Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

to Piti:
Zdravím též,
obchodní systém mám, něco víc svého k tomu dodám příště, teď jen v krátkosti toto:
už nějaký rok vypisuji holé komo opce, dle % úspěšnosti je to vůbec moje nejlepší parketa. Jistě znáte výhody i zápory tohoto často obávaného tradu, viz další opční vlákna.
Deriváty, konkrétně warranty či K.O.certifikáty na Euwaxu považuji za další výbornou věc.
píšete zajímáte se zatím jen v teoretické rovině, viz volatilita opcí. Pokud nahlédnete do sekce pro začátečníky, je tam téma "Cvičná portfolia..." kam jsem dnes dal "polopatický" popis možností na www.onvista.de možná znáte?
Proč:
mimo jiné právě zde se dá kolem warrantů najít řada údajů, včetně možnosti nahodit si vybraná do portfolií.
Dále píšete "sledujete WR na...." - dovolím se zeptat kde je sledujete?

příště více,miciko






Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím miciko,

ceny warantů sleduji trochu krkolomným způsobem. Cca 900 warantů (teprve od 28.4.2006 eviduji 259 warantů na NIKKEI 225) na podkladová aktiva zmiňovaná v mém předchozím příspěvku mám umístěny v 6 watchlistech na brokerjet. Každé ráno nebo předchozí večer exportuji aktuální závěrečné ceny do MS Excel a následně po automatické úpravě dat pomocí maker, data přesunu do MS Access.

1 x týdně o víkendu jsem začal evidovat další parametry warantů na DAX 30. Jedná se o hodnoty Gear, Implikovaná volatilita, Delta, Theta, Vega. To je ještě horší. Každý warant si na brokerjet zobrazím a opíšu si z obrazovky do datatabáze data. Bohužel lepší způsob neznám, jak data získávat, protože ani na onvista jsem nenašel databázi, ze které bych mohl čerpat (nejsem registrován).

Portál onvista.de znám, čerpám z něj denní hodnoty podkladových aktiv na akciové indexy, komodity (spotové ceny) a několik desítek OPF (otevřené podílové fondy).

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím opcaře...
Piti píšeš, že se chystáš obchodovat vertikální spready. Jestli jsem dobře pochopil Micika (jestli ne, oprav mě) , tak to s waranty nepůjde, protože ty nelze vypisovat, jen nakupovat.
Miciko, výměna zkušeností s používáním konkrétních strategií je ta nejužitečnější diskuze, kterou je tady možný provozovat. Já už se na popis tvého systému těším.
Čest práci ( 1. Máj)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Luboši,

samozřejmě vím, že waranty lze pouze nakupovat a nikoliv prodávat. To mě absolutně nevadí, protože strategie kterou plánuji v bodoucnu obchodovat (Long strangle) spočívá v nákupu Call i Put opcí warantů (opcí) s rozdílným strike a shodnou dobou splatnosti. Samozřejmě existuje spousta opčních strategií, při které se opce vypisují (prodávají) nebo kombinace nákupu a prodeje opcí, ale osobně se mi nejvíce zamlouvá tato strategii (neomezené zisky, max.ztráty - nákupní cena call i put warantů). Strategie, kterou zmiňuji umožnuje vydělávat jak na rostoucích tak i klesajících trzích, ke ztrátě dochází na stagnujícím trhu.

To stavodesign:
Názvosloví u warantů je stejné, u warantů se mi líbí, že likviditu mám zajištěnou emitentem a poměr odběru u warantu
1 opce = právo na nákup nebo prodej 1 podkladového aktiva
warant s poměrem odběru 1:100 = 100 warantů, abych mohl uplatnit právo na nákup nebo prodej 1 podkladového aktiva

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Piti,
soustredit se na pouze na jednu strategii mi u opci prijde jako zbytecne omezeni moznosti zisku. Pro kazdy ocekavany pohyb trhu je lepsi jina strategie. Ja si ted projizdim zpetne moje obchody v OptionVue a zjistuji o kolik jsem se pripravil nevhodne zvolenou strategii, i kdyz se trh hnul mym smerem ( resp., ze s jinou strategii se dalo vydelat vic ).
Long straddle a long strangle je vyborny jen kdyz opravdu nevim kterym smerem trh vyrazi, ale ja mam radsi kdyz casovy rozklad pusobi pro mne nez proti. Ja zase vcelku casto pouzivam short straddle/strangle po vyraznejsim pohybu kdy lze predpokladat ze trh chvilku pujde do strany.
Jeste jedna otazka - likvidita zarucena eminentem znamena, ze eminent je povinen koupit warant zpet ?

