Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a Volatilita


mapler

Doporučené příspěvky

zdravím, protože jsem již dříve ukázal, že zajišťovat portfoliovou pozici pomocí přímého futures na VIX je celkem problematické a nepřináší uspokojivé výsledky, přesunul jsem se do zkoumání spreadu na těchto futures. mělo to i svou logiku, protože pořízení přímého futures vyžaduje margin cca 10.000 USD, tak pořízení spreadu si vyžaduje margin více než o polovinu nižší. Z výše uvedených grafů také vyplývá, že takový spread kopíruje průběh samotného VIX, takže by mohlo zajišťování tímto spreadem nějakým způsobem také fungovat. Snažil jsem se porovnat, jak se v mém testovaném období 2014 (na kterém jsem prováděl testování se zajišťováním pomocí přímých futures) bude lišit využití spreadu +Front/-Next od použití přímého front futures. Ukážu dva základní backtesty: A/ Ve stejném období 2014 se jsem tedy pořizoval stejnou opční pozicí - opční Vertikální Put Credit Spread na SPX na weekly sériích vypisovaný každý týden ve vzdálenosti 2% OTM s rozsahem strike 10 bodů (to je moje "portfolio", které chci zajistit), k němu jsem pokaždé pořizoval hedge kupováním spreadu +Long Front Futures VIX/-Short Front+1 Futures VIX, tento spread jsem kupoval vždy s pořízením opčního spreadu a s expirací tohoto opčního spreadu jsem tento spread kontrakt prodal (tedy týdenní frekvence obchodů). Výsledek: Obrázek č.1. Zajištění tímto mechanickým "otrockým" způsobem také k ničemu nevede, celé období bylo zakončeno ztrátou -132 USD. Zajímavé je, že kdybych nepořizoval žádné zajištění, tak by obchodování pouze opční pozice přineslo ztrátu cca -572 USD, takže pořizování zajištění nám portfolio vylepšilo, ale k celkovému profitu stejně nevedlo. Maximální drawdown byl -2785 USD. B/ Ve stejném období 2014 se jsem pořizoval stejnou opční pozicí - opční Vertikální Put Credit Spread na SPX na weekly sériích vypisovaný každý týden ve vzdálenosti 2% OTM s rozsahem strike 10 bodů (to je moje "portfolio", které chci zajistit), k němu jsem pokaždé pořizoval hedge kupováním spreadu +Long Front Futures VIX/-Short Front+1 Futures VIX, tento spread jsem kupoval vždy s pořízením opčního spreadu a s expirací tohoto opčního spreadu jsem tento spread kontrakt prodal (tedy týdenní frekvence obchodů). Protože jsem vycházel z dříve popisovaných vlastností contango x backwardation, zejména vlastnosti, kdy je tendence se s backwardation vracet zpět do stavu contango, tak jsem tento jev zakomponoval do backtestu. Jednoduše jsem v situaci, kdy hodnota spreadu při jeho pořizování jako hedge byla kladná (vzdálenější futures bylo levnější než front = backwardation) [bold]koupil jsem spread "naopak" tedy Short Front/Long Front +1[/bold]. Záměrem bylo, aby hedge neprodělával ve fázi, kdy se vrací zpět ze stavu backwardation do contanga. Výsledek: Obrázek č.2. Opačná konstelace spreadu jako zajištění se ve sledovaném období vyskytla 5 x. Celkový výsledek skvělý. Portfolio by dosáhlo hodnotu téměř 6.000 USD. Maximální drawdown byl -1227 USD. Hedge nejenom celou pozici zajistilo, ale také ji řádně zhodnotilo.

31574

31575

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 119
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

mapler: Ahoj. Omlouvám se za delší odezvu. Píšu obvykle až večer a včera jsem se k tomu nedostal.

Moc hezký backtest a i příspěvek před tím.

1. Ten žlutý graf, který jsi vložil 26.5.2015 - znázorňuje mechanické rolování spreadu futures na VIX - je vlastně kumulovaná cena za contango na techto futures.
Potažmo je z toho odvozena neefektivita VXX vůči VIX. VXX neroluje spread, VXX roluje front future do next future postupně. (jejich váha ve VXX se mění proporcionálně s tím, jak se přibližuje expirace front future).

