Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Jsou spready tak bezpečné, jak se říká?


xzajic

Doporučené příspěvky

Vrtá mi hlavou jedna věc - dotaz pro zkušenější opční obchodníky, a to je "bezpečnost" spreadů.

Chronicky omílaná je věc, že např. PUT BULL SPREAD má limitovaný risk i zisk. Ale je to tak?

Např. v hypotetické pondělí bude SPY na 143 a já koupím PUT BULL SPREAD 139-140. Třeba 10 kousků s expirací v pátek a budu držet do expirace. Výsledek

a) SPY uzavře nad 140, já shrábnu rozdíl v prémiích. Rozumím a souhlasím
b) SPY uzavře pod 139, já shrábnu maximální ztrátu (tzn. oněch cca 1000 USD). Rozumím a souhlasím.
c) Ale co když při expiraci bude cena mezi striky, dejme tomu za 139.50 ??? Ochranná opce vypexpiruje, já jsem přiřazen a jsem, jak s oblibou tvrdí příručky "v otevřené ztrátě 500 USD" ? S tím nesouhlasím.

Není v takovém případě spíše pravda, že

a) Jsem v pěkný rejži, protože na účtu mi v sobotu přistálo 1000 kousků SPY, čímž se mi podstatně zvýšil margin, a co je horší
b) těchto 1000 kousků, které jsem "chytil" za 140 když cena v pátek zavírala na 139.50 může v pondělí ráno otevřít třeba taky na 129 a není to ničím kryté?

Chápu to dobře? A nemělo by tedy platit, že "spready mají omezený risk pokud pokud je uzavřete před expirací"?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 41
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

jj, já to tak taky chápu a právě proto situaci c) nenechávám expirovat a uzavírám pozici.
případně se můžeš třeba krátce před závěrem pojistit přes víkend nějákou delší VIX opcí, která by v případě dramatického poklesu v pondělí ráno hodně získala na hodnotě, ale zároveň by nemohla přes víkend ztratit hodnotu z pohledu času. je tady ale zase riziko, když se naopak podklad vyhoupne hodně nahoru, ale up gapy jsou o poznání menší než ty down. takže ve finále stále preferuju jednoduše spreadovou pozici ukončit

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to je sice pravda, ale to není tak zásadní položka, když neděláš spready 1strike široké a na pár málo dní . v momentě, když opravdu půjde o úzký spread, tak zase nebude tebou jmenoovaný případ c) v každém obchodě, takže dvojnásobné komise by se nebyvyskytovaly v každém obchodě..., z pohledu rizika mi teda přijde jednoznačně jistější varianta pozici v této situaci uzavírat ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Šlo by to vyřešit tak, že místo opcí, které mají vypořádání v podkladovém aktivu (typicky americké opce) použít opce, které mají vypořádání v hotovosti (typicky evropské opce). U těch v případě c) nedochází k přiřazení, ale strhne se z účtu částka odpovídající rozdílu mezi tržní cenou a strike price, takže člověk není v otevřené pozici.

Bohužel jich tolik není. Ale zrovna třeba opce na indexy mají vypořádání v hotovosti. Takže lze použít indexové opce místo ETF opcí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zase se na to ale můžeš podívat i z té druhé stránky, není tam jenom "neomezená ztráta", ale zrovna tak i "neomezený zisk". v případě c), kdy máš na účtu přiřazený to podkladový aktivum může stejně dobře jako gap dolů proběhnout i gap nahoru ;-). v dostatečně dlouhým horizontu by se teda ty gapy mohly víceméně vzájemně eliminovat. stejně to ale nemění nic na faktu, že tyto spready jsou bezpečné jen v průběhu života a jejich bezpečnost padá právě v momentě expirace

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ale ano, mě se toto stalo na SPY, přiřazení o víkendu a v pondělí ještě zisk. Já navíc s tím přiřazením ve svojí strategii i počítám, ale prostě jakmile skončí při expity cena mezi strikes, tak je nutné říct "jsi v pozici a riziko máš neomezené" namísto "jsi ve spreadu a riziko máš kontrolované".

Tohle je mimochodem i důvod, proč mnohem častěji používám naked PUT namísto PUT BULL SPREAD apod. Třeba včera na AAPL se mi to "nevyplatilo", 555 PUT exla ITM a já jsem přiřazen, ale nevadí mi to, bylo to součástí plánu. Kdybych to měl jistit např. na strike 525 tak budu přiřazen taky a ještě ztratím peníze za ochrannou opci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to sice má logiku, ale naked PUT bude podstatně náročnější na vázaný kapitál oproti PUT BULL spreadu, a navíc je třeba rozlišovat, že naked put má to neomezené riziko v průběhu celého života, ale bull spread jen po expiraci. proto bych byl při vzájemném srovnávání těchto dvou strategií opatrný a ani jednu z nich nezatracoval

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Jsou spready tak bezpečné, jak se říká?"

odpoved je samozrejme ano, spready su bezpecne.
v momente expiracie ak dojde k priradeniu podkladu, ale uz nemas spread ale si long alebo short podkladu a z toho vychadza cele riziko. ak chces bezpecne obchodovat spready, tak ich pred expiraciou predas.

zatvorenie spreadu samozrejme zdvojnasobi poplatky, ale znizi ti pripadne riziko priradenia.
mozes si najst brokera s nizsimi poplatkami, alebo obchodovat drahsi podklad napr. RUT alebo SPX namiest SPY.

vsetko ale samozrejme zavisi na tvojej strategii a na tom ci chces mat kludny spanok cez vikend ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...