Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

COT - Committment of Traders


greenhorn

Doporučené příspěvky

COT- Committment of Traders - vědět, jak jsou rozdány karty.
Při studiu komoditních grafů jsem narazil na situace, kdy se trh zachoval naprosto nelogicky, proti všem indikátorům a ostatním prostředkům technické analýzy, se kterými jsem do té doby pracoval. Nedokázal jsem si vysvětlit a zdůvodnit některé situace v trhu. Jedná se zejména o náhké obraty, korekce atd..., které ve svém důsledku stojí mnoho obchodníků spousty peněz. Přiznám se, že jsem byl z celé situace značně rozladěný, najednou jsem nevěděl kudy se vydat, kde hledat cosi skutečného, co se skutečně stalo, o co bych se mohl opřít, z čeho vycházet. Technická analýza mi v tom okamžiku připadala jako statistika, která najednou selže a není pro to žádné vysvětlení. Doufal jsem, že chyba je u mne. Bylo by to nejsnazší. Opravit si názor, změnit metody a dál pokračovat v práci.
Čím více jsem se celou situací zabýval, docházel jsem k názoru, že " to tam někde musí být". Že to tam v tom trhu někde je napsáno, visí to tam a já to nevidím. Jinak bych to včechno musel pokládat za loterii, hru se statistikou a psychlogií davu. I když tyhle věci samozřejmě do trhu patří, jsou tam a je nutné s nimi při obchodování kalkulovat.
Po nějakém čase jsem naštěstí narazil na COT a začal jsem se jím zabývat.

Co je to COT ? Hezky česky si o něm přečtete například zde: www.harpooncapital.com/cotcze.html

Vzhledem k tomu, že diskuze o COT již několik týdnů probíhá zejména na vláknech o zlatě a kukuřici, pokusím se teď seřadit jednotlivé příspěvky do tohoto vlákna.

Greenhorn.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Re: Zlato??? Vloženo uživatelem: greenhorn Datum: December 15, 2005 12:00AM Statut uživatele: Co způsobilo prudký obrat cen zlata ve dnech 13. a 14. 12.2005 ? Tak jsme se na to s bolijou podívali a došli jsme k závěru, že asi byla nějaká pastička od velkých hráčů. Již od 15.11., kdy se zlato vydalo prudce na sever podporovali růst jeho ceny pouze malí hráči. Velcí systematicky posilovali své short pozice a to v poměru cca 4:1, možná i 5:1. Malí hráči ( nebo také investoři) si to vlastně tak trochu udělali sami. Poslouchali analýzy i fundamenty, které v posledních cca 4 týdnech neustále tvrdí, že ceny zlata budou neustále stoupat. A tak malí kupují a kupují. Poslední C.O.T. ze 6.12., který vyšel 9.12. už jasně ukázal, kam kdo jde. Pokud si ještě navíc provedete konfrontaci s grafem, který byl pro tento trh k dispozici, právě v pátek po skončení obchodů, závěr si jistě uděláte sami. Zdroj informací C.O.T. http://www.cftc.gov/cftc/cftccotreports.htm Mnoho zdaru přeje greenhorn.

688

689

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vloženo uživatelem: radim Datum: December 18, 2005 04:39PM Statut uživatele: greenhorn, jsem trochu rejpal, na druhou stranu se snažím o opravy k lepšímu. Osobně se domnívám, že při výkladu pojmů Non-Commercial : Commercial došlo k výkladové kolizi. Non-Commercial jsou myšleni spekulanti ať již large-velký v podstatě komoditní fondy, small-malý drobní spekulanti . Toto se rozlišuje, komoditní fondy nají navác i limity otevřených pozic. Commercial jsou zde myšlení zajišťovatelé. Těch malých spekulantů ve zlatě je skutečně troška a při vší úctě k nim, na trh mají nepatrný až nulový vliv. 18.12.2005 radim

