Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně


marek

Doporučené příspěvky

Jen drobnost pro ty, kdo váhají. Už můj dědeček mi říkal, že kdo pracuje a šetří, ten musí daňovému úradu prokazovat, kde na to vzal. :( Kdo příjmy propije, prokouří a jinak probendí, toho finanční úřad nikdy nenavštíví :-)
- on totiž nic nemá. A jaké a odkud měl příjmy, to nikoho nezajímá... :D
Tak neváhejte!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • Odpovědí 125
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Zdravím,
takisto ma ako nováčika v obchodovaní zaujíma aj problematika daní, i keď zo začiatku určite nie je rozhodujúca.
V prvom rade treba mať čo zdaniť a k tomu vedie dlhá a strastiplná cesta, ktorú mnohí ani neprejdú. Keďže som Slovák žijúci na Slovensku, aj otázka daní bude mať pre mňa svoje špecifiká oproti podmienkam v ČR. Ale v jednom sa určite zhodneme: dane treba nechať odborníkom a nepúšťať sa do nich sám. Som živnostník a s účtovnou firmou mám zmluvu, v ktorej zodpovednosť za prípadné chyby v účtovníctve nesie účtovná firma, ak jej predložím všetky adekvátne podklady a nič jej nezamlčím. Takže moja rada by bola, dohodnúť s účtovníkom, aké podklady z obchodovania mu zabezpečiť a výpočty nechať plne na neho. Samozrejme, súhlasím s názorom, že treba mať predstavu čo nás v oblasti daní môže stretnúť ešte skôr, ako sa pustíme do obchodovania, ale najlepšie je učiť sa za pochodu.

Pre Rikiho:
Zistil si niečo nové ohľadne daní na Slovensku? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravim,

mel bych otazku. Narazil jsem na jednu ceskou spolecnost, ktera nabizi pro obchodovani na burze zprostredkovani zalozeni obchodni spolecnosti se sidlem v Paname ($2800) nebo na Seychellach ($1800)... Ve vysledku by to melo prinest nulovou danovou povinnost pro CR. Pusobi to na mne jako nesmysl, ale nejsem ucetni ani danovy poradce a prislusne danove predpisy neznam, takze nevim...

Zajimalo by mne, jestli s tim mate nekdo zkusenosti, nakolik je to legalni & "v poradku" a samozrejme nakolik je dana spolecnost (ne)spolehliva...?

Diky. Hezky den.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Trochu jsem se o to zajímal v souvislosti s podnikatelskými aktivitami. Před konkrétními kroky se raději poraďte s daňovými poradci.

Jedná se o tzv. off-shore destinace. Kromě uvedených je jich ještě celá řada - Kajmany, Bahamy, British Virgin Islands, ostrov Mann, Dellaware, Kypr a mnohem více dalších. Každý má svoji vlastní legislativu upravující podnikání off-shore společností, některé mají podepsané dohody o zamezení dvojího zdanění s některými státy, některé mají paušální daně, některé nevyžadují vedení účetnictví, některé mají podobnou legislativu jako ČR a mají jen nízké daně - každý se hodí na něco jiného.

Založení off-shore společnosti je zcela legální, stejně jako založení společnosti v kterémkoliv jiném státě - Německo, USa atd. Společnost pak může vykonávat činnost v rámci legislativy dané země - např. Kajmany mají podmínku, že se nesmí podnikat přímo na území Kajman, majitel off-shore musí být nerezident, British virgin Islands omezují podnikání v pojišťovnictví apod. Veškeré zisky společnosti se daní podle daňových zákonů dané země - např. BVI mají paušální daň 500 USD ročně. Samozřejmě off-shore společnost se musí také řídit zákony země, kde bude vyvíjet skutečnou činnost - budete-li podnikat na území ČR musíte mít registraci v OR, Živnostenské oprávnění, zdaňovat zisky získané v ČR dle zákonů ČR. Budete-li po internetu obchodovat na amerických burzách, není z hlediska zákonů ČR problém, musíte se ale řídit zákony USA - neexistuje-li dohoda o zamezení dvojího zdanění mezi USA a Vaší off-shore, měl byste danit zisky v USA.

Až potud je to legální. Legální je tedy vložit peníze do off-shore společnosti, podnikat s nimi a mít zisk. Problém nastane v okamžiku, kdy chcete jako majitel (rezident ČR) provést transfer zisků na svůj účet. Máte dvě možnosti:
a) daňový únik - peníze z off-shore společnosti vyberete a neřeknete o tom FU a budete spoléhat na ochranu osobních údajů poskytovanou off-shore zemí - některé prostě o Vás údaje neposkytnou ani CIA nebo KGB, natož českému berňáku
b) přiznání a zdanění příjmů ze zahraničí.

