Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně


marek

Doporučené příspěvky

Ahoj, jak řešíte daně ? Rád bych si obchodováním futures přivydělával a optimisticky předpokládám že budu mít zisk :-) a rád bych měl i klidné spaní...

Zatím si myslím :-) že je to se zdaňováním obchodů s futures v ČR takto:
- jako fyzicka osoba nepodnikatel uvedu součet zisků ze ziskových obchodů do přílohy č.4 daňového přiznání podle §10 jako smostatný základ daně a zdaním ho 20%
- protože jde o příjem ze zahraničí (US broker, US burza) nemůžu si od výnosu odečíst ani utrpěné ztráty ani náklady (poplatky brokerovy apod.).
- i když mám po roce na účtu ztrátu tak stejně ještě musím přiznat a zdanit ty obchody které mi šly do plusu (!?)
- přepočet na Kč se uskutečňuje podle kurzu vyhlášeného ČNB na konci roku pro tyto účely (??)

Napadají mě třaba tyto problémy:
- platí se i z tohoto samostatného základu daně zdravotní a sociální pojištění ?
- nemohou při "drsnějším" výkladu zákona uvažovat jako výdaje a příjmy i zablokované a po obchodu uvolněné marginy ? Vzhledem k tomu že se výdaje nedají odečíst od příjmů by to znemožnilo vydělek... ?
- mírně ziskový rok se mi při určitém poměru ztrátových obchodů může díky daním obrátit do ztrátového

Prosím o jakékoliv poznámky či reakce !

Předem dík, Marek.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 125
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Ahoj Marku,
zisky z komoditniho obchodovani se dani stejne jako treba zisky z akciovych spekulaci (s tim rozdilem, ze daneni akcioveho obchodovani je jeste o trochu "komplikovanejsi" o stranku dividend a pripadne osvobozeni zdaneni u akcii drzenych v portfoliu dele nez 6 mesicu).
Tzn. pro fyzicke osoby je zisk soucasti dilciho zakladu dane podle §10 jak spravne pises. Ale samozrejme, ze timto dilcim zakladem dane je prijem (tj. zisk z obchodu) snizeny o vydaje prokazatelne vynalozene na jeho dosazeni (viz odst. 4, §10). Tzn. ze celkovy prijmy rovna se ZISK minus ZTRATY minus KOMISE.
Bohuzel si nemuzes uplatnit naklady typu pripojeni na internet, knihy atd a pripadnou celkovou ztratou nelze "pokratit" dalsi zisky - treba z prijmu z podnikani nebo zamestnani.
Zisk danis klasicky jako dilci zaklad dane z prijmu a od toho se pak odviji vsechny soc. a zdravotni pojisteni - to uz funguje jako kdybys tento prijem ziskal jakoukoliv jinou cestou. Nejlepe ti asi poradi nejaky danovy poradce se znalosti vsech specifik tveho prijmu.

Jinak takova jedna dobre minena rada - znam nekolik lidi, kteri se o komoditni a akciovi obchodovani zajimalo a muzu ti rict jedno - ti co nejvic spekulovali na zacatku co udelaji s potencialnim ziskem, jak ho budou muset zdanit, malem si na to uz zakladali offshore spolecnosti, nakonec nikdy nic danit nemuseli :) Nechci se te nejak osobne dotknout, ale uz z Tveho dotazu je znat, ze se v problematice dobre orientujes. Az proste vydelas sve prvni $$ tak si nech priznani zpracovat danovym poradcem, za coz nedas zas tak moc, a budes mit naprosty klid. Ve svych zacatcich se hlavne soustred na samotne obchodovani, protoze stejne prvni roky ty dane nebudou vysoke :)

xtrader

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pošlete - toto je určitě zajímavé téma.
Jinak ale s daňovými poradci je to často jako s právníky - každý má svoji pravdu a je důležité aby si ji obhájil na příslušném místě - v případě daňového poradcu na FU. Ja už na kontrole s výsledky obchodování byl a FÚ na mém zúčtování komoditních obchodů žádné chyby neobjevil - i když primární problém byl vůbec ženám vysvětlit o co vlastně jde.
xtrader

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kdo se zabývá Forexem, údajně nepodnikatelé nepodléhají v případě zisku zdanění, protože jde o ochranu devizových prostředků. :-)

Tuto informaci mám pokud se nemýlím od Colossea ( vypadá to jak přepsaný komentář)

C i t u j i:

