Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MPLAY v Praze


Doporučené příspěvky

herman: nevykaslu se na forex, opce ale budu urcite delat - proto jsem na Mplaye sel. :) nepojedu je intraday, ale dlouhodobeji urcite. Libi se mi myslenka byt tim pojistovakem ;)) "Now U are not a trader any more. Now U are in insurance business." :))
Uz mam od vcera strihnuty dva kalendarni speady a zkousel jsem dat i iron condory na indexy (ty musim jeste vyladit, nejsem si uplne jisty, jestli je mam dobre). Na demu samozrejme :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 188
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

MPLAY IN PRAGUE (2007)



I USE mental stop loss. With mental money.



Ve dnech 2. až 4. dubna proběhl v pražském Konferenčním centru CITY na pozvání Petra a Tomáše pod záštitou jejich serveru financnik.cz třídenní seminář se špičkovým (nejen) opčním traderem Mikem Daskalukem, známějším z Woodieho CCI klubu spíše pod přezdívkou Mplay. Pro všechny, kdo se této akce z různých důvodů nemohli zúčastnit, se pokusím alespoň ve stručnosti nastínit jak akce probíhala a subjektivně zhodnotit její přínos a organizaci...



1. den: Intradenní obchodování & money management
První den byl zaměřen na Mplayův přístup k intradennímu obchodování. Vysvětloval především význam dobrého obchodního plánu a jeho dodržování, nutnost psychické odolnosti vůči ztrátám a pozadí fungování indikátorů CCI, který k obchodování používá (CCI jako momentum indikátor; způsob měření momenta v trhu apod.).

Následně se věnoval konkrétním prvkům svého přístupu - představil základní podobu svého signálu 123 exit, který používá u většiny patternů. Tento výstupní signál také samozřejmě popisuje ve svém fóru na Woodieho stránkách.

Zajímavou částí, na kterou se těšila asi většina účastníků, byl coin flip, tedy házení mincí za účelem rozhodnutí se pro vstup do dlouhé/krátké pozice. Na začátku vyzval účastníky, aby vybrali libovolný trh a timeframe (ER2, 5 minut) a následně dle jasných pravidel (vstup na close; první vstup na první úsečce a další vstupy ihned po výstupu z pozice) demonstroval použití náhodných vstupů. Jako výstup byl použit jednodušší systém - stačilo, aby close svíce bylo pod low předchozí (pro long) nebo nad high předchozí (pro short). Skončil sice se ztrátou, ale při použití běžného SL (stačil by 1 pt.) by byl v přijatelném zisku, jak následně ihned demonstroval. Zmiňoval i další obchodní metody, které používá (vstup na začátku dne dle barvy svíce a výstup na 123 exitu nebo na konci dne atd.).

Hodnocení: Tento den byl určitě zajímavější spíše pro ty, kdo s tradingem začínají. Význam dodržování obchodního plánu byl na finančníku mnohokrát probírán a žádný ze zkušenějších obchodníků o tom asi nepochybuje. Popis 123 exitu je pak ve třech bodech popsán na stránkách u Woodieho i v několika flashových prezentacích, které jsou na woodiescciclub.com zdarma k dispozici. Mplay sám navíc intradenní obchodování vnímá spíš jako aktivitu pro zaplnění volného času mezi opčními obchody. Rozhodně ale bylo inspirativní sledovat jeho přístup, zjednodušování WCCI (nepoužívá LSMA, CZI ani SW) a pozitivní naladění.


2. den: Základní a pokročilé opční strategie
Na tento den jsem se osobně těšil nejvíc, především na vysvětlování non-directional strategií, které jsou ve většině knih buď opomíjené nebo probrané celkem povrchně. Mplay se zde této problematice věnoval hodně podrobně.

Začátek dne ale patřil teoretickému úvodu do problematiky opčního obchodování, demonstraci odlišností mezi tradingem akcií a akciových opcí, ale i ukázkám historických výsledků některých Mplayových žáků (které jsou velmi dobré).

