Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Ako ste zacinali? Od prveho kroku...


Doporučené příspěvky

Ahojte,

Já sice stále ještě nejsem v pozici abych mohl napsat jak jsem začínal, ale podělím se alespoň o to jak jsem se k tradingu dostal a co mě na něm zaujalo.

Začnu trošku netradičně. Jsem žonglér. Koníčkem:) Co to má společného s tradingem?
Odpověď je snadná. Když jsem s tímto koníčkem někdy okolo 14 let začínal, všichni kolem mě vnímali
tuto činnost style "to bych já nikdy nedokázal". Avšak není na tom nic složitého když začnete od začátku po malých krůčcích a vytrváte. Tato zkušenost mi otevřela pohled do života. Člověk dokáže vše a já to vím. Mám to potvrzené.

S tradingem jsem se poprvé setkal někdy v 19 letech, kdy mi známý vykládal, že se o to zajímá a rozjíždí to live. Tak mě odkázal na finančníka. Stránku jsem ohlédnul, ale nechápu proč, přišla mi strašně nepřehledná - (pozn.: Taky nechápu proč:)) a tak jsem ji tehda pročetl jen sporadicky a trading mě obecně zase tak moc nechytl. Nicméně od známého jsem velice pevně pochytil nutnost mít stop loss a taky mě opustila představa tradera jako člověka co točí miliony zatímco sedí v Karibiku...
Tato epizoda mého života mě donutila chtít dělat něco takového sám, ale tehda jsem nad tím moc ještě nepřemýšlel a navíc jak jsem předeslal - tehda mě to tak moc nechytlo. (Navíc i vklad byl vysoký - 5000USD mi přišlo nereálně moc.) Brzy na to jsem objevil poker. - Ano poker - a bylo to ještě PŘED tím boomem u nás v ČR. Nechci zabíhat do detailů, ale analogií s tradingem je docela hodně. Ovšem přesto, že jsem za svoji "kariéru" skončil +- na nule - neuspěl jsem. A propadl jsem tak trošku melancholii. Připadalo mi, že jsem tím selhal. Teď prostě budu chodit do práce a budu doufat, že neumřu před důchodem:(
Jednou takhle v práci jsem se zapovídal s kolegou, který trošku šmelí akcie a začali jsme probírat komodity. O těch jsem nějaké malé povědomí měl a jak jsme si tak povídali úplně jsem do toho zabředl a slíbil jsem si, že se na to musím podívat ještě jednou zblízka. Shodou okolností můj jiný známý zmínil, že se zajímá o Forex (který mi nikdy nebyl sympatický) a řekl mi, že se dá začít s malými částkami. To byl pro mě impuls (dnes vím, že to byla chyba tohle si myslet a proto jsem tehda zapadnul i do pokeru).
Přesto jsem strašně rád, že jsem ji udělal. Slíbil jsem si, že udělám všechno co již zkušení říkají, protože vědí proč to říkají! A pustil jsem se do studia - knihy, články, všechno možné. Nakonec jsem stejně opustil vizi forexu, a neuvěřitelně mě pohltily e-mini. Zjistil jsem a přijmul myšlenku, že nízký účet je pitomost a je nutno opravdu pilně studovat. Prostě do tradingu jsem se pustil úplně z jiného pohledu a snažím se dlouhodobě si rozdělit síly. Teď testuju to co jsem se naučil o FinWinu abych pak udělal další test a další:)
Je toho všeho moc, ale nemůžu si dovolit skončit. Tentokrát ne. Vím jaké chyby jsem udělal a neudělám je znova...

P.S.: Vím, že je to dlouhé, ale jsem poněkud ukecaný člověk. Snad to někomu přijde zajímavé:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 83
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To deluxe

Cituju:

Teď již mám pro sebe funkční přístup. Psychologie je hezká, i MM (bez toho to nejde, ale názory na jejich důležitost mám úplně jiné). Jednoduše bylo třeba hledat EDGE, respektive se začít na trh dívat z pohledu co se na něm děje, to bylo celý. Celkem prosté a logické věci... ale jak je složité k tomuto zjištění dojít, když vše co čtu mě od toho jen vzdaluje.

Docela mne tvuj prispevek zaujal. Hlavne to, z jsi stovky hodin uz pracoval na systemu a nebyl jsi spokojen. Napjate jsem cetl dal az ke klicove vete : začít na trh dívat z pohledu co se na něm děje, to bylo celý.

