Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj reálný obchodní příběh


Renda

Doporučené příspěvky

Zdravím,
jsem tu nově a chci předem upozornit, že se nejdu podělit o příběh profesionálního tradera, protože teprve začínám, ale o příběh, jak se lze k tradingu dostat, a co to pro někoho obyčejného jako mě ve skutečnosti znamená.

Abyste rozuměli, můj otec se o trading zajímal už několik let a snažil se mě do něho čas od času zasvětit. Dlouho jsem se tomu bránil. Vždy jsem se totiž považoval za člověka "duchovních hodnot" a představa peněz mě nevábila tolik jako třeba sen o spokojeném rodinném životě.

To trvalo i několik let. Sem tam jsem sice kouzlu tradingu podlehl a uznal, že je to zajímavá varianta, řekl si, že do toho půjdu, že se budu snažit, ale nikdy jsem neudělal nic víc. Následující rok jsem na škole poznal jednu slečnu a před sebou jsme měli nádherné léto. Když jsme se ale během jednoho měsíce rozešli a stihli dokončit školu, najednou jsem před sebou měl léto naprosto prázdné, osamělé a neměl sebemenší představu o tom, co mi přinese budoucnost, nebo co mám sám dělat. Přibližně 14 dní jsem jen přemýšlel a moje životní filosofie se skoro od základů proměnila. Rozhodl jsem se udělat za minulostí tlustou čáru a konečně se věnovat všemu, co jsem vždy říkal, že udělám, ale nikdy neudělal. Uznávám, rozhodl jsem se tak jednak pro to, abych zapomněl na velmi nepříjemné starosti s ex-přítelkyní a zaměstnal se, ale také abych se věnoval sám sobě a zdokonoloval se v něčem, v čem mohu vidět zhodnocené výsledky vlastní dřiny a trpělivosti.

O peníze mi v tu chvíli ani nešlo. Protože jsem byl vždy hodně sportovně založený, pravidelně jsem začal jezdit na kole a hrát squash. Teprve potom se přidal i trading.

Byl jsem unešen. Během měsíce jsem si přečetl knihy Jak se stát intradenním finančníkem a Kompletní průvodce..., za které chci z hloubi srdce poděkovat autorům tohoto serveru.

Zamlouvalo se mi hlavně, co se v knihách psalo o úspěchu - že je ho v tradingu možné dosáhnout, pokud o něj opravdu stojíte, že záleží jen na vlastní trpělivosti a snaze. Představa, že mám osud výhradně ve vlastních rukou, že mohu čehosi dosáhnout, aniž bych musel mít od narození výrazný talent, který má jeden z milionu lidí, mě očarovala. Nikdy jsem si nebyl ničím podobným jist, v žádné oblasti možné kariéry, protože jsem se obával toho, že mě tahle či ona profese hned přestane bavit (zvolit snovou profesi jen podle vlastní preference by totiž znamenalo jen malé peníze, vzhledem k mému zaměření a technické a matematické "průměrnosti"), a protože se za výrazně talentovaného člověka nepovažuji. Naopak se ale považuji za výrazného optimistu, trpělivého a snaživého člověka. A možnost, že bych se díky těmto vlastnostem mohl třeba jednou stát i jen zčásti úspěšným, mě doslova šokovala.

Od té chvíle jsem věnoval studování trhu, strategiím a publikacím nespočet hodin. Chování trhu se pro mě stalo opravdovou výzvou. I obchodování jako takové, protože dodržování disciplíny je pro mě velmi důležité. Některé dny byly samozřejmě horší, některé lepší, ale celkově vzato mě studium obchodování naplňuje, baví a hlavně motivuje.

