Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co jsem se zatím naučil o psychologii obchodování


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 84
  • Vytvořeno
  • Poslední

Pěkný článek Petře... Já mám rád zen a nejvíc mi pomáhá, číst si v knížce "Zen in the Markets" od E. A. Toppela, která je dokonce k mání volně na netu, zde: www.currensys.com/presentation/ZenInTheMarkets.pdf
Pak přicházím ke compu ve zvláštním, klidném rozpoložení mysli a mám pocit, že realitu vnímám objektivněji, než obvykle...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to luin:

Pokud to nevzdáš, čeká tě hromada práce, do které se ale stojí za to pustit. Pochopit své emoce a naučit se s nimi alespoň trochu pracovat oceníš v životě nesčetněkrát ať už v jakékoli práci nebo obecně v mezilidských vztazích. Takže i kdyby trading nakonec nevyšel, zbyde ti ohromná devíza. Čas nad grafy ti naopak nikdo nevrátí a bude ti k ničemu ;).

Co se týká predispozic, tak ty určitě jako u každé činnosti hrají roli, ale jsem toho názoru, že vnitřní touha a neustálá snaha na sobě pracovat tě k výsledkům dovede i kdybys byl „méně talentovaný“. Třeba tě to bude stát více úsilí a nebudou se o tobě psát za dvacet let knihy, ale uspět jistě můžeš. Z hlediska práce na tvé psychice bych ti doporučoval začít knihou Daniela Golemana – Emoční inteligence, to abys ty emoce vůbec pochopil. Potom, co se týká problémů traderů, tak z hrstky českých knih je určitě nejlepší Steenbargerův Trading coach, pro svou praktičnost. Tzn. problémy jen nepojmenuje, ale nabízí i řešení. Např. pro ty strachy u exekuce radí vizualizace těchto situací až do stavu, kdy je vnímáš klidně. Tady je ale hodně důležitá věc, a to ta, že tyto rady nestačí číst, ale je třeba je praktikovat. V knize nebo od někoho chytrého dostaneš návod, který tě ale sám nikam neposune. Jakoukoli změnu, kterou chceš ve své hlavě ze své vůle provést, si musíš odpracovat. Pro racionálního člověka je to často nepřekonatelný problém začít dělat něco, co mu přijde jako blbost, která mu nemůže pomoct, protože to neodpovídá jeho „bezpochyby správnému“ pojetí světa a mysli. Má za to, že problém je třeba rozumově pochopit a tím se vyřeší. To je samozřejmě omyl, který zmiňuji za dvou důvodů. Prvním je ten, že těmto věcem člověk musí uvěřit a spoléhat se na ně. Jen tak získá dostatek entuziasmu, který bude potřebovat. Druhý důvod je ten, že pokud se budeš snažit najít mechanizmy, které ti dělají problémy, je potřeba nad nimi víc než přemýšlet, tak rozjímat. Rozum tě pravděpodobně povede ke konstrukcím, které s tím problémem nemusí mít nic společného. Prostě si ty situace, ve kterých si selhal, promítej v hlavě dostatečně živě na to, abys vnímal emoce, které jsi zažíval a to dělej tak dlouho, dokud nepřijdeš na to, z čeho máš strach. To je základ, se kterým se dá potom různě pracovat. Mohou to být zmíněné vizualizace, racionalizace na základě statistiky, ale taky jeden koncept, který bych všem doporučil. Je to drobné dílko Eckharta Tolleho - Moc přítomného okamžiku. Princip je jednoduchý – nebýt hlavou v minulosti nebo budoucnosti, tzn. být v přítomnosti. Je totiž fakt, jak píše, že veškeré negativní emoce jsou důsledkem setrvávání mysli mimo přítomný okamžik. U strachů je to v budoucnosti a to bohužel v té, ve které je všechno špatně (tady je třeba zmínit to, co popisoval Petr a to je nutnost mít něco funkčního –pro paper funkční backtest, pro live funkční paper. Tzn., že člověk musí být vnitřně přesvědčený o tom, že to co mu brání není nejistota pramenící z nedostatku vědomostí nebo plánu, ale je něco iracionálního, co má původ jinde). V každém případě to, jestli člověk bude předjímat budoucnost jako pozitivní nebo negativní je spíše otázka osobnostní, tzn. že změny v tomto směru budou velmi obtížné. No a právě proto je úžasné Tolleho učení. Za poměrně krátkou dobu se dá nepřející rozum účinně přečůrat :) . Ale i tady platí to, co jsem psal výše. Všechno jsou to jen ukazatele směru, které jsou k ničemu, pokud se jejich cestou nevydáš. Takže to mohou být týdny nebo měsíce každodenního usilí než se někam pohneš. Utěšit tě může to, že to jinak nejde. Nejsou na to prášky ani zaklínadla. Nevyřeší to za tebe nikdo jiný, jediná cesta je práce na sobě přes malá vítěztví k vyšším cílům. Nakonec s tradingem jako takovým je to stejné.

Jinak co se týká „psychomentorů“, tak u nás bych nikomu něvěřil. Stačí se podívat, za co si u nás nechají někteří platit v oblasti praktického tradingu a člověk přemýšlí, má-li je udat za podvod nebo jim odpustit jejich fatální nedostatek svědomí a sebereflexe jako nemoc. Třeba ve Státech bych s tím problém neměl a kvalitní tradingový terapeut bude podle mě stejně cenný jako ten technický.