690

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vloženo uživatelem: greenhorn Datum: December 18, 2005 05:32PM Statut uživatele: Radime, je super, že už je nás víc. Jen buď rejpal a ať Ti to vydrží. Ješitnost a patenty na rozum, to musí stranou, nebo proděláme ! A to jistě nikdo z nás nechce. Radime, shodneme sa na tomto výkladu a taktice jak s COTem nakládat ? http://www.harpooncapital.com/cotcze.html Určitě se ozvi. Mnoho zdaru při studiu COT přeje greenhorn. ***************************************************************** greenhorne, souhlas, ale potom by bylo vhodné slova ze dne Datum: December 15, 2005 12:00AM nějak lépe obhájit. Já v tom vidím jedno: zajišťovatelé za tuto cenu s velikou chutí prodávají, komoditní fondy kupují trochu s obavami a drobní, tedy všichni co zde diskutujeme přicmrndávají bez vlivu na cenu. 19.12.2005 radim ***************************************************************** Vloženo uživatelem: greenhorn Datum: December 19, 2005 10:26AM Statut uživatele: Radime, souhlasim s Tvým závěrem, pouze s tím rozdílem, že používám pouze ty oficiální tabulky US vlády(jestli se to tak dá napsat). Tam se to dělí na ty Commercial a Non-Commercial. Podle mého všechno ostatní je interpretace lidí, kteří vymýšleli grafy, jiné verze tabulek atd. Někdy mám problém ztotožnit se s filozofií (přístupem) tvůrce grafu, nebo tabulky. Tady se potom snažím hledat svou vlastní cestu, která je většinou delší, nebo některé varianty prostě končí ve slepé uličce. Pak začínám znova. Mě to nedělá problém. Proto jsem rád, že jsme se tady setkali. Momentálnš se např. zamýšlím, jaký vliv má na COT konec kontraktního měsíce - vlivů by mohlo být hned několik. Například ten, že ne všichni do následujícího měsíce rolují, pak by to mohlo vypadat jako úbytek OI na dané komoditě a tak to způsobit chybnou interpretaci... myslím, že nějaký čas bude ještě co řešit. prosím, upřesni tohle datum, nemůžu to přesně najít a v jaké souvislosti: ale potom by bylo vhodné slova ze dne Datum: December 15, 2005 12:00AM nějak lépe obhájit. Mnoho zdaru při studiu COT přeje greenhorn. **************************************************************************** Vloženo uživatelem: radim Datum: December 19, 2005 05:51PM Statut uživatele: greenhorne, ono Datum: December 15, 2005 12:00AM je Tvé vyjádžení Tak jsme se na to s bolijou podívali a došli jsme k závěru, že asi byla nějaká pastička od velkých hráčů. Již od 15.11., kdy se zlato vydalo prudce na sever podporovali růst jeho ceny pouze malí hráči. Velcí systematicky posilovali své short pozice a to v poměru cca 4:1, možná i 5:1. Malí hráči ( nebo také investoři) si to vlastně tak trochu udělali sami. Poslouchali analýzy i fundamenty, které v posledních cca 4 týdnech neustále tvrdí, že ceny zlata budou neustále stoupat. A tak malí kupují a kupují . Poslední C.O.T. ze 6.12., který vyšel 9.12. už jasně ukázal, kam kdo jde: Opět trochu zpřesním: vláda US nic nevydává natož oficiální tabulky. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) vyčlenila u každého trhu množství futures a opčních pozic, od něhož jsou jejich držitelé povini tuto skutečnost hlásit. Součty jsou pak uvedeny v COT Reportu. Commitments of Traders (COT) Report. Commercial a Non-commercial Traders - CFTC dělí účastníky trhu na dvě skupiny, podle toho, s jakým cílem jdou na trh, na spekulanty a hedgery. Commercials jsou obchodníci využívající futures kontraktů pro zajištění ceny do budoucna v souladu se směrnicí CFTC č. 1.3 (z). Spekulanti se nazývají Non - commercial, small jsou pak dopočítaný rozdíl do OI, tedy ti co nepčkročili limit, patrně až jistě naše místečko. Snad je to upřasnění definitivní a můžem diskutovat nad obchody a nad hráči v nich. 19.12.2005 radim *************************************************************************** Vloženo uživatelem: greenhorn Datum: December 20, 2005 01:10AM Statut uživatele: Zdravím Vás, Radime. Díky za informace, jste skutečně precizní. Možná by stálo ještě za zmínku, že Commodity Futures Trading Commission (CFTC) je oficiální orgán US administrativy, takže její výstupy lze brát jako seriózní. O Commercials bych jen doplnil, že to nejsou jen obchodníci využívající futures kontraktů pro zajištění ceny, ale počítají se mezi ně i ti, kdo kontrakty ba burzu dodávají. Bývají uváděni jako farmers, ale to není docela přesné, protože své komodity uvádějí na burzu prostřednictvím Commercials. Ale jak správně píšete, to by pro upřesnění mohlo stačit. Od teď už budu psát věci, o kterých bychom mohli vést diskuzi. Myslím si, že spekulanti se tedy asi musí pohybovat podle taktiky, kterou volí zajišťovatelé. To, jestli spekulanty dělíme na malé nebo velké asi není podstatné. Pro mne bylo zpočátku velice důležité ( a přiznám se, že mi to dalo dost práce), abych se vžil do vzájemných vztahů zajišťovatelů a spekulantů. Chápu je jako protivníky. Myslím si, že jako takový příklad je možné zvolit právě zlato. Podle mého názoru se celá ta situace začala odvíjet v období kolem 25.10. Odtud se to nechá vysledovat až k 12.12. Pro zajímavost se podívejte na stav indikátorů právě ke 12.12. Myslím tím to, co ukazovala techniská analýza při pohledu na klouzavé průměry, MOM, RSI a spol... Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji. To podle toho, jak se komu zadaří. Uvidíme. greenhorn ****************************************************************************** Greenhorne, předně asi zvolíme osobnější oslovování. Pokud zde uvádím svoje slova, nesnažím se nikoho nijak znevýhodnit. Přispívám zde pouze a jenom pro svoje ochytření. Nikterak mne netrápí pokud kdokoli žije v omylu. (CFTC) je oficiální orgán US administrativy, takže její výstupy lze brát jako seriózní. Nikdy jsem nic opačně podobného netvrdil. Myslím si, že spekulanti se tedy asi musí pohybovat podle taktiky, kterou volí zajišťovatelé Rozhodně, dokonce říkám, zajišťovatelé ve své podstatě určují pravidla hry. To, jestli spekulanty dělíme na malé nebo velké asi není podstatné Dle mého pohledu zásadní chyba. Pokud by na tom nezáleželo jistě by nevznikl CFTC a OCT. Tady si uvědomuji, že víme jak na vlastní emoce, obchodní plány, strategie, indikátory ale podstata fungování trhů je nám, ač zásadní, utajena. vzájemné vztahy zajišťovatelů a spekulantů.Chápu je jako protivníky. Souhlas. Dokonce bych to spíš omezil na zajišťovatele, kteří nabízejí komoditu prostřednictvím burzy a zajišťovatele, kteří chtějí prostřednictvím burzy komoditu získat. Tito rozdávají karty. Spekulanti přece jen tady jsou od převzetí rizika. [ital]Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji [ital] Tomu nerozumím a zkus to prosím přiblížit. Nedovedu si nijak vysvětlit, proč bych mněl jako vlastník komodity, zde zlata, mít zájem jej prodat za míň než je současná cena, případně ještě větší. Osobně bych „své“ zlato coby zajišťovatel, klidně prodal i za 1000$/OZ. 20.12.2005-12-20 radim ****************************************************************************** Vloženo uživatelem: greenhorn Datum: December 21, 2005 04:23PM Statut uživatele: Ahoj Radime, *Pokud by na tom nezáleželo jistě by nevznikl CFTC a OCT.* S pojmem OCT jsem jsem se teď setkal úplně poprvé ve Tvém příspěvku. Mohl bys mi to prosím nějak přiblížit ? Případně nějaký odkaz. *podstata fungování trhů je nám, ač zásadní, utajena.* Souhlas. Proto jsem se vlastně dosdtal ke COTu. Snažím se totiž poznat podstatu fungování burzovních obchodů. Kdo tam je, proč tam je, jakou plní celém systému úlohu. Pokud tohle dokážeme definovat, pak by celá burza a podstata fungování trhů namělo být žádným tajemstvím. Pravděpodobně je to už popsáno v nějaké literatuře. Moje mizivá úroveň angličtiny nme ale donutila k "výzkumu" tohoto druhu. Občas je to náročné, ale vědomosti takto získané mají promne větší vypovídací hodnotu a snáze je obhájím především sám před sebou. Znáš to, ten poslední klik musí člověk udělat sám.... *Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji.* Snad se mi to podaří sepsat tak, jak to myslím: - Předpokládám, že zajišťovatelé věří tomu, že cena zlata bude ještě stoupat.(já osobně také) Moje úvaha vychází se stavu grafu 12.12., ještě než došlo k prudkému obratu ceny zlata. A teď už 100% spekulace z mé strany: Zajišťovatelé si připravili situaci. Jak si tu situaci připravili, tomu se chci detailně ( krok za krokem, vztahy jednotlivých čísel, atd...) věnovat mezi Vánocemi a teprve se ukáže, jestli na tom všem něco je. A teď už interpretace COT 13.12.2005: Zmatek spekulantů si vysvětluji tím, že ve velkém likvidují long pozice i short pozice 2,5:1. Asi nevědí co chtějí. Zajišťovatelé, kteří ještě před týdnem poslali na trh 18,5 tisíce long pozic a 8 700 short tedy 2:1, to všechno obrátili a začínají navyšovat long a ještě stále snižují short. Proč si tedy myslím, že na tom vydělali? Ještě před týdnem prodali long pozice za cenu vyšší, a další týden je kupují zpět za cenu nižší. Asi věří tomu, cena bude stále stoupat. A protože jsou to zajišťovatelé, je možné že si už long pozice nechají až do konce, protože cena už bude vysoko nad tím, než je nakoupili. COT, který vyjde v pondělí 27.12. bude zajímavý a podle mého názoru důležitý pro analytiky, kteří s COT pracují. ?? Nevím, proč zajišťovatelé drží tolik short pozic. Vysvětlení by mohlo také postavit všechny moje teorie na hlavu. ( snad jsou to nějaké vzdálenější kontrakty, kde se už dá předpokládat nižší cena ? - opět můj dohad) ?? Nejsem si úplně jistý, kdy je poslední uzávěrka dat. Jestli je to úterý a nebo se to do pátku(?) ještě upřesňuje. Závěrem mě napadlo, jestli problematiku "fungování a podstaty trhů" rozdělíme do samostatných oddílů a ty budeme studovat detailně. Nakonec by se to mohlo pěkně samo poskládat. Greenhorn. ********************************************************************************** Vloženo uživatelem: radim Datum: December 21, 2005 07:05PM Greenhorne, každé malé dítě přece vi, že když napíšeš OCT, je to ve skutečnosti COT (no upsal jsem se rejpale). No koněčně prolomená nuda. Ještě jsem si uvědomil, že k COT nebylo řečeno jedno podstatné doplnění. SPREADS. Nejde o klasicky komoditní spred, ale o následující postup. Pokud má obchodník 2500 pozic na vzestup a 2000 na pokles bude uvedeno do kolonky LONG 500 a SPREDS 2000. Reporty bývají zveřejňovány pravidelně v pátek ve 3:30 Východního času. Který to je, nevím. A ještě jednu drobnost k zajišťovatelům. Platí pravidlo zajišťovatelé mají vždycky pravdu. Ono to má svoji silnou logiku. Zajišťovatelé se buď rozhodnou a komoditu(GC) uvedou -prodají na komoditním trhu, nebo prodaji v přímém prodeji. Totéž u zajišťovatelů spotřebitelů komodit, jen opačně. A ještě zapomínáš, že zajišťovatelé musí plnít směrnicí CFTC č. 1.3 (z). Nemám ji, ani jsem ji nečetl. V každém případě by bylo dobré znát, co je jejím obsahem. K tvému vysvětlení. Mám pochybnosti o jeho správnosti. Budu přemýšlet a vyvrátím ho. 21.12.2005 radim