O technické stránce věci se rozepisovat nechci. Proces hledání strategie, její ozkoušení a studování poznatků o trhu bylo velmi vyčerpávající, zabralo v kuse několik dní a týdnů a nikdy doopravdy neskončilo. Ale o tom trading, jak jsem si uvědomil, opravdu je a bez hodin nad Excelem se nedá obejít (ačkoli se to možná nezdá na první pohled, a že mně se to nezdálo, opravdu důkladný backtest je nutnost číslo 1)

Už se nepovažuji za člověka výhradně duchovních hodnot, ale nikoli ani materialistu. Trading beru jako pro mě začínající profesi, jako běh na dlouho vzdálenost (a ta vzdálenost mi ani nevadí). Za poměrně krátkou dobu mě trading naučil hodně věcí, ukázal mi, kudy se mám v životě ubírat, a budu jen doufat, že mi to vydrží. Je to činnost plodná a praktická a umí lidi naplňovat jako žádná jiná.

Znovu děkuji autorům serveru financnik.cz za obě knihy, které mi pomohly vyjasnit si mnoho věcí, nejen o obchodování samotném, mluvíme-li o tipech nebo radách, ale i o přístupu k tradingu, potažmo životu. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 56
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

D.L. Napsal:
-------------------------------------------------------

> Zamlouvalo se mi hlavně, co se v knihách psalo o
> úspěchu - že je ho v tradingu možné dosáhnout,
> pokud o něj opravdu stojíte, že záleží jen na
> vlastní trpělivosti a snaze.

jenom drobná poznámka k té trpělivosti a snaze. Rád jsem sledoval v TV pořad Ano, šéfe s panem Pohlreichem. A on tam řekl jednu věc, která mi utkvěla v paměti:
"Proč si lidi ku*va myslí, že když něčemu věnují čas a úsilí, tak musí zákonitě uspět? Veškerá snaha je na ho*no pokud lidi nemají znalosti."
Sám k tomu dodám jenom to, že za opravdové znalosti se tvrdě platí a není to nic, co by se člověk dočetl v knížkách nebo podobně.

Tak hodně zdaru, Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax:

(tu)

Model "Já si o tom něco přečtu a jdu na to" je funkční v tolika oblastech života, že lidé prostě odmítají uvěřit, že by to na burze mohlo být jinak. Naní ale divu. Učí nás tomu povinná školní docházka - člověk je vychováván v iluzi, že opravdu stačí něco teoreticky uchopit a ono to pak bude v reálu fugovat. Nebude :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Řeknu proč. Protože když se překonáte a jste ochotni se něčemu věnovat i přes nějaký ten neúspěch, je to první krok k tomu, abyste mohli být v budoucnu úspěšní. Samozřejmě že pak přijde tvrdá realita, ale takhle je snazší skutečný překážky překonávat.. Nemusíme zákonitě uspět, to je jasné. Ale ta šance se s motivací a vírou rapidně zvýší.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Slaughter:
Jak to tedy na burze chodí? Nabyl jsem dojmu, že jsi sám řadu knih o tradingu přečetl a mně jsi doporučil studium opcí taky pomocí knih lidí, kteří o tom něco vědí. Přijde mi, že knihy, zdejší články i Komoditní manuál je dobrý začátek.
Jakou jinou cestu doporučuješ? Že se člověk jednoho dne produdí a bude o burze všechno vědět bez studia, nepovažuji za moc pravděpodobné.

yax:
Podle mě se snaha a trpělivost časem transformují do znalostí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 years later...

Dobrý den všem,

po třech letech přípravy na živé obchodování jsem dnes poprvé obchodoval live, každý má tu cestu jinou, tak popíšu, jak sem se k tomu vlastně dostal já.

