Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Střípky souvislostí


Heron

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 86
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Heron:

Presmerujem debatu z S/R vlákna sem tam to bolo už dosť offtopic.

Tie odkazy na knihy od Jankovského- vďaka za ne. Musím si isť daktorú z nich vytlačiť nerád čítam z PC. Ktorá z nich je čo sa obsahu týka najkvalitnejšia lebo moentálne nehcem mať doma množstvo neprečítaných kníh to mi potom nedá spať a teraz sa sústredujem na prechod na live. To že to je čistá teória to mi neskutočne vyhovuje strašne rád čítam čo a prečo. To človeka donúti aplikovať to sám a to naučí oveľa viac ako keby napíšu kedy mám stlačiť spúšť.

YTC PA na to som tiež natrafil tak pred 3 mesiacmi a je tam toho hodne či už na stránke alebo v tých PDF ktoré som mimochodom neobjavil predtým takže tam sa tiež dačo priučím taktiež vďaka zo to.

Ešte jedna vec ktorá ma zaujíma pochopil som že ideš AOS. Nechápem ako si toto všetko naprogramoval ja som nemal ešte rovnaké vstupy. Predpokladám že to nebola robota na víkend ;).

Ešte hodím aj ja dáky typ na knihu ak si nečítal Master the Markets. Je to vlastne rozoberanie VSA ale je tam dosť o fungovaní trhu na základnej úrovni teda čo sa musí stať aby nastal pohyb a podobne. Od kedy som to prečítal tak som zmenil uplne prístup a už tak obchodujem 3 mesiace paper. v Júli cez prázdniny dúfam live. To budú krušné chvíle držte palce (tu) :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

iigis:
Všechny tři knížky obsahují zajímavé informace (pro někoho). Přečti si postupně všechny a třeba s odstupem času si je přečti znovu. Začni třeba s TCT. Už jsem to tady někdy psal, že obsah knih (informace) je jen jedna polovina. Druhá polovina je obsah tvé hlavy před přečtením první stránky. Jestli ti obsah knížky bude dávat smysl a jestli ti bude k něčemu užitečná záleží na obou polovinách – na jejich interakci mezi sebou. V tomhle pojetí nemůžu říct, jestli knížky shledáš dobrými nebo špatnými – to záleží na tobě. Nezjistíš to, dokud to neuděláš, stejně jako nebudeš s jistotou vědět předem jestli nějaký obchod skončí ziskem nebo ne. Určitě se najdou lidi, kterým to nedá nic, protože nebudou chápat o čem se píše a jak to můžou využít.

Já když čtu s odstupem času nějakou trading knížku třeba po 3 letech, tak ji vnímám někdy úplně jinak než při prvním čtení, protože i když knížka zůstala stejná, tak obsah mé hlavy se za tu dobu změnil. Některé knížky jsem nepobral na první přečtení – cítil jsem že je to užitečné, ale vědomě jsem nechápal, jak něco spolu souvisí (protože to třeba v té knížce nebylo, autor možná považoval za samozřejmé, že to každý ví). Když jsem to četl potom, tak už to smysl dávalo, protože už jsem znal to, co mi předtím bránilo si informace z knížky propojit a zapojit do toho co už vím.

K úspěšnému obchodování (dlouhodobě konzistentně ziskovému) potřebuješ znát a umět více věcí, poskládat si tu mozaiku dohromady a udělat si to podle svých potřeb a možností. Některé kamínky mozaiky jsou velké a jiné malé (více nebo méně důležité), některé jsou dostupné všude po internetu zdarma ve všech variantách, o jiné důležité kamínky zakopneš leda náhodou, někdy si musíš prázdná místa zaplnit improvizovaně něčím svým. Ta mozaika vypadá pro každého trochu jinak, ale má společné rysy pro všechny. A obraz na mozaice pořád vypadá jako obraz i když některé kamínky chybí, jen jich nesmí chybět příliš mnoho a nesmí ti chybět ty hlavní velké kamínky. Třeba váza na květiny je každá jiná, ale existuje něco společného, co z nich všech dělá vázu nezávisle na barvě nebo tvaru. Já chci jen občas poukazovat na kamínky, které se neválejí po tisících všude nebo na ty, které třeba na první pohled nevypadají, že patří do mozaiky tj. jsou (možná neprávem) přehlížené.