Je mi jasny, ze v tom jsou i pocity, instinkt... ale prece jen nemohl bys to upresnit? A jak ses na ty trhy dival pred tim? Co byl ten problem?
Znas to... Pouc se z chyb druhych ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No zdravim.
tak ja by som dal pokracovanie mojho pribehu. Cize po skusenosti live na velmi mizerne likvidnom trhu M6E som prerobil takmer cely ucet. na ucte mi ostalo 50 usd.
Uz som tu analyzoval co sa vlastne stalo (uprava systemu, nestestovanie systemu na live obchodovanom trhu, mizerny trh, nizka likvidita, mizerne plnenie, sklzi v plneni aj 8 tickov) atd..., nebudem to preberat znova. V kazdom pripade je to dobra skusenost ktora mi nieco dala.

Priznam sa ze ked som cele live na teraz zabalil som si to ani tak neuvedomoval co sa vlastne stalo, este boli nejake osobne starosti. Nedavno som ale zacal cely tento trh analyzovat z pohaldu mojho planu a zistil som nieco zaujimave. Moja strategia na forexe zda sa nefunguje.
Vysvetlim. Pred tym ako som siel live som tu par krat pisal aj daval vysledky z papera ES, NQ, CL. vysledky boli ohromujuce. Ale ked som isiel live pustil som sa live do trhu ktory som nemal zapeprovany ani len jeden tyzden. Takze ked som skoncil nedavno s live s prepadom uctu skoro do minusu, tak som si povedal ze zistim preco vlastne mito na trhu m6e (6e) nefungovalo. Prisiel som na to ze moj system proste na forex vo verzii akej je neje mozne obchodovat. Ale aj napriek tomu som do toho tlacil a upravoval upravoval az nakoniec v paperi sa len "trapim" lebo sa neviem odrazit od vstupnej ciastky. Vsetky obchody bactest, paper v minulosti ktore som robil na mojom systeme som zanalyzoval tiez, boli to trhy ktore som spominal ES NQ CL a vsetko mi proste sedelo jak rit na serbeli. Stale som nechapal preco mi to na forexe nefunguje... Pomyslel som si ze ci nerobim niekde chybu, ci robim vsetko tak ako pred tym (aj napriek tomu ze mam jasne pravidla v obchodnom systeme napisane som zacal pochybovat). Tak som zobral pred par dnami trh NQ (jeden z trhov na ktorom moj system frci) a zobchodoval som ho brilantne. za 3 dni zhodnotenie uctu takmer 30 percent. Toto sa mi nepodarila na forexe ani za pomaly mesiac. AKo som pisal vyssie cely cas sa krutim okolo nuly a ne a ne pozitivne cisla dosiahnut.
Pri tom vsetkemu co sa stalo ze som prerobil ucet atd sa dalo predchadzat tym ze stacilo zobrat tyzden papera trhu ktory som chcel obchodovat a zistil by som ze absolutne sa neda obchodovat so systemom postavenom na komoditny trh. A teda by som ho neobchodoval.

Zhrniem to:
Obchodujte live len tie trhy ktore mate odtestovane v paperi a ktore vam prinasaju lepsie vysledky. Kazdy druh trhu je iny a co funguje na jednom nemusi fungovat na druhom.
Takze poucte sa z mojich chyb a hura do uspesneho tradingu.
Ja sa v kazdom pripade nevzdavam. Idem zpeprovat este mesiac NQ a ak to pojde len z polovice tak dobre ako to islo, nafungujem ucet a pojdem live druh trhov ktore dobre poznam a viem ze moj system na nich funguje. A nebudem robit somariny v poodobe obchodvania trhu ktory som nikdy neobchodoval a to len preto ze si myslim ze to fungovat bude. Pri LIVE uz neide o to "myslim si" ale sakra "funguje to" (teda podlozene testami a dobrymi vysledkami) ! potom az sa LIVE do toho pustit.

Tak dufam ze niekto sa pouci z mojho pribehu a neurobi chybu ako ja.

At sa dari
Lukas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger:

Co absolutně nechápu, proč když jsi měl úspěšně otestovaný systém na indexech, jsi začal živě obchodovat neotestované měny (a ještě navíc nelikvidní M6E). To testování přece není samoúčelné, má právě sloužit v výběru vhodného systému a trhu.

