Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a Volatilita


mapler

Doporučené příspěvky

saguaro,

backtesty provádím v excelu na historických datech (převážně na close cenách). Pomocí podmíněných příkazů a zabudovaných možností měnit např. hodnoty rozsahu strike, výši prémia apod. testuji různá prorážení hodnot, dosahování mezních hodnot...například výše zmíněný backtest Ratio spreadu je přesně takovým typem backtestu. Do tohoto spreadu se dá obecně vstoupit za nula nebi i z creditem, potom už zbývá otestovat, jak se chovají jednotlivé strikes při páteční expiraci, tedy výpočet, kolik jsou jednotlivé strike "v penězích" protože taková je hodnota opce při expiraci. Není to nic složitého a je to rozhodně rychlejší než celé toto testovat opce po opci, to by u weekly opce a třeba pětiletém období trvalo ručně týdny, navíc s možností dopouštět se i chyb z nepozornosti. Navíc ceny opcí bývají např. v TOS dosti zkresleny. Na některé strategie mám testery naprogramované ve VBA s využitím doplňku XLQ abych mohl testovat různé typy podkladů.

Podobné excely by pro tebe měly být dobré nejen proto, aby jsi zjistil jako ti tvůj nápad funguje, ale taky proto, že když excel sestavuješ, tak musíš strategii úplně přesně a bezezbytku pochopit, aby jsi byl schopen vůbec něco naprogramovat nebo sestavit.
Takže dvojí výhoda - naučíš se rozumět opcím a naučíš se pracovat s Excelem. Pokud pochopíš to druhé můžeš být skvělý ekonom nebo účetní, pokud pochopíš obojí můžeš být dobrý trader, pokud nepochopíš nic - můžeš být vše vyjma prvních dvou možností, což je tak obrovská množina možností, že bych ji rozhodně nezatracoval... :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 119
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Mapler:
díky opět za nahlédnutí do Tvého umění !

opce zatím sleduju "bokem", zřejmě proto mi něco uniká

chápu část: "+530 za Short Call 10 + 530 za Short Put 20" , ale uniká mi : " mínus rozdíl strike 1000 USD = 60 USD"

očekával bych, že na straně mínus bude cena pořízené long call opce se strikem 14 která je dle obrázku 205 (a ne 1000)

v čem dělám chybu ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro, není to zase tak obtížné, jak to vypadá pokud máš s excelem nějaké alespoň mírné zkušenosti. Ukážu ti na obrázku výřez jednoduchého excelovského backtestu, kterým by jsi mohl třeba chtít zjistit, jak se bude chovat Long Strangle na SPY při expiraci weekly opcí. Jak jsem jej sestavil po jednotlivých krocích (kroky jsou označeny ve screenu: 1/ Stáhl jsem si data cen na SPY. Na značné množství titulů jsou data zdarma na Yahoo finance v sekci Historical Prices (viz obrázek) http://finance.yahoo.com/q?uhb=uh3_finance_vert&fr=&type=2button&s=spy , zdrojů zdarma je mnoho, na stránkách burz, na stránkách brokerů... Data jsou ve formátu CSV (comma separated value = data oddělená čárkou), tyto si musíš převést po stažení do formátu *xls = excelu. Jak to uděláš zjistíš třeba zde https://e-ucet.o2.cz/docs/navod_csv2Excel.htm. 2/ K vytvořené datové řadě jsem ve sloupci datum zjistil, který den v týdnu je které datum = pondělí, úterý.... 3/ Do sloupce jsem si vyseparoval podmínkou, že pokud je pondělí tak platí tato cena pro kalkulaci výpočtu strike 4/ Zde je vypočtena hodnota strike opce jako přičítání nějaké hodnoty ke ceně SPY, tuto si mohu libovolně volit podle znázorněných šipek. V mém případě se na Call straně sleduje +1 strike a +2 strike (to samé analogicky na Put straně) 5/ Do tohoto sloupce je přenesena cena za podmínky, že je pátek (konec obchodování) 6/ Zde je vypočteno, o kolik je opce "v penězích", protože takovou má hodnotu. Takže konkrétně: V pondělí na Close byla cena 201,72, strike +1 má hodnotu 203 a strike +2 má hodnotu 204. V pátek na Close je cena SPY 204,25 - to znamená, že opce 203 je v penězích 1,25 (125 USD) a opce 204 je 0,24 v penězích (24 USD), ostatní opce Long Call +3 a vyšší a všechny Long Put by vypršely jako bezcenné. Takovou jednoduchou metodou by jsi mohl zjistit základní vhled a úspěšnost této strategie. Je to samozřejmě více komplexnější, ale jako jednoduchý návod pro začátek vhodné. Do hry samozřejmě vstupují vstupní náklady, komise, odstranění týdnů, kdy se v pondělí nebo v pátek neobchoduje (burzovní prázdniny) atd.

