Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE


tomnes

Doporučené příspěvky

to kubasek:

specielně na VIXu jsou dvě rizika, jednak přiřazení je formou cash, jedná se o evropský typ opce, viz. www.cboe.com/micro/vix/introduction.aspx. Takže pojištění nefunguje jako klasické pojištění, ale slouží jen ke snížení marginu. Druhá věc je ta, že calendar i dialogal se chovají zásadně odlišně od normálních podkladů, tj. na front měsíci může být výrazně vyšší cena než na back nebo next měsíci a tudíž i rolling může být ztrátový i několik stovek dolarů. Jedná se o extrém, ale ve volatilních obdobích jako je to současné se vyskytuje.

Chování VIXu je třeba studovat více hlouběji, hodně zdaru!

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přátelé,

dovolte, abych vám napsal něco o VIX.
Tento trh je považovaný za vysoce nevyzpytatelný a nebezpečný. Neobchodují ho příliš ani takoví profesionálové, jako Mplay. To, že Mišák v něm udělal několik vydařených obchodů, neznamená, že byste se do tohoto trhu měli náhle také bezmyšlenkovitě pouštět. Mišák je narozdíl od většiny zde maximálně důsledný a o opcích má nastudováno, natestováno a odzkoušeno více, než si umíte představit. Pokud se tedy cítíte jako profesionál, který už přesně ví, co a jak v opcích funguje a je si naprosto jistý tím, co dělá, pak samozřejmě VIX zkuste, ostatní varuji. Přeberte si to, jak chcete.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

VIX sa sprava naprosto normalne,ako akakolvek ina opcia,platia pren rovnake zakonitosti.To,preco sa niekomu zda atypicky,vyplyva z 2 pricin.Za prve z toho,ze je to europsky typ opcie,za druhe z toho,ze ma vysoku implikovanu volatilitu,ktora navyse ma dost velky rozsah pohybu. Kombinacia tychto dvoch vplyvov sposobuje,ze sa traderom zda ako uplne odlisne od inych opcii. To,ze to neobchoduje mplay nic neznamena.Vdaka svojim vlastnostiam sa mu treba specialne venovat,a ked to niekto nerobi,pripada mi prirodzene ze ho neobchoduje.Ale z globalneho hladiska je jeho spravanie slusne predvidatelne,len vplyvy ktore na to posobia treba detailne pochopit.A preto ludom ,ktory maju problem pochopit implikovanu volatilitu sa pochopenie implikovanej volatility implikovanej volatility (to nie je preklep) moze zdat strasne zlozite.Ale zdanie niekedy klame

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Konečně se to pěkně rozjíždí (myslím diskuze). Pokusím se odpovědět všem naráz, i když většina již zde byla řečena.

VIX je velmi specifický podklad , který má své zákonitosti. Jedná se o evropský typ opce, takže nehrozí žádný exercise během životnosti opce, vypořádání je v den expirace za settlement value, kterou určí burza.
[bold] První pozor [/bold]- LTD je den před expirací - takže je trochu ruská ruleta, co se stane přes noc a během open range expiračního dne - hodně rozmýšlím, zda zůstat či lidvidovat nejpozději LTD. Dělám obojí, ale dominuje likvidace.
[bold] Druhý pozor [/bold]- cena opcí nemusí vůbec kopírovat podklad, a už vůbec nemusí jednotlivé opční měsíce spolu korelovat. Ovlivňuje to hodně faktorů, bylo by to nad rámec odpovědi nebo pro teoretiky. Proto nefunguje jištění jako klasický kalendářní spread, kdy může teoreticky Vaše ztráta být un-limited. Říkám teoreticky. Jediné opravdu funční pojištění je vertikální spread.

Z hlediska marginu jsme tedy v naprosté moci brokera, který Vám určí margin, který bude po Vás požadovat. Někdo na 0, někdo za 150, ale dokážu si představit, že přijdou a řeknou, že chtějí 1000. O 250 u IB nic nevím. Při pohybu proti Vám, nebudete mít problém s marginem, ale s [bold] net liquidation. [/bold] S tím je potřeba počítat.

Neřekl bych, že VIX je vysoce nebezpečný. Co dnes není ? Je jenom jiný, a na druhou stranu lze využít ke svému prospěchu jeho specifikum. Existuje určitá hladina šumu, pod kterou se prakticky nikdy nedostane. To by musely být trhy naprosto mrtvé. Pokud ustřelí má vždy tendenci se vracet - něco jako jojo na gumě. Záleží na síle, která ho vychyluje od hladiny šumu. Nikdy se guma nemůže přetrhnout. Něco jako, když trhy mohou spadnout jenom na 0. Jde o to - zůstat a přežít v trhu, než to na tu nulu dojede. Pak až to nadělí ten profit.

