Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 12 věcí, kterým stále v tradingu nerozumím (3/3)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 75
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Na tom parodujícím billboardu byla jména opačně a ještě mezi nimi byla čárka.;) Dobrá kamufláž.

S formulí by nezkušený řidič ani neodjel protože by nenašel šajtrpáku která tam samozřejmě také je.:)
Se závodní motorkou to je jednodušší, tam stačí šáhnout na plyn a motorka je fuč, a Vy v kotrmelcích na místě - to se alespoň dá srovnat s velkou pákou tady na minifutrech (plyn totiž má do maxima třeba jen čtvrt otáčky a na to musí být velmi dobrý cit aby Vás vzala s sebou a neutekla).

Když už se blíží zima tak možné vhodné přirovnání by mohly být carvingové lyže. Pokud se náhodou podaří na vhodném sněhu projet zatáčku skutečně bez smyku jen po hraně tak na jejím konci mohou být lyže s malým rádiusem (10m nebo-li "pořádně vykrojené") ve 2 metrech výšky nad Vámi a Vy dřete hlavou a pak i zády sníh z kopce dolů. Někdy je podobná situace vidět v telce u slalomu speciál a ti co dělají pravidla nedovolí závodní lyže s malým rádiusem zkracovat (pod 160cm) neboť to je i na zabití.

S těma halířema se to má tak, že na start je potřeba mít ty nejlepší podmínky neboť peněz není nikdy dost, ale vlastní chyby se už počítají jinak (vlastně i u těch lyží a určitě i u surfovacích překližek tomu nebude jinak:)).
I na kurz USD se kouká aby první fundování nesebralo zbytečně nic navíc. Jenže pak se neumí ani pořádně mačkat myš.
Tak ať se daří. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezky serial. Podle me asi kazdy mysli ve financnim ctverci a jeho podvedomi automaticky dela ze straca nebo vydelava penize... Studovani psychologie, aplikovani v praxi na malych i velkych vecech (jak v tradingu tak mimo nej) je pro me ta nejtezsi prace kt. jsem kdy delal! Mam hodne prace na vecech kt. nemaji primo s tradingem nic spolecneho ale delaji rozdil v mem obchodovani - psychologie, sebeovladani, pracovat na tom byt objektivny. jj.. Ale ten pocit z malych pozitivnich krucku je uzasny. :-) Dik za clanek a hodne uspechu vsem!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
když se zamyslím nad tím, co tady Tomáš popsal v seriálu, je jasné, že tohle se týká 90% všech nováčků. Ovšem problém je ten, že pouze minimum z nich si uvědomí svoje chyby, svoji psychologii a cit pro riziko a posunou se dále. Ale je to spousta práce backtestů, papertradeování, zkoumání chyb ale hlavně spousta času, který tomu musí věnovat. A to prostě nováček nechce slyšet.

Jinak všechno nakonec začne a skončí u nás, protože my jsme ti, kdo dělají obchod, my jsme ti kdo ho řídí, nebo naše emoce či ego, a my jsme taky ti kdo z pozice vystupují a koneckonců i ti, kdo jsou za náš zisk nebo ztrátu odpovědni.

Díky za článek a možnosti k zamyšlení :))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
perfektní série :)

ad bod 9 - tohle víme všichni, kdo jsme někdy četli zákony profesora Parkinsona - skvělé čtení, doporučuji.
Tedy volně formulováno: každý má hranici, pod kterou o vydaných pěnězích neuvažuje, a hranici, nad kterou rovněž o vydaných penězích neuvažuje. Mezi těmito dvěma hranicemi se pak ale bije o každou korunu :-D

Kdo máte v práci šéfa, tak to znáte - a kdo to znáte, určitě jste se to už naučili na něj aplikovat :-D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

skvele zhrnutie a aj pravide. Vela zaciatocnikom aj mne to otvori oci. Je lepsie vediet s cim bojovat a byt na to jakstaks pripraveny ako nevediet vobec co moze prist.
Z tychto 12 bodov sa v jednom z nich minimalne najde urcite kazdy zaciatocnik.
Zacinam viac a viac chapat, preco 95 percent traderov na trhoch straca. Som stastny ze ja sa blizim k tym 5 percentam pomalymi ale istymi krockami.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Článek na mě působí trošku přísně... :-) Pokuď to má nastavit zrcadlo pro nováčky, mě osobně to vnuklo otázku, zda-li jsem teda ještě nováček, jelikož jsem nenašel krom jednoho bodu, že by se mě tam cokoliv přímo týkalo.
Možná mi jen chybí sebekritika, a nebo jsem nepodcenil studium, neboť v obchodování ležím co se týká teorie min. 2 hodiny denně. Ale po 2. měsících co jsem teprve objevil Trading mi pžijde, že tohle, co je psáno v článku, je tak nějak doufám samozřejmý.

