Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

ERF opravdu zatím vyplácí divi každý měsíc. Četnost divi však není nikdy zaručená, záleží na společnosti. Nicméně lze očekávat, že když to tak dělají řadu let, že to tak budou dělat i nadále. Divi přijde na účet u brokera nezdaněná. Člověk si ji musí danit sám. často však nepřijde celých 100%, protože si brokerská společnost účtuje poplatek za připsání dividendy, takže přijde třeba jen 90%.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Vsem,

tak zas po chvili jsem projizdel nejake "levnejsi" div stocks with high Yield .
Frontier Communications , za zajimavou cenu vysoke procento interestu.
Podle penny stock ma FTR tento rok vysoke cile. Velmi dobre cash flow .
Vysoky income growth . Stock je obsazen i ve Vanguard mid cap fund (idealni meritko kvality)
Podle me letme analyzy potencionalni winner pro dlouhodobe investory.

Muj favorit FNX mining ma doufejme kratkodobou ulevu.
z 13 na 11$ . Fundament nezmenen . Spise tlacen indexy a bonds .

(tu)

Ray

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stanley,

Diky za nazor.
Sleduju hlavne high Yield stocks...FTR je jeden z prozatimnich adeptu . Je vetsinove vlastnen jako spolecnost a ma pomerne dobre vysledky plus budouci plan . Vyborny fundament. Pravda je ,ze se nejedna o zadny penny stock.
Ale napr 52 week je v rozumnem range a gain equity stoupa idealne v pomeru SP500.Plus cash flow .
Samozrejme je tam i ten debt .
FNXM je opravdu nejen technicky zajimavy stock. Velmi silny fundament .
Sleduju ho od roku 2001....ale jelikoz dlouhodoby investment nikdy nebyl uplne moje zarazeni, tak se k tomu znovu po letech vracim .
Pokud vidite High Yield stock s kvalitnim dlouhodobym vyplacenim a silnym fundamentem, poradte ;)

Ray

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Czechdaytrader:
Rád bych řekl, že nejsem žádný odborník na analýzu akcií. Mám mizernou angličtinu, takže nějaká hlubší analýza zahraničních spol. u mne nepřipadá v úvahu. Přečetl jsem knihy Gladiše-Naučte se investovat a Grahama-Inteligentní investor a naprosto jsem se ztotožnil s hodnotovou investiční filozofií, o které se v těchto knihách píše. Na základě toho i používám hodnoty při screeningu zahraničních akcií, jako P/E, P/B, Current Ratio, Debt Equity, Market Cap., růst zisků atd. V podstatě skoro přesně jak to popisuje Gladiš ve své knize. Taky rád vidím pravidelnou dividendu(ideálně posledních 10 let) a dividendový zisk větší než 5%. Jde mi hlavně o dividendový příjem(takže rozhodně dlouhodobé držení akcií), takže přes kritérium ohledně vyplácení dividend větších než 5% nejede vlak.
Takže když všechna tahle kritéria zadám do screeningu, tak mi v současnosti vylezou pouze 3 spol.: EVEP(9,27%), LINE(9,18%), ELNK(5,11%). A to jsem se v nich ještě ani nijak nešťoural.
LINE a EVEP jsou obě poměrně mladé spol. ze stejného sektoru, ale vyplácejí dividendu hned od svého uvedení na burzu, kdežto ELNK je na burze od roku 1996 a začala vyplácet až teď.

Takže tady je vidět, že podle hodnotových kritérií Grahama a Gladiše není výběr nijak slavný.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nestíhám.. Díky za udržování vlákna při životě. Osobně bych byl malinko pesimistický ohledně zařazování akcií do portfolia pouze podle jejich yieldu. Pak by byl nejlepší způsob jak nakoupit akcie link: www.topyields.nl/Top-dividend-yields-of-NYSE.php a bylo by vše vyřešeno. :-)

I těchto high yield stocks je jedním z hlavních problémů udržitelnost dosavadní výše dividend. je to v podstatě jediný důvod, proč je lidé kupují. Máme jednu klientku s mnohamilionovým portfoliem, která se nedávno zamilovala do dividend a do screeningu zadala pouze dva údaje: Market capitalization více než 500mil. a yield vyšší než 9% a začala nakupovat. Jsem docela zvědav jak dlouhodobě dopadne, ale moc bych na její spokojenost nevsadil. Pokud nebudou podobné výnosy udržitelné a společnost bude muset z nějakého důvodu výplatu snížit dá se očekávat poměrně silný "průjem" na cenách akcií. Udržitelnost yieldu je pak tou nejdůležitější věcí a je potřeba ji, alespoň z mého pohledu podrobně prověřit.