V odpolední části pak Mplay vysvětloval konkrétní strategie, z nichž nejzajímavější byl jeho přístup k časovým a kalendářním spreadům, iron condor a straddle strangle swap. Těmto strategiím se pak věnoval i prakticky a ukazoval konkrétní příklady jejich realizace.

Vše bylo předváděno v prostředí obchodní platformy ThinkOrSwim, kterou Mplay pro obchodování opcí používá (jde zároveň o prestižní brokerskou společnost zaměřenou na opce a akcie). Pro mnoho účastníků, kteří opce už nějaký čas obchodují nebo se o tuto oblasti zajímají, asi bylo hodně překvapující, že Mplay nepoužívá NIC jiného - tedy ani OptionVue, ani nástroje pro vyhodnocování implicitní či historické volatility, ani programy pro simulaci pravděpodobnosti vývoje trhu. K celému rozhodování používá pouze a jenom cenu v platformě spolu s vhodnou kombinací jednotlivých strategií.

Nutno říci, že byla řeč také o jeho "monkeys", tedy automatizovaných systémech. Mplay sám tyto systémy používá a v současné době je v přípravě projekt, jehož cílem bude nechat tyto "monkeys" obchodovat s velkým účtem a zisky pak věnovat na charitativní účely. Tyto jeho systémy jsou zdarma k dispozici v jeho diskusním vlákně na Woodieho stránkách.

Hodnocení: Úvodní část dne byla pro ty, kdo mají o opcích již nějaké povědomí, spíše opakováním. V odpolední části, kdy se věnoval strategiím iron condor nebo kalendářním spreadům a vše přitom úspěšně demonstroval bez jakéhokoliv "pokročilého" analytického software, už bylo vše mnohem zajímavější. Mplayův přístup k opcím je hodně netradiční a jak on sám říká, také velmi jednoduchý. Ale evidentně funguje, což je opět velká motivace.

3. den: Další pokročilé opční strategie + opční workshop
Poslední den byl částečně věnován opakování informací z prvního dne. Byl tedy zopakován princip non-directional strategií s konkrétními příklady a předvedeno několik praktických ukázek z jejich realizace. Následně pak byla řeč především o directional strategiích a jejich kombinacích.

Největší část dne ale patřila příkladům - praktické realizaci opčních obchodů dle všech představených strategií. Samozřejmě s doprovodným komentářem, upozorňováním na rizika i možnosti úpravy. Mplay hodně zdůrazňoval nutnost "hraní si s čísly", kdy například pro strategii iron condor vytvořil cenový kanál, při jehož realizaci byla cena 0.70 USD a při rozšiřování kanálu by cena měla růst - při vhodném způsobu rozšiřování kanálu ale byla zachována původní cena při výrazném omezení rizika.

Vše opět bylo demonstrováno pouze na platformě ThinkOrSwim, kterou v tu dobu už používala většina účastníků vybavených notebooky (sám jsem pomáhal s instalací asi pěti lidem). Mplay znovu zdůrazňoval, že vůbec nesleduje grafy ani historickou a implicitní volatilitu.

Kromě dlouhodobých opčních strategií ale byla řeč také o jejich intradenním obchodování. Zde už Mplay grafy používá (samozřejmě WoodiesCCI). Pravidla pro výběr opcí (resp. akcií) jsou poměrně jednoduchá a má je vypsaná ve svém diskusním vlákně ve Woodieho fóru.

Zajímavá byla také jeho pravidla řízení pozic - snaží se například udržovat stejný počet shortů a longů, vždy v kombinaci opcí ze stejného oboru (např. zdravotnictví) a s podobnými cenami. Když pak u jedné dojde k omezené ztrátě, druhá může dosáhnout slušného zisku, který ztrátu vykompenzuje a vydělá i něco navíc.

Hodnocení: Poslední den byl orientován hodně prakticky. Výklad byl velmi interaktivní a konkrétní ukázky obchodů vždy byly doprovázeny diskusí s účastníky. Mplay opět demonstroval, že mu nezáleží až tolik na výběru akcií a opcí dle "tradičních" měřítek, ale především na správném řízení rizika. Účast pouze na posledním dni asi neměla pro nikoho význam, ale v kombinaci alespoň s druhým dnem šlo o skvělý zdroj informací.