691

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vloženo uživatelem: luboš
Datum: December 21, 2005 05:20PM
Statut uživatele:


ahoj greenhorne,
jestli můžu , tak přispěju trošku k vaší diskuzi.
1. Podle mě je podíl zajišťovatelů k spekulantům mizivě malý a proto chování zajišťovatelů nemá prakticky vliv na tvorbu ceny...tu obstarávají spekulanti...
2. Ty se nikdy nedozvíš , jaká je skladba zajišťovatelů ale ani spekulantů...a proto se nikdy výsledku nedopátráš...

vždyť jen ve zlatě můžou zajišťovateli být :
- banky
- lidé , kteří z nějakého důvodu přestanou věřit penězům a chtějí nakoupit zlato
- lidé , kterí tradičně své zisky překlápí do zlata
- zubaři na celém světě
- šperkaři
- elektrotechnické firmy
...a já nevím kdo ještě, ale asi by se dalo pokračovat
každá skupina má svoje důvody...

to o co se snažíš je úzká výseč z fundamentální analýzy a čím víc se do toho budeš ponořovat , tím víc složitostí objevíš.

A skládat není nic potřeba, to za tebe provedl prof. Jílek. ( Jsem přesvědčenej že se nejedná o propagaci konkurence a že tento příspěvek bude připuštěn do diskuze). Tam máš na vysoké teoretické úrovni v češtině vysvětleno nejen o komoditách , ale o derivátech obecně vše. Když jsem přečetl první díl knihy, měl jsem hlavu jak pátrací balón. Druhý díl už jsem jen prolistoval, abych se ujistil, že pro praktické obchodování nepotřebuju z této publikace téměř nic. A to co potřebuju je příjemnější formou popsáno zde (i jinde).

Myslím , že zde platí výzva jednoho z posledních článků : nedělejme si obchodování zbytečně složité !!!

Pohodu přeje Luboš

***************************************************************************

Vloženo uživatelem: greenhorn
Datum: December 21, 2005 06:58PM
Statut uživatele:


Ahoj Luboši,
možná, že teď budu působit ja úplně mimo obraz.
Ale já to podnikám, abych si to zjednodušil.

Greenhorn

**************************************************************************

Vloženo uživatelem: radim
Datum: December 22, 2005 10:13AM
Statut uživatele:


Luboši,

jsou vánoce, tak trocha odlehčení.

Každý bez rozdílu si chce svoji „práci“ ulehčit, zjednodušit, přidělit nějakou výhodu. A proto, že to dělal každý a každý jsme jinačí, vzniklo nepřeberné množství různých všemožných indikátorů. Každý v něm viděl něco jiného a sdělil to světu. Přirozeně pokud čteme, že „ten velký“ tímto vydělal miliony, cítíme, že to je právě pro nás to pravé ořechové. Není, a v tom případě platí méně znamená více. Je třeba si utvořit vlastní indikátory, které mi dávají tu „moji pravdu a výhodu“ a těch se s železnou pravidelností držet. A pokud budou úspěšné, neopomnět je sdělit světu a rozšířit věhlas nového indikátoru.

Snad se mnou budeš souhlasit, že jako řidič auta, pokud znám alespoň jeho základní funkce, při jeho poruše mám větší šanci se rozhodnout co dělat. Zdali píchlé kolo vyměnit za rezervu, či pokud kolo je ulomené volat odtahovku. V těch trzích je to naprosto stejné. Znát podstatu chování trhu, ti dává větší šanci se při poruše rozumněji rozhodnout a také pokud vidíš, že se trh nějak utváří toho využít ve svůj prospěch. Teoretické plky i když prof. Jílka jsou vskutku ale vskutku nanic. Ty jsou vhodné na světová setkání podobně postižených. Před mnoha lety jsem si koupil jeho knihu o opcích. Dověděl jsem se všechny možné i nemožné strategie, kombinace a kdo ví co ještě. Dodnes jsem nic z toho nepoužil. Jen doufám, že ne ke své škodě. Mám ověřeno jedno, pokud jde trh mým směrem nic nepotřebuji jen nekonečné jeho pokračování, pokud jde proti mně, mizím co možná nejrychleji.

Zkus věřit tomu, že jací hráči jsou na hřišti, kolik jich je, jak jsou organizovaní, a podle jakých pravidel hrají, je sakramentsky důležité.
Vážím si greenhorna, že snad jako jediný toto pochopil a něco pro to dělá.

22.12.2005
radim

***************************************************************************

Vloženo uživatelem: tomnes
Datum: December 22, 2005 11:08AM
Statut uživatele: administrátor


Radime,

moc hezký a trefný příspěvek :-)

Greenhorne, možná by stálo za to kouknout se natohle
www.amazon.com/gp/product/0471741256/qid=1135246049/sr=2-1/ref=pd_bbs_b_2_1/102-6013031-6655346?s=books&v=glance&n=283155

Tomáš

***************************************************************************

Vloženo uživatelem: luboš
Datum: December 22, 2005 08:09PM
Statut uživatele:


vážení (opravdu vážení) přátelé,
z reakce Radima a Tomnese mám nepříjemný pocit, že jste ne úplně přesně pochopili smysl mého příspěvku.
1. V žádné případě nechci znevažovat úsilí Greenhorna. Nesmírně si vážím práce každého , kdo se něco snaží poctivě zanalizovat (a to bez ohledu na obor činnosti).
2. Rád se seznámím s výsledky jakékoliv práce, která byla provedena do hloubky, a vůbec nezáleží na tom , jestli je sám hodlám bezprostředně využít....

To co jsem chtěl svým příspěvkem sdělit , je pochybnost, zda je v silách byť mimořádně schopného jedince, podobnou analýzu v reálném čase provést. Já osobně si myslím, že to , o co usiluje Greenhorn by bylo velmi užitečné, ale je to v silách možná silné finanční skupiny, která si může dovolit financovat informační systém s celosvětovým působením.