Takže tvoje doporučení jsou sice pravdivá, ale většině lidí užitek nepřinesou, protože jen málokoho zde by napadlo počínat si takhle šíleně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

k příspěvku od strangera je myslím dobré dodat pro případné čtenáře jednu zásadní věc - a sice PROČ začal live obchodovat úplně jiný trh, než na kterém postavil svůj systém a který měl otestovaný...pokud si dobře vzpomínám, tak to bylo na základě doporučení či nátlaku ze strany brokera, aby přešel na micro forex a mohl tak začít rychlej a s daleko menším riskem a hezky si tam všechno ozkoušet a dostat do krve...to je moje volná interpretace...každopádně z toho vyplývá důležité ponaučení - nikdy nepodléhejte nátlaku ze strany nikoho druhého a držte se toho, čemu jste věnovali úsilí a co máte otestováno a odzkoušeno...

to stranger:
pozitivní určitě je, že jsi se z té pasti, do které jsi sám spadnul, taky sám dostal..určitě v jistém smyslu dobrá zkušenost..i když možná zbytečně placená...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll s casti mas pravdu, ale ne uplne. Tak ako som prijal zodpovednost za to ze som padol do pasce a priznal si to a uvedomil si to. ako si to ty nazval a ze to bola moja vina, tak isto bolo rozhodnutie na mne, ze som prijal brokerovu radu. V tom case to bolo dost aj o tom ze som nemohol uvolnit nejaku velku ciastku na trading, pretoze som cakal rodinku ako som sa tu uz zmienil par krat. Jednoducho som si len chcel skusit ako sa obchdouje, ci moj trading pojde tak ako som si predstavoval. Nemal smo ani tusenie ze to nebude fungovat na forexe a ze som to neodtestoval bola moja vina a prijal smo za to zodpovednost. Tak isto ako som povedal, broker mi poradil tento trh pretoze som mu povedal. "mozem uvolnit maximalne 1000 USD, ake trhy mozem s tym obchodovat?" on mi povedal, ze len a len mikro curriences. Komodity mozete u AMP obchodovat od 2500 USD. Cize z jeho strany nemozem povedat ze mi zle poradil, Poradil mi prijatelne vzhladom na moju situaciu. Navyse ma aj upozornil, ze tento trh ma mizernu likviditu. Ale ja som bol zaslepeny tyym ze mam super system (super je, ale ne na forex) ... Dokonca mi aj pomahal ked som mu povedal po prvom dni ze som prerobil z 600 usd 128 USD.
To ze mi neodporucal inu firmu priamo forexovu je logicke kedze pracuje pre AMP a to mu ani nemozem vycitat.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Radovan111,

Předtím jsem se na trhy díval jako ''každej jinej'', až takhle jednoduché to je. Teď to už nedělám, a všechno je jinak. Dál mohu říct, že to určitě není otázka studia (v jisté formě je určitě potřeba, ale nikoliv v takové jak je všeobecně prezentováno), nejde o to aby se člověk naučil víc toho nebo tamtoho. Osobně (tzn. můj pohled na věc) mě všechny věci které jsem o tradingu četl (rozuměj asi 90%) přišli naprosto zbytečné když přijde na real trading. Nejsou vůbec potřeba pro to, aby si člověk mohl začít vydělávat, a naopak, to co je potřeba, se člověk nikde nedočte. Ale o tom trading je, zisky nejsou jen na trzích ale také v prodávání systémů, a hlavně řečí.
Nejsem ten kdo by dovedl psát příspěvky na tohle konkrétní téma tak, aby z toho vyplynulo něco užitečného :).Jde o silně osobní zkušenost, a tak individuální záležitost, že je velice pravděpodobné, kdybych o tom psal dál, tak by to nikomu nepomohlo.