2. Trochu provokativní otázka: Nestojí za to obchodovat spíše pouze ten spread VIX futures? Jinými slovy: pokud protfolio s "neefektvním" zajištěním je na nule a pokud portfolio s "efektivnějším" zajištěním vydělá 6.000 USD, není ten rozdíl způsoběný lepší efektivitou zajištění sám o sobě větší, než výnos opčního portfolia?
Vím, že to je trochu provokativní otázka, ale poněkud kopíruje můj osobní vývoj.

Pozorování v grafech P/L.
Rozdíl v nich nastává v okamžicích, kdy je na VIX futures backwardation - velmi dobře to je vidět v polovině 10/ 2014. Tehdy byl VIX nad 30 (jediný výskyt VIX nad 30 v roce 2014).
Jak sám píšeš, jednalo se o situaci, která se vyskytla 5x v roce.

Já si z toho beru pro své úvahy:
- prozkoumat, jak dlouho trvá období backwardation v závislosti na hodnotě VIX (období normalizace)
- pokusit se nějak zahrnout tyto výsledky do své strategie s cílem ji oživit

Odbočka:
Jak jsem psal, obchodoval jsem akciové páry. Dělal jsem kompletní backtest všech akcií v US po sektorech.
Trvalo to dlouho a stálo to dost času.
Zjistil jsem, že:
a. hodně akcií z trhu zmizelo (a tím pádem ubylo kombinací do párů)
b. backtestovalo se období 5 let, kdy pár měl být konzistentní, aby se na to dalo spolehnout
c. páry občas divergovaly (přestaly korelovat)
Můj závěr z toho byl, že: nový pár se rodí těžko (5 let) a zničí se vlmi lehce (buď akcie zmizí z trhu, nebo pár diverguje) - proto je tato oblast hodně neperspektivní

Pak jsem obchodoval opční IC strategii. Asi jsem dělal něco ne úplně dobře, ale vždycky mi jeden obchod za dlouhé období vymazal zisk za předchozích x měsíců.

Nyní obchoduju komoditní futures a mám dojem, že v tomto jsem se našel.
(konec odbočky)

Omlouvám se za pro někoho nezáživné čtení, ale vysvětluju kontext mojí provokativní otázky na tak váženého diskutéra, jakým mapler určitě je.

BTW: pro nás, co známe akciové arbitráže je balzám na duši se podívat na graf VXX-VXZ; jen koukám na ten margin 2,000 USD za spread jednoho kontraktu (VXZ long - VXX short).
VXZ = podobně jako VXX, ale VXZ simuluje VIX pomocí futures, které jsou dále od expirace, tj. není tak náchylný na ztráty z contanga VIX futures před expirací

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Martin M

zcela na místě jsi položil otázku, jestli by nestálo za to obchodovat jenom tento spread, když nám tak pěkně vylepšil situaci a vedlo se mu skvěle. Jestli by se z vedlejšího produktu neměl stát hlavní bod programu. No, proč ne...?

Já jsem v tomto vlákně chtěl také pořádně prozkoumat efekt contango x backwardation, protože využití tohoto stavu futures by bylo možno využít i při obchodování komoditních futures a komoditních spreadů. Chtěl bych ukázat, jak by se dalo s tímto efektem naložit konkrétně. Protože jsou futures ohodnoceny v čase jinak než je hodnota jejich spotové ceny (hodnota indexu) a s blížící se expirací front futures kontraktu dochází k přibližování jeho ceny ke spotové ceně až do jejího splynutí, potom by mělo být možné tohoto efektu nějak využít. Pouze připomenu, že pokud jsou ceny vzdálenějších kontraktů vyšší než spotová cena - jsou tyto kontrakty v contangu, pokud jsou nižší než spotová jsou v backwardation. VIX futures jsou podle mě silně "contango reverting", tedy mají tendenci se rychle ze stavu backwardation vracet do contanga, to je vidět na předchozích grafech spreadů nebo grafu VIX Indexu a jednotlivých futures. Zdá se mi, že je pro mě i pochopitelnější proč jsou VIX futures v contangu nebo backwardation - v "době míru na trzích" panuje contango, "v době války na trzích" se hlásí ke slovu backwardation, prostě se silně zvyšuje okamžitá volatilita s tím, že pohled na volatilitu do budoucna je ten, že se situace uklidní a vrátí se do normálu. Je to určitě pro mě srozumitelnější, než hledat důvody proč je v backwardation zrovna právě Feeder Cattle (ano, zrovna nyní je - viz přiložený obrázek) - asi jsou proto nějaké fundamentální důvody - počasí, krmivo, počty na porážku, porodnost, nákaza, export/import....těm ale je třeba složitě porozumět a mít na to informační zdroje. Důležité ale je, že dobytek je v backwardation a stálo by za prozkoumání, jak se jednotlivé kontrakty budou do budoucna chovat.

