Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 12 věcí, kterým stále v tradingu nerozumím (3/3)


Doporučené příspěvky

To Hugos:

Doteraz som si myslel, že vytvoriť a udržiavať prosperujúci OS, pri ktorom nie je potrebné príliš používať intuíciu je šialene ťažké. Vedel by som si predstaviť, že takéto systémy používajú veľkí hráči, ktorí sa asi nemôžu príliš spoliehať na psychiku svojich zamestnancov.

Samozrejme vytvoriť amatérsky "systém", ktorý predstavuje len akúsi pomôcku pri obchodovaní sa dá pomerne jednoducho. V takomto prípade však neobchoduje systém, ale skutočne a na vysoké percento psychika, takže je v podstate jedno, aké signály systém produkuje.









Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 75
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

tomas262-anebo ještě naposledy příklad z mé minulé praxe: používání mentálního SL (SL jen v hlavě-jiné tam použít nejde) ve výši několika set dolarů. Třeba 500. Malé SL tam nestačí. Trh se dostal na toto SL. Jak je to možné. Vždyť podle statistik draze placených od MRCI šel 14x za posledních 15 let v tomto období mým směrem. Jistě se každým okamžikem musí do toho směru otočit. Přece nepřijdeš zbytečně o 500 USD. Nevypneš!

Neotočí se. Je hnaný nějakým fundamentem o kterém ani nevíš. Druhý den -1000. Horečné hledání proč to jde do pr... proti mě. Přece neodepíši 1000 dolarů. Nevypneš ze stejného důvodu!

Třetí den -1500. Vypínáš.

Kam ten trh šel potom už se raději ani nedíváš.

Ale musím říct, že v opcích se mi zase daří. Abych nevypadal jako škarohlíd.

Miloš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vladok,

pak už si rozumíme. S tím pohledem, rulety jako "testeru" vůle zkoušejícího, souhlasím, to je velká pravda.

Co se týká psychiky a obchodních systémů a důrazu na tyto dvě oblasti, pak si myslím, že je to hlavně o tom, jak je kdo v tradingu daleko. Tedy u koho se má dávat jaký důraz na studium podstaty tradingu, stavby OP, paperu atp. a nebo na psychiku. To jde spíš o nějaký balanc :). Ale souhlasím v tom, že obě části jsou podstatné.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> vladok

[ital]Doteraz som si myslel, že vytvoriť a udržiavať prosperujúci OS, pri ktorom nie je potrebné príliš používať intuíciu je šialene ťažké.[/ital]

Tezke to neni. Petr s Tomasem nektere ciste mechanicke systemy vyucuji - za par tisic korun dostanes know-how jak na to. Muzes si to i zautomatizovat a nechat za sebe vydelavat pocitac (pokud mas potrebny skill set). Problem je spis v ocekavani - uz tu na to taky bylo napsano nespocet clanku. Kdyz jsem byl nejak pred dvema lety na kurzu emini 1, tak se tam Petr ptal, kolika lidem by stacilo zhodnotit ucet o 100% rocne. Ja jsem v te dobe ruku nezvedl. Kdyz se na to podivam retrospektivne, musim se sam sobe zasmat. Ani nevim, co jsem tehdy popravde ocekaval - asi proste jenom "vic". Jen tak mimochodem, ruku zvedla jenom hrstka lidi (ze by 10%? :) )...

Co takhle zhodnotit ucet treba o 40% za rok ciste za pomoci automatu? Fikce? Ani ne. Problem je spis v tom, ze vetsina lidi si rekne, ze jim to nestoji ani za to, aby rano vstali z postele. A tak dale budou hledat "cit pro trhy" a system, ktery jim vydela 100% za mesic a mezitim si jini budou po desitkach procent rocne rozsirovat kapital a pomalu ale jiste se priblizovat bodu, kdy je techto "par procent rocne" s prehledem uzivi.