Držím Vám palce!

dlx

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dekuju. No zase zajimava odpoved. No asi uz budes dost opatrnej ci neduverivej a asi jak jsem pochopil proto mas svuj opodstatnenej duvod. Tim vic by me zajimal tvuj pohled na vec, ci chapani tradingu. Ale rozumim. Spatne se vysvetluje nekonecno nebo treba LSD prozitek. Jak rikas bylo by to na nic. Nicmene, neslo by to co jsi se naucil ci spis pochopil shrnout do treba jednoho slova? dobre tak max trech ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ahoj. Chtěl bych se s vámi všemi podělit o můj první ani né tak backtesting jako spíše zkoušení zapisování do grafu. Četl jsem knížku Tradingem k bohatství ( mimochodem velice dobrá knížka ) a narazil jsem tam více na S/R úrovně. Tak jsem nažhavil NinjaTrader s daty o Zen-Fire. Nakliknul si na obrazovku chart s ES (E-mini S&P 500) trhem a začal jsem zakreslovat support úrovně, up-trendy a narazil jsem tam i na double bottom (šťastná náhoda). Rezistance tam nebyli. :) Chtěl bych jenom takhle ukázat jak by mohlo takové amaterské zkoušení zapisování vypadat a rovnou se zeptat jestli je tam vše O.K. :) Toť vše MJ

16912

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

já začínám právě v těchto dnech. Zatím neumím skoro nic. Čtu, že máte všichni nějaké plány, deníky, ale nevím, co bych měl do plánu zapracovat, jak ho backtestovat, apod. Moje strategie je zatím jednoduchá: narazil jsem na mnohými nenáviděný, některými opěvovaný Plus500.com, zjistil si u ČNB, že už mají jakž-takž povolení obchdovat v ČR a zkouším v demu. Za týden jsem asi 14 000 v plusu, což je až dost. Osobně by mě jako zaměstnanci stačilo vydělat tisícovku denně a měsíčně bych byl na svém platu. Obchoduju hlavně komodity, někdy forex, se kterým si pohrávám i u Patria Forex, ale tento mě moc neláká (i když jsem dokázal vydělat $3000 za týden).

Načetl jsem si ve slovníku tady na Finančníkovi základní pojmy a zkouším, spíš podle grafu v posledních hodinách. Když se nějaká transakce nahrne stovky korun do mínusu, nechám ji pár dnů vyvíjet a nastavím jí SL na zisk pár desetikorun, aby se automaticky uzavřela tak, abych netratil. Zatím to vychází. Nečekám statisíce, tak to bude asi tím. Desítky transakcí se ziskem pár desítek až stovek korun mě tu tisícovku denně dají a to stačí. Někdy to zavání skalperingem, ale zatím mě neutnuli.

Vím, že dělám asi dost (možná všechno) špatně, ale jak jsem napsal - zatím neznám skoro nic. Mohl by sem někdo vložit kousíček obchodního plánu, abych alespoň věděl, jak to má vypadat? Nic neříkající kousek, na kterém bych viděl, co se tam vlastně má asi tak psát.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nejde o to, co psát, ale co dělat. Obchodní plán není slohová úloha, která, když bude dobře napsaná, začne vydělávat peníze.
Nejdřív se rozhodni, které trhy chceš obchodovat a jakým způsobem (intradenně, pozičně, opce, spready). Pak tady na Finančníku najdeš různých plánů spoustu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> zdenpri

Pokud zacinate prave v techto dnech a jste tedy na uplnem zacatku, doporucil bych Vam tak pul roku jenom cist, cist a cist. Z toho, co jste tu napsal, jasne vyplyva, ze o zakladnich principech trhu a hlavne o rizeni rizika toho jeste moc nevite. Pokud nebudete znat tyto zaklady, bude se vam v trhu hodne tezko vydelavat a jste na nejlepsi ceste, jak o ucet prijit.

Ono muze vypadat lakave vydelat na kazdem obchodu par desitek korun, ale kdyz pak zjistite, ze na zivo budete muset platit treba stovku na komisi za jeden obchod (pouze priklad, zalezi na brokerovi), razem to vsechno uvidite v jinem svetle.