Když to vezmu třeba na to FTR. Pak mám dojem,že hlavní roli by mohl hrát zamýšlený nákup části byznysu pevných linek od Verizonu (VZ), který rozhodně nebude zadarmo. Pominu zde "atraktivitu" pevných linek jako takových a následnou "perspektivu" růstu ziskovosti společnosti skrzevá pevné linky pak tedy fakta z účetních výkazů:

[bold] Dosavadní čistý zisk FTR je 150,7 mega[/bold] a jenom [bold] na dividendách v posledních 12 měsících společnost vyplatila 312,1 mega[/bold] tedy [bold] PAYOUT RATIO cca 200%[/bold] .
Dosud FTR provozovalo [bold] pravidelný odkup vlastních akcií[/bold] , na který v posledním roce vynaložila [bold] dalších 136,7 mega $ [/bold]
[bold] účetní hodnota[/bold] připadající [bold] na jednu akcii je přibližně 1,35$[/bold]
Cenou akcie 7,71$ [bold] aktuálně kupující nakupují FTR za 5,7 násobek[/bold] její hodnoty. To nemusí být u telekomunikací nutně tragédie. I když ATaT, pravda nesrovnatelně větší) se aktuálně obchoduje za 1,5 nádobek účetní hodnoty (s yieldem 6,4%), Verizon za dvojnásobek účetní hodnoty s yieldem 6,3%, Sprint-Nextel lze koupit dokonce citelně pod účetní hodnotou (P/B=0,6)
[bold] Aktuální zadluženost firmy je 11,71.[/bold] FTR tedy [bold] dluží skoro dvanáctinásobek své účetní hodnoty.[/bold]

Z mého pohledu je tedy kardinální otázka, zda je současný yield dlouhodobě udržitelný. Skutečně bude moci společnost s takovým zadlužením nadále bezstarostně vyplácet 200%svého zisku v dividendách? Je reálné aby zároveň pokračovala v výkupu svých akcií a při tom všem rozumně splácela svůj dluh?

Můj názor je, že nikoli a brzy přijde na přetřes snížení dividend s odůvodněním splácení dluhu pořízeného na nákup části byznysu pevných linek od Verizonu. Dá se předpokládat, i přesto, že například snížení dividendy o 25% na 0,75$ zarušuje pořád zajímavý výnos kolem cca 10%, že se snížením dividendy poklesne zároveň i cena akcie. Snížení dividendy u high yiled titulu není nikdy dobrý signál. KLíčovou všcí asi bude semrknout dozprávy společnosti,kolik ročně budou činit splátky dluhu a dát si ta čísla nějak do kupy. To už ale bohužel nestíhám... :-). V tuhle chvíli bych ale FTR pravděpodobně nekupoval. Pokud bych stálo rizikovou složky,možná bych zvážil a zkusil projít ten Sprint-Nextel obchodovaný za polovinu účetní hodnoty.
:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kramnik:
Díky moc za praktický příspěvek. Z tvých příspěvků se často něco nového naučím, tak jsem rád, že přispíváš, i když asi nemáš moc času.
ATaT je z mého pohledu zajímavějším titulem, než FTR, i když má současný Yield o dost nižší než FTR, právě díky lepší současné fundamentální hodnotě. Navíc payout ratio 77%, takže udržitelnost minimálně současné úrovně dividend vidím jako reálné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Stanley:
díky za reakci. Osobně by se mi jako relativně konzervativnímu investorovi také více pozdávaly firmy jako T nebo VZ a plně s Tebou souhlasím. Ovšem telekomunikace mě aktuálně nezajímají čistě z toho důvodu, že je mám již v portfoliu dostatečně, možná více než dosatečně zastoupeny. Rád ybch našel nějakou utilitu, případně technologii nebo opatrně i něco z financials...

Jenom pro ukázku možného přístupu k dividendovým investicím a hlavně reinvesticím zisku z dividend konkrétní příklad.

Dnešní nákup TAP. Důvody:
Důvody:
Pivo je ok :-). Pivo je jistota :-).