Zdanění derivátů
podle novely zákona o daních z příjmů – zákona č. 538/2003 Sb.,
který nabyl účinnosti 1.1.2004
§ 24
Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů
(1) Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů se pro zjištění
základu daně odečtou ve výši prokázané poplatníkem a ve výši stanovené tímto zákonem a zvláštními
předpisy.5) Ve výdajích na dosažení, zajištění a udržení příjmů nelze uplatnit výdaje, které již byly v
předchozích zdaňovacích obdobích ve výdajích na dosažení, zajištění a udržení příjmů uplatněny.
Pokud poplatník účtuje v souladu se zvláštním právním předpisem20) některé účetní operace
kompenzovaně, posuzují se náklady, jejichž uznatelnost je limitována výší příjmů s nimi souvisejících,
obdobně jako by byly účtovány odděleně náklady a výnosy.
(2)Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také
....
zg) úhrn výdajů (nákladů) na deriváty,95) a to jen do výše úhrnu příjmů (výnosů) z derivátů za
zdaňovací období; přitom písmeno zc) a § 23 odst. 4 písm. e) v tomto případě nelze využít. Do úhrnu
výdajů (nákladů) na deriváty a úhrnu příjmů (výnosů) z derivátů se zahrnuje i změna reálné hodnoty,
o které nebylo účtováno při dílčím nebo konečném vypořádání. Pokud tento úhrn výdajů (nákladů) na
deriváty je za zdaňovací období vyšší než úhrn příjmů (výnosů) z derivátů, lze tento rozdíl uplatnit
jako výdaj (náklad) nejdéle ve 3 bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích, nebo obdobích, za
něž je podáváno daňové přiznání, a to v jednotlivých obdobích maximálně ve výši částky, o kterou
úhrn příjmů (výnosů) z derivátů převýší úhrn výdajů (nákladů) na deriváty v tomto jednotlivém
období. ……
….
....
Dle důvodové zprávy k návrhu novely předmětného zákona se navrhuje limitovat celkové
náklady související z derivátovými obchody a operacemi, a to výší celkových výnosů z
těchto obchodů a operací. Tento obezřetný postup je navrhován zejména z důvodu, že od 1.
1. 2003 jsou i tzv. spekulační deriváty oceňovány podle účetních předpisů výsledkově, tj. s
dopadem na základ daně z příjmů (doposud u podnikatelských subjektů s výjimkou bank
bylo účtováno rozvahově). Neméně důležitým důvodem je skutečnost, že tyto nástroje
umožňují optimalizovat daňovou povinnost případně převádět zisky mezi zúčastněnými
subjekty. Z důvodu poměrně složité klasifikace derivátů na zajišťovací a spekulační se
navrhuje pro daňové účely všechny deriváty posuzovat v úhrnu. Případnou ztrátu z
derivátových obchodů bude možné umořit v následující třech zdaňovacích obdobích nebo
obdobích, za které se podává daňové přiznání, a to na vrub případného zisku vykázaného
z derivátových operací. I v tomto případě bude zajištěno, aby negativní výsledky z
derivátových operací neovlivňovaly výsledky z běžné podnikatelské činnosti.
Jinými slovy řečeno: případné ztráty z obchodů s deriváty klienti mohou započítat proti
celkovým příjmům vždy však jen z obchodů s deriváty, maximálně však do výše
celkových příjmů za příslušné zdaňovací období, ztráty přesahující tyto výnosy je možné
uplatnit v dalších nejdéle třech bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích, nebo
obdobích, za něž je podáváno daňové přiznání. Ani podnikatelé (právnické či fyzické
osoby) tedy nebudou oprávněni ztráty z obchodů s deriváty započít proti příjmům z jejich
ostatní podnikatelské činnosti.
Náklady na deriváty a výnosy z derivátů podle § 24 odst. 2 písm. zg) zákona č. 586/1992 Sb., ve znění tohoto
zákona, zahrnují také mimořádné náklady a výnosy vzniklé z důvodu změny metody účtování o derivátech, k níž
došlo v účetním období, které započalo v roce 2004.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to je na me složitý...ale zaujalo me, jak nekdo výše psal, že si nemůžu odepsat knihy a internet? Nechapu proc? Knihy = odborná literatura a internet je nutny k tomu abych neco vydelal...
btw jaky typ živnostenského listu musim na komodity mit?

btw2 nejsem zadnej znalec, ale podnikam tretim rokem :) (sem noob) ale o komoditych mam takovou jednoduchou predstavu...odeslu z mojeho uctu 90 000 Kc na ucet k nake brokerske spol. u ktere budu obchodovat...za pul roku vydelam + 50 000 Kc a necham si tech 50 000 poslat na ucet...no a zaplatim dan z techto 50 tisic, bo je to muj prijem...tak to nejak chapu... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No já ti asi odborně neporadím pod jakou oblast podnikání tohle obchodování přesně patří, ale podle mne je to běžný obchodní obrat takže nejspíš by měl stačit nákup prodej v rámci živnosti volné . Nebo to také může být nákup a prodej mimo řádné provozovny, tyto dvě varianty je potřeba rozlišovat protože to není jedno a totéž . Když jsem měl kamenný obchod potřeboval tu první variantu . A když jsem provozoval nápojové automaty potřeboval jsem tu druhou živnost . Takže tady úplně přesně nevím a možná je to jiný specializovaný druh obchodu , zatím jsem nad tím moc neuvažoval a neřešil jsem to protože zatím neobchoduji , zatím teprve poznávám systém . Docela jistě ti poradí d. poradce .Nakonec já osobně bych daně moc neřešil , nechal bych si účetnictví zpracovat daňovým poradcem a máš to z krku , no a ušetřený čas bych raději věnoval dalším obchodům .