Legální převod peněz na účet majitele lze provést několika způsoby:
- výplata dividend - vhodné pro státy s existencí dohody o zamezení dvojího zdanění jako je např. Kypr, Nizozemsko apod.
- výplata mzdy - dodaníte jako příjem ze zdrojů v zahraničí, opět záleží na existenci/neexistenci dohody o dvojím zdanění, odvedete sociální a zdravotní
- budete fakturovat služby poskytnuté off-shore společnosti jako živnostník a zdaníte je jako svůj zisk a odvedete sociální a zdravotní

Já osobně uvažuji nad poslední možností (ne v komoditách, tam nemám zatím co zdaňovat).
Legálně v podstatě nelze uniknout zdanění příjmů. Jaký význam má tedy vystavovat faktury někam na Kajmany a zdaňovat zisk? Proč rovnou nepodnikat(obchodovat) jako OSVČ v ČR? D§vod je odložení daně až do okamžiku spotřeby. Zisk vytvořený v off-shore daníte méně nebo nedaníte vůbec, můžete ho celý reinvestovat. Zdaníte až tu část, kterou se rozhodnete vyplatit na svůj účet a až tehdy, až si jí vyplatíte. Ne hned když vytvoříte zisk.








Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nicméně offshore spol. by mohla v ČR vlastnit třeba nemovitost (dům, ve kterém bydlím), jachtu (třeba v chorvatsku u moře plující pod zahraniční vlajkou) nebo možná třeba i auto (kterým jezdím). Není to tak? Když jsem to kdysi zjišťoval, tak jsem dostal k těmto informacím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Odpověď je v zákoně 357/1992 Sb, par. 6:

(3) Předmětem daně darovací nejsou
a) plnění nebo bezúplatné převody majetku na základě povinnosti stanovené právním předpisem,
b) důchody vyplácené na základě smlouvy o důchodu,2)
c) bezúplatná nabytí majetku, která jsou příjmem a jsou předmětem daně z příjmů podle zvláštního předpisu,2a)


Dar peněz není dar, ale jedná se o příjem a to ošetřuje zákon o daních z příjmů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud Vám uvedené věci nebude pronajímat za ceny obvyklé, získáváte plnění, které byste měl uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit.

Je to věc Vašeho svědomí, zda si chcete hrát na schovávanou s Finančním úřadem. Já jsem přesvědčený, že legálně a zcela čistě se daním úplně vyhnout nelze, lze je pouze odložit nebo trochu snížit. Výjimkou jsou osvobození od daně, jako je například držení akcií déle než 6 měsíců, ale to se netýká komodit.

Teoreticky byste mohl založit investiční podílový fond, který by investoval do komodit a tím by se asi dalo využít osvobození platícího pro akcie, ale to už je spíš sci-fi ....



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Domnívám se, že tak jednoduché to zase není. Z vámi uvedeného se našeho případu týká pouze bod (c) a jen říká, že není předmětem darovací daně to, co je předmětem daně z příjů. A podíváme-li se na zák. o dani z příjmů §3 (1), může jít jen o (e) jiné příjmy dle §10. Zde bych viděl problém např. pokud bych si chtěl dát dar sám sobě - to by narazilo na bod (j)... převod majetku na společníka..., ale já jsem psal o daru dětem na základě darovací smlouvy.
Je samozřejmě otázkou, jak by se na celou věc díval FÚ a případně soud, kdyby došlo ke sporu. Zákony jsou psány natolik složitě, že je v nich řada děr i různých možných výkladů. Ale ať to čtu ,jak to čtu, ... a možná se mýlím..., nikde nenalézám oporu pro vaše tvrzení, že není možno darovat peníze.

Podívejte se na §6 (1) zákona 357/1992 Sb., kde se píše, že předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí majetku na základě právního úkonu (= darovací smlouva) a to jinak než smrtí zústavitele. Majetkem pro účely daně darovací jsou nemovitosti, movitý majetek a jiný majetkový prospěch. A peníze jsou movitým majetkem. (Rozumím tomu tak, že pokud mi daruje tetička z Argentiny... kterou bohužel nemám... peníze, zdaním je daní darovací a nikoliv daní z příjmů).

Bod (2) tétož zákona píše o tom, že daň darovací se vybírá i z nabytí movitého majetku nabytého z ciziny (to jen k možnosti nikoliv pronájmu auta či jachty za cenu obvyklou, jak se píše o příspěvek dále ... ale opět je dle mého dar možný).

