Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

Vážení přátelé */!

Ufff! Dlouho jsem se odhodlával k tomuto prvnímu písemnému kontaktu! Blíží se rok, co jsem objevil pro sebe, v té době tajuplný svět komodit (Hurááá mám výročí!). Po přečtení pro mne na první pohled populistického článku „Jak jsem začal vydělávat na …“ jsem se pokusil zatlačit do pozadí okamžitě se vynořivší pochybnosti relativně zkušeného člověka (VŠ, 45), že se jedná o další podfuk a metodu, jak vytáhnout z důvěřivců naspořené peníze. Studiem metod, trhů, burzy, vytvářením, testováním vlastního obchodního plánu a (s uctivým odstupem) sledováním diskuze v rámci diskusních témat na finančník.cz. Musím přiznat, že můj myšlenkový přerod převážně konzervativního člověka, který se vždy řídil tzv. „standardními životními schématy“, byl v minulém období významně ovlivněn osobními negativními životními událostmi, kdy jsem si sáhnul dosti „na dno“ a následujícím, postupným ztotožňováním se s do té doby odlišným náhledem na život, vzdělávání, investice a finance prezentovaným např. Robertem Kyosaki.

Tak se stalo, že jsem se v myšlenkách začal odlišovat od svého dosavadního okolí. Prošel jsem si a neustále procházím postupně měnícími se náhledy a náladami. Od nadšení z objevivší se příležitosti, přes hledání „grálu“, zklamání se z vlastní nevědomosti, deprese z uvědomění si neschopnosti aplikovat již X-tou verzi čím dál složitějšího obchodního systému do praxe, opětovné duševní obrození a zjednodušování obchodního systému, radosti z nových poznatků až po hledání nové vlastní cesty. Chápete, že v takovém rozpoložení, které navíc způsobuje „nějaký potenciální business s obilím někde v dalekém Chicagu“, pro okolí pravidelně docházející (Nebo i ne!) do zaměstnání, které vydělané penízky „ukládá jen do veledůležitých nákupů“ v hypermarketech, těžko budete hledat partnera do diskuze o spekulacích na komoditních trzích. Určitě těžko v komunitě tzv. „normální“ většiny, kde si teď připadám jako nenapravitelný snílek nebo snad úplný blázen.

Předesílám, že po několika „názorových přemetech“ testuji vlastní obchodní přístup k tradingu především založený na:
• systematickém sledování a získávání citu k vybraným trhům (W,C,SB,FV,US)
• uvědomění si skutečnosti, že chci v budoucnu pozičně (swingově) obchodovat v řádech dní (2-15)
• jednoduchém stanovování základního trendu (MA100, trend lines, kanály) komodit v období cca 1 roku
• jednoduchých prvotních technických ukazatelích vstupu založených na MA (modifikace dvojitého MA_protnutím skutečného MA10 a tzv. MA vlastního prognózovaného)
• identifikaci fáze cenových pohybů vzhledem k EW (pro charakterizaci tvaru vln si pomáhám SSTO)
• přihlédnutí k náladě obchodníků v minulém nejbližším období (Japanesse Candlesticks), příp. dlouhodobé (CoT)
• jednoduchém money managementu založeném na povinnosti umístění SL na předem definované hodnotě a profit targetu, který akcentuje výstupní signalizaci (viz MA, S/R úrovně, resp. vstupní signály naopak ) a to v min. hodnotě 2,5x SL
• opatrném názoru, jak v budoucnu (při účtu > USD 10.000) umisťovat další pozice
• pečlivé evidenci „obchodů“ v deníku (Excel)
• na skutečnosti, že v blízké budoucnosti (někdy do konce roku) chci začít obchodovat „na ostro“ se startovním účtem USD 4.000

A teď „k jádru pudla“. Vím, že na jedné straně je „chtít“ a na druhé „moci“.
Někde jsem četl, že trader potřebuje pro to, aby byl úspěšný minimálně:
1. Metodu
2. Disciplínu tuto metodu dodržovat
3. Zkušenosti
4. Duševní sílu akceptovat ztráty
5. Duševní sílu akceptovat zisky

Jak jsem již popsal, potýkám se s zvládnutím ad 1 až 2/. Souhlasím s prioritním významem psychologie pro ad 4-5/.
Jedinou „zkratkou“, jak se však pokusit získat zkušenosti a to i bez naivního pokusu o reálné obchodování je zkusit být v kontaktu se zkušenými. Jinak řečeno, hledám mentora! Chci sám sebe přesvědčit, že existují (i v mém regionu _Ostravsko) skuteční úspěšní obchodníci „z masa a kostí“ a s těmi se mám zájem seznámit. Cíleně se chci zbavit pocitu, že jsem účastníkem nějaké sice velmi zajímavé, ale pro mě stále ještě virtuální hry.

