Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Pracovat jako broker?


addonics

Doporučené příspěvky

Velice mne zaujal článek Co mohou být brokeři zač a rád bych se s Vámi podělil o svou zkušenost. Věřím, že někomu z Vás ušetřím min. čas a v lepším případě i peníze.

Ve svém současném zaměstnání jsem se začal zkrátka nudit a už mne moc nebaví, protože firma ztratila jakousi dravost a už se nevyvíjí. Proto jsem se rozhodl hledat nové místo, přičemž jsem narazil na internetovém serveru jobs.cz na zajímavou nabídku společnosti @#@##@#@. Tato společnost hledala pro svou nově vznikající pobočku v Ostravě brokera, což mi připadá jako zajímavá práce, o které jsem do této chvíle měl jen obecné představy, protože pracuji jako ekonom jedné menší společnosti a neměl jsem dosud příležitost ani zájem nějak detailně práci brokera studovat.

Rozhodl jsem se tudíž kontaktovat tuto společnost. Protože se mi ani do 14-dní nikdo neozval, považoval jsem tuto nabídku za pasé. V několika dalších dnech jsem však tuto nabídku objevil na serveru znovu. Rozhodl jsem se zkusit štěstí a zaslal jim svůj životopis znovu. Po týdnu se mi ozval zaměstnanec této společnosti s tím, že mám přijet hned na druhý den do Prahy na pohovor. Z osobních důvodů jsem však tuto nabídku odmítl a následně tak trochu litoval. Znovu jsem o ní přemýšlel a rozhodl se přece jen do Prahy zajet na pohovor. Docela mne zarazilo, že zmíněný pán, se kterým jsem si domlouval telefonicky schůzku po mne chtěl abych přijel znovu ze dne na den do Prahy a zároveň mi sdělil, že by bylo vhodné, když mne vyberou, abych se hned ten den zúčastnil dvouhodinového „školení“ a abych v Praze zůstal i následující 2 dny na další školení. Další takovou nejistotou pro mne bylo, když na mou otázku, jak dlouho bude trvat pohovor, mi odvětil, že 15 minut. Docela krátká doba na to, že slibovali plat v rozmezí 2 - 4 tis. USD za měsíc, nemyslíte?

V rámci jakési přípravy jsem si pečlivě nastudoval materiály z Vašeho serveru financnik.cz a dále se zajímal nejen o tuto společnost, ale znovu jsem si tentokrát velmi detailně pročetl inzerát, ve kterém stálo:

Požadujeme: cílevědomost a pracovitost, schopnost naučit se naše know-how, které z USA bude implantováno v Ostravě, vysoké pracovní nasazení a cílevědomost uchazeče, komunikativnost a solidní vystupování, zájem o finanční trhy

Vaší prací bude: monitorování akciových trhů, především v USA, aktivní správa portfolií klientů, komunikace s významnými klienty společnosti, vedení obchodních jednání, akviziční činnost

V tuto chvíli mi toto zaměstnání bylo ještě divnější, a to z těchto důvodů:
1) měl bych sledovat trhy v USA a nemají v požadavcích angličtinu?
2) aktivní správa portfolií v kombinaci s akvizicí?

Toto už na mne působilo především velmi divně a moje pochybnosti se stupňovaly. Připravil si proto asi 15 otázek, na které bych rád slyšel během těch slibovaných 15 minut odpověď. Stále více jsem nabýval dojmu, že tato práce není zrovna košer a spíše půjde o to dělat dealera. Nicméně do Prahy jsem na druhý den skutečně vyrazil.

Ve společnosti @##@#@$ mne přivítali na recepci s přepážkou a malým stolkem a křesílky. Dál jsem se bohužel nedostal. Můj potenciální nadřízený mne přivítal a se slovy, že bohužel jinde nemají volnou kancelář mi sdělil, že pohovor bude probíhat na recepci. No budiž. Křesílka byla docela pohodlná a musím říct, že mne docela zaujalo, že i na této recepci hrála velice nahlas televize s nějakým anglickým programem o aktuální situaci na burze (stejně tak jako ve výše uvedeném článku). Zřejmě to mělo dělat dobrý dojem na klienty, protože pochybuji o tom, že by tomu ten recepční rozuměl.