Je to holt beh na dlouhou trat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honza K. Napsal:
-------------------------------------------------------
> Při manuálním obchodování je podle mne psychika ne
> 80% ale 100% úspěchu, protože je to právě váš
> mozek, který danou situaci vyhodnocuje a stanoví,
> zda to, co zrovna vidíte, je nebo není signál a
> jak se zachovat. Problém je, že sice si můžete
> trénovat na simulovaném účtu nebo si procházet
> historické grafy a dělat si obchody tam, ale
> stejnak nakonec jsme každý trader konfrontován s
> realitou a ta je jiná než představa o trzích, se
> kterou jsme do té doby žili. Nemůžu mluvit za
> jiné, ale já ani po téměř 10 letech obchodování na
> trzích nejsem "stroj", který jenom mechanicky
> kliká myší a obchoduje. Tohle za mně umí stroje,
> ale jakmile se do toho vložím já, je tam vždy kus
> psychiky.



Pokúsim sa ti to vysvetliť, ale možno to bude zbytočné. Predstav si situáciu, že diskrečný trader má ako podmienky vstupu svoje vlastné filtre, svoj vlastný systém. Ukáže sa signál, pri ktorém sú splnené všetky podmienky pre vstup. Je to brané ako individuálny príklad. Trader je ovplyvnený týmito aspektami a vstúpi. Samozrejme zisk v obchode nie je len o vstupoch, ale nemá zmysel to tu rozťahovať. Ty tvrdíš, že psychika tu hrá 100 % úspechu, lebo mozog to vyhodnocuje.OK. Ale predstav si tradera, ktorý nemá úspešný systém ani pravidlá a nevie o tom. Pretože na to často príde až príliš neskor na live. Taktiež mu ukáže 100 % signál, zoberie ho, psychika tu hrá tiež 100 % podľa teba, ale nie je ziskový z dlhodobého hľadiska. Teda, aký doraz je tu na % psychiky a aký na odbornosť pri tradingu + ostatné podstatné aspekty, až chcem byť trvale úspešný na trhoch ?
Preto tvrdím, že pri úspešnom ,dlhodobom a konzistentom tradingu musí byť splnených moho faktorov a psychika hrá jeden z tých vážnejších, ale len pre ten dovod, že to kliknutie diskrečného tradera ovplyvní psychika, by som jej iste nedával 100 % ako ty a tiež som na live pekných pár rokov...Ale chápem, že každý to cíti individuálne pre mnohých hrá psychika aj 200 %... ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to gizmo:

100% zisku za rok je strašné číslo. Ak by to niekto dokázal, stačilo by mu požičať si 1 mil. korun. Po prvom roku by mal 2 mil. po druhom 4, po desiatom by mal miliardu. Ak niekto tvrdí, že to dokáže, tak bohapusto klame.

Osobne by som za dosť dobré číslo považoval už napr. 20% bezpracného zisku.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

len doplnim, ze psychika hra rolu nielen pri kliknuti, ale hlavne pri nekliknuti :) kolko ja som uz zazil drawdownov, ktore by sa velmi rychlo skoncili, keby som len mechanicky klikal... ale som neklikal, bol som nervozny, frustrovany, snazil som sa ten drawdown nejako prekabatit. Vysledok bol samozrejme hlbsi drawdowm :(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vladok,

také si do Vás rýpnu. jste profitabilní trader a znáte množství dalších profitabilních traderů, že píšete ''Ak niekto tvrdí, že to dokáže, tak bohapusto klame. '' Jde mi jen o to, ať vím, zdali vaříte z vody a nebo se tady bavíme o osobních zkušenostech. Moje zkušenost je takové, že Vám napíši, udělal jsem 100% za měsíc. Ale určitě nepočítejte s tím, že to takhle pokračuje každý měsíc, taky jsem jenom člověk. Daytrader nebo i poziční, pokud začíná, ví co děla a odchytne trend, je opravdu možné (jedna zkušenost v životě) udělat 200% za pár dní/týdnu - předpokládejme, že se začíná s kapitálem 4 000 - 7 000 USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

je zvláštní, jak každá diskuse postupně spadne k starým známým tématům - zde % zhodnocení...možná jediný problém, který způsobuje v těchto debatách takovou nevraživost je to, že každý uvažuje o procentech v jiných finančních mezích...protože ať se to nějakému matematikovi líbí, nebo ne, v reálném lidském světě je něco uplně jiného udělat z 5 000 USD 10 000 USD nebo z 1 000 000 USD 2 000 000 USD...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to deluxe:

1. Ďakujem za reakciu, nemusíte sa prosím ospravedlňovať za rýpanie. V dobrej diskusii sa očakáva, že ľudia budú v medziach slušnosti,prípadne aj jemne mimo ních do seba rýpať, ináč to nie je diskusia, ale neslané-nemastné pritakávanie, ktoré sa hodí skôr na náboženský obrad. :)

2. O sebe som písal na prvej strane, bohužiaľ zatiaľ som v miernej strate, ale už dlhý čas pracujem na tom, aby som sa naučil tradingom zarábať.