Konkrétně jsme u zlata.... Já jsem původním povoláním geolog a trošku přehled mám na území bývalého SSSR ( Po JAR drudý největší producent). A když vezmu jen úzkou skupinu zajišťovatelů - důlní společnosti, producenti zlata, vidím jak region od regionu, různé typy ložisek, a další a další faktory dělají podmínky pro jednotlivé těžaře naprosto odlišné a v čase se měnící...a tím pádem naprosto odlišné chování na burze...

...Všem Vám řeju hezké Vánoce

Luboš

**********************************************************************

Vloženo uživatelem: greenhorn
Datum: December 22, 2005 10:32PM
Statut uživatele:


Luboši,
měli bychom se vrátit zpátky na burzu, tam je naše pracoviště, zde se chceme pohybovat a vydělávat peníze.
Svou roli vidím po boku zajiťovatelů v roli spekulanta. Chci vědět, co se děje a jestli se něco chystá za strany těch, kdo mají vždycky pravdu a určují pravidla hry.
Pokud tedy zajišťovatelé zrovna nechystají nějakou kulišárnu, pak jistě trend je můj největší přítel.
Informační systémy ať si platí zajišťovatelé. Jejich hlavním úkolem je uspokojovat potřeby svých klientů. Předpokládám, že na burzu nemůže přijít kdokoli a nabízet komoditu. Tak jako já jsem musel najít svého brokera ( na straně spekulantů ), tak i ti, kdo komoditu vyrobí, nebo ji konkrétně potřebují ke své činnosti hledají na burze někoho, kdo má na burze koupené místo a "kdo se v tom vyzná" z týmu zajišťovatelů. Za provizi pak od "svého" zajišťovatele požaduje službu - nákup nebo prodej. Samozřejmostí je, že očekává výsledky lepší, než by dosáhl on sám mimo burzu.

Předpokládám, že v podstatě zajištovatelé plní standardaní úkoly od svých zákazníků, podle postupů. Tyto postupy se mohou lišit podle konkrétní situace na trhu. ( Tím myslím maxina, minima, trendy, sezónnost, fundamenty ... )
Těmi postupy myslím přípravu trhu do ideálního stavu pro akci, kterou mají pro svého klienta (nebo pro sebe) provést. Podle mého těch postupů zase nebude tolik. Pokusím se alespoň ty základní ( anebo to co budu schopen) zmapovat
a využívat je pro své obchodování.
Greenhorn.

****************************************************************************
Vloženo uživatelem: radim
Datum: December 26, 2005 11:59AM
Statut uživatele:


Luboši,
patrně trochu zopakuji greenhorna, ale spíš se budu snažit jej doplnit.

Je bezesporu pravda, že v komoditách je různorodost převeliká. Ale jistě se shodneme, že se nakonec všichni sejdeme na burze u nějakého obchodníka. Tím se ona mnoharovinatost podstatně zúží. Až se nakonec splaskne do nějakého čísla. A právě ona čísla jež poskytuje COT jsou jaksi primární. Onen COT ukazuje kdo má jaký úmysl a kolik toho úmyslu je. Z toho je možné minimálně usoudit na sílu toho úmyslu. Krom jiného je to velikánské zjednodušení problémů pro toho, kdo ta čísla dovede správněji vyhodnotit. I tak, nejlepší indikátor který znám, je zdravý selský rozum. Ostatní indikátory jsou na dalších, horších místech.

Asi bude vhodné se zamyslet nad skutečností, kde se berou královské peníze pro komoditní fondy, a pro nás drobné spekulanty, když burza pracuje s nulovým součtem. Kdo to naše chtivé úsilí pohání dodáváním penízků.

Napsal jsem greenhornovi celý traktát, ale je tak obsáhlý, zdlouhavý a nečtivý, snad jej uvedu po kouscích.
Asi tomu nebudeš věřit ale ty penízky nám naděluje konečný spotřebitel komodity. Přirozeně za vydatného přispění právě zajišťovatele.
On zajišťovatel, totiž v žádném (obvyklém) případě nemůže prodělat, proto má, krom jiného, vždy pravdu. Nechci tvrdit, že zajišťovateli na ceně nezáleží, spíš naopak, jako každému, chce utržit co nejvíce. Přirozeně zaplatit co nejméně, v případě spotřebitele komodity. Ale, když se rozhodne že cena je pro něho ta pravá jakou chce dostat, dostane ji, mechanizmus burzy + přímý trh mu ji zaručí. Pochopení úlohy zajišťovatele a jeho možností tě posune o mnoho dál. Osobně to považuji za zásadní pro ziskové obchodování. K tomuto pochopení není žádná knížka, žádný návod, doporučení, pouze trpělivé sbírání poznatků, příčin a následků. BOHUŽEL toto pochopení je nepřenositelné, každý musí sám za sebe. Kdo víc pochopí, má větší šanci vydělat. Bez pochopení je to loterie. Při troše štěstí ale i tak zisková.