Já jsem udělal takový malý test, kdy jsem zkoumal chování spreadu na VIX futures právě z pohledu přibližování se front kontraktu ke spotové ceně s přibližující se expirací, kdy by měly ceny splynout. K backtestu jsem použil spread mezi prvním a druhým kontraktem, a to tak, že jsem pořídil Short front futures a Long následující futures. Short front kontrakt proto, abych využil převažujícího období chování VIX, které se nachází převážně v contangu, tedy chci těžit z efektu přitahování ceny front futures VIX Indexem - proto front kontrakt Short. Předpokladem bylo, že druhý kontrakt (long) bude klesat také, ale ne tak moc jako short front). Tento spread jsem pořizoval měsíc před expirací a vystupoval jsem z něj den před expirací front futures. Testovací období bylo cca 10 let, tedy období, kdy jsou k dispozici data jednotlivých futures na stránkách CBOE.

Na přiloženém "nepřehledném" :c) grafu je výsledek. Původní backtest mechanického obchodování je znázorněn tlustou červenou čárou. takové mechanické obchodování jednoho futures kontraktu by přineslo zisk téměř 26.000,- USD. K tomuto základnímu testu jsem připojil tři další filtry, abych poznal, jaký budou mít vliv na průběh základního backtestu.

Filtr 1. (zelená čára) Vypočetl jsem, že průměrná hodnota tohoto spreadu za testovací období je 0,75. Přidal jsem tedy podmínku "koupit co nejlevněji a prodat co nejdráže", což znamenalo vstoupit do spreadu jenom když je levnější než 0,75. Znamenalo to nevstupovat do obchodu, když je spread již drahý. To znamenalo snížení počtu obchodů - to jsou ty dlouhé horizontální pasáže na zelené čáře - překonal jsem ale benchmark původního backtestu o více než 7000 USD !!! Celkový profit byl více než 32.000,- USD

Filtr 2. (hnědá čára) K původnímu mechanickému backtestu jsem přidal podmínku stop-lossu ve výši 1.000,- USD. Kuriózní bylo, že toto mělo stejný efekt jako filtr č.1. Bylo dosaženo profitu přes 32.000,- USD, ale za situace, že jsme v obchodech byli celé testovací období.

Filtr 3. (žlutá čára) K původnímu mechanickému backtestu jsem přistoupil tak, že budu respektovat, kde spread momentálně nachází. Pokud je při vstupu do obchodu contango vstoupím Short Front/Long Front+1, pokud je v backwardation naopak. Toto mi přineslo veliké zklamání. Celkově by tato podmínka způsobila ztrátu. Plyne z toho ale pro mě jeden závěr. Přitahování hodnoty front kontraktu v období contango funguje skvěle, pokud jsme v backwardation, tak toto nefunguje. Je to podle mě právě vlastností rychlé snahy VIX se vracet do contanga, proto opačný spread funguje proti této strategii.

Z přiloženého grafu je také vidět, že celému průběhu obchodů dominují tři kritická období (označeno kroužky) - právě období dramatického nárustu volatility.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro, Martin M

ano, vypadá to zajímavě již samo o sobě. Já hledám nástroj pro hedge pozic, a abych toto pochopil úplně komplexně, tak jsem musel nutně projít cestou prozkoumání spreadů vytvořených z VIX futures. Zatím nechávám stranou opční problematiku. Já bych chtěl nějak dosáhnout svého cíle, ale vždycky když na něco nového narazím, tak se mi to začíná "větvit" do dalších oblastí. Proto jsem toto vlákno založil, aby třeba někdo přišel s nějakým nápadem, který bychom mohli prozkoumat. Já myslím, že arbitráže na nástroje volatility by mohly být taky dost zajímavé, jak tady Martin naznačuje.