R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Je drobet rozdíl, zda daníte jako fyzická osoba, nebo fyzická osoba- podnikatel-nnákup prodej.
V prvním případě si ztráty neodečtete, daníte zisky.
Ve druhém případě si ztráty odečtete.)
Není mi jasné, proč by nešly odečíst knihy a počítače v obou přípaech odečíst nešly.
Tak zase jiný názor...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • 2 týdny později...

Dobrý den,
nevím jestli nebudu se svým dotazem zcela mimo mísu, ale zajímalo by mě zda není možné, že výnosy daní přímo zprostředkovatel (připadné zamezení dvojího zdanění atd.). Další otázkou zůstává ocenění resp. přepočty zisků a ztrát na denní bázi dle aktuálního kurzu (tak jak by to asi účetně pravděpodobně mělo být).

Jinak velmi zajímavá stránka, dnes jsem on-line manuál přečetl téměř jedním dechem.... v pracovní době :-)

Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...

Přeji dobrý den,
dovolil jsem si přejít do správného vlákna.

Naprosto souhlasím s Břonďou. Účet u brokera je váš, takže pokud vyděláte nějaké peníze, měli byste je také zdanit, bez ohledu na to, jestli je převedete do ČR.
Další důležitá věc je, že se před otevřením účtu musíte rozhodnout, jestli budete obchodovat jako právnická, nebo fyz. osoba (podnikatel), nebo prostě jen fyz. osoba a peníze poslat ze správného účtu !!!
Pokud vyděláváte jako podnikatelé nějakou i trochu vyšší částku jako fyz. osoba a k tomu se vám náhodou podaří dobře profitovat i na komoditách, vaše procento zdanění se vyšplhá na 34%+soc.zdrav. U soc. a zdrav. navíc může dojít ke zrušení stropu odváděných částek, takže si to spočítejte. V takovém případě je nesrovnatelně lepší založit účet na osobu právnickou, ale je to patrně trošku složitější. Pokud takovou firmu nemáte, je asi logické, začít normálně na sebe.
Já jsem přemýšlel na kterou svou firmu obchodovat a nakonec jsem otevřel účet na fyz. osobu (podnikatel), abych to nekomplikoval a navíc nečekám žádný "rozumný zisk", spíše naopak - aspoň letos. Určitě lze založit nový účet, starý zrušit a začít obchodovat na jiný subjekt, pokud to bude stát za to.
Nesouhlasil bych s tím, že nemůžete do nákladů dát knihy, připojení k int. poplatky za software a další. Pokud nebudete mít účet na svou firmu, pak je to logické, ale já jsem např. uplatnil i ztráty z akciových obchodů a o to jsem snížil zisk z podnikání. Když jsem začal vydělávat, zase jsem tyto příjmy zdanil.

Další věc: Petr kousek výš píše, že pro obchodování na burze nepotřebujete živn. list. Takže kdo nepodnikáte, nebo nechcete obchodování motat do vašeho podnikání, neřešte to, založte účet a vydělávejte !!! Na konci roku seberte podklady a nechte daň. poradce konat. To je vše.

Jinak off-shore společnost můj kamarád založil za cca. 600 USD. Ale mám pocit, že nedávno sebrali chlápka, který se považoval za experta v této záležitosti a propagoval u nás tyto společnosti, vykonával poradenskou činnost, atd. Takže nevím, jak dalece je to legální a opravdu bych to řešil, až s miliony dolarů příjmů. Je potřeba daně platit, protože spousta mích „kamarádů“ bere tučné soc. dávky a někdo je musí zaplatit. Jinak by museli chudáci do práce.

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bohdane a Břonďo

Předně než začnu musím říct že s vámi souhlasím
Měl jsem zato že ztráta na finančních trzích se nedá odepsat z daní ( aspoň ne celá ). Díky že jsem si mohl doplnit mezeru .(Můj příspěvek v jiném vláknu)Myslel jsem to tak že reálné obchody budu patrně řešit tak za rok možná dva a potom ještě přijde rok kdy nebudu určitě v profitu prostě asi nevydělám žádnou velkou sumu , proto jsem prohlásil že se tím nehodlám teď zabývat . Mimochodem pokud jsem někoho nakrknul svým nemístným vtípkem o placení daní tak se těmto z celého srdce omlouvám !!!! Odpusťte přátelé .
Nicméně všechno zlé je k něčemu dobré - pokud bych takto nezavtipkoval nehnulo by se toto téma kupředu .
Tímto bych uzavřel reakce na můj příspěvek .

Díky za pochopení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Čau Rendo, Tvůj nemístný vtípek byl na místě. Znám mnoho "klasických obchodníků", kteří se dostali do velkého průs... protože např. vyhazovali faktury, nebo je falšovali, atd. Klidně se najde někdo, kdo s tímto nemá zkušenosti a bude dělat něco podobného i v tomto oboru, třeba i z nevědomosti. Může to projít, ale taky nemusí a následky jsou v takovém případě opravdu zničující. Proto je možná dobře, že jsi to naťukl. Existuje mnoho legálních možností, jak zisk zredukovat na rozumnou úroveň a to je právě práce daň. poradců.

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...