Jako první jsem se dozvěděl o burze od Roberta T. Kiosakyho před 7 lety, kde i díky jeho hře jsem zjistil, že nechci každý den chodit do práce a dělat jako otrok pro někoho, kde bych si za boha nikdy nevydělal tolik, abych mohl zajistit do budoucna rodinu(ještě nemám, ale plánuji to se svou přítelkyní).
Po-té následovalo hledání na internetu, jak to vlastně udělat, až sem narazil na Finančníka.cz, kde po přečtení Manuálu jsem pochopil, co mám dělat. Projížděl jsem celého finančníka a nasával informace, jak houbička. Četl jsem články, komentáře, diskuze všude možně koukal na grafy. Krok po kroku postupně dával dohromady věci: platformu, brokera(Miro Sabo), data, obchodní systém(kde následoval dva roky hledání toho mého :D), backtesting(přibližne dva roky s pauzama), papertrading jenom měsíc přelom dubna a května 2016, nafundování účtu, excelovská tabulka, výběr trhu, komunikace v angličtině s Ninja trader, psychologická příprava a spoustu dalšího na co si teď nevzpomenu.
Koupil jsem si první knížky Jak se stát intradenním finančníkem, Kompletní průvodce úspěšného finančníka, Trading Coach a další, ponořil jsem se do toho.

Jedna z nejtěžších věcí pro mě bylo vydělat těch 5000 dolarů, abych mohl vůbec začít. Celkem mi to trvalo tři roky, základem bylo rozhodnutí odjet do zahraničí. Konkrétně do Francie a naučit se jazyk, který jsem ani neznal (na škole jsem měl jen angličtinu). Ve Francii zrovna levně není, tak vydělat peníze pro trading nebylo vůbec jednoduché, jak sem napsal trvalo mi to 3 roky.
Celkově od první myšlenky být na burze uplynulo 5 let. Dnes jsem poprvé uskutečnil první obchody v trhu E-mini Nasdaq Stop-loss 12ticků a profit Target 60ticků s Finwin systém BigV. Celkem jsem jich udělal 4 z toho dva jsem zkoušel systém 2v (s posunutím stop-loss jsem dohromady získal 15 dolarů i po odečtení komisí) a Big V mě první obchod skončil Stop-loss -60dolarů a druhý na Profit Targetu 295 dolarů(jeden tick jsem ubral, protože jsem se bál že Profit Targetu nedosáhnu kvůli High páteční dne, kde trh měl problém s touto hranicí). Dnes i po odečtení komisí mám profit 240 dolarů za což sem rád a je to slibný začátek. Další v plánu mám diverzifikaci portfolia dalšími patterny, tak je budu backtestovat a hlavně zvládnou pattern Big V, na který jsem se zaměřil.

Chtěl bych poděkovat Petru Podhajskému a Tomáši Nesnídalovi za informace, které zdarma poskytli na jejich stránkách a také za knížky, které napsali nebo přeložili. Vážím si toho, že jste obětovali léta práce, abyste dokázali trading zpřístupnit lidem a nahlédnou pod pokličku tohoto skvělého byznysu. Dále bych chtěl poděkovat traderům(od kterých jsem čerpal další praktické informace), který píšou a pomáhají ostatním v rozvoji.

V podstatě je to vše, co jsem chtěl napsat. Jsem na začátku a ještě se toho mám hodně co učit, ale vykročil jsem za svými sny, což je nejpodstatnější.

Moje Motto: Žádný cíl neexistuje. Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Obelix Napsal:
-------------------------------------------------------
> mmba Napsal:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Rajny14> Gratulujem, nech sa dari. Chcem
> sa
> > spytat ci v ramci AMP platis nieco za Ninja
> > brokera alebo je free k uctu
> >
> > dik
>
> AMP už neponuka obchodovanie cez Ninjatrader
>
>
>