SHRNUTÍ
Část semináře zaměřená na intradenní obchodování byla pro zkušenější obchodníky spíše opakováním. Zato pro začínající tradery byla jistě skvělou inspirací. Jsem však přesvědčen, že opční část byla hodně zajímavá skutečně pro každého - Mplay má k tradingu opcí zcela netradiční přístup, jaký jsem dosud neviděl nikde jinde. Ač Mplay evidentně předpokládal, že účastníci operují s trochu většími účty než jaký je "český průměr", jeho přístup lze úspěšně aplikovat i na menší účty. Dobrou zprávou také je, že se člověk při tomto způsobu tradingu obejde bez drahých softwarových řešení jako je OptionVue a spol. Osobně jsem tedy odcházel z akce spokojen.

Last but not least, nesmím zapomenout ani na organizaci, jejíž kvalita pokročila od Woodieho návštěvy opět o kus dál.
- Překlad byl velmi kvalitní (v porovnání s tlumočením Woodieho byl asi 1.000.000x lepší) a tlumočnice si poradila i s řadou náročnějších termínů z oblasti tradingu.
- Kromě oběda jsme se dočkali i výborné svačiny. :-)
- A samozřejmě - slečny hostesky. Fotomobily opět dostaly zabrat... :-)

Díky za zorganizování těchto seminářů. Pevně doufám, že za rok Mplay opět dorazí.

Zajímavé odkazy na závěr:
- Woodies CCI Club
- diskusní vlákno Mplay Plays
- automatizované systémy ke stažení
- osobní stránka Mplaye
- ThinkOrSwim
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já musím říci, že Den 1 pro mě vůbec nebyl opakováním. Den 1 byl dle mého názoru naopak dnem, který mohl nejdále dostat dlouhodobé tradery (a jak jsem měl možnost s pár mluvit, u některých tomu tak zřejmě i bylo). Myšlenka dne 1 byla totálně nejsilnější a táhla se naprosto celým týdnem - byla to myšlenka, že nepotřebujeme prakticky žádné vstupy, protože trh je 50:50. Stačí nám money-management a výstupy. Pokud tohle člověk pochopil, pak mohl další dva dny chápat, proč mplay nekouká na grafy, proč otevírá obchody kdy se mu zalíbí. Například u vysvětlené intradenní strategie mplay vybírá pro sebe akční tituly zcela náhodně - hodem koruny. V TOP10 tabulce kterou ukazoval, bylo sice vidět, že 3 nebo 4 jeho žáci, kteří vybírají akcie na základě nějakých konkrétních kritérií jsou na tom sice trochu lépe, ale jak Mplay stále opakoval - vložili do toho výběru mnoho času a práce a zase o tolik víc nevydělali. Oni potřebovali na celý obchod přípravu několik hodin, Mike byl vždy se vším hotový za několik vteřin. Diametrální rozdíl v přístupu a ne příliš rozdílná čísla ve výsledku.
Kdo poslouchal a dokázal číst mezi řádky musel první den pochopit, že vstupy jsou skutečně 2-5 procent všeho. Sice se to pořád opakuje dokola, ale když kouknu na finančníka - 99% času stejně 99% lidí řeší pořád a jen vstupy, takže evidentně i když se to pořád opakuje, nikdo to ještě ve skutečnosti nepochopil. Kdo byl pozorný první den, tomu se mohlo dost "rozsvítit". Já sám jsem pochopil, že i když si snažím zkracovat obchodování na minimum (aktuálně 2,5 hodiny denně a 4 dny v týdnu), stále tomu ještě věnuji přespříliš času. Mike mi ukázal, že čas mohu 100 násobně redukovat a přitom i mnohonásobně víc vydělávat. Na druhou stranu chápu, že koncept "pracuj 5 minut měsíčně a vydělávej miliony" je pro mnoho lidi absurní a nepřijatelný - Mike však takto funguje a já v den 1 definitivně pochopil proč.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomasi,