3. Úvaha o 100 % zisku ročne (čo je už dosť dlhá doba na hodnotenie úspechu, teda nie mesačne) bola reakcia na príspevok diskutéra gizmo z tretej strany, ktorá sa týkala skôr mechanických systémov. Namietať som si dovolil z dôvodu, že jednak poznám skúseného tradera, ktorý momentálne obchoduje s účtom 50 tis. EUR a ten sa pred časom k 100% ročnému zisku vyjadril tiež dosť skepticky. Touto úvahou som chcel povedať asi toto:
Ak niekto povie, že jeho systém zaručuje 100% zisk ročne a zároveň nepovie plnú pravdu, že tých 100% bolo len v najlepšom roku jeho života ešte dávno pred rokom 2009 a zhodnocoval cca 10 000 EUR, takmer určite mu ide o to, aby vám šikovne predal svoj systém.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> yax

Jeste neni konec roku, takze nevyvozuji zadne zavery, ale zatim jsem za 9 mesicu "on track" pro takoveto zhodnoceni (k tomuto dni 32% netto, nezacinal jsem uplne od zacatku roku). Jinak bych nepsal, ze to jde. Samozrejme je to tu verejne forum a kazdy si sem muze napsat, co chce. Takze chapu, ze moje vyroky si kazdy prebere po svem a udela si na to vlastni nazor (nebo v to aspon doufam). Ale uprimne - to je mi uz uplne jedno, ja jsem to sem nepsal z duvodu, aby se mi tu dostalo nejakeho verejneho uznani. Spis bych chtel poukazat i na jine cesty, nez se tu snazi vetsina lidi nasledovat.

Pujde to takto kazdy rok? Tezko rict, to ukaze az cas. Ale podle toho, jak to zatim pozoruji, tak tu strategii pujde jeste vylepsit (toto je muj prvni rok live a tak se da rici, ze je jeste hodne veci ve fazi testovani).

> all

Rozhodne jsem tu nechtel rozpoutat dalsi debatu na tema % zhodnoceni rocne. To se tu uz probiralo tisickrat a probirat se to bude nadale, protoze na to ma kazdy jiny nazor - hlavne lide, u kterych se nazory na danou problematiku neopiraji o zadne osobni zkusenosti - a zadna takova debata nevede k jednoznacnym zaverum. Jenom jsem chtel poukazat na rozdily v ocekavani, ktera ruzni (vetsinou zacinajici) traderi maji, a mozny vliv techto ocekavani na uspesnost.

A procenta jsou na to porad podle me nejvhodnejsi. Napr. kdyz se bavim s matkou a dojde nahodou na tema obchodovani, tak se me vzdycky pta na konkretni castky. Vzdycky se ji snazim vysvetlit, ze je to uplne irelevantni, protoze bych pak musel zminit mnohem vic faktoru, nez jenom samotny vysledek. Kdyz zminim procenta, tak je to jedna informace, kterou uz si kazdy muze zasadit do "financniho sveta", ve kterem zije a kteremu rozumi (teda za predpokladu, ze vi, jak funguji procenta :) ).

A jen tak na odlehceni - kdyz si pak clovek da cely ten problem zhodnoceni do perspektivy treba "bezpecnych" statnich dluhopisu, ktere se v CR nedavno nabizely a prinasi investorovi zhodnoceni, ktere mozna pokryje inflaci, mozna ne (a lidi jim malem utrhali ruce!?!), tak to opet dostava novy rozmer a mohli bysme tu popsat dalsich 10 stran (ale kdo by to cetl).

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...