26.12.2005
radim

********************************************************************************
Vloženo uživatelem: luboš
Datum: December 27, 2005 10:12AM
Statut uživatele:


ahoj Radime,
já mám na některé skutečnosti odlišný pohled.
1. Předně jsem přesvědčený , že zisky na burze nevytváří konečný spotřebitel komodity, ale těm 15-20% uspěšných obchodníků na burze je nosí těch 80-85 % nešťastníků, kteří na burze prodělávají. Všichni, úspěšní i neúspěšní, odvádějí "desátky" burze za organizaci tohoto přerozdělování.
2. Stejně nesouhlasím s názorem , že zajišťovatel vždy vydělává. Souhlasím s názorem že neprodělává!!!
Zajišťovatel je na burze ne proto aby vydělal, ale aby se zajistil. Samozřejmě, že se chce zajistit na co nejlepší ceně, ale on tu cenu nevytváří, on může vzít nebo nevzít co se nabízí.

Čemu já nerozumím, a s čím byste mi mohli poradit, je , když informace z burzy hlásí, že např.: " bylo otevřeno 2000 nekrytých dlouhých pozic"

Jestliže někdo otevřel 2000 dlouhých někdo musel proti nim otevřít 2000 krátkých.
Znamená to , že ti co otevřeli 2000 dlouhých nemají v trhu posazeny SL ???
Nebo to znamená , že velký hráč, nevstoupil do trhu formou spreedu, ale jen na jednu stranu ???
Nebo to znamená ještě něco jiného ?

Pohodu všem Luboš

*****************************************************************************

Vloženo uživatelem: radim
Datum: December 27, 2005 05:15PM
Statut uživatele:


Luboši,

1) mýlíš se.
2) mýlíš se.

" bylo otevřeno 2000 nekrytých dlouhých pozic" mýlí se někdo jiný. To prostě nejde. Jde patrně o spojení dvou informací.
"bylo 2000 nekrytých (spíš nepokrytých) dlouhých pozic" - tato situace nastává, když je hodně chtivců kupu a prodávajícím došel dech. Prostě není protistrana. Ve komoditním slengu se tomu také říká překoupený trh.
"bylo otevřeno 2000 dlouhých pozic" - toto je běžná situace.
Věř neexistuje pulstrana. Musí jít vždy o obě strany.

Bude jistě dostatek příležitostí podiskutovat o 1),2). Komodity se nikde nevyučují, tak nám jejich pochopení trošku víc trvá. Tady máme dostatek prostoru si to pěkně vyříkat.

Prozatím mi zkus bez doložení věřit. Jen pro zajímavost, zkus se zamyslet nad naprosto běžnou skutečností jako je cena ropy, cena na stojanech kde si jezdíš pro benzín, či naftu, a tokem peněz. To jsme to těm zatraceným spekulantům prostřednictvím zajiěťovatelů před časem pěkně zamázli. Nebo se nám na to složili spekulanti. Nebo ta burzovní cena byla samoúčelná. Ne ne, jsou to machanizmy na tvorbu peněz.

27.12.2005

******************************************************************************
Vloženo uživatelem: luboš
Datum: December 28, 2005 10:42AM
Statut uživatele:


...já se připojuju k Vlasťovi, a jestli to jde, tak by do toho vlákna mohl správce přesunout i všechny naše diskuzní příspěvky, který se netýkají zlata..., včetně tohoto

...Radime,
zajišťovatelé jsou přece z obou stran, jak na straně dodavatelů, tak na straně odběratelů...a jsou v rovnováze...
jedni mají zájem aby byla cena co nejnižší a ti druzí naopak...

- vysokou cenu ropy při fyzické dodávce zaplatí odběratel dodavateli, nic z tohoto fyzického plnění a narovnání není pro nás spekulanty, protože my už jsme v tu dobu mimo hru.
- na burze se na ropě žádný zisk nevytvoří, to co jedni zaplatí, druzí utrží.
- samozřejmě , že ten kdo na burze fyzicky nakoupí, dál surovinu realizuje (zpravidla se ziskem) a že to vše nakonec zaplatí konečný spotřebitel to je samozřejmé, to platí pro úplně všechno zboží na světě... (ale to už se dostáváme k Marxovu Kapitálu)

- ja jsem si před třemi měsíci koupil opci na ropu za 100 USD. A jak už u mě bývá v posledních měsících pravidlem, odhad byl špatnej a já o těch 100 USD přišel. Vydělal někdo , kdo mi tu opci vypsal. Jeho spekulantův zisk, je z mé kapsy, u vůbec to nemá nic společnýho s tím, že jsem si včera fyzicky natankoval do nádrže benzín za 500Kč.

Luboš

*****************************************************************************
Vloženo uživatelem: radim
Datum: December 28, 2005 06:30PM
Statut uživatele:


Luboši,

jak jsem již několikrát psal, oponuji jednou, a pokud to nevede k cíli, dávám tomu čas. Pro tento okamžik se rozejdeme v názoru s tím, že máme každý, tu svou pravdu.

Ale bylo vybídnuto k diskusi nad zlatem, tak můj názor.
Začátkem týdne jsem koukl na COT a vidím. Zajišťovatelé posilují krátké pozice asi +3500. Posilují i dlouhé pozice +800, tuší, že lepší to nebude a tak chtějí alespoň toto cenu než bude hůř. A jelikož kraťasů je tak 4x víc, je zaděláno na další růst.
Malí spekulanti krátké pozice zabalili úplně (svezli se na sestupu), v dlouhých se moc nevyznamenali.
Velcí to balili na obou stranách rovnoměrně. Pokud přece jenom zajišťovatelé posílili, muselo to jít do SPREDU, což je neutrální signál. Do dalšího COT do strany. Ve zlatě chcíp pes.

Dnes vidím, že přece jenom to velcí spekulanti nevzdali. Přímo čítankový pohyb. Beze mne.

Těším se na nový COT.