31759

31760

Link to comment
Sdílet pomocí služby

petr29,

já jsem to myslel tak, že Long Call VIX na strike 14 opravdu koupíš za 205 USD, ale tímto Short ITM Stranglem na strikes -10/-20 si tento nákup zlevníš o těchto 60 USD, správně chápeš, že Long Call je za 205. Na dovysvětlení, pokud totiž tento Strangle:

A/ zůstane při expiraci ITM, tak potom při expiraci budeš na Short Call 10 přiřazen, to znamená budeš Short 10*100 USD = +1000 USD a na Short Put 20 budeš Long 20*1000 = -2000. Celkem tedy budeš -1000. Protože jsi ale výpisem získal 1060 USD, tak výsledek je +60. Záleží, kde bude VIX, protože od tohoto se bude odvíjet hodnota Long Call 14. BreakEven pro tuto Long Call VIX 14 bude v tomto případě 15.45, protože jsi ji koupil za 205 USD, ale zase získal prémium na Short Strangle +60 USD, tj celkem ti pořízení této spekulativní Long Call přišlo na 145 USD, to znamená, že 14 (její strike) + 1,45 = 15.45

B/ Pokud cena VIX bude klesat, tak nedoklesá pod 10 (to je ten pevný bod, kterým by ten řecký děda mohl pohnout globusem) = na Call straně je tak ITM zaručeno. (Toto ale lze pojistit třeba nákupem Long Put VIX 12 za 5 USD...!!!)

C/ Pokud cena VIX poroste, tak do hodnoty 20 je Short Strangle ITM a platí scénář A/, nad 20 bude Short Put 20 OTM - mimo peníze, a zůstane ti ITM Short Call 10 a ITM Long Call 14. Pokud by cena VIX při expiraci byla třeba 20,001 tak o rozdíl těchto strike přijdeš, tedy o 400 USD a zůstane ti 660 USD (původní příjem z výpisu 1060 - 400 při expiraci) Od těchto 660 musíš odečíst pořízení Long Call VIX 14 za 205 USD a máš celkový profit 456 USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

zdravím, je to skvělé, stránky tohoto vlákna sledují největší světoví opční hráči !!! Když jsem 20.6. (na předcházející stránce) psal o ITM Short Strangle na VIX ke zlevnění pořízení Long Call na VIX, tak jsem nevěděl, že cca o týden později bude na CBOE proveden obdobný blokový obchod s 15.000 kontrakty...anebo - chlapi, přiznejte se, kdo to byl...:c)

31848

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler:
mimo to, že chci poděkovat za příspěvky, které na toto fórum dáváš, bych se rád zeptal, které informační zdroje sleduješ?

Tak například na výše uvedeném obrázku je CBOE option hub. Tuto stránku jsem neznal a přijde mi plná zajímavých informací, mohl by ses podělit o nějakých dalších odkazech?

Přemek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

sirfalout,

asi jako každý, kdo se snaží (snažil) najít nějaké hodnotné info o opcích na internetu, jsem zjistil, že i když webů je strašně mnoho, tak většinou nenabízejí nic "hodnotného zadarmo". Většinou chtějí nějakou nesmyslnou registraci, aby vás poté otravovali s nějakými webináři, kurzy, e-booky apod., které jsou také většinou k ničemu. Osobně si myslím, že i když bych si zaplatil nějakou "subscription" stejně bych se moc hodnotného nedozvěděl, většinou jde jenom o tahání peněz za nic.
Takže shrnuto do mého poznatku: "Pokud někdo vymyslel nějaký trhák, tak o tom asi nebude nic nikde vypisovat a bude to hlavně obchodovat, všechno ostatní je možné získat téměř zadarmo, chce to jen číst, studovat, zkoušet a ptát se".

Nicméně, osobně sleduji dvě základní linie:

A/ CBOE web, a to tak, že sleduji twitterový profil a podle obsahu tweetů si případně čtu co se u nich děje, jaké jsou novinky, komentáře apod.
B/ "opční světová esa", zejména bývalé market makery, a to tak, že rovněž sleduji jejich twitterové účty, ze kterých odskakuji na jejich weby. Z nich nejsledovanější Russell Rhoads - pracuje na CBOE a jeho tweety jsou takovým filtrem tweetů z CBOE, zabývá se hlavně volatilitou a souvisejícími tématy, Dan Passarelli - bývalý market maker CBOE, Dan Sheridan - dobré komentáře a Lawrence G. McMillan - zejména komentáře k vývoji na trzích a odhady, kam by se trhy mohly vydat z pohledu opčního obchodníka...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím, v souvislostí s oznámením o startu obchodování veekly VIX opcí bych chtěl ukázat pro lehké letní zamyšlení histogram a distribuci weekly pohybů na SPY. Protože jeden bod ve SPY i VIX je 100 USD a VIX vyjadřuje očekávanou 30-ti denní volatilitu indexu SPX (jehož je SPY ETF), tak by weekly opce na VIX mohla být skvělá pro weekly obchody, zejména pro SPY. Na grafech je rozdíl mezi pondělními Open a pátečními Close, data jsou za 22 let (1993 - 2015) a jsou opravena o všechny svátky (jsou zde tedy i týdny, kdy byl začátek týdne v úterý nebo konec týdne ve čtvrtek !!!)