Pohovor začal tím, že jsem se dozvěděl, jak je tato práce strašně prestižní (v průběhu pohovoru to zaznělo asi 3x) a jak oni si vybírají jen ty nejlepší z nejlepších a byl jsem vyzván abych řekl něco, prý je jedno co. Tudíž jsem začal o tom, co dělám a docela se rozhovořil. Než jsem však stačil říci vše, tak během dvou minut to utnul a začal tím, že mu mám prodat tužku, která měla být akcií. Stále víc jsem byl utvrzován v tom, že tato práce je jen o tom, prodat, prodat a prodat. Nic víc.

Pohovor dále probíhal v tomto duchu. Dozvěděl jsem se například, že v Ostravě chtějí mít kolem 50 brokerů, kteří budou mít klienty s min. vkladem 500 tis. Kč. Přičemž, každý tento broker by měl za měsíc získat 2 – 3 takového klienty. Nevím jak znáte situaci na Ostravsku vy, ale 50 „naháněčů“ pro takto bohaté lidi nemají ani ty největší banky působící v Ostravě. Navíc třeba na www.jobs.cz měli uvedeno, že celá společnost má 10-19 zaměstnanců, takže zajímavý poměr, že?

To už bylo na mne opravdu hodně, ale nedal jsem nic znát a se slovy, že jsem se na něj taky připravil, jsem vytáhl svůj poznámkový blok s otázkami. Zástupce @##@##$, poněkud zaskočen, začal tím, že vše se určitě dozvím na „školení“, kterého bych se měl zúčastnit. Jen tak mne napadlo zeptat se jej na to, zda, když mne teď vybere, tak to znamená, že automaticky nastoupím do této společnosti, či je možné, že někoho během „školení“ vyhodí. Jeho reakce byla zdá se mi až moc otevřená: „Já můžu někoho vyhodit během pěti – deseti minut“.

Poté jsem tedy na něj měl už jen jednu otázku, a to jestli má on nějakou otázku. To se mne zeptal, zda se tedy zúčastním školení. Má odpověď nemohla znít jinak, že to je v tuto chvíli bezpředmětné.

Opravdu nechci pracovat jako dealer a tato společnost mne jen přesvědčila, že jí o nic jiného nejde. I když nemám zkušeností s práci brokera, mám o ní trochu jinou představu. No snad v budoucnu na takový špek neskočím. Zkušenost je to však do budoucna dobrá, jen mne mrzí, že jsem zaplatil tisíc korun za cestovné za to, abych 15 minut poslouchal takové hlouposti.

Nevím sice jak a jestli vůbec tato společnost obchoduje na burze, ale po této zkušenosti jsem rád, že jsem je poslal do háje, a hlavně, že jsem jim nikdy nesvěřil ani svoje peníze. Pokud takto jedná i s klienty, věší jim „bulíky“ na nos, tak to je opravdu lituji.

Aleš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 233
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Aleši, zajímavé a vůbec mě to nepřekvapuje. Mám obavu, že tisíce "klientů" přijdou v naší zemi ještě o peníze tímto způsobem. Musím říci, že mi občas někdo takový zavolá a je mi líto lidí, kteří o burzovních obchodech nic nevědí. Navíc se stupňuje množství takových telefonátů. Dnes si takové telefonisty úžasně vychutnávám a bavím se tím, jak o burze vůbec nic nevědí, jen se snaží prodat - nalákat. Pokud člověk z počátku nedá znát, že ví o co go, tak je to super rozhovor a je mi někdy až trapně za toho člověka na druhé straně drátu, jak tápe a pomalu začíná zmatkovat, plácat nesmysly :)))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tiez som narazil na taky inzerat a chceli brokerov do Brna. Vtedy som nevedel, ze finncnik exzistuje. Tiez ma zarazili urcite veci tipu: Potrebujeme mladich ambicioznych ludi, ktory si chcu dobre zarobit. Teda ludia ktory sa chytia, budu to robit, lebo v CR a SR sa bohuzial takemuto biznisu este stale dari a nase zakony a toto je velmi smutne, ze niesu vobec na taketo firmy postavene, aby im to zakazali. No a potom sa ani daky financny dozor nema coho chytit.
addonics
Ty si cvakol len 1000ku a prekukol si ich.
bolija
Ty mavas telefonaty od podobnych brokerov z takychto firiem a kedze vies oco ide, celkom sa natom bavis. No uzi si to.

