Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování - testování


Doporučené příspěvky

  • 2 years later...

to Sebik

diky za clanek, je zajimave cist 3 roky stare vydani, pribeh nekoho kdo si jiz pred casem prosel to cim se ted s nadsenim prokousavam

mam za sebou 2x manual, desitky hodin teorie tady na fin., testy nekolika programu, prvni velmi hrube backtesty s rucne natukanymi daty, cerstve emini I, ktere me posunuli dale, delam dalsi BT, vzdy mam dobry pocit ze se neco priucim, posledni jsem zpetne zanalyzoval MAE/MFE a s prekvapenim zjistil jak velmi i mirne zmenene a stale velmi jednotne hodnoty SL a PT ovlivni celkovy vysledek.

mohu se zeptat jak pokracoval Sebikuv pribeh?

Bradrtony

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Super pomôcka pre tradingovu psychologiu, Vždy keď vstupujem do obchodu, tak môj zrak sa upína smerom na account summary a na okamžitý P/L, veľmi ma to frustruje a dosť mi to berie pozornosť. Namiesto toho, aby som sa orientoval na proces obchodu - na priebeh obchodu, sa orientujem na výsledok v USD, čo ma značne vyčerpáva a nerobí mi dobre. Čím viac sa sústreďujem na výsledok v USD tým menej voľných kapacít mám v hlave a neviem sa sústrediť na obchod a na situáciu na trhu. Ja trading jednoducho milujem a veľmi mi vadilo, že tento pocit ohľadne tradingu mi kazili moje obavy ohľadne peňazí na účte u brokera. Tak som sa rozhodol si pomôcť a definitívne túto záležitosť poriešiť. Najprv som si zmenil obchodný denník a to tak, že vidím iba zarobené pipsy a veľkosť pozície - account summary a equity krivku mám na inom liste. Ale veľmi mi to nepomohlo, potom som dostal nápad. Neviem či tento nápad som už niekde nevidel, alebo od niekoho nepočul. Takže rád by som sem dal na financnik.cz, aby sa aj ostatní mohli inšpirovať, možno im to pomôže. Ja obchodujem s pomerom risku a zisku takzv. RRR 1:3 na jeden stop loss chcem zarobiť 3 krát SL do úvahy neberiem poplatky ani spread. Pokiaľ je trh menej volatilný a tvoria sa menšie vrcholky a dná, tak samozrejme znižim SL, ale pomer RRR mám vždy 3. Občas nejaký ten trade nedá plný PT-3xSL ale iba časť, to je v tom prípade, keď dostávam proti- signál. Tak som sa rozhodol si pomôcť zostrojil som zošit v exceli a tam si značím graficky - po dobne ako tetris :-) priebeh ziskových a stratových obchodov ohľadom na môj RRR. A poviem vám uľavilo sa mi pri tradovaní. už vôbec nemyslím nato, že koľko USD alebo koľko peňazí tá či hentá strata. Pripojil som dva súbory. *.doc je opis postupu značenia obchodov a *.xls sú vlastne tabuľky do ktorých si značím obchody. Samozrejme pre tradera je nutné vedieť, koľko dolárikov - eur atď. má na účte. Aký veľký position sizing si voliť podľa veľkosti účtu. Tieto úkony-operácie si robím výhradne cez víkend. Vtedy sumarizujem obchody a volím si veľkosť position sizingu na nasledujúci obchodný týždeň. Trhy či už forex alebo iné sú zavreté cez víkend a takto sa ceny a pozície nehýbu - nemenie svoju hodnotu a ja som iba rád, lebo takto kľudne môžem, s kľud- nou a chladnou hlavou chladnokrvne plánovať svoju stratégiu position sizingu a money manage- mentu. Možno že sa niektorý len zasmejú nad jednoduchosťou tejto medódy, niektorým sa bu- de zdať zbytočná, iný ma pošlú do hája a iba prevrátia očami a možno to niekomu to pomôže. Hlavná myšlienka vychádza z toho, že je lepšie mať vyššie RRR ako vyššiu úspešnosť. A to hlavne po psychickej stránke. Pri RRR 1:1 v priemere každý druhý obchod musí byť ziskový, aby ste sa vôbec udržali na nule. Pri RRR 1:3 každý štvrtý obchod musí byť ziskový, aby sme boli na nule. A ak sme šikovnejší a vieme urobiť zo štyroch obchodov aspoň dve ziskové tak vytvárame zisk. toto je pre mňa obrovská psychická úľava. Nie je problém psychicky zniesť aj tri-štyri stratové obchody za sebou. Čo sa stáva naozaj iba občas - nakoľko si trikrát rozmyslím či vstúpim do trhu alebo nie. Denne v priemere urobím 1,2 obchodu. Keď mám možnosť aj na predobednú seanciu tak priemer je 2,2 obchodu denne. A cítim sa veľmi dobre pri obchodovaní nakoľko ma to baví a baví ma to veľmi. Ešte by som dal pár rád ohľadne tradingu. Vypnite si to blbé blikanie vo vašej obchodnej platforme. Keď ceny mi blikali ako vianočný strom- ček tak ma to iritovalo a bralo mi to pozornosť. Pokiaľ obchodujete tak jak ja na 1H timeframe, dajte si svoju obchodnú platformu niekde nabok, aby vám neuberala z pozornosti, napríklad ja ju prevádzkujem na staršom notebook-u a hlavný PC na ktorom mám analytickú platformu mám rovno pred sebou. Ak je nutné zasiahnuť tak si zo- berem notebook a urobím zmeny v pozíciách prípadne nejaké zavriem iné otvorím. Pozície a ich hlavné úrovne - vstup - SL a PT si značím graficky do analytického softvéru. Dúfam, že som aspoň niektorým možno trošku pomohol. želám šťastné vianoce a úspešný nový rok a aby ste pri tradingu cítili naozaj skvele. S pozdravom nickirout PS: Priložený súbor M&M.pdf - je v skutočnosti *.zip archív premenujte koncovku z *.pdf na *.zip a rozbalte sú tam dva súbory *.xls a *.doc

11955

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...