31897

31898

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Mapler: s tím Yahoo super nápad, dík za to (tu) :) už ta data chroupu v excelu :D

životaschopně vypadá i obyčejný weekly Iron Condor s filtrem hodnoty open VIX na začátku týdne... :)

samotné využití weekly VIX mě zatím nenapadá ale případné bádání se bude odvíjet až od následné likvidity po spuštění těch opcí... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

saguaro, ukážu jednoduchou myšlenku s VIX opcemi. Zajišťovat opcemi na VIX pozici vytvořenou na indexu SPX (protože od něj je odvislá hodnota VIX) je moje prvotní myšlenka založení tohoto vlákna. Nicméně více se zřejmě hodí uvažovat o SPY (SPX ETF), a to zejména proto, že jeden bod ve SPY je 100 USD a jeden bod VIX je rovněž 100 USD. Ve světle předchozích příspěvků jsem se zabýval myšlenkou, jak využít efektů 1/ contango x backwardation u VIX futures a VIX Indexu, 2/ efektu splynutí hodnoty VIX front futures kontraktu s VIX Indexem při expiraci a za 3/ skutečností že opce na VIX je vypořádávána Cash a to podle VIX Indexu. Vcelku jednoduchou myšlenku (která je variací na podobnou myšlenku Larry McMillana), že při expiraci VIX front futures kontraktu jeho cena splyne s hodnotou VIX Indexu, jsem se snažil otestovat. Jedná se o otestování chování Long opcí na SPY, které budu zajišťovat Long opcemi na VIX. Pozice by měla vydělat peníze jestliže dojde ke splynuti ceny VIX futures a VIX Indexu nebo obě pozice udělají velký pohyb. Zaměřil jsem se na situace, kdy mezi VIX Indexem a VIX front futures byly velké rozdíly (dva body a více) a na situaci, kdy bylo buď contango (front futures bylo dražší než VIX Index) nebo backwardation (front futures bylo levnější než VIX Index). Potom jsem testoval toto A/ [bold]v případě, že byla situace backwardation (front futures bylo levnější než VIX Index)[/bold], koupil jsem ATM Long Call na VIX a ATM Long Call opci na SPY. Tuto pozici jsem pořídil cca 30 dní před expirací VIX opcí v e chvíli, kdy se stal front futures kontrakt "front kontraktem". Mohou nastat dva scénáře s Call opcemi: 1/ VIX front futures "je oceněn správně" (dojde ke zklidnění a poklesu volatility) - potom VIX Index klesne a adekvátně stoupne SPY. VIX Call opce ztratí nějakou hodnotu, ale SPY Calls mohou vydělat. 2/ VIX Index "je oceněn správně" (dojde k dalšímu propadu a nárustu volatility) - potom VIX front futures poroste, aby se přiblížilo VIX Indexu a SPY možná klesne, také se může stát, že VIX Index a SPY zůstane téměř nezměněno, jenom se bude postupně zvyšovat cena VIX front kontraktu. SPY Calls tak mohou ztratit na hodnotě, ale VIX Call mohou na hodnotě přidat, jak se bude front futures přibližovat k VIX Indexu. B/ [bold]v případě, že byla situace contango (front futures bylo dražší než VIX Index)[/bold], koupil jsem ATM Long Put na VIX a ATM Long Put opci na SPY. Mohou nastat dva scénáře s Put opcemi: 1/ VIX front futures "je oceněn správně" (dojde ke propadu a růstu volatility) - potom VIX Index poroste a adekvátně klesne SPY. SPY Put mohou tedy vydělat, VIX Put prodělají. 2/ VIX Index "je oceněn správně" (dojde k růstu a poklesu volatility) - potom VIX front futures klesne, aby se přiblížilo VIX Indexu a SPY možná klesne, také se může stát, že VIX Index a SPY zůstane téměř nezměněno, jenom se bude postupně snižovat cena VIX front kontraktu, SPY Put ztratí něco, ale VIX Put mohou vydělat na poklesu front futures. Jak tento backtest za období 1998 - 2015 dopadl, je vidět na přiloženém obrázku, kde jsou vyobrazeny jednotlivé křivky, které reprezentují testování jednoho opčního kontraktu na SPY podle výše uvedených pravidel a současně s dvěma (hnědá křivka) třemi (žlutá křivka) a pěti (modrá křivka) opčními kontrakty na VIX. Zelená křivka (ta si vedla nejhůře) má poměr kontraktů stanoven podle volatility podkladů - o tom ale někdy později). Křivky se tvarově moc neliší. Tenká křivka uprostřed je VIX Index. Je patrné, že strategie nejvíce ochraňuje (vydělává), když dochází k prudkým pohybům na VIX Indexu (to je právě ale smysl hedge), v obdobích, kdy je na trzích relativní klid - testované obchody "šly do strany" nebo prodělávaly. Zajišťování pozic na SPY (například ty zde tak "populární kondoři") právě opcemi na VIX by měly být předmětem zkoumání každého, kdo se k obchodování tak rizikové strategie jakým IC bezpochyby je, odhodlá. Uvidíme, co nám weekly VIX opce přinesou.....:c)

31922

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...