Celé jsem to uvedl tím, že mám vytvořenou nějakou pozici, která kopíruje SP500 a k ní hledám zajištění. Konkrétně jsem se zaměřil na opční Vertikal Put Credit spread na SPX, který chci nějak zajistit. Dostal jsem se tak k VIX Indexu a ke spreadům na VIX futures. Dál bych chtěl třeba problém "otočit", tedy nehledat zajištění opčního spreadu (tedy jakési mé portfolio) spreadem na VIX futures, ale hledat zajištění spreadu na VIX futures právě nějakou opční pozicí, abych vylepšil, ošetřil nebo nějak alespoň bezbolestně překonal ta ztrátová místa na grafu. Prostě výzva za výzvou :c)

Spread na VIX futures jsem zobchodoval v minulosti pouze dvakrát, na jednom obchodě jsem utrpěl ztrátu, na druhém mírný profit, celkově mírnou ztrátu. Pochopil jsem ale, že to musím celé dokonale prozkoumat, tedy pořádně se do toho "ponořit", toto vlákno je pak výsledkem jakéhosi "vynořování".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj, chtěl bych nějak dotáhnout do konce myšlenku spreadů s futures na VIX do nějaké smysluplné roviny. V příspěvcích výše jsem popisoval spread mezi front a následujícím futures, kde jsem chtěl těžit ze situace, kd front futures je přitahováno ke spotové ceně VIX Indexu, pořizoval jsem tento spread měsíc před expirací tak, že přední kontrakt byl Short a spoléhal, že cena klesne ke spotové ceně dramatičtěji než bude ztráta na long druhém kontraktu. Snahou bylo pořídit spread co nejlevněji (aby byl co nejužší) a spoléhat na jeho rozevření. Zjistil jsem, že průměrná cena spreadu ne vstupu byla 0,75 bodu a tomu jsem přizpůsoboval vstupy (viz filtry). Na stránkách CBOE jsem našel přiložený obrázek, kde jsou vyznačeny průměrné hodnoty spreadů za jakési období. po prohlédnutí tabulky je jasné, že průměrná hodnota spreadu je menší, čím je vzdálenost mezi jednotlivými kontrakty futures, tom znamená, že průměrná cena spreadu mezi prvním a druhým kontraktem je obecně vyšší než mezi druhým a třetím kontraktem, toho jsem chtěl využít při dalším backtestu. Nepořizoval jsem tedy spread mezi prvním a druhým kontraktem ale mezi druhým a třetím, protože ten asi bude levnější (užší) a tak, jak se bude přibližovat bližší kontrakt k expiraci, tak se bude spread opět rozšiřovat. Je jasné, že počet obchodů bude poloviční, protože jsem vstupoval ne cca 30 dní před epirací ale cca 60 dní před expirací, s tím, že po cca 30 dnech obchodu se z bližšího kontraktu stane front kontrakt, který posléze expiruje a snad potvrdí rozevření spreadu futures v důsledku přitahování ke spotové ceně VIX Indexu. Přikládám graf takového backtestu za období 2007 - 2015. Původní backtest mechanického obchodování je znázorněn tlustou červenou čárou. takové mechanické obchodování jednoho futures kontraktu by přineslo zisk téměř 30.000,- USD, za četnosti 51 obchodů z Win% = 67%. K tomuto základnímu testu jsem připojil dva další filtry, abych poznal, jaký budou mít vliv na průběh základního backtestu. Filtr 1. (zelená čára) Vypočetl jsem, že průměrná hodnota tohoto spreadu za testovací období je 0,54. Potvrdilo se tedy že spread mezi vzdálenějšími futures je průměrně užší a tedy i levnější. Přidal jsem tedy podmínku "koupit co nejlevněji a prodat co nejdráže", což znamenalo vstoupit do spreadu jenom když je levnější než 0,54. Znamenalo to nevstupovat do obchodu, když je spread již drahý a široký. To znamenalo snížení počtu obchodů na celkový počet 25 s Win% = 80%. Odfiltrování určitého počtu obchodů vedlo k celkovému profitu úctyhodných 24.000,- USD Filtr 2. (hnědá čára) K původnímu mechanickému backtestu jsem přidal podmínku stop-lossu ve výši 1.000,- USD. Při zachování počtu obchodů jako u mechanického obchodování bylo dosaženo profitu přes 31.000,- USD, ale za situace, že jsme v obchodech byli celé testovací období (51 obchodů, Win% = 53%).