Mne je skor luto tych ludi, ktory sa na takychto brokeroch dostanu a pridu o velke tisice a mozno aj viac. Oni totizto robia zle meno aj brokerskym spolocnostiam, ktory to myslia v CR a SR vazne a seriozne. A tu je to skoda. Pretoze cech ci slovak uz hladia na vsetko z velkou nedvoverov. Takze aj takto sa nato treb pozriet. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

díval jsem se na netu a tato brněnská akciová společnost, v jejiž název začíná na A, má jako náplň podnikání toto:

- veřejné dražby cenných papírů
- hlavní investiční služby podle § 4 odstavce 2 písmen a), b), d) zákona o podnikání na kapitálovém trhu
- doplňkové investiční služby podle § 4 odstavce 3 písmen a) až f) zákona o podnikání na kapitálovém trhu

Rád bych Vám tu napsal název této společnosti, ale bohužel to asi nejde.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Tak vidím že mám úplně stejnou, zkušenost jako vy, a určitě se jedná o tutéž firmu co v mém případě,a stejně jako vy sem měl jet na pohovor do Prahy s tím že se ucházím o pozici v Ostravě. jenže jsem onemocněl a sešlo z toho, omluvil jsem se a ani nedoufal ,že by mě měli už kontaktovat, druhy den však volali že mi zavolají přímo z Ostravy, ať prý nejezdím až tak daleko. Naštestí sem se podíval na finančníka.cz a čtu váš příspěvek---je mi tedy jasné co udělám, mimochodem jde vidět jak finančník.cz nejen radí ale i odrazuje(v tom dobrém slova smyslu). :) [bold] [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

Mám dotaz k tomuto tématu. Pracujete nebo jste někdo zkoušel pracovat jako broker? Moc o tom nevím a právě proto se tady ptám. Dostal jsem nabídku na práci brokera v jedené pražské licencované společnosti. Prý budu pracovat na ŽL, první tři měsíce si sice asi nic nevydělám, ale pak to ponese. Po půl roce mě pustí na burzu atd.,atd. Nějak se mi ale nezdá, že bych mohl jít po půl roce obchodovat na burzu, když nevím v tuto chvíli prakticky nic. Nemám žádné vzdělání v tomto směru, aj. Zajímalo by mě na kolik může byt tato nabídka práce seriózní....
Díky Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

georgebe,

jdi do toho. a pak prosim napis sem a treba i jinam o tom clanek at ostatni videj co ze to znamena delat brokera. protoze lidem to asi cloveknevysvetli dokud to nezazijou. pokud budes broker/makler v cr u te licencovane spolecnosti (licenci dnes ziska kde kdo), tak te to nauci. chvili delas zadarmo, ale pak te prave pustej na burzu a budes vydelavat nehorazny penize :-) anebo te posadej k telefonu, daj seznam lidi a ty budes volat a nabizet co maj koupit a premlouvat lidi. az nekho ziskas, tak to predas dalsimu "prines kafe brokerovi" ktery to nejak zpracuje. casem se vypracujes i na to, ze tomu clovekovi dokonce koupis akcie tak jak ti nekdo rekne.