Jsou to všechno čistě moje názory (co jsem napsal dříve, teď nebo co možná napíšu někdy v budoucnu), a těm názorům byste neměli přikládat žádnou váhu, tu jim můžete dát jen vy a vaše zkušenosti. Nehlásám žádnou absolutní jedinou pravdu, dělám chyby a někdy píšu blbosti, v mnoha věcech se můžu mýlit a časem měnit názory - stejně jako kdokoliv jiný. Používejte všichni svoje „kritické myšlení“ – líbí se mi třeba tahle definice:

„Kritické myšlení je výsledkem vzdělání a cviku. Jeho smyslem je zkoumat a ověřovat všechna tvrzení, která jsou předkládána, a zjišťovat, zda odpovídají skutečnosti, nebo ne. Při každé úvaze je nutné zkoumat a ověřovat její předmět a cíl, druh a formulaci položené otázky, informační zdroje a fakta, způsob a kvalitu sběru informací, způsob užitého myšlení, pojmy, které úvahu umožnily, předpoklady, jež jsou základem užitých pojmů, důsledky, které z užití těchto předpokladů a pojmů plynou, rámec, v němž uvažování proběhlo, i hlediska, z nichž uvažování vycházelo. Kritické myšlení je pečlivé a uvážené rozhodnutí o tom, zda nějaké tvrzení přijmeme, odmítneme, nebo se zřekneme úsudku. Zahrnuje rovněž stupeň jistoty, s níž přijmeme, nebo odmítneme nějaké tvrzení. To je důležité zejména při rozhodování, kdy je riziko přijatelné a kdy už není.“

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jogo:
Jestli se ptáš zda obchoduji pozičně tak občas ano - někdy spíš už je to investování. AOS mám na intradenní obchody a poziční jedu "ručně", protože se mi to vzhledem k frekvenci obchodů a některým "vstupním informacím" nevyplatí programovat nebo to jde dost obtížně (třeba vyhodnocování obsahů news nebo některých fundamentů). Z hlediska trvání pozičních obchodů se pro mě věci mění příliš rychle na to, aby to pro mě mělo smysl programovat. Používám samozřejmě "svoje" techniky - ty co mi vyhovují a shledávám je pro sebe zatím užitečnými. Tím neříkám že jsou nejlepší ani to, že je nepoužívá nikdo jiný, neznamená to ani že jsem je všechny sám od píky vymyslel. Samozřejmě stavím na tom, co už někdo "objevil" nebo "vymyslel" a co se osvědčilo, já si to jen případně doupravím podle sebe. Věda taky staví na tom co se vymyslelo za poslední 2000 let a nevynalézá všechno znovu. Když navrhuješ nový hardware tak taky nezačínáš experimentem se žabími stehýnky a hřebíkem nebo třením liščího ocasu ebonitovou tyčí. Ty techniky pro poziční obchodování jsou v dost věcech jiné než pro intradení, v něčem jsou si podobné.

iigis:
Držím palce ať se ti daří v live tradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak ja bych navazal na tema a prispel jak se v akademicke praxi pristupuje k tomu co popsal Heron, co cekat od procesu uceni. Proc o tom mluvim - kdyz jste schopni nahlednout na svuj vlastni ucebni proces, muzete zjistit co vam jeste chybi. A nejen vam, stejne meritka muzete pouzit i na jakoukoli nabidku literatury nebo kurzu.
V dnesni pedagogice se za jeden ze zakladnich piliru povazuje tzv. Bloomova taxonomie vzdelavacich cilu. cs.wikipedia.org/wiki/Bloomova_taxonomie#Vzd.C4.9Bl.C3.A1vac.C3.AD_okruh

Pro ty co to chteji podrobneji napr. prvni pulka teto stranky clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/11113/proc-a-k-cemu-taxonomie-vzdelavacich-cilu-.html/

Tady nejde ani tak o to narazit na neco objevneho, vse clovek tak nejak tusi z toho co uz poznal, jde spise o ten "AHA! efekt" a uvedomeni si jednotlivych casti celku.(Mozaiku neslozite kdyz vam chybi kousky.)

Tak jestli prochazite svymi traderskymi zacatky, kdy narazite na nejaky uzasny black box system nebo chytrou knihu, ktery popise pravidla (1), preskoci na grafy (3), a vy pri nasledne aplikaci (4) se utvrdite v tom, ze chyba je ve vas, protoze profesionalovi to prece funguje - OMYL. Profesional je schopny vytvorit (5) desitky systemu s ruznymi nastroji na stejnem principu, protoze mu nechybi porozumeni (2). Takze chybi profesionalovi porozumeni, anebo je pri prodeji jeho produktu nezadouci ho poskytnout ? :) odpovezte si sami, predtim nez nekam strcite prachy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
  • 3 týdny později...

Dobrý den,

Aktuálním a podstatným střípkem současnosti je pro mne nevalná ekonomická situace v USA. Jelikož využívám amerického brokera a obchoduji tamější burzu, zajímal by mne Váš názor jakým způsobem, nebo jestli vůbec, nadcházející situace (a potenciální platební nechopnost USA) může ovlivnit obchodování na burze, bezpečnost vkladů u brokera a podobně.