31596

31597

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...pokračování.. protože jsem ukázal, jak využít contango x backwardation a efekt přitahování front futures ke spotové ceně na různých spreadech s různými výsledky a s použitím primitivních filrů, tak jsem zkusil všechny tyto věci složit do jednoduchého obchodního postupu: 1/ Kupovat cca 60 dní před expirací spread mezi 2-3 futures (Short F+2/Long F+3 2/ Vstoupit jenom, když je cena menší než 0,54 (průměrná cena spreadu za cca 10 let) 3/ Pokud je spread dražší, tak zjistit, jestli je cena spreadu bližšího (Short F+1/Long F+2) menší než 0,75 (průměrná cena takového bližšího spreadu za cca 10 let) - pokud ano, tak vstoupit do tohoto "kratšího" spreadu 4/ Pokud i tato cena spreadu je dražší - tak do obchodu nevstupovat 5/ Stop - Loss ve výši 1.000,- USD Na přiloženém grafu je výsledek takového backtestu, celkový profit je při 32 obchodech 25.940 USD, max ztráta je 1.000,- USD (Stop-Loss) maximální profit/kontrakt je 4.900 USD, WIN = 59%

31598

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

k Vašim úvahám bych měl jen pár poznámek ...

- pokud dojde k rychlému nárůstu VIXu, back opce Vás neochrání (ačkoliv to tak vypadá, nejedná se o klasický kalendářní spread)
- o stop-losu 1k USD silně pochybuji ... (resp. ho považuji za krajně nespolehlivý)
- pohyb bude tak rychlý, že pokud nebudete mít dost velký účet, očekávejte MC.

S pozdravem kbtm

PS : pohybu 2008 jsem se s "kalendáři" na VIXu zúčastnil, naštěstí jen s několika kontrakty. A likvidoval jsem (opět naštěstí) dost brzo, měl jsem tehdy malý účet.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm,

k poznámkám:

Ad 1/ myslím, že jste se přepsal, protože vše výše uvedené se týká spreadů s VIX futures a ne spreadů s opcemi, těmi opčními spready bych chtěl posléze pokračovat. Nicméně "i tak je to tak". Pokud dojde k zásadnímu a dramatickému pohybu do protisměru, tak "zadní" long pozice to nedokáže kompenzovat úplně zcela, už jsem tady i uváděl, že v těchto dramatických časech nejvíce reaguje nejbližší futures a vzdálenější futures reagují mírněji, proto se spread rozevírá/zužuje jinak než bychom potřebovali.
Je to prostě klasický spread jako jiný komoditní spread na jiná futures o kterých jsou tady na webu v jiných vláknech napsány tísíce řádků.

Ad2/ Já to uvádím jako koncept a ne jako dogmatický obchodní plán. Jenom jsem chtěl poukázat na možnost, jak tento přístup vylepšovat a modelovat ho podle nějakých dejme tomu výstupních kritérií. Těchto si mohu vymyslet mnoho dalších, výstup na úrovni nějakého indikátoru, nějaké jiné hodnoty, nějakého profit-targetu....stop-loss 1.000,- USD byl jenom jednou z možností, ale máte pravdu, že vystoupit na určitém stop-lossu je u spreadů zejména otázka psychické odolnosti.

Ad3/ Souhlasím. Jsou ale i jiné spready s hodnotou bodu cca 1000 USD (Crude Oil, Benzín...), takže není to pro obchodníka z jinými spready nějaká velká neznámá. Také tyto komodity umí udělat obrovské pohyby proti Vašemu spreadu, to je ale otázka řízení rizika pozice, zejména nevstupovat do velkých pozic ve vztahu k velikosti svého účtu.