ja si naopak myslim, ze "vyznam" vstupu z pohledu Mplaye pochopila naprosta vetsina ucastniku. Demonstrace nahodnych vstupu a nasledneho striktniho rizeni pozice dle stanoveneho planu byla velmi zajimava a inspirativni. Neni to vsak nic, co uz by nebylo detaile v minulosti popsano na financiku nebo strankach Woodieho klubu. Osobne proto vidim jako mnohem zajimavejsi opcni cast seminare.

Opcni trading je navic zalozen na trochu jinych principech nez daytrading futures a TADY bylo pochopeni nahodnych vstupu skutecne problemem. Je to asi podobne, jako kdyby nekdo nahodne vstupoval do spreadovych pozic bez sledovani sezonnosti, o niz dosud slysel/cetl, ze je zakladem celeho spreadoveho obchodovani. U opci se nesleduje sezonnosti, ale zase jine ukazatele (historicka, implicitni a pripadne relativni volatilita; recka pismena; pravdepodobnost etc.). A tyhle veci Mplay "zavrhnul".

Faktem ale je, ze cely opcni trading je u Mplaye postaven na jinych zakladech nez u jinych traderu. Voli specificke strategie a akcie pro opcni trading take vybira na zaklade urcitych kriterii (viz jeho vcerejsi povidani). Ma striktni obchodni plan pro rizeni pozice, ktereho se bezvyhradne drzi a prave v tom vidim jeho nejvetsi edge. To pro mne osobne byla nejvetsi inspirace a informacni prinos.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja bych rekl, ze Mplay vychazi z dobre znalosti vzorce chovani podkladoveho aktiva. Proste rozumi rytmu trhu. Je fakt, ze obchoduje "nahodne" zvolene akcie, ale ma pravidla - cena, volume... kdyz se mrknete na grafy, tak akcie s urcitym volume a v urcitem cenovem pasmu maji podobny prubeh (takovy standardni - zadne extremy). Navic MPlay chce akcie, kde se neco deje, ktere nejsou uzavrene v urcitem pasmu (kvuli premiu), takze on zna trh, vi, co presne hleda, a kdyz to najde, tak to vyuzije a vydela. U indexu zase vi, ze nemaji tendenci delat v urcitem casovem obdobi extremni pohyby (viz jeho backtest ;))... podle me je to podobne jako vypocet MAE a MFE. Vi, kde se trh bude pravdepodobne pohybovat. Proto nepotrebuje greeks atp.
Mimochodem - Mike pouziva pro daytrading woodie CCI profittargety a SL zalozene na rozpeti predchoziho tydne (o vikendu se vzdy mrkne zpet a poupravi hodnoty pro nasledujici tyden). Takze u nej je alfou a omegou skutecne rizeni rizika a prace s pravdepodobnostmi, akorat to ma na ruznych trzich ruznou formu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jeste k Tomasovu "rozsviceni" behem prvniho dne. Jde o vyznam zive zkusenosti. Kolikrat si clovek precte, prostuduje a (mozna) vyzkousi bez zajimaveho vysledku, nezaradi do podstatneho. Ziva zkusenost, skutecne zazit to same skrze prime setkani, nas zajem extrenmne posunuje a to je nenahraditelne. Precteny vystup 123 je zcela odlisna zkusenost nez zive demostrovany se vsemi dalsimi vjemy osobnosti obchodnika. Kolik z nas by ho zaradilo, jen proto, ze jsme si ho precetli. Diky za prozitky zivych seminaru, ktere krati cestu k cili. Jana (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Naprosto jedinečná akce plná dobrých nápadů , Mplay mne posunul o pěkný kus dopředu .Docela by mne zajímalo kdo přijede příště ? (pokud nějaké příště ovšem bude) Už teď mám jasno v tom že další podobnou akci si nenechám utéct .

Ještě jednou moc díky ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...