28.12.2005
radim

*****************************************************************************

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vloženo uživatelem: PET
Datum: December 23, 2005 02:44PM
Statut uživatele:


Ahoj Pánové, trošku se Vám vložím do diskuze. Možná jsem mimo, ale broker mě kdysi řekl, že statistiky na které straně jsou zajišťovatelé, spekulanti... , jsou k dispozici pro drobné obchodníky vždy alespoň týden zpožděné. Z toho mě plyne jediné. Dostávat staré rozložení pozic je pro mě méně důležité než osobní vyhodnocení podle technické analýzy. Neobchoduji v rozsahu týdnů či měsíců a korekce, které jsou pro velké hráče zanedbatelné, jsou pro měš otázkou přežití. Tím chci naznačit, že je zcela zbytečné sledovat rozložení pozic u drobného obchodníka. Mimochodem neslyšel jsem o nikom, kdo by vydělával primárně na základě výše uvedeného.
Pokud jsou mé úvahy mylné, budu rád za Vaši opravu.
Jinak vše nejlepší všem.

PETr

*********************************************************************************

Vloženo uživatelem: greenhorn
Datum: December 23, 2005 05:11PM
Statut uživatele:

Petře,
COT data jsou z úterý každého týdne a v pátek v 15:30 US východního času (New York) jsou tabulky zveřejněny.
Myslím si, že takové ty opravdu velké tahy zajišťovatelů, to není akce na jeden-dva dny. Pro akce zajišťovatelů jsou nutné adekvátní odezvy od spekulantů. Přitom ani spekulanti nejsou žádní hlupáci. A o tom to je.
Takže se ale vrátím ke Tvému dotazu: tabulky COT jsou data stará 3 dny. Víkend máš k dobru na analýzu.
Mimochodem - jak se ti obchoduje s indikátory, které většinou počítají s cenami 4-7-14-21 i více dní zpět...
Rozhodně je nutné výsledky TA a COT vhodně kombinovat, nikoli překombinovat.
Šťastné a Veselé přeje Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vloženo uživatelem: greenhorn
Datum: December 30, 2005 12:12AM
Statut uživatele:


Ahoj Radime,
Koukám na graf a dochází mi věci, které jsem na začátku od COTu ani nečekal.
Např. velmi efektivní výstupy z trhu, nebo protitrendové strategie -( a to mě bude velmi zajímat zpočátku alespoň teoreticky).
Nejdřív ale udělám nějakou " poslušnou komoditu" např. Wheat. Byl tam teď poslední dobou DT, DB. Až na ten dnešek, ale není to zas tak překvapivé.
Potom bych udělal to zlato, protože už by mohly být patrné nějaké odchylky.
Očekávám totiž jakési "číselné patterny", které by mohly dostat pojmenování (např. obrat, snaha o vyvolání trendu, nezájem obchodovat, start...atd). Jinak bych si asi připadal jako kartářka a to mě znepokojuje.
Než s tím začnu, tak chci mít jasno v metodice vyhodnocení i celkem (pokud možno) konkrétní cíle.
Dneska to bylo trochu víc teoretické a formální, ale opravdu si s tou metodikou a cíly dost lámu hlavu, než konkrétně začnu.
Bude to ještě fuška, ale už jsem přesvědčen, že dosáhneme velmi slušných výsledků.

Greenhorn.

**********************************************************************************
Vloženo uživatelem: luboš
Datum: December 30, 2005 10:43AM
Statut uživatele:


Ahoj Greenhorne
až založíš to vlákno a přesuneš tam příspěvky, přidej tam příspěvek s přesnou definicí jednotlivých pojmů v COTu.
Já se totïž domnívám, že naše rozepře z minulých dnů je do jisté míry způsobená tím, žo pod stejnými pojmy vnímáme každý poněkud odlišný obsah. Prohlížel jsem si ta čísla a je to přinejmenším zajímavé a jako pragmatik zastávám názor, že kdyby to bylo k ničemu, tak si nikdo nebude dávat tu práci se sledováním těchto hodnot. Pro nezkušené nováčky to nedělaj, ti tomu nerozumí, toto je servis pro zkušené obchodníky...

Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

byl jsem mimo dosah Internetu, tak mám návrh, sice troch s křížkem pofunuse, ale i tak. A nakonec i poslední příspěvek Luboše men v tom utvrzuje. Asi (je to jen návrh) by bylo vhdoné odělat takovou faktografii k COT (zdroj, pojmy, termíny, atd), a pak všechny zde uvedené příspěvky smazat. Mám obavu, že tato diskuse jiným nebude prospěšná, spíš matoucí. Pokud budeš souhlasit, dej vědět jak se o to podělíme.

A hlasně tradeři, každý v letošním roce k zisku. A jedno jakou cestou (přirozeně slušnou).
01.01.2006
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime, Tomáši.

Když jsme začali o COT s Radimem a Lubošem diskutovat, pak už jsme vycházeli z určité úrovně vědomostí, které každý z nás někde posbíral. Postupem času jsme si dost věcí ujasnili, vysvětlili jsme si termíny a už se to ubírá nějakým směrem.
Souhlasím tím, že kdo si přečte úvodní příspěvek a potom se bude snažit prokousat našimi příspěvky, bude s tím mít problém. Právě proto, že si bude muset postupně opravovat názory. To je samozřejmě špatně. Tohle vlákno jsem založil proto, že lepší něco, než nic. Dal jsem to sem jako šanci těm, kdo se budou ochotni tím prokousat, naskočit s námi a pokračovat.
Myšlenka na samostatný článek o COT je výborná a jsem rád, že to došlo až takhle daleko. Tady už ale musím být soudný sám k sobě. S mojí angličtinou ( je to bída samouka, jednoúčelově směrovaná od PC ke komoditám) si netroufám dávat jeko bernou minci "můj" výklad informací o COT. Co Ty na to, Radime... bereš faktografii na sebe ?
Jako ideální místo pro umístění vidím Slovník, který zde na finančníku je. Vše by bylo na jednom místě a nechá se aktualizovat. Pro jistotu ještě udělat faktografii jako samostatný příspěvek v tomto vláknu a odkazem do slovníku.