Rok 2008 - 2009. Cokoliv backtestuji, tak to nechávám "proletět" tímto obdobím, jako obdobím, kdy "světem táhly hejna černých labutí" :c)

Děkuji za připomínky a zdravím

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

zdravím, chtěl bych ukázat určitý typ obchodů se zapojením volatility. V jiném vlákně http://www.financnik.cz/forum/read.php?17,201886,page=21 píše přispěvatel saguaro (tímto pozdravuji), že není schopen vyhodnotit přínosnost pořizování pozice Butterfly. V dnešním backtestu bych chtěl ukázat výsledky takového podobného spreadu na historických datech se zapojením poznatků o volatilitě. Předmětem mého zájmu není kupodivu "kondor", ale Ratio Call a Ratio Put Spread. Ratio Call Spread je sestaven z Long Call opce na nižším strike a dvojnásobném počtu Short Call na vyšším strike (u Put opcí naopak). Pro potřeby backtestu jsem obě Long Call i Long Put umístil na stejném strike. To znamená, že pro profit se obecně vyžaduje určitý pohyb podkladu libovolným směrem. Protože jsou oba Ratio Spready vlastně složeniny Bull Debit Call Spreadu a Bear Put Debit Spreadu + na každé straně s další Short opcí, tak tomu odpovídá také risk profil celé pozice. Vtip je v tom, že takovou pozici lze pořídit i za mírný credit. Pokud pozici pořídíme za jakousi nulu, tak potom BreakEven body takové pozice leží ve vzdálenosti dvojnásobku rozdílu strike od strike Long Call/Put. Jsou to vlastně dva Butterflies, ale bez vzdálenější Long opce (nad Call strikes a pod Put strikes) Př.: SPY = 200. Ratio Call Spread je +Long Call 200/2x -Short Call 202 a Ratio Put spread je +Long Put 200/2x -Short Put 198. BE body jsou 204 na Call straně a 196 na Put straně, pokud jsem tedy celou pozici pořídil za nula. Protože jsem obě Long opce umístil na stejném strike, tak jakýkoliv pohyb ke 202 nebo ke 198 bude znamenat profit, jakýkoliv pohyb za 202 a pod 198 bude z maximálního profitu 200 USD ukrajovat. V testu jsem na historických datech zkoušel modifikace takového přístupu. Jedná se o test na databázi close cen na podkladu SPY. Tento test je za období 2004 - 2015 a zahrnuje samozřejmě také období, kdy se weekly ještě neobchodovaly, celý test je ale veden takto do historie proto, aby zahrnoval "ďábelské období 2008 - 2009". Do pozice jsem vstupoval v pondělí a celou pozici likvidoval v pátek. Na prvním obrázku je vidět graf vývoje zisku a ztráty na takové kombinaci za sledované období 2004 - 2015, při mechanickém vstupování a vystupování do pozice s weekly frekvencí (tenčí křivky jsou vývoje jednotlivých Call/Put částí pozice). Je použit přísně ATM strike pro Long opci a Short opce jsou vypisovány OTM ve vzdálenosti 2 strikes na obě strany. Jedná se obchod s jednou pozicí. Předpokladem je pořízení pozice za nula. Za sledované období bychom dosáhli profitu 30.593,- USD, maximální drawdown činí 3.801 USD (právě v období 2008-2009). Win% je 93% Na druhém obrázku je využito poznatků o volatilitě. Protože se zvyšující se volatilitou roste cena opcí a také se zvyšuje pohyblivost podkladu, přizpůsobil jsem předchozí test parametrům volatility: A/ Pokud byl VIX větší než 20, byly Short Strikes ve vzdálenosti 2 bodů a pozice pořízena za Credit 4 USD (původní mechanický přístup) B/ Pokud byl VIX větší než 30, byly Short Strikes ve vzdálenosti 3 bodů a pozice pořízena za Debit 15 USD C/ Pokud byl VIX větší než 40, byly Short Strikes ve vzdálenosti 4 bodů a pozice pořízena za Debit 30 USD Za sledované období bychom dosáhli profitu 35.573,- USD, maximální drawdown činí 2.628 USD (opět v období 2008-2009), je ale o 1/3 menší než předchozí mechanický test !!!. Win% = 90%. Výsledek je o cca 5.000,- USD lepší než mechanické obchodování. Křivka P/L je zcela viditelně "méně kostrbatá" Chtěl jsem jenom ukázat, že zcela primitivní zohledňování základních vlastností volatility může u tak běžného a jednoduchého přístupu výrazně zvýšit šance na úspěch.