Děkuji všem, kteří přečetli moji diskusní prvotinu až do konce. Budu vděčný za jakoukoliv reakci a případnou pomoc. V tradingu jsem sice obrazně řečeno „v mateřské školce“, ale jinak mám určitě co nabídnout. Na revanš!

*/ Na oslovení kolegové si ještě netroufám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jaroslave,

to co popisujete, asi zažívají všichni dost shodně. Jen mám pocit, že po roce studia tradingu už byste neměl mít tolik pochybností o možnosti uspět. Stačí si to papírově ověřit a je jasné, že to za určitých podmínek funguje. Pak už to záleží na psychice, jestli to zvládnete i live.
Myslím, že pokud se chcete setkat s tradery z masa a kostí, tak by pro Vás neměl být problém dorazit v sobotu z Ostravy do Brna. Určitě se tam nějaký skutečný obchodník najde ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky. To je přesně ten typ reakce, kterou jsem si přál a očekával.
Nikdy jsem dosud s komunitou traderů nekomunikoval.
Proto ta začátečnická pokora a pochybnosti.
Jsem odhodlán to změnit. Souhlasím, že je to o psychice a sebevědomí.
Když to dokáži v jiných oblastech, tak proč by ne v tradingu ?!?

Zdravím
tatin :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nazdar Jaroslave,
přesně popisujete pocity, jaké tady má každý na začátku... to je normální, takže v tomhle směru o sobě nemusíte pochybovat.
Jenom mě napadla jedna možnost ( nechci psát rada), jak se zbavit těch Vačich pochybností.
Diskutujte, nechte se vláčet a okopávat touhle diskuzí. Pokud nebudete dávat otázky typu: a co je to vlastně ten OI a SL, tak Vám určitě někdo odpoví.
Bude Vám pak snáz, až budete posílat opravdové dolary opravdovému brokerovi.
No a zbytek, až si poprvé naostro kliknete....
Hodně zdaru přeje Greenhorn. ( taky Jaroslav, taky 45)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Kvardo,
hezky prispevek! Myslim si, ze setkani obchodniku v Brne by pro Vas mohlo byt dobre, mohlo by Vas posunout dale, soude dle reakci jinych ucastniku na predchozich setkanich.
Jinak tvrdim, ze co Vas "nezabije", to Vas posili. Mam za sebou uz nekolik "krizi" a jsem rad ze jsem si je prosel. Je to dobry test osobnosti a dobry test pro pripadne budouci krize. Poznal jsem jak postupovat pri prekonavani problemovych nebo tezkych okamziku pri tradingu. Zaznamenal jsem si svuj postup den za den, sve mysleni, na co jsem se soustredil atd. atd. atd. Mohl bych na toto tema napsat mnoha strankovy prispevek:-)
Abych to neprotahoval: myslim si, ze prekonavani pocatecnich "tezkych obdobi" je jednou z nejlepsich priprav na vlastni trading, kde Vas cekaji mnoha "prekvapeni", at uz pozitivni, tak negativni.
Nedavno jsem cetl prispevek cloveka, ktery absolovoval kurz od RS Houston za necelych 4,500 USD. Kurz je udajne perfektni, ale presto je pro nej tezke obchodovat, protoze neni schopen zvladat sve reakce na "prekvapeni". Trosku jsem s nim diskutoval a jen jsem si potvrdil, ze lehkym zpusobem na burze vydelavat nelze.
Muj prispevek je hodne zjednoduseny, mel bych jej rozepsat podrobneji, avsak v zakladu rika to podstatne.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky všem za reakce. Jsem rád, existijete - živí tradeři! Sorry, pokus o vtip!

Cesta nechat se vláčet a okopávat diskuzí (a nejen jí), jak navrhuje Greenhorn, je určitě to co nyní potřebuji "jako sůl". Budu se snažit a systematicky hledat čas i pro tuto aktivitu. Musím překonávat vrozený (nebo spíše ve škole a firmách získaný) odpor k písemnému projevu. Bohužel, do Brna to již nezvládnu. Živí mě dosud zaměstnání a "Koho chleba jíš ...". Znáte to. Takže snad někdy příště.

Něco málo k psychologii, zmiňované Libicem. Znám se a uvěřím, že skutečný svět tradingu existuje s prvním vydělaným USD (samozřejmě v lepším případě :-). Jde o to, v počáteční euforii či zklamání nezapomenout na obchodní plán a systémem "Las Vegas" rychle nepřijít o účet. Navíc ještě s neodvratitelným pocitem křivdy, že mi někdo "chytřejší" zase jednou připravil drahou zkušenost. Velmi drahou. Jinak školné se v businessu platí, to samozřejmě vím. Na školení v RS Houston za USD 4.500 nemám a mám pocit, že i kdybych měl, tak to není to "pravé ořechové". Jsem skeptik k "zázračným" metodám, systémům, atd. inzerátům slibujícím rychlé zbohatnutí. Proč neobchodují, když je to tak snadné? V životě je vždy "něco za něco"! Zvlášť pokud se jedná o peníze.