[bold] Doporučení :[/bold] ani já jsem s VIXem nezačínal, ale nyní si nedokážu své portfolio bez něj představit. Pokud budete obchodovat strategie, kterým nesvědčí nárust IV, pak je dobře postavená strategie na VIX správným prvkem pro balancování porfolia (hedging). A naopak. Pak budete vydělávat, ať budou trhy volatilní či nikoliv. A pak musíte mít zmáklý velmi dobře MM, aby Vás to nevykostilo dříve, než se rozkoukáte. Určitě se vyplatí dlouhodobě sledovat jeho chování, na první pohled jeho kouzlo není vidět.





Link to comment
Sdílet pomocí služby

portaq Napsal:
-------------------------------------------------------
>
>
> MISAK: ty jsi tady odbornik na kalendar a vlastne
> take IC, delas uz neco podobneho? Mas uz stanovene
> nejake pravidla? Ja s tim teprve zacinam, takze
> zatim jsem si nevytvoril system, ale pripada mi to
> logicke.
>
> Portaq

Ano dělám. Víceméně jsem sůj model balancovaného portfolia popsal ve vlákně
www.financnik.cz/forum/read.php?17,77891,page=6

Pravidla samozřejmě stanovena mám ! P.S. Kuchařku jsem ještě nesepsal a není to ani podpultovka. Každému může sedět něco jiného, není nikde záruka, že by to fungovalo všem. A mnohokrát jsem již říkal : všem naslouchej a věř jenom sobě.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dnes je k vidění jedno z kouzel VIXu :

VIX jde dolů, přestože trhy jdou dolů (ne sice výrazně, ale VIX padnul hodně) !!! Neplatí tam vždy, co si myslí každý nováček - trhy nahoru = VIX dolů a obráceně.

DEC07 25c je rozpadá tak jak má, neboť podklad klesá
JAN08 25c posiluje !!!!


Link to comment
Sdílet pomocí služby

A tato situace je přesně ten fenomén, který se na VIXu obchoduje :D Neb umožňuje velmi dobrý rolling na ITM strike, AMT strike i OTM strike. A to běžný podklad neumožnuje.

Ale pozor na faktor, že při výrazném růstu IV roste rychleji cena aktuálního měsíce než následujích měsíců. Viz. příspěvek výše.

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, to že nemusí spolu expirační měsíce korelovat je přesně to, co dělá VIX jiným - skutečně je v pořádku, pokud mohu otevírat calendar spread s kreditem??? Takže, kdo umí těchto "anomálií" využít, samozřejmě je to pro něho velké plus, pochybuji však, že nováčci co si nastudovali pár základních pojmů a strategií by měli jít obchodovat VIX. To skutečně nevidím jako rozumné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Včera večer mě napadlo jedno srovnání.

Pokud "začátečník" začne obchodovat jednoduché bezpečné základní strategie typu Long Call nebo Long Put, tak je to jako by vyrazil se sekáčem a kladivem do lomu narubat tatrovku štěrku. Určitě nebude riskovat svůj život. A to ani v případě, když nebude nadaný a moc mu to nepůjde. Občas utrpí ztrátu v podobě udeření kladivem do palce, ale jinak celkem nic jiného mu nehrozí. Přežije. Bude pracovat s limitovaným riskem (cena nakoupené opce) a vydrží tedy v trzích dlouho. Garantuji Vám, že se dost se nadře, než tu tatrovku štěrku naloží. Pokud bude vytrvalý, bude věřit, že se stane ještě zručnějším, zapracuje na své psychice, bude dodržovat svůj plán atd. Však to znáte.

Jenom pro pár vyvolených, kteří překonají toto období svou pílí a vytrvalostí se dostanou k zajímavějším věcem, které objeví, o kterých si přečtou, nebo jim o nich někdo řekne. Při práci v lomu tím může být např. pneumatické kladivo. Práce půjde trochu rychleji od ruky, trošku více rizika tam sice bude, ale pořád nepůjde o život. Ve srovnání s opčním obchodování tím pokročilým nástrojem může být třeba vypisování opcí. Samozřejmě s jištěním - tj. odbornou mluvou vertikální kreditní spready. Na zaškolení pro práci s kladivem jsou také školy a kurzy, takže nic nedostupného.

A nakonec to máme dynamit. Souhlasím s názorem, že by jím mohl být analogicky podklad VIX. Dát to ruky vystudovanému pracovníkovi s kladivem a sekáčem, může to skončit katastrofou. Ale dynamit používaný zkušeným vystudovaným střelmistrem je velmi dobrý sluha. Určitě tomu střelmistrovi nepůjde o život, neboť ví, jak s ním zacházet, jak se k němu chovat. To pak narubat tatru štěrku pomocí dynamitu je krasná pohodová práce.
Jenom těch škol, kde se nechá vystudovat na střelmistra moc není. Resp. o nich nevím nebo jsem je nedokázal vygooglovat. Ani v ČR, ani ve světě. Nikdo z nejčastěji vyskytujících se "velkých jmen" v této době (Williams, Ross, Elder, Mplay) neučí jak obchodovat VIX.