Okej, dik za info

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

JE TO VÝHRA, KEĎ JE TRADER ZISKOVÝ? Zdravím vás všetkých. Budem tu písať aj niečo o stratégiách a tak, ale chcem sa hlavne nejak "vyspovedať" zo svojej traderskej existencie, tak som zvolil toto vlákno, snáď som sa trafil... :) Po niekoľkých rokoch odmlčania som sa rozhodol opäť navštíviť tento skvelý portál, ktorý ma sprevádzal takmer od začiatku. V jednom z posledných príspevkov, ktoré som pred rokmi napísal, som sa spovedal z toho, ako som 2x zrušil svoj live účet. - prvýkrát keď raz dávno výbuch v Londýnskom metre narobil peknú paseku - druhýkrát počas vyhlásenia svetovej krízy Obidve tieto okolnosti teraz s odstupom času považujem za veľmi cenné. Prečo? Lebo takéto situácie sú naozaj ojedinelé, ale nie nemožné. Odvtedy si dávam na forexe oveľa väčší pozor na to, ktoré rozhodnutia považujem za správne. Teraz som tu KONEČNE z iného dôvodu. Prišiel som sa chváliť. Avšak napriek tomu stále ešte nemám vyhraté. Je to už cca 15 rokov, čo som prvýkrát uvidel graf... Odvtedy som skúšal rôzne indikátory a menil ich nastavenia, rôzne timeframy a rôzne metódy vstupov a výstupov. Naprogramoval som si jednoduché EA, vyskúšal som viacerých brokerov a ich platformy a prečítal som niekoľko kníh (nie veľa, len asi 3 ... ) Testoval som mnohé mnou vymyslené obchodné prístupy a kombinoval som ich s informáciami z týchto kníh, lebo ucelenú stratégiu som nikdy neskopíroval, najskôr kvôli tomu, že nemám ani maturitu a ja som tie veci ktoré som tam prečítal mnohokrát ani nepochopil, hlavne čo sa týka vyššej matematiky. Skúsim pre pobavenie zhrnúť nejaké pikošky: - ručné obchodovanie S/R scalpingu na 5 alebo 10 pips ... - VŽDY po niekoľkých hodinách, max po 2-3 dňoch skončilo tvrdým GAMBLINGOM, nervovým zrútením a zaplatením školného. K tomu patrí aj ručné obchodovanie indikátorov, ktoré "ukazujú" kedy nakúpiť, alebo predať. - hrebeňové otváranie pozícií v smere trendu - odstupňovanie po niekoľkých pipoch ... Hlavnou príčinou neúspechov bola neochota zavrieť poslednú "visiacu" pozíciu v primeranej strate, lebo "kurz sa ešte vráti." (Nevrátil sa) - Rôzne spôsoby hedgingu (Na to fakt pozor) - zdanlivo najlepší spôsob ako zabrániť strate v skutočnosti urobí to, že tie straty skryje, takže o peniaze som prichádzal nevedome a tým rýchlejšie. S odstupom času mi väčšina mojich hedge pokusov pripadá ako prehlušenie bolesti väčšou bolesťou. - najakčnejší spôsob, ako prichádzať o peniaze už hraničil s absurditou ... vytvoril som na obidve strany B/S cca 80 odlevelovaných objednávok. na každej cene boli dve - jedna v smere trendu a druha dvojnásobne väčšia proti smeru trendu, jej otvárajúca cena bola posunutá o spread. Aby som nemal pocit, že mám zbytočné rezervy, obchodoval som to na troch pároch - GBP/USD , GBP/JPY , USD/JPY ... a teraz pozor - BEZ STOPLOSSOV ! Ano - teraz sa na tom dobre smeje.. ale za bežných okolností to zarábalo celkom dobre a vzdržalo to aj prvé tri dni spomínaného vyhlásenia celosvetovej krízy, a to bola fakt hustota ... - martingale - toto je samostatná kapitola, samozrejme som si vyskúšal aj niekoťkodňový gambling na ruletách. Bol to však nový pohľad na to všetko, inšpirovalo ma to. Nejak som sa nikdy nevedel dopracovať ku informáciám, čo presne je money-management a veci s tým súvisiace, všade som sa dočítal, že to je vecou každého tradera osobne a podobne, ale žiadne