ale mozna se pletu, to jsou zase moje zkusenosti. ale neboj se napsat, od koho tu nabidku mas. to neni nic proti nicemu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

911: Bylo by to u společnosti Capital Partners. Myslím, že to bude tak jak říkáš ty. Dostanu tel. seznam, půl roku budu volat, povídat lidem o něčem čemu vůbec nerozumím a pak mě to přestane bavit. Fakt nevím co si o téhle nabídce práce myslet. Ale myslím, že dělat brokera, nemůže člověk po půl roce "školení". A už jenom to, že váhám asi není nic dobrého. Člověk má být pevně přesvědčen co chce dělat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to georgebe:
po střední škole jsem šel na výěbrové řízení do jedné brokerské firmy v Praze. Neměl sem tušení jak to funguje a vše co jsem znal bylo pouze z amerických filmů :O)).....a důvod proč tam pracovat byl jednoduchý-peníze a lovit na to kočky po barech :o)) (naštěstí jsem z toho vyrostl). Z vlastní zkušenosti ti mohu říct, že se nejednalo o nic jiného než prodej prodej a zase jen prodej který má přinést zisk jen firmě-žádný ohled na klienta. Zaplatil sem 1.000,- za týdenní školení,ale vydržel sem tam jen necelé 2 dny. Vše mi hned došlo,vzal nohy na ramena a utekl pryč. Té tisícovky vůbec nelituji,protože my otevřela oči!...rozhodně moje představa nebyla ta, že budu celý den sedět u telefonu a volat stále lidem a cpát jim akcie, a pokud se mi něco podaří tak to dám "manažerovi" z vedlejší kanceláře a ten to zobchoduje.A nevěř tomu,že tě za půl roku pustí na burzu :o)))
Třeba budeš mít jinou zkušenost,ale nejsem si tím zcela jist :o)))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj všem,

jsem ten co tu zadal první příspěvek a mám k tomu ještě nějaké postřehy. Prace brookra v ČR může být zajímává, ale firmy, které jsou opravdu solidní a chtějí schopné lidi, tak určitě je nezaměstnají na živnostenský list. K tomu co jsem psal v mém prvním příspěvku: tak zajimavé je, že tutéž skušenost zažil i jeden z mých nejlepších kamaradů a taky do toho nešel. Pokud se týče firmy CP jak uvadí Georgebe, tak s tou mam zatím jen tu zkušenost, že když byl nějaký čas napojen telefon ke mne do kanceláře, tak z této firmy několikrat volal jakýsi mladík a ptal se na jednatele. A nepředpokládám, že mu volal jen proto aby mu řekl, jak jeho akcie stoupají, prostě ho chtěl dostat do své "stáje" a získat z něj prachy. Proto ti radím nevěř tomu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skuteční tradeři sedí doma u svých počítačů, ti nejlepší z nich řídí hedgové fondy. To ostatní není trading, ale servis pro ně, nebo lovení lidí, kteří mají peníze s nabídkou jejich zhodnocování a přiživování se na nich. Firmy, které obchodují na burze potřebují klienty, kteří budou obchodovat na burze a firma je živa z poplatků. To může vykonávat kdokoliv, kdo projde školením o prodejních dovednostech. Cílem ale není zhodnocení majetku klientu, ale co nejvíce obchodů (tedy i poplatků). Pokud má někdo ambice stát se brokerem, tak by se měl věnovat především papertradingu a vlastnímu vzdělávání.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky všem za odpovědi. Už jsem si udělal obrázek, jak by to asi probíhalo.
MiroslavCZ: určitě mám lepší věci na práci :) , jsem normálně zaměstnán, jen už se v práci po třech letech nudím, tak začínám hledat něco nového a narazil jsem na tohle. V celku mě to zaujalo, ale asi se vrátím k hledání toho co jsem chtěl dělat původně a to je obchodní zástupce. Ale přesto mě obchodování s komoditami po několika hodinovém čtení těchto stránek zaujalo a zkusím to studovat dál..... Ještě jednou díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...