P/E10,7,
P/B=1,0 cena odpovídá účetní hodnotě, žádný násobek
debt2Equity 0,2
yield 2,5%
payout ration 24%.
It looks cheap....
Technicky na Monthly na supportu... we will see... Už nebudu pít, ale věřte, ež dneska jsem měl důvod. Někdo koho mám moc rád, přežil bouračku bez jedinýho škrábnutí... :-)

Reálná čísla vypadají ještě o něco málo lépe. Po započtení "cizích" pěněz z dividend za rok 2009 a výnosu z podílových fondů to vypadá takto:

Nákup za reálnou cenu z mých peněz 14,8USD kus tedy na
P/E 3,82
P/B 0.39
yield of costs 5,51%

Bohužel, vyhlídnutý BBEP mi utekl o pár dní, tož aspoň tak. I když i tak BBEP může být ok :-). Ale mám v hledáčku už jiné věci.

Omluva za opilecké řeči. :-)

P.S.
Ohledně zde zmíněné knihy Dana Gladiše: Výborná knížka! Screening, který je tam popsán pochází od Grahama a je super, ale na jednu věc upozorním. Vycházejí z něho hlavně akcie určitých typů. Nebo přesněji z určitýh sektorů, ve kterých je přirozené relativně nízké PE ratio atd.
Je to v tomhle asi podobné jako s tradingem. Dobré návody je dobré si malinko upravovat podle konkrétních podmínek. Nic nejde přejmout ze 100% a přizpůsobit na jakýkoli trh.

Tož už končím... Ve Vyškově se už dávno setmělo :-).

P.S. Nikoho už nezajímají dividendové investice?? Žádné nápady?? Je tu mrtvo :-(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

tak také něco "přihodím" ...

Není jednodušší (+ výnosnější !) spojit nákup shares s nějakou opční strategií - v tomto případě třeba ATM covered call ?
Pokud si vyberete "klidnou" akcii (napadá mě třeba IBM, XOM, ... ev. ETF na index - QQQQ, IWM, ...), máte VYSOKOU pravděpodobnost zhodnocení 2-3 % měsíčně ... (nehledě k tomu, že nějakou dividendu zpravidla také dostanete).

A to bez většího hledání a sledování earnings - bude Vám to "fungovat" skoro na všem.

Momentálně IBM : cena 125 USD, výpis ATM APR10 125c je za cca 300 USD, tj. cca 2.4%

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm Napsal:
-------------------------------------------------------
> Přeji dobrý den,
>
> tak také něco "přihodím" ...
>
> Není jednodušší (+ výnosnější !) spojit nákup
> shares s nějakou opční strategií - v tomto případě
> třeba ATM covered call ?
> Pokud si vyberete "klidnou" akcii (napadá mě třeba
> IBM, XOM, ... ev. ETF na index - QQQQ, IWM, ...),
> máte VYSOKOU pravděpodobnost zhodnocení 2-3 %
> měsíčně ... (nehledě k tomu, že nějakou dividendu
> zpravidla také dostanete).
>
> A to bez většího hledání a sledování earnings -
> bude Vám to "fungovat" skoro na všem.
>
> Momentálně IBM : cena 125 USD, výpis ATM APR10
> 125c je za cca 300 USD, tj. cca 2.4%
>
> S pozdravem kbtm
>


V mém konkrétním případě to zajímavé není, ale je to otázka vkusu a toho co člověk v trhu hledá. Akcie kupuji proto, že mě zajímá podíl ve firmě a její budoucí růst, nikoli inkaso premia. Nehodlám svoji investici v případě exercise vypsané opce převracet v do cashe. Jsem v tomto investor a nikoli trader a zajímá mě možnost dalšího zvyšování dividend a růstu ceny podkladu v horizontu 10-ti let.
Proč bych měl díky exercise prodávat slibnou akcii na P/B 1,01 (nedej Bože při započtení reálné vlastní investice na 0.4, když kupuji 1 dolar za 39 centů. Mám ho prodávat za 4é nebo 41 centů ) ? :-)

Trading dělám přes jiného brokera a od investic ho přísně odděluji. Je to spíše hra, která mě baví. Nicméně souhlasím s tím, že dobře prodaná covered call za vysoké impled volatitlity na akcii s divi výnosem je z hlediska tradingu dobrá strategie a sám jsem ji často používal. Tvoji poznámku beru, ale pls nevím jestli patří do tohot vlákna. Covered call nemá s dividendovými investicemi nic společného.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kramnik:
Byl jsem teď na pár dní mimo, tak jsem nereagoval. Reinvestice zisku je skvělá věc:-)
S tím Gladišem to je fakt. Některé sektory nemají prakticky šanci tím screeningem projít, i když v knize to taky docela dost dobře komentuje. Např. u Utilities je možné tolerovat dluh až na poměr 1. A finančním spol. věnuje taky pár poznámek ohledně screeningových kritérií.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...