konkrétne predlohy, prípadne som našiel nejaké hrôzostrašné niekoľkoposchodové rovnice, ktoré mi už pri letmom pohľade prezrádzali, že "tadiaľ cesta nevedie" Asi z toho dôvodu som tomu nevenoval dostatočnú pozornosť. Myslel som si, že hlavnou úlohou MM je určiť objem obchodu pozície,ktorá sa má otvoriť. Z tohoto dôvodu som si myslel, že s martingale som konečne našiel svoj SVATÝ GRÁL. Roky išli a ja som postupoval a testoval a vytváral jedno demo za druhým. NIkdy som nerobil backtesty, lebo som na to nemal proste čas, musel som chodiť do roboty a vrámci mojho vzdelania to bola stále nejaká špinavá drina, stavby a tak ... aby som sa dokázal aspoň ako-tak uživiť. Pravdou ostáva, že či som bol v robote, alebo doma, rozdiel bol iba v tom, že doma som videl aj grafy a v robote som pracoval na princípoch, takže čo robí moje telo ma až tak veľmi nezaujímalo. Čo sa týka tejto stránky života, v priebehu času som sa oženil a narodila sa nám dcéra, teraz má 5 rokov a tak som s nimi odišiel do Nemecka. Špinavú drinu robím dodnes, aj keď za trochu viac peňazí, ako kedysi. Na začiatku tohoto príspevku som vám sľúbil, že sa budem chváliť a tak by som mal asi začať. Posledná kniha, ktorú som prečítal o tradigu bola "Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodú" od Larryho Williamsa a aj keď jeho obchodný prístup sa mi nezdal pre mňa veľmi akuálny, zobral som sii k srdcu niekoľko cenných rád skúseného tradera a prijal som pravdy o tradingu tak, ako sú, bez idealizácie. Niektoré informácie sa stali pre mňa hlavnými piliermi v mojom obchodnom prístupe, tak sa s vami podelím. 1." Keď môžem mať v trhu nejakú výhodu, tak tú výhodu chcem." Stalo sa to skôr moje životné krédo. 2. "Radšej pomaly zarábať, ako rýchlo prerábať. " Toto mi naozaj otvorilo oči. Larry píše k tomu ďalej - daytradingom prichádzate o peniaze, na burze hraje čas v prospech tradera. 3. "Nezatvárajte obchody pred skončním obchodného dňa" Tento princíp som priamo integroval do svojej stratégie aj keď som si ho prispôsobil, lebo moje pozície sa uzatvárajú na realizácii zisku. Asi toto bolo pre mňa hlavným dôvodom k tomu, aby som si natrvalo zmenil v grafoch timeframe na D1, čiže 1 sviečka = 1 deň. Môj pohľad na trh sa upokojil. 4. "Nesnažte sa zabrániť mínusovým obchodom, snažte sa ich optimalizovať." Ďalej je to vysvetlené tak, že mínusové obchody budú aj tak. Je potrebné vnímať ich skôr ako nádych a výdych, obidva aspekty sú pre život prirodzené a potrebné. V mojej stratégii má mínusový obchod hodnotu informácie o tom, ako mám plánovať svoje ďalšie obchody. S tým samozrejme súvisí aj používanie StopLossu, ktorý už treraz vnímam, ako "vypínač" pozície - aj keď v strate ... Ide však o plánovanú operáciu a nie o záchranu života v poslednej chíli a to je veľký rozdiel. 5. "Vaša stratégia by má byť jasná, musíte úplne rozumieť tomu, čo robíte" Vyplatí sa vám to hlavne v prípade, keď potrebujete rýchlo a správne zareagovať na situáciu v trhu. 5. "Pri grafoch strávte len nutný čas" Urobte všetko čo je potrebné a iďte od toho preč. Ja chodim na burzu tesne pred alebo po rolloveri, keď už je zdanlivý kľud a začína sa nový deň. O MOJEJ STRATÉGII Približne pred troma rokmi sa mi podarilo všetky skúsenosti a poznatky spísať a zladiť dokopy a testovať na mikroúčte. Pripravil som komletné podklady a na Slovensku som vydal 20 stranový ebook v ktorom je kompletný opis stratégie. Aj keď je