Uspesne obchody
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Michale,

máš pravdu, že soustředěním se u opcí pouze na jednu strategii mě může omezovat, ale po pravdě řečeno má působnost v oblasti financí je už tak široká. V současné době se zajímám o střednědobé a dlouhodobé investice (certifikáty). Navíc neplánuji do budoucna obchodovat waranty na 1 podkladové aktivum, ale minimálně 5 až 10 nekorelovaných podkladových aktiv. A na to mě stačí jedna strategie. Podle mého názoru k vydělávání peněz stačí i jedna strategie nebo ne?:)

Navíc nechci obchodovat podle očekávánaho pohybu trhu, ale podle volatility. Její vliv dokáže nadělit pěkné zisky nebo ztráty bez ohledu na pohyb podkladového aktiva.To znamená, že pozici budu otevírat v době, kdy hodnota volatility bude na mé straně (pro nákup dole, při tvých obchodech (prodej opcí) nahoře).

Ano máš pravdu, emitent je povinen ode mě warant v rámci mimoburzovního obchodování odkoupit. Za tuto "vymoženost" si účtuje navíc poplatek (spread).

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Piti,
diky za odpoved. Samozrejme souhlasim, ze vydelavat lze i na jedne jedine strategii. Ale jak jsem psal me se na opcich libi ta spousta moznosti a kombinaci, ktere umoznuji vydelavat ve vsech fazich trhu.

Jeste bych se zeptal na to obchodovani ne podle trhu, ale podle volatility - muzes mi to prosim trochu vysvetlit. Ja samozrejme vyuzivam take volatilitu, ale urcujici pro obchod je pro mne podklad a jeho predpokladany pohyb, teprve ve druhe fazi prijde zohledneni volatility ( nizka - long, vysoka-short ). Moc si neumim predstavit, ze bych si napr. vybral opci s nejnizsi vol. z watchlistu a s tou vstoupil do obchodu, aniz bych k tomu mel duvod z analyzy podkladu.
:S

Mozna je to otazka casoveho horizontu, u me obchod vetsinou trva maximalne par tydnu. Waranty se asi daji koupit i s delsi expiraci nez u opci, ze ?

Diky

Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezký den,
docela žasnu nad asi dost mravenčí prací, kterou si s opcemi dává Piti a Myk.
Můj názor:
kdysi před lety jsem sledoval též kdeco ve snaze přijít na/objevit jistější, výnosnější systém v akciích vč.akc.opcí. Dal jsem tomu nehorázně času a po čase zjistil že buď si to neumím přebrat, nebo to tam nevidím, nebo na to vůbec nemám a přitom moc bych chtěl.
Závěr pro mě:
Je dobré vnímat volatilitu, greeks, vše co jde, ale nic z toho opět nezaručuje 100% tip na jistý zisk. To zajistit nejde a neumí to nikdo, údajně těm kýženým 100% se umí přiblížit snad někteří při vypisování opcí, jež si hrají s časovou hodnotou a příjmem opčního premia.
Čím dál víc si též vážím času, je mi líto očí i zadnice a po 8.letech tradu se snažím už vše maximálně zjednodušit kam až to jde bez úkoru na výsledek. Moje metoda i na opce vč.WR je proto velice jednoduchá a mnohé zklame:
Sleduji u vybraných věcí i fundament, zprávy, ale pokud sedí moje tech.analýza podkladu tam kde ji chci mít tak jdu long/short, call/put. City bokem, vše je jasné z grafu.
Naprosto striktně si zadávám (nejen u WR) stoplossy, většinou natvrdo rovnou do trhu. Co mě drží v trendu a kdy jdu ven dodám klidně dál vč.čísel.
A proč WR na euwaxu?
Že se nedají vypisovat je pravda. Mohou se zdát ošizené o sílu komo opcí-zavilí komotradeři je odmítnou. Že se s nimi nedají dělat strategie založené na příjmu premia, kdy investice do strategie se blíží nule taky pravda.
Viz ale co píše kolega-jen na Nikkei tam je přes 200WR. Zdaleka ne nejvíc. Nelze si nevybrat. Podívejte se na sílu WR na měny, ropu,zlato, třeba. Pominu firmy. I s malými penězi se zde dají zkusit věci, na něž být v komoditách by si mnozí asi těžko troufli-při výpisu se blokuje margin, při nezajištění stopu či situaci na trhu -gap nebo limitní pohyby třeba- hrozí průšvih.
Takže WR klidně ano, kdo chce se i zde může vyřádit do zblbnutí. A mít to oč i v tomto byznyse jde: mít dlouhodobý zisk.