Ve včera vydaném prosincovém čísle [bold]Futures&Options Traders [/bold] jsou 4 stránky o VIX. Opravdu jsem se hodně těšil, že se dozvím něco nového či převratného. Pokusím se shrnout velmi stručně o čem ten článek byl.

Podtitul [bold]Odlišné chování VIX opcí od ostatních opcí [/bold]sliboval hodně. Nejprve nutné informace o tom, co to je VIX - index IV volatility S&P 500. Historie sahá do roku 1993, kdy se jmenoval VXO a počítal se trochu jinak. Od Sep 2003 je to VIX. Dále se dozvíme, že je zde magická historická úroveň 10, pod kterou se VIX dostává jen vyjímečně (viz mnou již zmíněná hladina šumu). Dále je zde staticky zpracováno, kolikrát VIX se dostal nad úroveň 40 a na jak dlouho. Historicky nejvyšší ID High bylo 60,63 (většinou rozmezí 40-60), Historicky nejvyšší Close bylo 50,48 (rozmezí 37-50).
Nechybí zde zmínka o evropském typu opce, způsobu vypořádání - cash za settlement value. Další informací je, že VIX téměř zdrcadlově koreluje se svým podkladem S&P500 s důkazním obrázkem. VIX je možno interpretovat jako zajišťovací nástroj či teploměr pro měření "jak horký je S&P500". Z doporučených strategií jsou zmíněny velmi krátce principy Sell Put, vertikální Debit Call Spread, vertikální Credit Put Spread. Samozřejmě nechybí varovnání před nekrytým vypisováním Call směrem, kdy lze aktivovat margin call. Pozor ! Málem bych zapoměl. Opce expirujícící v pozdějším měsíci mají často odlišné IV.

[bold]Závěr : [/bold] doporučuji k přečtení, ale pro zkušeného střelmistra nic nového či převratného. Neopdustím si poznámku, že tyto "základy" byly vlastně v tomto vlákně již řečeny.

A teprve teď si to přeberte, jak chcete.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Opravdu perfektni prispevek, Mysaku. Tvoje prirovnani k lomu je fakt trefny a nazorne ukazuje jak se daji opce obchodovat a ze i v tradingu opci se nikdo nestane Panem traderem pres noc. Ostatne vsechny tvoje prispevky, ktere jsem bud tady nebo v Mplayove vlakne cetl, mi hodne pomohly se v opcich trosku rozkoukat.

Ja sam jsem si zatim poridil ten majzlik a poohlizim se po nejake te zbijecce. Dopracoval jsem to az na ornitologii, konkretne se zajimam o zivot kondoru. Bylo by super, kdyby se zase objevil nejakej prispevek v IC vlakne, diskuze tam trosku umira.

Takze jeste jednou dik a peknej vikend.
Dali

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Dali:
pokud budete trochu pátrat, tak se na webu dají najít další popisy obchodů i celých obchodních strategií od Mišáka.

Mimochodem pokud jsem nepřešel na komplexnější opční strategie, stálo mne prosté long call/put relativně dost peněz (patří mezi mé nejztrátovější opční strategie). Ono totiž tím sekáčem a kladivem se můžete umlátit k smrti dřív, než spatříte slušnější výsledek (jen to bude velmi pomalu díky nízkému riziku ;) ).
Takže buďme všichni rádi, že se v této době objevil člověk ochotný učit nás opce (i ten VIX), a učme se od něj. No a pokud někdo nechce a nevidí ty příležitosti, jeho problém. Že???

Jarda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pár perliček pro pobavení (sebrané spisy přispěvatelů z diskuzních for na téma VIX), jak šel čas aneb co Vás ještě čeká :

[bold]28.6.2007 [/bold]
Začnu příspěvkem zkušeného - L.Turka, který po celosvětovém pádu, který odstartovala Čína 28.2.2007 napsal:
citace:
[ital] Po včerejším drsném propadu na US ekvitních trzích dosáhl index volatily ze CBOE známý VIX 8 deviace!!! Když si vezmeme, že 2 deviace už je velká volatilita, tak 8 je opravdu moc. VIX v podstatě říká, jak mají lidé strach a jak se pojišťují pomocí call a put opcí. Čím vyšší, tím větší strach.
Tak jak je to nyní je to trh ideální pro tradery a zabiják pro veřejnost... [/ital]
Tak co, staneme se tradery a nebo zůstaneme veřejnost...

[bold]1.7.2007 [/bold]
.....ale opet je dobre si uvedomit co presne VIX znamena, protoze z principu opci a toho jak se on vypocitava se defakto jedna o urcity stupen Vegy u opci na SPX.......

