezkoušel jsi to? Musí se tam zadat kódování jazyka (Code Page a Locale), což mi nic neříká.

Druhý dotaz - k tomu backtestování, jak jsi popisoval, je potřeba C++, nebo to například se zadáním dvou či tří vestavěných indikátorů zvládneme i my troubové? :)
Díky, Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Namodro:
Ano, dá se vytvořit vlastní lokalizace. Já jsem to nezkoušel. Základní ovládání programu se dá určitě zvládnout i v angličtině. Jsou to ty nejběžnější příkazy, žádné speciality. Ale to se bavíme o ovládání obchodní platformy. Něco jiného je zvládnout naprogramovat jejich Expert Advisor, což je u MetaTraderu AOS. Tady je to na běh na delší trať. Samozřejmě možnosti jsou větší, ale s tím souvisí větší složitost programování. Zatím se zaměřuji na hotové indikátory a skripty a učím se je používat. Je tam solidní nápověda, takže se tím prokousávám, jak to jde. Ale určitě se to vyplatí. Pokud mohu zadat programu aby vyhledal nejlepší kombinaci parametrů tak aby např. zisk byl největší nebo drawdown nejmenší a to vše na historických datech několik let nazpět, pak mám poměrně slušnou pravděpodobnost, že to co chodilo nejlépe doteď, bude ještě nějakou dobu chodit znovu.

Nemyslím si, že je to program pro každého. Kdo má problém s programováním VT, asi lepších výsledků v MT nedosáhne. Ale komu už VT nestačí, pro toho je MT dalším vývojovým stupněm. Nicméně, na forech je ke stažení spoustu hotových AOS pro MT a pokud projdeš diskuze, které jsem avizoval, jistě tě to obohatí i o přístup ostatních tvůrců systémů, což je skvělá škola. Typickým příkladem ve forech je situace, kdy středně zkušený trader bez jakýchkoli programátorských zkušeností popíše svůj systém a požádá lidi z fora, aby mu pomohli systém naprogramovat. Vzhledem k tomu, že se pak k tomu vyjadřují desítky dalších uživatelů, může leckdy vzniknout zajímavý výsledek.

Já jazyk C++ taky neznám. Mám jen základní programátorské znalosti, trochu logiky a na ostatní snad přijdu. Nepředpokládám že do toho proniknu zcela, ale rád bych alespoň základní funkce ovládal.

Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Milane,
díky za odpověď. Prohlížel jsem si MT zatím jen naprosto zběžně (asi tak 15 minut :)), ale vzhled a možnosti nastavení grafů mě moc neuchvátily, takže zatím zůstávám u VT. Jiná věc je programování (pro mne zatím sen budoucnosti :)) ale především možnost backtestingu, kterou ve VT citelně postrádám. Například teď mám naprogramovaný primitivní AOS, který mi dává za poslední měsíc (pro mne) neuvěřitelné výsledky. Potřeboval bych ho otestovat jen na jednom timeframe a na jednom měnovém páru aspoň 2-3 roky zpátky, a to bohužel ve VT nejde :S. Takže se s tím MT asi budu muset nějak poprat :).
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...