No a když už jsem se zase tak rozepsal, tak musím napsat ještě jednu věc. Ty prášky fakt nejezte. Nás ve škole učili, že mozek je živ z cukru, takže si dejte banán a nic mu chybět nebude ;) .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skvělý článek, který by si měl povinně několikrát přečíst každý, než si otevře první live účet. Zvláštní, že si tyhle klíčové věci člověk uvědomí vždycky až s odstupem času.

Především naprosto souhlasím s důležitostí důkladného paper tradingu pro psychiku. Celkem mě překvapil uvedený časový interval důkladně připravených obchodníků, a to 2-3 měsíce. Jak dlouho potom trénuje zbytek? 2-3 týdny? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že tak po 3 měsících už paper člověku moc nedá a pokud je vše dle plánu, je nejvyšší čas začít strategii obchodovat s reálnými penězi. Ale po 1 měsíci snad nemůže nikdo vyvodit žádný vypovídající závěr. Například jsou trhy celý měsíc v chopu nebo naopak trendují a podobně. Pak můžeme totiž dostat zcela zavádějící výsledek, který chybně přijmeme za realitu a po nasazení systému budeme nepříjemně překvapeni, že je vše jinak, než na demu a můžeme začít zpochybňovat sebe samotné.

Zkrátka jdou po sobě vlny, kdy nám buď jde všechno naproti nebo naopak se k nám trhy obrátí zády. Během pár týdnů paperu není moc reálné zažít obě situace, se kterými se potom budeme muset především po psychické stránce poprat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,
chtěl bych reagovat na víc názorů naráz ohledně té chemie.

Nejsem kulturista a kupoval jsem teď pár měsíců protein jen kvůli tomu, že jsem se na netu dočetl, že protein je jednou ze základních hlavních pro mozek. např. v mense o tom píšou stačí napsat do hledání "potrava pro mozek"

Dále již v mládí jsem četl nebo slyšel, že když člověk začal jíst více bílkovin, tak se začal rychleji vyvíjet.

Musím říct, že mám vysoký cukr a zjistil jsem, a snad se to i obecně ví, že lidi s cukrovkou jsou obecně více náladoví. Posledního půl roku si všímám vlivu sacharidů na své jednání. Zjistil jsem, že když si dám nějakou sladkost, tak pokud začne po nějaké době klesat cukr (hypoglykemie), což je samozřejmé, tak má člověk špatnou náladu a vše okolo je proti němu. Zjišťuji, že dnes je téměř ve všem mnoho sacharidů a například již jeden rohlík, což je cca 3kostky cukru (30g sacharidů), mi dělají problémy. Každá potravina má jiné množství sacharidů a také po ní hypoglykemie nastává po jinak dlouhém úseku, pokud ještě v relativně krátkém úseku sníte, tak hypoglykemie má delší průběh který se jeví jako docela hluboká deprese. Zjistil jsem, že musím jíst maximálně 1cukr (10g sacharidů) během cca 2 až 5hodin a když se ta zýšená hladina vrací do normálu, tak to není takový sešup a není žádná deprese Prostě čím víc sacharidů naráz tím potom větší pád(deprese).

Na ten taurin jsem upozornil, protože jsem se dočetl o tom soustředění a také to, že taurin si tělo vyrábí samo, bohužel dnešní strava vám jej z těla umí, zbavovat a tak s dobrou sváčou přijdete o plné soustředěním a třeba i k špatným pokynům.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

valesek: No pokud pozorujes orpavdu az takovehle zmeny po trochu sacharidech tak to je spis na nejake vysetreni u doktora a ne na rady na foru. To uz opravdu zavani nejakym problemem (mozna slabsi cukrovka kdo vi), ale ja nejsem doktor takze ti fakt neporadim.
Jinak souhlasim obecne ze zmenou jidelnicku se da dosahnout opravdu hodne velky pokrok a to at pri budovani svalu, odbouravani tuku nebo treba po psychicke strance odbourani unavy, zvyseni pozornosti atd. Ale to na co jsem chtel upozornit je ze vsechny tyhle doplnky nejsou proste nic jineho nez jen "doplnky" a zaklad proste vzdycky bude spravne nastavena strava, odpocinkovy rezim, atd.
Jako primer bych to asi srovnal s tim ze kdyz do nadrze auta pridas nejaky drahy aditivum tak to muze zlepsit vykon o neco, ale zaklad porad bude kvalitni palivo (jidlo) a zadne aditivum ti moc nepomuze kdyz budes do nadrze lejt vysmazenej stolni olej od hranolek. A tak to je proste se vsim podle me v zivote at uz to je telo, mysl nebo cokoliv jineho.
Ono i pri lecbe vetsiny nemoci je podle me ta pilulka jen takovy "doplnek" ta hlavni cast je ze si lehnes doma do postele a poradne to vypotis. Jenze lidi dneska se nechteji proste moc "potit" a to ani v posteli, ani v posilovne, ani nad grafy a vsechno by radeji hned a pokud mozno levne nebo rovnou zdarma. Pak ve spolecnosti vznika predstava ze na vsechno musi existovat nekde nejaka kouzelna pilulka co udela vsechnu praci.
No ja verim jedine tomu ze navsechno existuje nejaka pilulka o ktere to kdosi tvrdi a ostatni mu za to plati ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...