[bold]4.7.2007 [/bold]
Jinak bych vseobecne obchodovani VIXu prirovnal k rybareni

[bold]19.10.2007 [/bold]
Na základě Misakova nápadu obchodovat VIX jako Calendar spread (CS), jsem si s tímto podkladem trošku pohrál a dospěl k zajímavým výsledkům.

[bold]19.11.2007 [/bold]
VIX mě udivuje čím dám tím více A to v pozitivním slova smyslu
Otázka je? Kdo ještě nemá kasíno

[bold]20.11.2007 [/bold]
nerad se opakuji, ale uz jsem tady parkrat psal... koukejte se na vztahy Implikovane Volatility... kdyz je tady ukazatel Vega,

[bold]20.11.2007 [/bold]
V pátek rolování hodně špatné a v pondělí úžasné. Dnes po open ještě lepší. To se pouze vegou nedá vysvětlit.

[bold]20.11.2007 [/bold]
nervozita dokaze byt pekne volatilni mrcha

[bold]21.11.2007 [/bold]
...nevim, prilis se nedokazu vcitit do toho vaseho stylu obchodovani

[bold]7.12.2007 [/bold]
...jsem rad, ze taky nekdo jiny potvrdil, ze predvidat vyvoj volatility neni jako vesteni z koule...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mišáku,

vložím se trošku do diskuse s odlišným pohledem na přirovnání
[ital]
"Pokud "začátečník" začne obchodovat jednoduché bezpečné základní strategie typu Long Call nebo Long Put, tak je to jako by vyrazil se sekáčem a kladivem do lomu narubat tatrovku štěrku." [/ital]

Je bezesporu neoddiskutovatelnou pravdou, že pokud nemám s opcemi zkušenosti, je prosté zakoupení PUT CALL opce strkání peněz vypisovateli. Opce je taková převelice fajnová slečinka, která nejde s každým.

Z druhé strany co může být snadnější a bezpečnější a hlavně výnosnější , než si jednoduše koupit opci, počkat až povyroste a pak ji prodat. Vcelku nulové riziko a minimální finanční náročnost. Z tohoto pohledu mi připadá jakýkoli jiný postup,včetně IC, jako neefektivní. Snad!!! jediné opodstatnění má vskutku ve stagnujícím trhu. Pokud tuto vlastnost VIX (nemám ani tušení co to je) plní, jde o naprostou výjimku, kterou je dobré v každém případě využít.

Dovedu si představit, použiji-li tvoje přirovnání, pokud vím kde nejlépe nasadit sekáček na skálu a správně volit úder, uloupnout pořádně veliký díl skály a zasypu i tu tatrovku (včetně IC).

Krom jiného, nevím kde se vzala pověra, že 80proc. opcí vyexpiruje jako bezcenné. Již jednoduchý pohled na jakoukoli opční tabulku, toto vyvrací.

rarit

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rarit : je vidět, že přemýšlíš. Tvá myšlenka zní logicky, já tam vidím velké ale. Následující řádky neber to jako dogma, každý jsme jiný a zrovna Tobě to bude fungovat. Já směrové strategie - tj. ty, kde potřebuješ v definovaném času dostatečně velký pohyb Tvým směrem a strategie, kde jde proti mě čas, nemám rád a neumím ty příležitosti efektivně hledat.

Dám příklad : mám dlouhodobý býčí náhled na společnost Mindray (MR). Byla cca za 42-44. Své strategie jsem posadil na 2 fundamenty. Výsledky lepší než očekávání, schválení FDA. A v době exp. nejlepší bude mezi 45-50, B/E směrem dolů cca 40. Výsledky nad očekávání vynikající, 2 schválení FED a navíc jim banky zvedly rating. Přesto krize na bankovním sektoru poslala MR na měsíc k úrovni 35. Byla to má letošní jediná směrovka, která mi nevyšla. Všechno bylo dobře, dnes už je standardně nad 40, jenom jsem byl v nesprávný čas na nesprávném místě.

Pokud budeš sledovat všechny fundamenty, nálady v trhu apod. a budeš dobře volit co, kdy a za kolik koupit - tak pak i pouhé Long strategie budou dlouhodobě profitabilní.

BTW - 80%ům, jsem již psal, také nevěřím, alespoň v trzích, které obchoduji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes Napsal:
-------------------------------------------------------
> - skutečně je v
> pořádku, pokud mohu otevírat calendar spread s
> kreditem???
>
> Tomáš
> FINANCNIK.CZ
>
> "Chceš-li uspět, musíš myslet jinak."

Tomáši, ano je to v pořádku. Ptal jsem se na to svého účtu a ten je za takovéto ne neobvyklé sitauce navýsost vděčný a dokonce mu to i velmi prospívá. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...