Závěrem jen snad tolik, že i já mám zájem dělat vše legálně a nestojím o komplikace v budoucnu díky nějakým čachrům. Ale rozhodně stojí zato si situaci vyjasnit, zkonzultovat s daňovým poradcem a nebát se využívat možností, které zákony poskytují, nebo které jim unikly.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nejsem daňový poradce, ale s Vaším výkladem bych se úplně neztotožnil. Dětem můžete darovat na základě darovací smlouvy něco Vy jako fyzická osoba z majetku nevloženého do podnikání, ale těžko jim to daruje off-shore společnost.. Konec konců, kdyby to bylo tak jednoduché, darovalo by každé s.r.o. peníze dětem majitelů a nikdo by neplatil 15ti procentní daň z dividend.

Jako společník off-shore společnosti můžete dostat peníze jako snížení základního jměni, dividendy, mzdu. Pochybuji, že byste jako společník mohl obdržet peníze od společnosti kterou vlastníte jako dar, aniž by to nebylo posuzováno jako příjem na základě zákona o daních z příjmů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


.... No, takhle to opravdu nejde:
a) převod majetku na společníka se zdaňuje dle zákona o dani z příjmů --- to jsem v minulém příspěvku uvedl.
b) dividendy jsou u akciovek, nikoliv u s.r.o. - tam se vyplácí podíl ze zisku po zdanění. Podruhé jej daní příjemce, ale tuším ZP a SP neodvádí.
c) u s.r.o. je výše darů omezena zákonem tuším 5% ze základu daně. Nicméně pracovník FŘ v OV nám na jednom školení uváděl legální daňový únik jak tuto částku dostat bez zdanění daní z příjmů k rodinám majitelů a to tak, že je částka darována zájmovému občanskému sdružení založenému rodinnými příslušníky majitelů.
d) dar nějaké, jakékoliv, osobě by mohl být kontrolou FÚ s.r.o. dodaněn jako skrytá mzda (vč. odvodů SP, ZP a navíc penále) ...ale... sankcionováno by bylo s.r.o., nikoliv příjemce daru, takže s.r.o. by vlastně tímto postupem páchalo harakiri.

Ale stále je ale řeč o omezeních, které stát klade na tuzemské právní subjekty. Off-shore společnost se však řídí zákony jiného státu a otázka darů a převodů finančních prostředků tam může být upravena jinak. Neznám tuto legislativu, ale vzhledem k tomu, že tyto státy mají daně často roční paušální, nedávají tato omezení smysl.
Zůstává proto stále jen ten §10 ZDP, ale tam jsem při nejlepší vůli nic nenalezl.

Jinak, jak jsem ještě zjistil, příjem z kapitálového majetku ze zahraničí se daní srážkovou daní 15% bez progrese.

Pokusím se zjistit u svého daňového poradce více a případně zde budu informovat.

Pokud jako FO vezmete z účtu kolik chcete a darujete je komukoliv ... nikdo nemůže nic


Ve svém příspěvku jsem netvrdil, že můj výklad je správný, ale jen tolik, že pro váš výklad jsem nenašel oporu v zákoně. A pokud něco je zakázáno, pak chci mít doloženo kde je to napsáno. Nestačí pouze dojem, že něco nejde.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Beru zpět, myšlenka s darem může být asi průchozí, ale stejně bych se asi bál možnosti, že FÚ bude popotahovat příjemce daru za úmyslné vykázání příjmu jako daru.

Já bych se asi spokojil se zaplacením té 15-ti procentní daně z příjmů z kapitálového majetku a měl bych klid a jistotu, že na mě FÚ nepřijde s nějakým odlišným výkladem jako u toho daru.

Osobně se mi ale ještě více líbí varianta fakturovat off-shore společnosti služby jako živnostník - od příštího bude možnost dát si 50 procent paušálem do nákladů, OSVČ stále platí poloviční odvody na zdravotním a sociálním. Navíc živnostník je běžný zdroj obživy a berním úředníkům nezačne vrtat hlavou myšlenka, odkud vlastně získává dotyčná osoba zdroje na živobytí....

Jen technická poznámka: Vím, že u s.r.o. se dividendy jmenují "výplata podílu na zisku", ale principiálně je to úplně to samé jako dividenda. Také se to úplně stejně zdaňuje - obojí srážkovou 15-ti procentní daní u zdroje příjmů. Proto mi přijde jednodušší používat jeden termín - dividenda.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

... myslím, že zajímavou možností jak dostat (alespoň na čas) legálně peníze ze společnosti je půjčka (sml. o půjče nebo o úvěru). Společnost XY poskytne půjčku někomu - buď vám jako fyz. osobě nebo vaší společnosti v ČR. Z této půjčky musíte platit nějaké malé úroky (např. 1x za rok - tyto úroky vám zároveň tvoří náklad a příjem by tvořily v té off-shore spol. - a tam je to jedno), no a např. za 10 let tu půjčku vrátíte (a třeba obratem dáte hned další půjčku).



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...