Tím nechci vypadat vychloubačně, úspěchy rozhodně žádný nemám, ale přišlo mi, že tyhle věci snad ani někdo nemůže myslet vážně, a pokuď ano, musí to být někdo velmi nerozumný a velmi "mladý" nejen obchodně, ale i věkem...

Jsem ale rád, že to sem Tomáš napsal, alespoň jsem se utvrdil v tom, že když jsem na tyhle rady co dělat a nedělat dávno narazil v teorii, asi čtu,teda doufám, správný články.

Bod, s kterým jsem se stotožnil, byl ohledně zabývání se ziskama, který jsem prošvihnul, a né ztrátama který nemusely být, ale poslední dobou se snažím hodně poučit ze ztrát a analyzovat, co bylo příčinou ztráty. Zatím vše samozřejmě pouze na demo účtu. Do live obchodování se nehodlám ještě dlouho pouštět v tom mám jako nováček jasno
Díky za článek Ahoj



Link to comment
Sdílet pomocí služby


Články na financnik.cz čítam už asi 4 roky, tento site patrí k mojím najobľúbenejším a kúpil som si obidve knihy od Petra a Tomáša. Môžem povedať, že server významne a pozitívne ovplyvnil moju osobu.

Po prečítaní tohto ináč vcelku obsažného a vecného seriálu mi nedá, aby som nevyjadril sklamanie z tónu, akým autor láme palicu nad "nepolepšiteľne hlúpymi až debilnými začiatočníkmi", hoci ako človekovi
znalému psychológie mu musí byť správanie ľudí v tejto oblasti úplne jasné.
Pripadá mi, že autor upadol do nejakej podivnej depresie a je znechutený z ľudí, ktorých priviedol alebo podporil k uvažovaniu o tradingu, ľudí ktorí čítajú jeho články, kupujú jeho knihy, prípadne chodia na jeho školenia (alebo že by tento depresívny postoj vyplýval z toho, že už na školenia nechodí toľko účastníkov, ako by si predstavoval?). Svoj nadradený postoj zdôraznil tiež v diskusii, kde namiesto uváženej analýzy a zovšeobecňujúcich myšlienok má jeho príspevok posmešný podtón.

Taktiež sa mi prestáva pozdávať nadmerné zdôrazňovanie psychológie, mám dojem, že to prechádza až do klišé. Je jasné, že psychológia hrá pri tradingu zásadnú úlohu. Môžete mať však psychiku akú chcete, ak nemáte odbornosť a trochu talentu. Toto platí v akomkoľvek odbore profesionálnej činnosti. Chcel som tým povedať, že môžete mať aj neskutočne dobrú psychiku a disciplínu, ak neviete vytvoriť obchodný systém, ktorý má potenciál byť ziskový. Ak nemáte takýto systém, nemáte totiž kde uplatniť svoju perfektnú psychiku.