dosť stručný, obsahuje všetky informácie potrebné pre jej zvládnutie. - keďže som nevzdelaný, stratégia je veľmi jednoduchá , neobsahuje žiadne výpočty, ktoré by som nezvládol v priebehu niekoľkých sekúnd z hlavy. - okrem toho je to aj tak jedno, lebo obchodujem IBA objednávky, žiaden priamy trading, - samotný proces prípravy na ďaôší deň mi zaberie cca pol hodinu, vo nýnimočných prípadoch dlhšie, ale aj tak som s tým takmer vždy do hodiny hotový. - stratégia obsahuje tri rôzne formy MM (money managementu) - prvý určuje objemy obchodov. druhý kariérny postup + prípadné resety v kritických situáciách a tretí funguje ako systém pre vyberanie ziskov, alebo ďalšieho investovaania. - pre tento tretí MM nechávam peniaze "bokom" na ewallet účte brokera, z ktorého robím prevody medzi ním a obchodnými účtami. - obchodujem dva páry EUR/USD a GBP/USD, tie mám najokukanejšie, každý má vlastný účet, aby v tom bol poriadok, hlavne v prípade kritických strát je to užitočné na to, aby som nemusel resetovat celé obchodovanie, ale len konkrétny inštrument - ewallet mám v dvoch menách : USD a BTC, a väčšinou si držím peniaze v BTC, je to teraz trendy ... hehe Niekedy síce uvažujem nad tým, čo je ten bitcoin vlastne zač a akú má asi budúcnosť, ale budiž ... má moju dôveru aspoň do takej miery, ako USD. HISTÓRIA OBCHODOVANIA Mám rozrobenú fb stránku s históriou môjho obchodovania,ale zatialľ tam sú len dva grafy - trading history EUR a GBP proti dollaru. Už pred troma rokmi, keď som svoju stratégiu spísal, som ju obchodoval na mikroúčtoch cca 1 1/2 roka so slušným ziskom, neviem teraz presne akým, tie záznamy mám niekde zahrabané, lebo som ich zverejňoval na innej stránke. Za ten čas som otvoril a uzavrel cca 500 pozícií + niekoľko desiatok na GOLD, ale tam som dostal po papuli, lebo som si to poriadne nepripravil... Potom som mal cca rok pauzu. Teraz už obchodujem zas, - GBP/USD, 116 uzavretých pozícií, prvá otvorená 7.7.2016, účet v zisku - EUR/USD 30 uzavretých pozícií, prvá otvorená 23.8.2016, účet tiež v zisku. (som unavený, lebo som už 22 hodín na nohách, tak ani neviem. kde to mám hľadať, koľko % zisk ... priložím obrázky) ČO BUDE ĎALEJ ? Makám na 2 šichty v drevospracujúcej veľkovýrobe za 1400EUR / mes, chodím domov uťahaný ako pes a spím 4,5,6, hodín denne, kedy sa ako dá... toto musím zmeniť ! Asi preto mám už zase pocit zbytočných rezerv - tentokrát časových a tak som si na seba vzmzslel nový bič. Keďže moje objednávky sú odlevelované od seba po 50 pipov, zhustím obchodovanie. vytvorím ďalšie účty : - 4x EUR/USD a - 4x GBP/USD Takto budem môcť yhustiť obchodovaniena každých 10 p od seba, na rovnakých pároch, rovnaká stratégia, len iné výsledky. Cítim sa na to, lebo už viem o čo ide, poznám správanie stratégie a čas, ktorý to bude na to potrebný by sa mal natiahnuť na cca 2 hodiny. Takto by to mohlo robiť aspoň 100 USD mesačne. Uvidíme. Keď sa mi to bude páčiť, vytvorím team z 5 tich ľudí a budem ich viesť. Okrem toho mám "veľké oči" kvôli hlavnému projektum ktorýn je moja stránka, ale to je trochu iná vec, týka sa to celé hlavne network marketingu (mlm) Zaujímavé je, že moj broker má odmeňovací systém a reflinky, tak sa mi to určite podarí nejak zmysluplne prepojiť. Jedno je isté - budem bohatý ako sviňa, stále však ostáva veľká otázka - KEDY ? :) Ďakujem za pozornosť sam hud

43179

43180

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...