To Piti:
Ano, emitent je povinen odkoupit, ale ten spread je přece všude, i na burze? Zatím jsem se nesetkal s tím že by emitent ode mě odkupoval za horší kurz než byl aktuálně na burze, dokonce se stal opak-dal mi o pár 0,01eu lepší kurz. A pokud jdu přes emitenta poplatek šetřím=5eu/obchod proti burze.
A k odběru/realizaci podkladu:
někdo se toho bojí, neví oč jde, ale většina toto nikdy neudělá a samo se to zde nestane.
A kdy je vhodné WR/opci realizovat opět souvisí s kurzem WR/podkladu, se strikem WR/opce, s časovou hodnotou (v kurzu je obsažena vnitřní+časová hodnota)


Pro zajímavost zkusím dodat příklady WR jež se po čase chovají protikladně proti chodu podkladu-názorná ukázka toho co je časová hodnota opce a jak fungují další pojmy, viz volatilita, greeks atd.
Až trefím na WR vhodný k realizaci (a zjištění nač a kdy je to dobré) dodám.

Úspěšný obchod všem, miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Michale,

jak bych to jen popsal. Hodnota implikované volatility není v daný okamžik společnou veličinou pro waranty s různými hodnotami strike a splatností. O to je to složitější, sám jsem tím ještě na 100% neprokousal. Pokud by jsi si vybral v daný okamžik warant s nejnižší hodnotou implikované volatility, tak by jsi si moc nepomohl (existují samozřejmě výjimky). Důležitější je vývoj hodnoty implikované volatility. Za normálních okolností teoreticky pro waranty ATM (na penězích) platí, že hodnota implikované volatility je v korelaci s historickou volatilitou (proto chci porovnávat volatilitu za 5+20+250 dní) .To znamená, když je historická volatilita nízká, tak je i implikovaná volatilita nízká a naopak. Nejsou výjimkou období, kdy toto neplatí a např. v obdobích nízké historické volatility se implikovaná volatilita pohybuje na svých maximech nebo nad svým průměrem. Za těmito okolnosti bych asi hledal fundament (např. nervozita trhu před zvěřejněmím důležité zprávy, která trh ovlivňuje).

Ano, waranty se dají koupit i se splatností za několik let, objevil jsem waranty i se splatností 2010, ale to už je extrém.
Velké množství warantů je emitováno se splatností i do konce r.2007.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Piti,
koukam, ze se volatilitou zabyvas hodne detailne. Ja kdyz si predstavil, ze bych to mel I.V. prepocitavat pro kazdou opci tak jsem si radsi poridil soft., ktere to pocita/stahuje automaticky a zobrazi vyvoj volatility v grafu. Ja pak jen skouknu aktualni hodnoty a vyvoj a podle toho vybiram mozne strategie. Bohuzel nemam trpelivost zabyvat se detailne teorii a radeji si ulehcim praci a usetrim cas kdyz to za mne spocita SW. Teprve ted jsem si procetl vlakno o volatilite a musim obdivovat vasi trpelivost a praci, kterou jste si s tim dali ( i kdyz jsem to taky uplne nepochopil
;) ).
Jak jsem psal, pro mne je nejdulezitejsi podklad a jeho analyza a opce je jen prstredek k tomu jak predpokladany vyvoj zobchodovat. SW mi pak pomuze velmi rychle vybrat vhodnou strategii pro dany trh. Tenhle postup mi vyhovuje a zatim i vychazi a odpovida moji snaze delat veci jednoduse.

Nedavno jsem byl na opcnim seminari, kde prednasel dealer OptionVue z Belgie a v jeho vykladu byla volatilite venovana znacna cast - bylo to opravdu zajimave ( i kdyz ne vse jsem poradne pochopil ).