Niekoľko slov o mne: Pred tradingom som sa niekoľko rokov venoval hazardu, konkrétne k rulete, kde mojím cieľom bolo zahrať si a prehrať pritom čo najmenej, pri jasnom vedomí, že na rulete sa dlhodobo nedá vyhrať. Skutočne sa mi za dva roky podarilo prehrať pomerne málo, menej ako polovicu jednej mesačnej výplaty, takže psychiku som mal už čiastočne pripravenú. Tradingu sa venujem niekoľko rokov, z toho asi pol roka s reálnym účtom na Forexe. Ešte stále som v strate, aj keď malej. Môj problém je, že zatiaľ sa mi nepodarilo vymyslieť a otestovať žiaden systém u ktorého by som mohol veriť v jeho dlhodobejší úspech a v prospech ktorého by som mohol použiť svoju psychiku.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tie rady, že psychika je 80-90 % alebo viac úspechu je svojím sposobom klišé. Pretože najpr. treba zvačša študovať, zhromažďovať, triediť informácie a drinu, aby sa človek naučil obchodovať, vytvoril systém, ktorý má reálnu edge pre všetky fázy trhu, nielen niečo, čo si "myslí, že je edge"...A až sa naučí obchodovať, potom musí riešiť všetky ostatné aspekty nutné k trvalej ziskovosti na trhu, psychika je jeden z vážnych aspektov, ale určite nie jediný. Ako može niekto stanoviť % doležitosť nejakého aspektu, napr. psychiky, keď pre trvalú ziskovosť je nutné zvládnúť a dodržiavať všetky aspekty. Až sa vynechá jeden z nich, zásadný a doležitý, tak trvalá ziskovosť nebude. Moj názor je, pokiaľ trader nezvládne všetky zásadné aspekty nutné k ziskovosti, tak iste nebude dlhodobo ziskový. Problém nováčkov je, že sa musia v tom mori informácií prekúsať často sami. A často ani nevedia, čo je doležité a čo je balast. Reálni FT traderi nemajú čas na osobný mentoring alebo ho neposkytnú z iných dovodov. Hlavne by si začínajúci traderi mali uvedomiť, že ťažko ich jeden kurz zaplatený u nás naučí byť hneď ziskoví a získajú zázračné edge. Ono je známy fakt, že skutočne ziskové informácie nebývajú zadarmo, málokedy sa poskytnú verejne alebo sú rozptýlené v balaste ďalších v knihách, na nete a inde a zostaviť tú individuálnu mozaiku tým, že sa tieto nuggety vytiahnú z toho kvanta často nepodstatných údajov je úlohou každého tradera, ktorý to myslí vážne. Mať guru, osobného učiteľa je iste výhoda, ale to nebýva zadarmo.Možu hodne urýchliť vývoj začínajúceho tradera a pomocť mu s pochopením podstatných aspektov tradingu a trhu. Pretože tí z nich, čo skutočne zarábajú slušné sumy, často nemajú záujem niekoho učiť. Dovod je aj z obava, aby sa ich metódy nestali verejné, zvlášť, keď si to neželajú alebo iní si na nich postavia ziskový biznis. V prvom rade by nováčkovia mali požadovať u ľudí, ktorým platia za semináre aj ukážku reálnej ziskovosti na live účtoch za aspoň niekoľko rokov, pretože sa predávajú aj "zaručené systémy", ktoré zďaleka nedosahujú to, čo sa od nich očakáva. [bold] [/bold]

[bold] [/bold] [ital] [/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K.

Áno, psychika zastrešuje obchodníkove úsilie a pri diskrečnom systéme je na traderovi, či vstúpi alebo nie do obchodu.
Avšak to rozhodnutie niečo zásadne ovplyvňuje. A to je "kvalita signálu pre vstup do obchodu".
Trader s určitou skúsenosťou na trhu pri vstupnom signáli vie s akou pravdepodobnosťou a potenciálom pracuje. A tieto údaje hodne ovplyvnia vo finále jeho konečné rozhodnutie. Či je teda konečný vstup do obchodu napriek ostatnému tých 80 %+ na psychike nech si posúdi každý sám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Pavel K.:
Problém je práve v tom obchodovaní diskrečného systému a pravidlách pre vstupovanie a vystupovanie. Pravidlá akokoľvek dobre vymyslené (ak sme ich schopní vymyslieť resp. vymyslené pravidlá nie sú len našou fikciou) v súčasnej dobe platia len krátko. Návrh pravidiel je vyslovene záležitosťou odbornosti. Psychika je len podkladové prostredie pre odbornosť.
To čo ľudia väčšinou nazývajú Diskrečný systém je obyčajne len doplnenie nedostatočne dobre vybratých pravidiel pre vstup a výstup o nedefinovateľnú intuíciu, ktorá môže alebo aj nemusí byť správna a o kúsok adrenalínu pri tom, čo nazývaš "konečný vstup, ktorý záleží na tebe", čo je v podstate ruleta, pretože buď to výjde alebo nie. Diskrečný systém je v podstate lepšie alebo horšie rozvinutý mechanický systém doplnený o ľudský "šum", viac-menej náhodný. Ak tento šum nie je práve v korelácii s "šumom" pohybu trhu, máš problém.


Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...