31723

31724

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím, chtěl by se pomalu přesunout a ukázat nějakou myšlenku spojenou s opcemi a VIX Indexem. Abych to nějak uvedl, tak bych si dovolil mírně zateoretizovat. Již dříve jsem ukázal na existenci VIX Indexu jako ukazatele očekávané třicetidenní volatility a existenci jednotlivých futures, které vyjadřují očekávanou volatilitu ke dnům jejich expirací. Velmi zajímavé pak je pozorovat "opční řetězec na VIX" ve smyslu dříve uvedeného. Opce na VIX, tak jak ji vidíme v opčním řetězci a tak jak se podíváme na její vlastnosti na stránkách CBOE vykazuje jakési odlišnosti od klasických opcí na klasické futures nebo akcie. Podkladovým aktivem opce je VIX Index, ale jelikož je tento index spotovou cenou volatility, jsou potom na CFE listovány jednotlivá futures na tento VIX Index. Náhledem do opčního řetězce zjistíme, že ceny jednotlivých opcí a VIX Indexu vykazují zásadní nesoulad, který vyplývá z toho, že sice je podkladem opcí VIX Index, ale protože opce na VIX představují také očekávanou volatilitu ke dnem svých budoucích expirací, tak jejich cena se bude více přesněji odvíjet od ceny jednotlivých futures na VIX Index a protože tyto futures sebou nesou určité prémium (kladné/záporné = contango/backwardation), tak potom i opce v jednotlivých expiracích vykazují takové podobné vlastnosti. Shrnuto na příkladu. Pokud budete mít Long Call na prosincové futures na kukuřici, tak se její cena bude pohybovat podle vývoje tohoto kukuřičného futures a při expiraci opce nebo její exercise obdržíte na účet právě toto příslušné prosincové futures, pokud budete mít opci na prosincový VIX Index, tak se její cena nebude odvíjet od podkladu - VIX Indexu - ale od prosincového VIX futures, aby při expiraci byla vypořádána Cash na základě settlement hodnoty VIX Indexu. To znamená, že jsou zde ty samé efekty, jako byly popsány dříve, kdy cena front futures je přitahována při expiraci k hodnotě spotového VIX Indexu, aby s ním téměř splynula. Tyto odlišnosti bych chtěl později dále nějak rozvíjet Upozornil bych ještě na jednu kuriozní vlastnost VIX Indexu, kterou bych se pokusil vtělit do jednoduché strategie. Podíváte-li se na historický graf VIX Indexu (na první straně diskuzního vlákna), tak není možné přehlédnout zásadní support na hranici 10. Pod tuto hranici VIX nejde téměř po celou dobu svého vývoje. Budu konkrétní, v období roků 2004 - 2015 je minimální Close cena VIX Indexu 9,89. Tato "referenční" cena vychází z výpočtu VIX Indexu a znamená to, že nižší očekávaná volatilita ještě jakoby nikdy nebyla, protože nějaká volatilita "musí být nějaká alespoň malá pořád". Jenom pro doplnění uvádím, že za stejné období je průměrná hodnota VIX Indexu 19.54 bodu. Na přiložené screenu bych rád ukázal něco na způsob Archimedova "Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí" na základě výše uvedeného zjištěni o historických cenách volatility. Pokud se bych rozhodl nakoupit Long Call 14 na VIX (momentálně ATM opce) a spekulovat na nárust volatility, tak mohu využít "zlevněného nákupu" pořízením Short ITM Strangle na strikes 10 a 20. Tento strangle se dá pořídit za Credit 60 USD (+530 za Short Call 10 + 530 za Short Put 20 mínus rozdíl strike 1000 USD = 60 USD), strike 10 je historicky neprůstřelná hranice, strike 20 je hodnota průměru za 15 let. Pokud VIX začne stoupat (trhy klesají), tak mohou směle vystoupat až kam chtějí, protože Long Call 14 bude vždycky mít vyšší hodnotu než Short Put 20 ze Strangle. Pokud trhy budou růst, tak o těchto 60 USD si vylepším breakeven na Long call opci. Jenom pro úplnost dodávám, že historické maximum Close VIX za období 2004 - 2015 je 80,86 ...no to by bylo něco :c). Samozřejmě, že tento Strangle a pořizovanou Long Call můžete posouvat dle libosti, toto je už součásti know-how a preferencí každého (podívej se třeba na Short Strangle -10/-15 za credit 150 a levná strategie se skvělým RRR je tu...) .

31752

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...