Pro článek dám dohromady odkazy na www, kde čerpám data a popis těchto odkazů. Není to moc, ale aspoň něco.

A teď už konkrétně, kde jsem čerpal teorii o COTu:

Například to interview s Larry Williamsem by mohlo bý jako částečný zdroj informací pro článek by mohlo být dobré.
www.activetradermag.com/interview.htm
www.financialsense.com/transcriptions/Williams.html

www.cotsecrets.com/index.htm

www.elitetrader.com/vb/showthread.php?s=086a5011aa4c32676e4869bc8560d313&threadid=60366&perpage=6&pagenumber=3

Až článek vyjde, s radostí vymažu ty naše příspěvky.
Greenhorn







Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime,

pokud byste se mohl článku ujmout, samozřejmě v nějaké konzultační spolupráci s Greenhornem, bylo by to myslím velmi záslužné :-) Určitě bychom článek jedna klasicky zvěřejnili v PO nebo ČT, pak přidali do slovníku a nově příchozím s dotazy na COT můžeme pak dávat rovnou linky na článek. Věřím, že COT může takto zaujmout další jedince a přinést další informace a poznatky...

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jinak k COT jenom takový malý tip - koncem prosince vyšla nová kniha "Commitments of Traders : Strategies for Tracking the Market and Trading Profitably" zaměřená výhradně na COT.

Blíže viz: www.amazon.com/gp/product/047171965X/qid=1136155538

Zatím jsem ji neviděl ani nečetl, takže toto je pouze takové malé upozornění, nikoliv doporučení.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši,

děkuji za nabídku. Stejně tak jak greenhorn soudně usoudil, že se na to necítí, činím tak i já. V článku se autor neobejde bez nějaké úrovně hodnocení, doporučení, tedy zanese do něj jistou úroveň svých zkušeností. Abych se tomuto vyhnul, vybídl jsem ke shrnutí faktů do uceleného prostoru. Toto byla moje jediná ambice.

Knížky k této problematice. U knížky platí vše co o článku, navíc má autor podstatně více prostoru pro vyzdvihnutí své velikosti s kterou se chce podělit s celým světem a nechat si ji přirozeně zaplatit. Osobně mám zkušenost, že 99% knihy obsahuje vlastní oslavu a jen to jedno procento je opravdu k něčemu. Osobně toto jedno procento raději nahrazují vlastní iniciativou. Většinou mi to přináší větší prospěch.

Pokusím se ve spolupráci s greenhornem ona fakta shrnout, pokud bude souhlas.

02.01.2006
radim


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vážení obchodníci, co byste řekli jedné NEZÁVAZNÉ úvaze o mechanizmech na burze v souvilosti s COT. MECHANIZMUS VYVOLÁNÍ NÁRŮSTU CENY KOMODITY. CÍL: Prudce zvýšit cenu komodity a tak realizovat své long pozice do konkrétního zisku. PROSTŘEDKY: Myslím si, že se jedná o téměř standardní taktiku, která ještě navíc využívá psychologii davu. ZPŮSOB: Z hlediska logiky k analýze přistupuji tak, abych byl schopen (s nějakou pravděpodobností) určit vývoj v následujícím týdnu. V úvodu zajišťovatelé svou vlastní aktivitou ( ve sloupci -15) tedy nástupem do long pozic připraví long trend. Věřte prostě tomu, že pokud začnou proti veškeré logice nakupovat, tak to tam půjde. Oni vědí co dělají. Long trend se projeví v následujícím týdnu (sloupec -14). V okamžiku, kdy long je již jasně viditelný prostředky TA, spekulanti tomu uvěří. V této fázi je pro ně primární zabránit ztrátám a začnou tedy likvidovat své short pozice - SNAŽÍ SE PRODAT, aby nešli to hlubší ztráty. To je ale závislé na zajišťovatelích- MUSÍ TOTIŽ CHTÍT KOUPIT ! Všimněte si, že na přelomu sloupce 16/15 se cena opticky nacházela na horní hraně kanálu, tím ještě umožnili spekulantům "zásobit" se short pozicemi, protože dost spekulantů jistě věřilo v pohyb směrem short v duchu stávajícího trendu. Vrátím se k podstatě věci - záleží tedy na zajišťovatelích, kolik, kdy a za jakou cenu prodají své long kontrakty, které nakoupili ve sloupci -15, když celou situaci připravovali. Sloupec -13 ? Normální panika mezi spekulanty, protože se znaží prodávat své short pozice a ještě nakupují long. Zajišťovatelé elegantně protitrendově prodávají long a otevírají short, až to zase půjde opačným směrem.... Moje zdroje informací: COT sept.13 - pro sloupec -16, dále pak následující. http://www.cftc.gov/cftc/cftchistoricalcot.htm Radime, jistě to dáme společně dopořádku. Napíšu Ti na mail, abychom to netahali přes diskuzi. Greenhorn.

703

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...