S pozdravem

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Heron> zdravim nevim jestli se na toto forum jeste vracis, ci z dalky pozorujes ci si se nechal pohltit obchodovanim, kazdopadne jeste jendou diky za mnoho odkazu ktere jsi tu nechal, procetl jsem veci cast z nich a musim uznat ze me velice slusne rozsirila obzor a chapani toho co se deje na trhu. Zil jsem v hodne naivni chapani a fungovani trhu, mozna se na tom podepsalo v mem pripade standardni klasicek vysvetleni trhu (vseobecne prijimana teorie efektivnich trhu)v podani nekolika semestru na klasicke macro micro ekonomie a urcite stereotypy ktere ma clovek zakorenene ve svem mysleni dane vzdelanim a zkusenostmi. Mozna take to, co vetsinu lidi k tradingu privede, vidina snadnych a rychlych zisku formou najdu system, otestuju a pak se uz jen budou sypat dolace. Kazdopadne je to jedno, volne trhy jsou jednim z pilliru svobodne obchodu a trzni ekonomiky. Poznavani jejich fungovani, motivu a chovani ucastniku je pro me fascinujici proces. POkud by si mel chut se podelit o nejakou dalsi volne siritelnou literaturu ci clanky, please nevahej a pridej neco. Jeste jednou diky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Malá zajímavost vztahující se k Heronovu příspěvku tady: www.financnik.cz/forum/read.php?23,66714,192667#msg-192667

Zmiňuje se v něm pravidlo „Cut your losses short, let your profit run“ a Jesse Livermorova knížka „Reminiscences of a Stock Operator“. Před pár dny vyšel paper od Nick Polson a Jan Hendrik Witte „A Bellman View Of Jesse Livermore“, kde ukazují že pravidla, která používal Jesse Livermore a uváděl je v knížce, splňují podmínku Belmanova principu optimality. Je to krátké, nijak složité a snad i správně, když Witte pracuje v matematickém institutu na University of Oxford. Rozebírá se tam pravidlo „Profits take care of themselves, losses never do“ což je jinak řečeno „Cut your losses short, let your profit run“ a pravidlo „Don’t average down.“ Taky to hezky rezonuje s pravidly uvedenými v Phantom of the Pits, který je v příloze linkovaného příspěvku. Zdá se, že teorie potvrzuje staletími prověřené praktické principy.

Paper: arxiv.org/pdf/1407.2642.pdf

Na tohle téma se pak v 04/2014 vedla polemika, kde Honza K. napsal svůj názor na interpretaci „Cut your losses short, let your profit run“. Můj dojem je, že Honza K. měl na mysli spíš vztah mezi %win a poměrem AvgWin/AvgLoss v profit faktoru. Tam platí to co psal o trend following vs scalping přístupu. Oba musí mít z dlouhodobého hlediska profit faktor větší než 1, ale každý přístup ho dosahuje jinou kombinací těch dvou složek. Pravidlo „Cut your losses short, let your profit run“ ale podle mého musí splňovat oba přístupy a je „nadřazeno“ a nezávislé na konkrétní kombinaci těch dvou složek. Ten scalper nemůže mít SL dál, než odpovídá PF > 1, takže musí omezovat ztráty. Ale u tned followingu je to názornější, u jednorázových spekulací ještě více.
Honzův příspěvek: www.financnik.cz/forum/read.php?7,237281,254403#msg-254403

Obdobnou optikou (Bellman) je třeba koukat i na další zmiňované „Trend is your friend“, „Don’t chase the market“, „Don't Catch a Falling Knife“ , „Don't Try Catch Top/Bottom“ – obdobné jako pravidla rozebíraná v zmiňovaném paperu. Bez kontextu se některé můžou zdát jako protimluv k jiným, ale lze se na to dívat i tak, že si neodporují a vzájemně říkají totéž.

Ještě k Honzově polemice ke „„Kupuj dole (levně), prodávej nahoře (draze)“ - kde je dole a kde je nahoře? Vágnější definici jsem snad ještě neviděl.“
-> dole je podle mě tam, kde cena z důvodu nerovnováhy supply/demand už nemohla při poklesu jít ještě níže a místo toho musela "relativně významně vzhledem k mému plánovanému obchodu" růst. Jinými slovy nějaké swing low. Když po dostatečném (můj profit margin) a relativně rychlém nárůstu (velikost nerovnováhy) ze swing low poklesla později zpět do oblasti swing low, můžu se domnívat, že se cena nachází v oblasti předchozí (a možná stále trvající, to musím sledovat real time) nerovnováhy S/D a můžu při splnění jistých kritérií jít do long obchodu. Protože pohyb ceny je fraktální, bude dané swing low pouze oblast lokálního „cena je dole“, nikoliv globální dno trhu za celou jeho historii. „Cena je dole“ ve smyslu rámce trvání mého obchodu. Opakem přístupu je snažit se v tomto místě o short a sázet na breakout.

To jen tak na okraj pár volných asociací.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...