Chci pojmout začátek svého obchodování jako hru. Jde o to být důstojným spoluhráčem a udržet se ve hře co nejdéle.
A výsledky? Po prvotním šoku mi stačí jen dlouhodobě pozitivní trend. Jsem skromný chlapec ?!?!

S Patrikem či s kýmkoliv ostatním na stejné "myšlenkové vlně" se rád sejdu. Je to jen oboustranně otázka časových možností. Pro prvotní kontakt přikládám soukromý e-mail: jardakvarda@seznam.cz.

Mějte se
tatin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

K těmto stránkám jsem přišel zhruba před 2-3 měsíci (??). Vytisknul si manuál, ale dostal jsem se k první četbě teprv před třemi týdny (první četba to proto, že si to přečtu asi ještě jednou minimálně). Docela jsem pobral Money-management (teda ten si potřebuju ještě pořádně objasnit) a psychologii, kterou si testuju na ruletě, nejsem gembler, ale občas (max. jednou za týden) když s přáteli zajdu do oblíbeného baru, tak si jdu i zahrát, dřív jsem tam byl za večer schopný prohrát nejdřív 100.- pak další 100.- a nakonec ještě potřetí až byla peněženka prázdná, od té doby, co jsem si přečetl v manuálu psychologii jsem vše změnil, vždy vsadím tak max. 50.- a když se dostanu na 150 - 200.- okamžitě vybírám a jdu od toho, když ne tak se pro padesátku svět nezboří, ale to jen tak pro zajímavost.
Co se týče formací a indikátorů vlastně jsem se ztotožnil pouze s klouzavými průměry, které ve svém obchodním systému budu asi vždycky mít.
Je vůbec možné, aby MA a Stop-loss tvořili obchodní systém???
já se to teda snažím nekomplikovat, ale toto mi přijde až moc strohé. Již jsem si stáhnul TNT4 (bohužel jen trial) a zkouším si na Corn obchodovat s MA (12) a kupodivu se mi daří cca 40-50% úspěšnost obchodů v historických datech, jenže nemám žádný Stop-loss ani přednastavený účet (jde to vůbec v trial verzi? nikde jsem to neobjevil). Název tohoto fora je přesně to co teď prožívám, ale jsem v klidu, do ostrého tradingu, mám před sebou ještě (doufám) 4 roky školy a minimálně rok bych to všechno chtěl poctivě studovat možná i déle, páč nehodlám na trh vstoupit dříve než budu mít aspoň 5000 USD a minimálně roční [ital]úspěšnou[/ital] zkušenost v papertradingu (ne jak to, co zkouším teďka) :) Přesto by mě zajímalo jestli opravdu v tradingu (možná prozatím spíš v papertradingu) stačí porozumět Money-Managementu, zvládnout psychologii a pak mít (v mém případě) v obchodním systému jen Klouzavé průměry a Stop-loss.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mirku,

psychologie a MM jsou zakladnimi stavebnimi kameny kazdeho uspesneho obchodniho systemu. Nedavno jsem navic videl prednasku jednoho uspesneho tradera, ktery se MM zabyva velmi podrobne. Na prikladech dokonce ukazoval, ze i kdyz clovek vstoupi do trhu zcela nahodne, muze byt system z dlouhodobeho hlediska profitabilni, pokud je podlozen vhodnym MM.

Co se tyce pouziti klouzavych prumeru - je rada systemu, ktere klouzave prumery uspesne vyuzivaji. Napriklad Breakout Approach: www.financnik.cz/art/strategie/breakout-approach.html nebo Keep It Simple & Stupid, ktery je predstaven na Uvodnim kurzu do intradenniho obchodovani emini trhu: www.financnik.cz/exe/kurzy/kurz-obchodovani-mini-SP.php

Nicmene klouzave prumery nepatri mezi nejsilnejsi nastroje technicke analyzy a obvykle se pouzivaji spise jako "podpurne" indikatory trendu apod. Urcite se ve studiu zamerte i na dalsi mozne ukazatele a indikatory.

Hodne uspechu,

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...

Hurikány a přírodní katastrofy přinášejí spoustu majetkových a jiných ztrát ,ale také nabízejí obrovské možnosti jak vydělat jmění . Kde však sehnat informace o komoditách pěstovaných v oblastech které budou takovou katastrofou postiženy a tím předvídat růst ceny v těchto komoditách ,na nějaké hospodářské komoře dané země nebo jinde ??
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...