S pozdravem

MIchal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Myk: ano, opce na USA dodám večer

Realizace opce/WRntu – kdy je výhodná/ztrátová?
------------------------------------------------------
Setkal jsem se s dotazem co je realizace opce/Wrntu . Někteří se tohoto dokonce bojí že se tak stane bez jejich vůle, nebo naopak ji považují za výhodnou vždy – uvažují že přece získají akcie podkladu ne za kurz, ale za strike, a ten pokud je nižší než kurz pak výhodné to být musí.
Dovolím si zjednodušený „polopatický“ výpočet výhodnosti takové akce. Sám jsem ji u WR nikdy neměl zatím důvod udělat, u akcií ano - tam šlo ale o výpis opcí, takže jsem kasíroval premium + akcie prodal.

Příklad:
(uvažuji obch.popl. 10eu a závěrečné kurzy)
-1.3.2006 jsem koupil 1000ks WR call DB1890 na BMW za 0,35---strike 40,0---exp.12.12.2006---poměr odběru 10:1
vydám: 1000ks x 0,35 = -350-10popl = -360

-28.4.chci 1000ks DB1890 realizovat do 100 akcií BMW = mají kurz 43,11---kurz WR = 0,48
tedy kupuji 100akc BMW za strike 40,0 (!ne za akt.kurz 43,11)
100ks x 40 = - 4000 –10 popl = -4010 vydám
(samotným neuskutečněným prodejem WR 28.4.bych získal 1000ks x 0,48 = +480-10popl = + 470 --- pak čistý zisk proti koupi WR by byl +470-360= +90)

Otázka:
je to výhodné? NENÍ protože:
-kdybych 28.4. rovnou koupil 100 akcií BMW za kurz 43,11 pak
100ks x 43,11 = - 4311-10popl= - 4321 vydám
-!!! investice do WR ale byla: -360 za kup WR 1.3. (toto mi už nikdo nevrátí) + realizace do 100 akcií za –4010 = celkem: –360 –4010 = -4370

Samotnou koupí 100 akcií BMW 28.4. bych tak proti realizaci WR ušetřil 4370-4321 = +49eu
Doufám se nepletu?

OK den,miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Myciko : já jsem si na prostém nakupování opcí vylámal zuby. Moji největší slabinou byl odchod z trhu. Nyní jsem to vyřešil upnutím se na strategii krytého vypisování opcí ( výpis opce nad zakoupeným futures) a nakupovanými opcemi jestím obchod. Tato strategie za mě sama řeší otázku výstupu z obchodu - moji největší slabinu. Přesto si rád poslechnu jakoukoliv zkušenost s nakupováním opcí, protože to nabízí ohromné možnosti v trzích.

Ještě k těm volatilitám. Možná to bude znít strašně diletantsky, ale já žádná čísla nesleduju. Myslím, že dostatečný obrázek poskytuje samotný graf podkladového futures. Třeba stříbro. Stačí se podívat na graf a vidím , že prémia musí být hodně nafouklá , ve srovnání s čísly z před 14 dnů. Problém vidím jinde. A to, jakou strategii teď zvolit, aby se toho dalo využít ? Případně kde nastoupit do trhu s futures, aby se dalo uvažovat o krytém vypsání opce ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Michale,

pouze v současné době sleduji týdně hodnotu implikované volatility (IV) pro různé strike a splatnosti (cca 145 warantů na DAX 30). Z analýz, které jsem zatím učinil vyplývá, že hodnoty IV jsou pro různé strike a splatnosti v korelaci. Při reálných obchodech plánuji, že budu sledovat IV pro opce ATM s dobou splatnosti do 6 měsíců, takže jejich počet se sníží.
Ono s tím výpočtem IV je to složitější. Kdybych to chtěl počítat přesně za pomoci softwaru, musel bych navíc znát úrokové sazby LIBOR pro EUR a USD, které se mění a pro různé doby splatnosti se také liší, tj. pro warant se splatností 3 měsíce platí jiná úroková sazba než pro warant se splatností 1 rok. Možná takový software máš, který má i tyto data k dispozici.

V budoucnosti si chci samozřejmě postavit co nejjednodušší obchodní systém, i když to teď možná tak nevypadá. Ponořil jsem se toho tak hloubkově jenom proto, abych pochopil všechny aspekty, které ovlivňují cenu warantu, opce. Nerad totiž dělám něco čemu moc nerozumím, a protože opce mě velmi zaujaly, chtěl bych je co nejlépe poznat.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...