Obchodovani je tvrdy byznys a budete se o penize prat s hromadou lidi, kteri uz obchoduji desitky let. Cim driv a nepripravenejsi do toho pujdete, tim vetsi mate sanci, ze svym uctem nekomu prispejete na hezky vecirek s prateli.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To zdenpri

Niesom profesionál. Tiež som v začiatkoch ale možno preto ti skôr budem vedieť pomôcť.
Takže...
1. Na to zarobiť tisicovku denne teraz zabudni. Možno po roku a viac.
2. Čo sa týka obchodného plánu. A k tak zober si data. Napríklad trhu DJ. Čo je pre začiatočníka asi dobrý začiatok. Pohyb bodu 5 USD. Ak si si prečítal základne pojmy tak skúšaj. Dal si graf pred seba napríklad 1minutový a hľadaj v celom roku DT/DB formácie. Prejdi celý rok a pozri sa na výsledky. Potom skús to isté s tým, že teraz skús S/R úrovne. Porovnaj oba výsledky. Sčítaj ich. Sčítaj zisk z oboch. A máš dva základné paterny. Úplne základné. Pozri si zisk. postupom času začneš sám od seba vynechávať niektoré S/R úrovne a DT/DB formácie. Prečo ? Získaš skúsenosti a zistiš, kedy je lepšie obchod vziať a kedy nie. A o tomto to je. Kým dorobíš Backtest zistíš možno niečo o ďalšom paterne. Dobacktestuješ a hor sa na papertrading. Tu si píš denník, prečo si vzal a prečo nie obchod. Píš si pochody a nápady. Hocičo čo ťa napadne počas toho. Ak takto prejdeš niekoľko mesiacov hor sa na LIVE (nespomínam to, že si postupne možno pridáš nejaký patern alebo indikátor o ktorom si prečítaš niečo, ALE POZOR znova zbacktestovať či funguje).

Potom príde to najťažšie. Ustáť v LIVE to, čo v Backteste BT a papertradingu PT. Tu prídeš na nové skutočnosti a to psychiku. Zistíš čo to je. Myšlienky z BT a PT, že veď to ide celkom dobre a musí ísť aj v LIVE su bezpredmetné. Zabudni na to. A tak podobne by to malo ísť ďalej

Dovolím si ešte poznámku k PLUS500. Aj ja s ním obchodujem :-) ale to neznamená, že mám k nemu aspoň jedno dobré slovo. Práve naopak. Je to totálne nepoužiteľný broker. A v podstate to asi ani broker nieje :-)
Neviem či popisovať prečo som u nich. Písal som to už vyššie. Ak chceš nájdeš si to. Ale v skratke. Nemám momentálne financie na vstup LIVE, ale mám obchodný plán. A keďže sa mi nechce čakať kým tie peniaze našetrím, rozhodol som sa trénovať si psychiku. Samozrejme, že psychika LIVE a minilotoch je niečo úplne iné, ale vždy lepšie ako nič. Hoci len takto. Preto som pri nich. Pre nič iné.

Dúfam, že som pomohol. Neviem presne čo potrebuješ. Ak popíšeš, my odpíšeme.

S pozdravom

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za odpověď.

Jak jsem už psal, zajímají mě především komodity, občas forex a akcie. Indexy a další ne. Jak tak čtu, tak by to chtělo nějaký komplexnější kurz o řadě hodin (např. dvě hodiny dvakrát týdně po pár měsíců), kde by se obchodování učilo. Jak sestavit plán, analyzovat, testovat. Existuje něco takového?

Píšete "hledat jednominutovou formaci v celoročním grafu". To se mi zdá nepředstavitelné. Určitě na to existuje nějaký soft, ale zase je to o tom - jaký, kde ho vzít, naučit se s ním. To asi na samostudium není.

Jinak co se týká Plus500, proč ho vlastně všichni tak odsuzujete? Pro začátky mi přijde ideální - jednoduché ovládání, přehlený, poplatky jsou jasné (po uzavření obchodu spadnu okamžitě do mínusu a tento musím překonat - jejich provize), komodity, forexy, akcie na jednom místě, atd. Samozřejmě chybí nějaká historie grafů a zprávy - to jediné mi asi chybí. V tomto je už Patria Forex lepší.
Vím - četl jsem tady třeba o napojování NB na zdroj dat, což Plus500 neumí, ale myslím si, že na nějaké cvičení a začátky LIVE to není potřeba. Začátečník jako jsem já stejně neví jak to provést a až bude nějaký čas ochodovat a znát víc a víc, tak stejně Plus500 opustí a půjde jinam.

Takže jste se ptali, co potřebuji. Aktuálně by to byl asi tip na nějaký rozsáhlejší kurz tradu, kde by po teorii přišla praxe v demu. Lektor, žáci v lavicích, každý s notebookem a učit se.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...